Τα πάντα για τα American Staffordshire Terrier


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
Δύο πράγματα πρέπει να προσέξεις πολύ!!!!!Πρώτον να το πάρεις απο σωστό εκτροφέα γιατί τα άμσταφ είναι μια αρκετά δύσκολη φυλή και σε χαρακτήρα και σε κληρονομικές ασθένειες!Δεύτερον δε παίρνουμε ποτέ κουτάβια μικρότερα των 60 ημερών...αν θές διάβασε λίγο στο φόρουμ και ενημερώσου!
έχω δει το αρσενικό. είναι ενός συναδέλφου και είναι ΣΚΥΛΑΡΟΣ. το θηλυκό δεν το έχω δει αλλά ο φίλος μου μου είπε οτι είναι πολύ καλό σκυλί και άριστο μορφολογικά. το αρσενικό έχει χαρτιά κανονικά. το θηλυκό το είχε πάρει απ έξω το παιδί γιατί δεν είανι απο εδώ και δεν έχει τα χαρτιά του. εγώ όπου ρώτησα μου είπανε οτι όπως όλα τα πιτ μπουλ βγάζουν δόντια μετά τς 25 μέρες περίπου και όταν τα θυλάζει η θηλυκιά την δαγκώνουν και την τραυματίζουν. και αυτό το παιδί μου φαίνεται τόσο τα δίνει 30-35 ημερών. δεν είμαι παντογνώστης. οποιαδήποτε άποψη είναι δεκτή. σ ευχαριστώ για την απάντηση
 


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
πάντως μορφολογικά είναι και τα 2 άριστα απλά να ρωτήσω. μου είπε το παιδί οτι είχανε ένα θεματάκι στην προηγούμενη γέννα 2 κουτάβια με τα βλέφαρά τους; κάτι τέτοιο. δεν πολυκατάλαβα και τους κάνανε μια μικρή επέμβαση και μετά όλα εντάξει. ξέρετε τι είναι;
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
πάντως μορφολογικά είναι και τα 2 άριστα απλά να ρωτήσω. μου είπε το παιδί οτι είχανε ένα θεματάκι στην προηγούμενη γέννα 2 κουτάβια με τα βλέφαρά τους; κάτι τέτοιο. δεν πολυκατάλαβα και τους κάνανε μια μικρή επέμβαση και μετά όλα εντάξει. ξέρετε τι είναι;
Προφανώς κάποιο κληρονομικό πρόβλημα!Τον χαρακτήρα θα έπρεπε να κοιτάξεις επίσης εκτός απο τη μορφολογία και φυσικα να δεις εξετάσεις αταξία που ειναι η σημαντικότερη κληρονομικη ασθένεια στη φυλη αυτη και εξετάσεις για δυσπλασιες κλπ Τα κουτάβια πρέπει να μένουν με τη μαμά και τα αδέρφια τους τουλάχιστον για 60 μέρες ειναι
πολυ σημαντικό!
 


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
Προφανώς κάποιο κληρονομικό πρόβλημα!Τον χαρακτήρα θα έπρεπε να κοιτάξεις επίσης εκτός απο τη μορφολογία και φυσικα να δεις εξετάσεις αταξία που ειναι η σημαντικότερη κληρονομικη ασθένεια στη φυλη αυτη και εξετάσεις για δυσπλασιες κλπ Τα κουτάβια πρέπει να μένουν με τη μαμά και τα αδέρφια τους τουλάχιστον για 60 μέρες ειναι
πολυ σημαντικό!
κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω; βασικά το έχω ψάξει αρκετά αλλά ρωτάω συνέχεια γιατί είναι ιδιώτης αυτός που έχει το θηλυκό και φίλος μου αυτός με το αρσενικό.
 


Barcode AST

Active Member
30 Αυγούστου 2012
39
1
41
athens
[h=2]Παρεγκεφαλιδική αταξία σε American Staffordshire Terrier[/h]
Η παρεγκεφαλιδική αταξία είναι νευρολογική ανωμαλία που μεταδίδεται κληρονομικά.



Το τεστ είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τους εκτροφείς και παίζει σπουδαίο ρόλο στον περιορισμό της Αταξίας και την σωστή επιλογή ενος American Staffordshire Terrier.


Συνοπτικα:
τα πρώτα σημάδια της ασθένειας εμφανίζονται συνήθως μεταξύ 3 και 5 χρoνών.

Τα συμπτώματα που εχουν παρατηρηθει είναι απώλεια ισορροπίας, δυσκολία στο στρίψιμο και πέσιμο όταν ο σκύλος τινάζει το κεφάλι του.


Η κλινική διάγνωση γίνεται με Μαγνητική Τομογραφία (MRI). Απο το 2008 η γαλλική Antagene έχει απομονώσει το γονίδιο που ευθύνεται για την ασθένεια και υπάρχει το αντίστοιχο τεστ (NCL-A Test).
http://www.antagene.com
Για να έχουμε υγιή κουτάβια τουλάχιστον ο ένας γονιός πρέπει να είναι καθαρός.
Πίνακας με τα πιθανά ζευγαρώματα και τα αποτελέσματα στα κουτάβια :

  • CLEAR + CLEAR = 100% CLEAR PUPPIES
  • CARRIER + CARRIER = 25% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES / 25% AFFECTED PUPPIES
  • AFFECTED + AFFECTED = 100% AFFECTED PUPPIES
  • CLEAR + CARRIER = 50% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES
  • CLEAR + AFFECTED = 100% CARRIER PUPPIES

  • CARRIER + AFFECTED = 50% CARRIER / 50% AFFECTED

Έιναι πολύ σημαντικό πρίν την επιλογή κουταβιού οι νέοι ιδιοκτήτες να ελέγχουν προσεκτικά τα αποτελέσματα αταξια των γονέων μαζί με τα υπόλοιπα απαραίτητα έγγραφα καθαροαιμίας.
 
  • Like
Reactions: ghelly


Barcode AST

Active Member
30 Αυγούστου 2012
39
1
41
athens
Παρεγκεφαλιδική αταξία σε American Staffordshire Terrier


Η παρεγκεφαλιδική αταξία είναι νευρολογική ανωμαλία που μεταδίδεται κληρονομικά.



Το τεστ είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τους εκτροφείς και παίζει σπουδαίο ρόλο στον περιορισμό της Αταξίας και την σωστή επιλογή ενος American Staffordshire Terrier.


Συνοπτικα:
τα πρώτα σημάδια της ασθένειας εμφανίζονται συνήθως μεταξύ 3 και 5 χρoνών.

Τα συμπτώματα που εχουν παρατηρηθει είναι απώλεια ισορροπίας, δυσκολία στο στρίψιμο και πέσιμο όταν ο σκύλος τινάζει το κεφάλι του.


Η κλινική διάγνωση γίνεται με Μαγνητική Τομογραφία (MRI). Απο το 2008 η γαλλική Antagene έχει απομονώσει το γονίδιο που ευθύνεται για την ασθένεια και υπάρχει το αντίστοιχο τεστ (NCL-A Test).
http://www.antagene.com
Για να έχουμε υγιή κουτάβια τουλάχιστον ο ένας γονιός πρέπει να είναι καθαρός.
Πίνακας με τα πιθανά ζευγαρώματα και τα αποτελέσματα στα κουτάβια :

  • CLEAR + CLEAR = 100% CLEAR PUPPIES
  • CARRIER + CARRIER = 25% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES / 25% AFFECTED PUPPIES
  • AFFECTED + AFFECTED = 100% AFFECTED PUPPIES
  • CLEAR + CARRIER = 50% CLEAR PUPPIES / 50% CARRIER PUPPIES
  • CLEAR + AFFECTED = 100% CARRIER PUPPIES

  • CARRIER + AFFECTED = 50% CARRIER / 50% AFFECTED

Έιναι πολύ σημαντικό πρίν την επιλογή κουταβιού οι νέοι ιδιοκτήτες να ελέγχουν προσεκτικά τα αποτελέσματα αταξια των γονέων μαζί με τα υπόλοιπα απαραίτητα έγγραφα καθαροαιμίας.
Δειτε ενα βιντεο με ενα amstaff το οποιο πασχει δυστηχως απο νευρολογικη ανωμαλια...

Signs of Ataxia - YouTube
 








Conan001

New Member
14 Μαϊου 2015
2
0
29
Παιδια μια ερωτηση ξερετε το μέγεθος που πρεπει να εχει το κλουβι για το amstaff??
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Εγω εχω το πολυ μεγαλο, τα 122 εκ. μηκος για να ειναι ανετος!βλεπεις αρσενικος και μεγαλοσωμος.στα ανωτερα ορια του προτυπου της φυλης!ειχα και το μιλροτερο τα 102εκ. Αλλα δεν...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
122 είναι πολυ μεγάλο για αμσταφ..102 ειναι άνετο για αρσενικο..σκέψου οτι τα αρσενικα κυμαίνονται 49-52 πόντους πλεον.Για θυληκο κανει και μικρότερο..Είπαμε να ειναι άνετο αλλα να μπορει και να ειναι ευκολο στη μετακίνηση αν χρειαστει.Ο εκτροφεας σου παντως ως πιο έμπειρος θα μπορουσε να σε βοηθήσει με τέτοιες απορίες...
 






Conan001

New Member
14 Μαϊου 2015
2
0
29
122 είναι πολυ μεγάλο για αμσταφ..102 ειναι άνετο για αρσενικο..σκέψου οτι τα αρσενικα κυμαίνονται 49-52 πόντους πλεον.Για θυληκο κανει και μικρότερο..Είπαμε να ειναι άνετο αλλα να μπορει και να ειναι ευκολο στη μετακίνηση αν χρειαστει.Ο εκτροφεας σου παντως ως πιο έμπειρος θα μπορουσε να σε βοηθήσει με τέτοιες απορίες...
Εγινε σ' ευχαριστω!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3