Γούνες και καλοκαίρι: Γίνεται;


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οποιος θελει να ξανανι'ωσει ο σκυλος του φυσικα.... χωρις κλιμστιστικο... του παρεχω καναπε!!!
Για τον εαυτο του ας φερει ζακετα ομως!
Εχουμε ξυλιασει εδω περα
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εμείς επειδή καλοκαίρι δεν έχουμε δει (10 βαθμούς έχουμε ακόμη) δεν έχουμε προβληματιστεί ακόμα για το τι τρίχωμα έχουμε και εαν κουρεύεται.....άμα μάδαγε πολύ πάντως θα ήμουν στο τσακ να την κάνω κουρούπα και μετά θα την πλάκωνα στο καροτέν! :p:p
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Μακάρι να είχαν μιλιά τα άτιμα να διάλεγαν μόνα τους κόμμωση...Εγώ στον σκυλακο επελεξα ψιλοκομμένα γιατί μου φάνηκε ότι δυσανασχετεί με την ζεστή..Μετά το κούρεμα ακόμα δυσανασχετεί ακόμα :p

Powered by Nexus 4
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Ο sea-mol το έθεσε κ το παρουσίασε πολύ σωστά κ κατανοητά. Ευτυχώς για τους σκύλους μας το συγκεκριμένο θέμα δεν δέχεται άλλες απόψεις βασισμένες στην προσωπική παρατήρηση. Είναι λάθος να αντιστοιχίζουμε την προστασία των αρκτικών φυλών από το κρύο με μια αντίστοιχη από θερμές μάζες αέρα. Οι θύλακες αέρα που εγκλωβίζονται στον διπλό μανδύα προερχόμενες από ψυχρή δεξαμενή σταδιακά αποκτούν την θερμοκρασία του σώματος των σκύλων με ταυτόχρονη φυσικά, παροδική μείωση της θερμοκρασίας του θερμότερου σώματος του σκύλου και τελικό αποτέλεσμα μια διαστρωμάτωση που προσφέρει θερμική κάλυψη. Στο δικό μας θερμό κλίμα του καλοκαιριού η εξωτερική δεξαμενή βρίσκεται κ αυτή σε παραπλήσιες θερμοκρασίες οπότε μια τέτοια μηχανική δεν θα είχε αποτέλεσμα. Η μείωση του όγκου του τριχώματος κ όχι το κούρεμα σε τέτοιες φυλές βοηθά στον καλύτερο κλιματισμό του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: sea-mol




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Κούρευα τη σκύλα μου με διπλό μανδύα (χασκότριχα έλεγα πάντα ότι έχει) κάθε καλοκαίρι. Ειδικά όταν ήταν φρεσκοκουρεμενη ήταν πολύ πιο ενεργητική και ζωηρή. Ποτέ δεν καταστράφηκε ή άλλαξε η τρίχα της. Πώς θα ήταν αυτό δυνατό από ένα απλό κούρεμα?
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Πάντως εγώ το μόνο που κάνω και έκανα και στο προηγούμενο χάσκυ που είχα. ήταν ένα πιο συχνό βούρτσισμα .
Το Χειμώνα κάθε εβδομάδα και όταν ζέστανε ο καιρός κάθε 2-3 μέρες, για να βοηθάω την αφαίρεση - ανανέωση της τρίχας.
Πότε δεν είχα πρόβλημα και ποτέ δεν τον έβγαζα βόλτα τις υψηλές θερμοκρασίες .
Όταν βάζω A/C στο σπίτι ή χειρότερα στο αυτοκίνητο ανοίγω λίγο και ένα παράθυρο μια΄και τα A/C δημιουργούν και αφύγρανση που δυσκολεύουν την αναπνοή του σκύλου. Για παράδειγμα στο αυτοκίνητο (που είναι και πιο κλεστός ο χώρος), αρχίζουν και του τρέχουν τα σάλια, ενώ μόλις ανοίξω παράθυρο σταματάει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κούρευα τη σκύλα μου με διπλό μανδύα (χασκότριχα έλεγα πάντα ότι έχει) κάθε καλοκαίρι. Ειδικά όταν ήταν φρεσκοκουρεμενη ήταν πολύ πιο ενεργητική και ζωηρή. Ποτέ δεν καταστράφηκε ή άλλαξε η τρίχα της. Πώς θα ήταν αυτό δυνατό από ένα απλό κούρεμα?
Ποτέ δεν θα κούρευα σκύλο με διπλό μανδύα. Δεν είναι μόνο η ποιότητα του τριχώματος το θέμα.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Read more: http://puppy-doggy.blogspot.com/2009/07/blog-post_8598.html#ixzz2zW4dOWZj
http://puppy-doggy.blogspot.com/
Φαίνεται, πως την άνοιξη μαζί με τον πανικό μας για δραστικές δίαιτες, ταχύρρυθμα τμήματα γυμναστικής και βελτιωτικές επεμβάσεις, όλα κομμάτι ενός προσωπικού ρεκτιφιέ προκειμένου να βγούμε στις παραλίες, μας έρχεται φυσικό να «περιποιηθούμε» με μανία και τον τριχωτό μας φίλο.
Πώς άλλωστε θα σταθεί επάξια δίπλα μας στις πλαζ, με αυτήν τη μαλλούρα; Ας δούμε τι μας είπε η pet groomer Φλώρα Σαρτζετάκη, πολλά από αυτά πολύ σοβαρά!
Αυτή η περίοδος είναι η πιο ανθισμένη για το επάγγελμα του Pet Groomer - λανθασμένα κατά τη γνώμη μου. Οι ιδιοκτήτες πρέπει να μάθουν να ασχολούνται με την περιποίηση των ζώων τους σε όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Ακόμα πιο λανθασμένη είναι η άποψη, ότι όλα τα σκυλιά πρέπει να κουρεύονται το καλοκαίρι γιατί «ζεσταίνονται». Τα σκυλιά όντας ζώα που βρίσκονταν κάποτε ελεύθερα στο περιβάλλον έχουν κάποιο λόγο που κουβαλούν τη γούνα τους. Οι πιο απαγορευτικές φυλές για κούρεμα είναι, καταρχήν αυτές που «κουβαλάνε» διπλό μανδύα τριχώματος (double coated) όπως τα Χασκι, Τσόου-Τσόου, Ακίτα, Σπίτς και πολλές άλλες. Σε ημίαιμους σκύλους αναγνωρίζουμε εύκολα αυτόν τον τύπο τριχώματος την άνοιξη και όποτε άλλοτε αλλάζουν τρίχωμα, γιατί πέφτει σε τούφες.
Κουρεύοντας έναν τέτοιο μανδύα ρισκάρεις για το αν θα ξαναβγεί στην ίδια κατάσταση ή αν καν θα ξαναβγεί.Καταλαβαίνω πως κάποιοι πιστεύουν, ότι το ζώο τους πραγματικά ζεσταίνεται, ειδικά αυτά τα σκυλιά που έρχονται από κρύες χώρες. Αν όμως καταστρέψεις αυτόν το διπλό μανδύα τριχώματος καταστρέφεις την προστασία του και το χειμώνα. Επίσης, τα ζώα δεν έχουν προστασία από τον ήλιο και τελικά ούτε και από τη ζέστη, αφού το τρίχωμά τους λειτουργούσε και μονωτικά. Το δέρμα τους μένει απροστάτευτο με κίνδυνο για δερματικά και αλλεργικά προβλήματα, καθώς και για εγκαύματα. Επίσης, στην Ελλάδα, δε θα πρέπει να αγνοούμε το καλααζάρ και να υποτιμούμε την κακιά φλεβοτόμο σκνίπα. Όσο πιο εκτεθειμένο είναι το δέρμα του στο περιβάλλον τόσο ευκολότερο γίνεται το έργο του τσιμπήματος και, αντίθετα, όσο πυκνότερη η γούνα, τόσο δυσκολότερο. Αυτό που χρειάζεται να κάνουν οι ιδιοκτήτες σκύλων με αυτό το τρίχωμα είναι να τα χτενίζουν καθημερινά και, μια φορά κάθε μήνα να τα πηγαίνουν σε ένα καλό κομμωτήριο προκειμένου να τα περιποιηθούν, διώχνοντας όλη τη νεκρή τρίχα.
Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις, περιπτώσεις ζώων τρομερά παραμελημένων με πολλούς κόμπους στο τρίχωμα ή και δερματικά, τα οποία ίσως χρειαστεί να κουρευτούν για να μην υποφέρουν, πάντα με τη συμβουλή του κομμωτή.
Η άλλη ομάδα είναι τα σκυλιά με πολύ ροζ δέρμα. Συνήθως πρόκειται για λευκά ή ανοιχτόχρωμα σκυλιά, όπως τα Μαλτέζ και ο Παλαιός Αγγλικός Ποιμενικός. Αυτά τα ζώα αν κουρευτούν χρειάζονται αντηλιακό γιατί κινδυνεύουν από εγκαύματα και όπως είπαμε και από τη σκνίπα. Και στα ζώα αυτά συνιστάται καθημερινό χτένισμα και μηνιαίος καλλωπισμός από τον groomer. Φυσικά και εδώ ισχύει ότι αν η κατάσταση του τριχώματος (πάντα σύμφωνα με τον groomer και όχι με τον πελάτη ) είναι τόσο άσχημη, τότε απαιτείται να κουρευτεί. Όλα τα σκυλιά, αν μάθουμε να τα περιποιούμαστε σε όλη τη διάρκεια του χρόνου, δε θα είχαμε τόσο άσκοπα κουρέματα το καλοκαίρι.
Διπλό μανδύα τριχώματος έχουν…
Samoyed
American Εskimo Dog
Keeshond
Schipperke
Shiba Inu
Finnish Spitz
Pekingese
Pomeranian
Husky
Alaskan Malamute
Akita
Chow Chow
Tibetan Mastiff
Όλα τα Spitz.
…και δεν επιδέχονται κανενός είδους κούρεμα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Λοιπόν Sadah θα σου πω την εμπειρία μου με την Λούση. Όπως ξέρεις δεν είναι χάσκυ, αλλά χασκοφέρνει. Η παλιά της μαμά την κούρευε κάθε καλοκαίρι. Πέρσι το καλοκαίρι για πρώτη φορά στα 5 χρόνια που την έχω την κούρεψα κι εγώ. Όχι για να της φύγουν τζίβες γιατί ποτέ δεν είχε, την χτενίζω 3 φορές την εβδομάδα περίπου , αλλά γιατί ζεσταινόταν υπερβολικά παντού. Από την στιγμή που την κουρέψαμε και μετά, ο σκύλος έγινε αγνώριστος. Πολύ πιο δραστήριος, δεν ήταν μονίμως λαχανιασμένη, ξανάνοιωσε πραγματικά. Δεν λέω με αυτό ότι τα χάσκυ πρέπει να κουρεύονται, προς θεού. Άλλωστε η Λούση χάσκυ δεν είναι. Ίσως τα απανωτά κουρέματα που έφαγε της χάλασαν το υπόστρωμα και για αυτό υποφέρει τόσο το καλοκαίρι..δεν ξέρω.
Ποιά είναι η άποψη σου;
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν Sadah θα σου πω την εμπειρία μου με την Λούση. Όπως ξέρεις δεν είναι χάσκυ, αλλά χασκοφέρνει. Η παλιά της μαμά την κούρευε κάθε καλοκαίρι. Πέρσι το καλοκαίρι για πρώτη φορά στα 5 χρόνια που την έχω την κούρεψα κι εγώ. Όχι για να της φύγουν τζίβες γιατί ποτέ δεν είχε, την χτενίζω 3 φορές την εβδομάδα περίπου , αλλά γιατί ζεσταινόταν υπερβολικά παντού. Από την στιγμή που την κουρέψαμε και μετά, ο σκύλος έγινε αγνώριστος. Πολύ πιο δραστήριος, δεν ήταν μονίμως λαχανιασμένη, ξανάνοιωσε πραγματικά. Δεν λέω με αυτό ότι τα χάσκυ πρέπει να κουρεύονται, προς θεού. Άλλωστε η Λούση χάσκυ δεν είναι. Ίσως τα απανωτά κουρέματα που έφαγε της χάλασαν το υπόστρωμα και για αυτό υποφέρει τόσο το καλοκαίρι..δεν ξέρω.
Ποιά είναι η άποψη σου;

Επειδή γνωριζω ότι περιποιείσαι πολύ τα σκυλια σου, δεν σκέφτομαι καν το ενδεχομενο να ζεσταινοταν υπερβολικα λογο του ότι δεν ειχε αποβάλει τη νεκρη γουνα που ειχε ριξει λογο της ζεστης. Οποτε αυτό το απορρίπτουμε.
Γιατι ξερεις ε;
Πολλοι δεν χτενιζουν καν τα ζωα με διπλο μανδυα συχνα η καθολου, με αποτελεσμα να συσσωρευεται η νεκρη τριχα και οπως ειναι λογικο να μην μπορει να εισβαλει αερας εκει που θα μπορουσε και μετα φταιει ότι είναι Σιβηρικο και ''δεν κανει'' για την Ελλαδα..
Από εκει και περα, υπαρχει οντως η πιθανοτητα να συνεβη αυτό που αναφέρεις ότι δηλαδή από τα απανωτα κουρεματα να καταστραφηκε ο εσωτερικος μανδυας και να υποφερει για αυτόν τον λογο.
Να μου επιτρεψεις όμως μερικες αποριες..
Όταν λες ότι η προηγουμενη ιδιοκτητρια το κουρευε κάθε καλοκαιρι, πως το εννοεις το κουρευε..
Ψαλιδισμα δηλαδή η ξυρισμα εντελως; Όχι πως αν το κουρευε θα ηταν ενταξει και ότι δεν πειραζει απλα είναι άλλο το ξυρισμα και εχει διαφορετικες επιπτωσεις.

Επισης η Λουση οντως χασκοφερνει, αλλα επειδή δεν είναι καθαροαιμο θα μπορουσε να μην εχει διπλο μανδυα.
Ξερεις είναι λιγο ''περιεργη'' η κατασταση όταν ένα σκυλι μοιαζει με Σιβηρικο λιγο η πολύ αλλα δεν είναι. Μπορει να εχει οντως διπλο μανδυα περα από άλλες ομοιότητες η μπορει να εχει πολλες ομοιότητες αλλα να μην εχει διπλο μανδυα γι'αυτο σε ρωταω.
Τωρα θα μου πεις για να το λες αρα θα εχει,απλα ρωταω για να σιγουρευθω πως το ξερεις 100%
Υπαρχει και η πιθανοτητα του να εχει εκτος των αλλων και διπλο μανδυα, αλλα η υφη του τριχώματος να είναι τετοια που να μην κανει την ιδια ''δουλεια'' που θα μπορουσε να κανει αν ηταν αλλιως.
Θα μπορουσε ας πουμε να κανει και καλυτερη. :)
Πολλα ειναι τα μπορει σε αυτή την περιπτωση οποτε οσο περισσοτερα γνωρίζουμε τοσο καλυτερα για εμας!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Όπως είπες και εσύ χασκοφέρνει χωρίς να γνωρίζω τίποτα για την καταγωγή της!
Την είδε η θεία μου σε ένα κατάστημα, ξετρελάθηκε, ο ιδιοκτήτης της την έπαιρνε μαζί του γιατί η γυναίκα του την χτυπούσε (!) και την έδωσε στην ξετρελαμένη θειά μου!
Αυτό το μικρό of f topic το γράφω απλά για να σου δείξω ότι δεν γνωρίζαμε ποτέ από που κρατάει η σκούφια της!
Από όσο ξέρω ο εσωτερικός μανδύας είναι το φουντωτή σαν βαμβακερή γούνα κάτω από τον εξωτερικό μανδύα που μαδάει! Δεν ξέρω αν το έχει η Λούση, έχει πολύ πυκνή και παχιά γούνα αλλά δεν μου φαίνεται να έχει αυτό τον υπομανδύα (από άποψη υφής το λέω), δηλαδή με λίγα λόγια 100% σίγουρη δεν είμαι.
Η θεία μου την κούρευε κανονικότατα, δεν την ψαλίδιζαν απλά! Έτσι την κούρεψα κι εγώ αλλά όχι με την ψιλή, της άφησα λίγη γούνα.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Όπως είπες και εσύ χασκοφέρνει χωρίς να γνωρίζω τίποτα για την καταγωγή της!
Την είδε η θεία μου σε ένα κατάστημα, ξετρελάθηκε, ο ιδιοκτήτης της την έπαιρνε μαζί του γιατί η γυναίκα του την χτυπούσε (!) και την έδωσε στην ξετρελαμένη θειά μου!
Αυτό το μικρό of f topic το γράφω απλά για να σου δείξω ότι δεν γνωρίζαμε ποτέ από που κρατάει η σκούφια της!
Από όσο ξέρω ο εσωτερικός μανδύας είναι το φουντωτή σαν βαμβακερή γούνα κάτω από τον εξωτερικό μανδύα που μαδάει! Δεν ξέρω αν το έχει η Λούση, έχει πολύ πυκνή και παχιά γούνα αλλά δεν μου φαίνεται να έχει αυτό τον υπομανδύα (από άποψη υφής το λέω), δηλαδή με λίγα λόγια 100% σίγουρη δεν είμαι.
Η θεία μου την κούρευε κανονικότατα, δεν την ψαλίδιζαν απλά! Έτσι την κούρεψα κι εγώ αλλά όχι με την ψιλή, της άφησα λίγη γούνα.
Καταλαβα τι λες.
Σε αυτή την περιπτωση είναι πολύ δυσκολο να κανουμε εικασιες για το τι και πως..Ο,τι και να πουμε θα είναι απλα ένα ενδεχομενο.
Αν όμως θελεις να μαθεις για να εισαι σιγουρη (Τωρα θελω κ εγω γιατι μου κινησες την περιεργεια :p ) θα μπορουσες να ρωτήσεις καποιον επαγγελματια groomer !
Αν το κανεις, θα περιμενω νεα σου! :D
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Καταλαβα τι λες.
Σε αυτή την περιπτωση είναι πολύ δυσκολο να κανουμε εικασιες για το τι και πως..Ο,τι και να πουμε θα είναι απλα ένα ενδεχομενο.
Αν όμως θελεις να μαθεις για να εισαι σιγουρη (Τωρα θελω κ εγω γιατι μου κινησες την περιεργεια :p ) θα μπορουσες να ρωτήσεις καποιον επαγγελματια groomer !
Αν το κανεις, θα περιμενω νεα σου! :D
Οkey λοιπόν θα ρωτήσω με πρώτη ευκαιρία και θα σου πω !
Θα σε κουράσω λίγο ακόμη. Αν δεν τον υπομανδύα των χάσκυ ή έχει καταστραφεί από τα κουρέματα νομίζω ότι είναι καλύτερο να την κουρεύω από δω και πέρα ή κάνω λάθος;
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Οkey λοιπόν θα ρωτήσω με πρώτη ευκαιρία και θα σου πω !
Θα σε κουράσω λίγο ακόμη. Αν δεν τον υπομανδύα των χάσκυ ή έχει καταστραφεί από τα κουρέματα νομίζω ότι είναι καλύτερο να την κουρεύω από δω και πέρα ή κάνω λάθος;
Όχι δεν κανεις λαθος αλλα όχι ξυρισμα ε; :p
Γιατι μετα μπορει να εχει αλλα θεματα..(εγκαύματα,δερματικα κτλ)
Εφόσον το ειδες και από μονη σου ότι το σκυλι αλλαξε εντελως από την στιγμη που το κουρεψες και μετα, αρα αυτό κακο δεν το λες. (λογικα παντα)
Εφόσον δεν εισαι σιγουρη ακομα για το τι και πως, το μοναδικο αλανθαστο κριτηριο, είναι η συμπεριφορα του σκυλου! Οσο είναι καλη η καλυτερευει, κατι κανεις σωστα!
:D
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Όχι δεν κανεις λαθος αλλα όχι ξυρισμα ε; :p
Γιατι μετα μπορει να εχει αλλα θεματα..(εγκαύματα,δερματικα κτλ)
Εφόσον το ειδες και από μονη σου ότι το σκυλι αλλαξε εντελως από την στιγμη που το κουρεψες και μετα, αρα αυτό κακο δεν το λες. (λογικα παντα)
Εφόσον δεν εισαι σιγουρη ακομα για το τι και πως, το μοναδικο αλανθαστο κριτηριο, είναι η συμπεριφορα του σκυλου! Οσο είναι καλη η καλυτερευει, κατι κανεις σωστα!
:D
'Εχεις δίκιο!
Απλώς φέτος θα κοιτάξω να την πάω σε έναν groomer για περιποίηση να μου πει την άποψη του που θα είναι σίγουρα πολύ πιο έγκυρη από αυτή ενός απλού κουρέα που ίσως δεν γνωρίζει τέτοιες λεπτομέρειες!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
 
  • Like
Reactions: Sadah


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
το αρκουδι μου με το διπλο μανδυα εδω και 1-2 βδομαδες μαδαει... τη βουρτσιζω καθε μερα, αφαιρω τριχα με ενα γαντι και με ενα μεταλλικο αραιο χτενακι, αφαιρω και με βρεγμενα χερια οσο μπορω. μαχεται, χαζοδαγκωνει, την κραταω, καθεται εκει αλλα και προσπαθει να φυγει. και μετα την αφηνω, τρεχει και ξαναερχεται να την βουρτσισω απο μονη της (!) και συνεχιζεται η μαχη. καλα λεω εγω οτι δεν παει καλα...