Επιθετικος σκυλος- Βοηθεια!


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια.. Την ανιμα την εχω απο 2 μηνων κουταβι και σημερα ειναι πλεον 3. Απο μια γεννα μιας σκυλιτσας 15 κιλων βγηκε μονο ενα κουταβακι, το δικο μου, με αποτελεσμα να εχω ενα πολυ δυνατο σε χαρακτηρα και κυριαρχικο ζωο. 3 μηνων με δαγκωσε ασχημα πρωτη φορα και εκτοτε το εκανε ανα τακτα χρονικα διαστηματα χωρις ομως να μου κανει ζημια. Αφου στειρωθηκε μετα την πρωτη περιοδο για ενα περιπου χρονο ηρεμησε αλλα μετα αρχισε παλι. Μου επιτιθεται σε διαφορες στιγμες χωρις καποιο σιγουρο λογο και το κερασακι στην τουρτα ηταν σημερα που μου εκανε ζημια στο ποδι μου. Ειναι 13 κιλα ημιαιμο κανισακι. Οταν την υιοθετησα ημουν τελειως απειρη, ηταν ο πρωτος μου σκυλος και δεν ηξερα πως να την κουμανταρω με αποτελεσμα το σκυλι να μου παρει τον αερα και να ακουει τις βασικες εντολες οποτε θελει, παρολο που ξερει ακριβως τι σημαινει η καθε μια απο αυτες. Δεν εχει επιτεθει ποτε σε κανεναν αλλον και το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο σε εμενα που ουσιαστικα ειμαι η μαμα της. Δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα. Την αγαπαω παρα πολυ και δε μπορω να το δεχτω, αλλα πλεον η συμβιωση μαζι της εχει γινει αρκετα δυσκολη. Δυστυχως χρηματα για εκπαιδευτη δεν υπαρχουν την δεδομενη στιγμη. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες λυσεις σας παρακαλω? Δεν θελω να φτασω σε σημειο που να χρειαστει να την δωσω σε καποια αλλη οικογενεια. Ευχαριστω πολυ!
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Επισης δεν ειναι ιδιαιτερα φιλικη με τα αλλα θηλυκα σκυλια, ενω με τα αρσενικα δεν εχει σχεδον ποτε προβλημα. Δεν ξερω εαν αυτο εχει καποια σημασια..
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
γιατι ποιος σου ειπε πως μια οικογενεια θα παρει ενα σκυλο που δεν εχει σωστη συμπεριφορα;;;το θεμα ειναι να λυνουμε τα προβληματα που δημιουργουμε και οχι να τα αποφευγουμε διαλεγοντας ετσι την ευκολη λυση!!!!!!

μιας λοιπον και ζητας την βοηθεια μας θα πρεπει να μας δωσεις μια πιο ακριβη εικονα για παραδειγμα τι γινετε/τι κανεις και σε δαγκωνει;;;
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
γιατι ποιος σου ειπε πως μια οικογενεια θα παρει ενα σκυλο που δεν εχει σωστη συμπεριφορα;;;το θεμα ειναι να λυνουμε τα προβληματα που δημιουργουμε και οχι να τα αποφευγουμε διαλεγοντας ετσι την ευκολη λυση!!!!!!

μιας λοιπον και ζητας την βοηθεια μας θα πρεπει να μας δωσεις μια πιο ακριβη εικονα για παραδειγμα τι γινετε/τι κανεις και σε δαγκωνει;;;
Και στην περιπτωση που ήθελε κάποιος δεν ειναι ο λογος που έγραψα. Ζητάω βοήθεια ακριβώς επειδη δεν θελω να την χάσω. Δεν το κάνει συγκεκριμένες στιγμές. Μπορει να θυμωσει με αλλο σκυλι και να την πληρώσω εγω. Μπορει να βουτηξει κατι στην βολτα, να προσπαθησω να το παρω και να με δαγκώσει. Μπορει παλι και να μη χρειαστεί να γίνει κατι, απλα εκει που κάθεται να αγριεψει. Το προβλημα ειναι οτι μονο σε εμένα τα κάνει, δεν εχει προβλημα και δεν εχει δημιουργήσει προβλημα ποτε με καποιον άλλον, αυτο μου κάνει εντύπωση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν το κάνει συγκεκριμένες στιγμές. Μπορει να θυμωσει με αλλο σκυλι και να την πληρώσω εγω.
Μιλάς λες και είναι άνθρωπος!
Τι εννοείς να την πληρώσεις εσύ?

Μπορει να βουτηξει κατι στην βολτα, να προσπαθησω να το παρω και να με δαγκώσει.
Η σκύλα έχει διδαχθεί πως να συμπεριφέρεται?Έχει διδαχθεί πως να μην αρπάζει από κάτω αντικείμενα, πως να έχει την προσοχή της επάνω σου, έχει μάθει την εντολή "άστο"?
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μιλάς λες και είναι άνθρωπος!
Τι εννοείς να την πληρώσεις εσύ?
Εννοεί φαντάζομαι ότι κάνει re-directed aggresion, πολύ συνηθισμένη μορφή επιθετικότητας -πχ (σκύλος) "θέλω να πάω εκεί κ κάτι με εμποδίζει (πχ λουρί), οπότε ορμάω στον κοντινότερο στόχο.

Και στην περιπτωση που ήθελε κάποιος δεν ειναι ο λογος που έγραψα. Ζητάω βοήθεια ακριβώς επειδη δεν θελω να την χάσω. Δεν το κάνει συγκεκριμένες στιγμές. Μπορει να θυμωσει με αλλο σκυλι και να την πληρώσω εγω. Μπορει να βουτηξει κατι στην βολτα, να προσπαθησω να το παρω και να με δαγκώσει. Μπορει παλι και να μη χρειαστεί να γίνει κατι, απλα εκει που κάθεται να αγριεψει. Το προβλημα ειναι οτι μονο σε εμένα τα κάνει, δεν εχει προβλημα και δεν εχει δημιουργήσει προβλημα ποτε με καποιον άλλον, αυτο μου κάνει εντύπωση.
Animaki, 2 τα καλά: 1.αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα (κάλλιο αργά παρά ποτέ) και 2.αναγνωρίζεις ότι έχεις κάνει λάθη. Μην σου κάνει εντύπωση που τα βάζει με σένα μόνο, προφανώς δεν της περνάει αλλού το νταηλίκι. (μάλλον αυτή είναι η μαμά σου, έτσι το βλέπει δηλαδή)
Θέσε όρια για αρχή (δεν πηδάς πάνω μου όποτε θες, δεν διεκδικείς το οτιδήποτε -από χάδι μέχρι παιχνίδι, τα πάντα τα δίνεις όταν και άμα θες εσύ), κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Για να της πάρεις κάτι, απ'τη στιγμή που δεν θες επαγγελματία και να μην έχουμε κανα ατύχημα, θα πρότεινα στο φαγητό να ταΐζεις με το χέρι αρχικά. Και οτιδήποτε παίρνει, πχ μπαλάκι, πρώτα να έχει επαφή με το χέρι σου,να το παίρνει από εκεί. Για να το πάρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και distraction, πχ ένα δεύτερο παιχνίδι. Δεν σου λέω να πας κατευθείαν στο ψητό (στο παίρνω δλδ χωρίς πολλά πολλά) για προφανείς λόγους, για αρχή διώξ'της το άγχος ότι θα της πάρεις αυτό που έχει -πχ δίνεις το μπαλάκι, μόλις το πάρει βγάζεις το άλλο να το δει και παίζεις μόνη σου, μόλις έρθει να το πάρει πάρε το άλλο και πέτα στο καπάκι το 2ο για να το πάρει ("δίνω το μπαλάκι δεν σημαίνει μένω χωρίς παιχνίδι"). Είναι άπειρες οι λεπτομέρειες που κάνουν τον σκύλο αρχηγό και δεν τις καταλαβαίνουμε.
Αλλά αν δεν αλλάξεις εσύ στον τρόπο που βλέπεις τον σκύλο (είναι σκύλος,όχι λούτρινο λευκό μπαλάκι), δεν θα δεις προκοπή. Και μάζευε λεφτά για εκπαιδευτή σιγά σιγά.
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Μιλάς λες και είναι άνθρωπος!
Τι εννοείς να την πληρώσεις εσύ?



Η σκύλα έχει διδαχθεί πως να συμπεριφέρεται?Έχει διδαχθεί πως να μην αρπάζει από κάτω αντικείμενα, πως να έχει την προσοχή της επάνω σου, έχει μάθει την εντολή "άστο"?
Εννοω οτι μου επιτίθεται. Ναι, ξέρει την εντολή αλλα αρνείται να την εκτελέσει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν έχεις την δυνατότητα, να μιλήσεις με έναν καλό εκπαιδευτή, είναι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις.
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Animaki, 2 τα καλά: 1.αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα (κάλλιο αργά παρά ποτέ) και 2.αναγνωρίζεις ότι έχεις κάνει λάθη. Μην σου κάνει εντύπωση που τα βάζει με σένα μόνο, προφανώς δεν της περνάει αλλού το νταηλίκι. (μάλλον αυτή είναι η μαμά σου, έτσι το βλέπει δηλαδή)
Θέσε όρια για αρχή (δεν πηδάς πάνω μου όποτε θες, δεν διεκδικείς το οτιδήποτε -από χάδι μέχρι παιχνίδι, τα πάντα τα δίνεις όταν και άμα θες εσύ), κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Για να της πάρεις κάτι, απ'τη στιγμή που δεν θες επαγγελματία και να μην έχουμε κανα ατύχημα, θα πρότεινα στο φαγητό να ταΐζεις με το χέρι αρχικά. Και οτιδήποτε παίρνει, πχ μπαλάκι, πρώτα να έχει επαφή με το χέρι σου,να το παίρνει από εκεί. Για να το πάρεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και distraction, πχ ένα δεύτερο παιχνίδι. Δεν σου λέω να πας κατευθείαν στο ψητό (στο παίρνω δλδ χωρίς πολλά πολλά) για προφανείς λόγους, για αρχή διώξ'της το άγχος ότι θα της πάρεις αυτό που έχει -πχ δίνεις το μπαλάκι, μόλις το πάρει βγάζεις το άλλο να το δει και παίζεις μόνη σου, μόλις έρθει να το πάρει πάρε το άλλο και πέτα στο καπάκι το 2ο για να το πάρει ("δίνω το μπαλάκι δεν σημαίνει μένω χωρίς παιχνίδι"). Είναι άπειρες οι λεπτομέρειες που κάνουν τον σκύλο αρχηγό και δεν τις καταλαβαίνουμε.
Αλλά αν δεν αλλάξεις εσύ στον τρόπο που βλέπεις τον σκύλο (είναι σκύλος,όχι λούτρινο λευκό μπαλάκι), δεν θα δεις προκοπή. Και μάζευε λεφτά για εκπαιδευτή σιγά σιγά.
Anniegr ευχαριστω πολυ για ρην συμβουλή σου! Θα ξεκινήσω απο σημερα κιολας να δω, απλα ελπίζω να το δεχτεί γιατι εκτός όλων των άλλων δεν της αρέσει να παιζει μαζι μου, προτιμά να παιζει μονη της της περισσότερες φορες!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Animaki είναι δύσκολο το πρόβλημα που έχετε για να το λύσεις μόνη σου. Καλά έκανες και έγραψες το πρόβλημα σας αλλά δεν μπορείς να βοηθηθείς ακούγοντες σκόρπιες συμβουλές από τον έναν και τον άλλο. Ο εκπαιδευτής είναι μονόδρομος, απλώς θα προσέξεις πολύ στην επιλογή του και αφού καταλήξεις σε κάποιον που θα εμπιστευτείς με συνέπεια θα ακολουθείς τις οδηγίες του.
 
  • Like
Reactions: Animaki


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Αν έχεις την δυνατότητα, να μιλήσεις με έναν καλό εκπαιδευτή, είναι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις.
Εχεις καποιον να μου προτείνεις;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Εχεις καποιον να μου προτείνεις;
καλό θα ήταν να αναφέρεις σε ποια πόλη είσαι για να μη σου δώσουν εκπαιδευτή πχ για Αθήνα και μένεις Καρδίτσα..
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
καλό θα ήταν να αναφέρεις σε ποια πόλη είσαι για να μη σου δώσουν εκπαιδευτή πχ για Αθήνα και μένεις Καρδίτσα..
Ωχ σωστά, νομιζα οτι το ειχα αναφέρει. Αθήνα μένω, νότια.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τελικά έχεις ή δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για πρόσληψη εκπαιδευτή; Μας μπερδεψες :unsure:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τελικά έχεις ή δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για πρόσληψη εκπαιδευτή; Μας μπερδεψες :unsure:
Αγενής ερώτηση. Και δεν μας αφορά.
Η δυνατότητα του να συμβουλευθείς εκπαιδευτή, έχει πολλές παραμέτρους. Οχι μόνο οικονομική.

Animaki, το μόνο κέντρο εκπαίδευσης, που θυμάμαι να σου προτείνω προς τα νότια, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, είναι του κου.Τριάντη. Ελληνικό Κέντρο Εκπαίδευσης ή κάπως έτσι. Googlαρέ το ή δες αν έχει σελίδα στο fb, μέχρι να μπει κάποιος να σου προτείνει και κάτι άλλο. Αν έχεις μεταφορικό μέσο, μπορείς να πηγαίνεις εκεί για μαθήματα. Αν όχι, μπορείς να κανονίσεις να κάνετε κατ'οίκον μαθήματα. Πάντα όμως, στοιχίζουν περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πάντως, Animaki, δεδομένου ότι τον εκπαιδευτή τον χρειάζεσαι για συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί μέσα σε 2-3 μαθήματα να σου δώσει την κατεύθυνση που χρειάζεσαι για να λύσειις το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να παρακολουθήσεις πλήρη κύκλων μαθημάτω όπως θα κανες για τη ΒΥ για παράδειγμα.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Εννοω οτι μου επιτίθεται. Ναι, ξέρει την εντολή αλλα αρνείται να την εκτελέσει.
μηπως οταν της εδινες την εντολη την επαιρνες πισω η δεν επεμενες αρκετα; γιατι τα σκυλια οταν εχουν την επιλογη οτι μπορουν και να μην ακουσουν τοτε σταματανε να ακουνε και τα βασικα!
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
Τελικά έχεις ή δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για πρόσληψη εκπαιδευτή; Μας μπερδεψες :unsure:
Δεν την εχω άμεσα, ωστόσο θα ήταν καλυτερα να επικοινωνήσω με καποιον ειδικό, να συζητήσουμε το οικονομικό και να αρχίσω να συγκεντρώνω το πόσο έχοντας κατι στάνταρ στο μυαλό μου, να μη κανω πρόχειρες κινήσεις!
 


Animaki

Active Member
23 Απριλίου 2014
25
9
29
μηπως οταν της εδινες την εντολη την επαιρνες πισω η δεν επεμενες αρκετα; γιατι τα σκυλια οταν εχουν την επιλογη οτι μπορουν και να μην ακουσουν τοτε σταματανε να ακουνε και τα βασικα!
Επέμενα αρκετα, ωστόσο εχει μάθει τα όρια μου, αντι να ξερω εγω να την χειρίζομαι ξέρει αυτή εκπληκτικά πως να χειριστεί εμένα. Ειναι πραγματικα πανέξυπνο σκυλι και ειναι κριμα που εχω την τύχη να εχω ενα τοσο εξυπνο σκυλι αλλα να ειμαι τοσο άπειρη και να μην ξερω πως να την χειριστώ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Πολύ σωστή σκέψη Animaki. Ελπίζω να βρεις την βοήθεια που χρειάζεσαι.