Πιστο...Χασκι;


CathyB

Active Member
14 Μαϊου 2014
43
59
Εμένα πάντως το χάσκι που υιοθέτησα, και για τουαλέτα να πας, σηκώνεται και σε περιμένει απ'έξω. Και έχει τύχει ο ταχυδρόμος να αφήσει την αυλόπορτα ανοιχτή και αυτή να είναι στην αυλή και δεν κάνει πια καν κίνηση για να φύγει.
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
όλα έχουν να κάνουν με την αγάπη που δίνεις στο σκύλο σου..... άμα την δίνεις οποιαδήποτε ράτσα η μη την εισπράττει . ο σκύλος δεν είναι ούτε στρατιώτης ούτε ρομποτακι που κάποιοι επιθυμούν να το βλέπουν, είναι οργανισμός με αισθήματα και χρειάζεται μόνο ΑΓΑΠΗ και βεβαία την ανταποδίδει στο μέγιστο σε αντίθεση με μερικούς ανθρώπους.
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
τωρα εαν ειναι χασκι η οτιδηποτε αλλο αφηστε ανοιχτη την εξωπορτα και να περναει θηλύκια σε οίστρο και ελατε πεστε μου αν θα τον βρειτε στη θεση του!!!!!!!!!!!!!!!! ανεξαρτητως εκπαιδευσεως και λοιπες ιστοριες !!!!!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
γεια σας, ηθελα να κανω μια ερωτησει κυριως προς τους ιδιοκτητες χασκι, γινεται ενα χασκι να ειναι πιστο οσο ενα λαπ η ενας γερμανικος ποιμενικοσ; και οταν λεω πιστο εννοω οταν το φωναζεις να ερχεται, να ειναι ολη μερα απο πισω σου και να γινει με λιγα λογια ο πιστος συντροφος σου. Ποια ειναι η γνωμη σας;
Μην πάρεις Χάσκι
 




Darth

Member
30 Μαϊου 2015
5
10
46
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας παραθέσω την εμπειρία που είχα πριν απο 15 χρόνια όταν ήμουν πιτσιρικάς και έτυχε να μπει στην ζωή μου ένα Χάσκυ. Η Ξένια ήταν ένα Χάσκι που μου την χάρισαν (δεν την ζήτησα, μου την έδωσαν) όταν ήταν 7-8 μηνών. Καθότι το διαμέρισμα που έμενα δεν ήταν ιδανικό, ο πατέρας μου αποφάσισε να το έχει στο χώρο εργασίας του που ήταν στην ΒΙΠΕ Αχαρναι και το κτίριο είχε περιμετρικά 6 στρέμματα κήπο. Κατα την διάρκεια της σχολικής περιόδου δεν είχα την δυνατότητα να την επισκέφθομαι παρα μόνο τα Σαββατοκύριακα. Η Ξένια ήταν πάντοτε χωρίς λουρί και δεν είχε φορέσει ποτέ κολάρο. Τα Σαββατοκύριακα που μπορούσα να την δω, τότε αφοσιονόμουν για πολλές ώρες να την περιποιηθώ να την φροντίζω όσο μπορούσα και να την πηγαίνω μεγάλους περιπάτους σε ακατοίκιτες περιοχές (σε χωράφια). Όταν βγαίναμε σε δρόμους με συχνή κυκλοφορία οχημάτων πάντοτε την είχα σε αλυσιδα, όταν όμως ήμασταν σε χωράφια την είχα ελέυθερη και τριγυρνάγαμε όπου ήθελα εγώ. Η Ξένια πάντοτε ήταν σε εμβέλεια 3 m απο εμένα και δεν απομακρυνόταν ποτέ, όταν δεν περπάταγα σταμάταγε και ερχόταν προς το μέρος μου και με σκούνταγε με την μουσούδα της για να συνεχίσω να περπατάω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν τύχαινε να διασχίσει κάποιος το χωράφι και κατευθυνόταν προς το μέρος μου, τότε η Ξένια πήγαινε στα 5-6m και έμπαινε ανάμεσα σε εμένα και τον άνθρωπο και του γάβγιζε και γρύλιζε και δεν τον άφηνε να με πλησιάσει. Δεν έκανε ποτέ επίθεση (παρόλο που ήταν ελέυθερη χωρίς λουρι), δεν την είχα εκπαιδευσει να κάνει τίποτα. Το μόνο που της πρόσφερα όλα τα χρόνια που περάσαμε μαζί ήταν να της δώσω αγάπη και αυτή που μου το ανταπέδωνε σε μεγαλύτερο βαθμό. Για εκείνους που ρωτάνε αν το Χάσκι ακούει σε εντολές του τύπου "έλα", "μείνε" κλπ. θα απαντήσω ότι παίζει ρόλο ποιος δίνει την εντολή. Η Ξένια πέρναγε περισσότερο χρόνο με τον πατέρα μου, αλλά μόνο εμένα άκουγε. Ίσως αν την είχα κοινωνικοποιήσει, θα μπορούσε να πηγαίναμε βόλτα και σε κόσμο χωρίς λουρί και ποτέ δεν θα έφευγε απο κοντά μου. Αλλα τότε δεν ήξερα και πολλά πράγματα, ήξερα όμως να δώσω αγάπη κάτι που δεν το μετάνοιωσα ποτέ.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Γροιφε η νεφελη εχει παρει λιγο απ ολα εδω μεσα.
Πλάκα πλάκα, αν η νεφέλη (με όλα τα nicks) είναι μόνο ένα άτομο, δεν ξέρω, το βρίσκω τρομακτικό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Πλάκα πλάκα, αν η νεφέλη (με όλα τα nicks) είναι μόνο ένα άτομο, δεν ξέρω, το βρίσκω τρομακτικό.
Δεν πιστεύω ότι όλα τα τρολ ήταν το νεφελάκι, αλλά είχε δώσει πολύ πράμα και το νεφελάκι από μπόλικα νικς. Είχε ρίξει δουλίτσα :D
 




κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
gia sas pedia..egw exw husky 3 minon..distixos den to koumantarw!!prospathi na mou epivlithi sto pexnidi kai otan vriski kati sto patoma pou den prepei na fai me 100 zoria tis to pernw..prospathw ala grilizei kai proxthes me dagkose!!voithia kapios? :) gia kapies simvules isws?ime apiros :)
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Φιλε μου να σου ζησει το κουταβακι. Υπομονη μεγαλη γιατι ειναι κουταβακι. Με ηρεμο τροπο αλλα με τονο αυστηρο θα δινεις τις εντολες στο κουταβι μεχρι να καταλαβει τι θελεις. Ενα κολπο οταν δεν σε ακουει ειναι να σταματας αμεσως το παιχνιδι ιδιαιτερα αν σε δαγκωνει και αυστηρα εντολη μη. Ποτε βια ποτε τιμωρια τυπου δεσιμο κλπ. Αγαπη και υπομονη ειναι κουταβι και χασκι σκεψου 99.99% ανεξαρτητο και δυακολο ατη εκπαιδευση λογω σιβηριας
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Θα κανει το δικο σου οταν μεγαλωσει και μετα αμεσως την επομενη στιγμη δικο του . παντως ειναι πολυ εξυπνα και συντροφικα
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
ευχαριστω φιλε μου..για το παιχνιδι μαζι του δεν ανησιχω..αλλα οταν βρισκει κατι στο πατωμα...δεν μπορω να του το παρω με τιποτα...προχθες βρηκε ενα χαρτι στο πατωμα και μεχρι να του το παρω με δαγκωσε 3-4 φορες και γριλιζε...του φοναζα μηη..τιποτα...το αφηνα μεχρι να το αφησει ...ετρεχε παντου για να μην του το παρω...
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
ευχαριστω φιλε μου..για το παιχνιδι μαζι του δεν ανησιχω..αλλα οταν βρισκει κατι στο πατωμα...δεν μπορω να του το παρω με τιποτα...προχθες βρηκε ενα χαρτι στο πατωμα και μεχρι να του το παρω με δαγκωσε 3-4 φορες και γριλιζε...του φοναζα μηη..τιποτα...το αφηνα μεχρι να το αφησει ...ετρεχε παντου για να μην του το παρω...
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Τοτε παρε σπρει με αερα και φοβισε το λιγο με τον ηχο, οχι πανω του μονο πατα το οταν κανει αταξιες. Εμενα 6 μηνων το εφαρμοσα και ακομη να το ξεχασει 2,5 ετων τωρα . 3 εως 4 φορες το εκανα και εστρωσε
 




κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
αν δεν φοβηθει με το σπρει καμια αλλη ιδεα??επισης τι ειδους σπρει ειναι δεν καταλαβα
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Σπρει αεριου βγαζει ηχο και αερα στο πετ το εχουν. Να του δινεις λιχουδια σαν επιβραβευση αμα στο δωσει απο την μια να ζητας το αντικειμενο και στο αλλο χερι να εχεις μια λιχουδια αμα στο δωσει δωστου τη ....δεελαζε τον λιγο
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
θα προσπαθησω ,ευχαριστω πολυ...του εμαθα και το κατσε,μινε,κατω,ελα(οποτε του σημφερει το ακουει) χαχαχα
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το καλυτερο που εχεις να κανεις για να μην διακινδυνεψεις την μελλοντικη σχεση σου με το κουταβι, ειναι να βρεις εναν "καλο" εκπαιδευτη που θα σας δει απο κοντα και θα μπορεσει να σου δωσει 2-3 συμβουλες με βαση του τι βλεπει.
Αν θες πες σε ποια περιοχη βρισκεσαι μηπως και καποιο απο τα υπολοιπα μελη μπορει να σου προτεινει καποιον "δοκιμασμενο".