Μπάνιο σκύλου


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εμένα μου είχανε πει στο petshop 3-4 μέρες για scalibor. Εγώ όταν βάζω, αφήνω 4 μέρες πριν & 4 μετά να είμαι σίγουρη
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
αν την επομενη φορα πρεπει να την αφησω 4-5 μερες χωρις να βαλω αμπουλα καλοκαιριατικα, δεν θα την ξανακανω μπανιο μεχρι νοεμβρη που τελειωνουν σκνιπες και τσιμπουρια...
ε, μετα χειμωνα δεν την κανω γιατι λερωνει και καθαριζεται μονη της.
οποτε του χρονου παλι τετοια εποχη ξανα. :p
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αν σου πω ούτε για την έκθεση δεν τους έκανα μπάνιο.. Ο Άιζακ έχει να κάνει κανα χρόνο νομίζω.. Κοντός-Ίγκυ ποτέ ως τώρα :p (Βέβαια είναι σκούροι όλοι τους,να τα λέμε αυτά)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλησπέρα σε όλους.Να ζητήσω συγγνώμη αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί,απλά επειδή είναι παλιό το θέμα έχει πολλές απαντήσεις,διάβασα αρκετές αλλά μπερδεύτηκα κι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να τις διαβάσω όλες.Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα τον κάνω μπάνιο χωρίς σαμπουάν κι η κτηνίατρος μου είπε 2-4 φορές το χρόνο είναι υπεραρκετό,έχω κάποιες απορίες.
1)Διάβασα στις απαντήσεις σας ότι το scalibor το βγάζουμε όταν είναι για μπάνιο.Ισχύει και για σκέτο νερό?Σε βιντεο στο youtube είδα ότι δεν χρειάζεται να βγει το scalibor κι αυτό γιατί το σαμπουάν είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.Δηλαδή το βγάλεις δε το βγάλεις ,αν χρησιμοποιηθεί σαμπουάν τότε θα χρειαστούν άλλες 10 μέρες για να αρχίσει τη δράση του το scalibor.

2)Για την αμπούλα ισχύει το ίδιο?Αν απλά δηλαδή του ρίξω νερό χωρίς σαμπουάν,θα χρειαστεί να περιμένω 2 μέρες ή μπορώ και νωρίτερα?

3)Γνωρίζεται κάποια ειδική βούρτσα για μπόξερ ή γενικά για σκυλιά με κοντό τρίχωμα?Εχω 2 και καμία δε κάνει δουλειά στο βούρτσισμα.Δεν αφαιρεί τις τρίχες.

4)Nα χρησιμοποιήσω λάστιχο,πχ στο ντουζ ή να το κάνω με βρεγμένο πανάκι?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :) Ταλαιπωρηθήκαμε από ωτίτιδα πριν λίγο καιρό και νομίζω ότι μπάνιο με σαμπουάν από σεπτέμβρη και μετά ,γι αυτό και ψιλοφοβάμαι το ντουζ και σκέφτομαι με βρεγμένο πανάκι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
1) To scalibor το αφαιρούμε στην θάλασσα [λίμνες/ποτάμια] γιατί τα συστατικά του, επιβαρύνουν το οικοσύστημα. Για περιβαλλοντικούς λόγους δηλαδή. Οχι για τον σκύλο. Οταν μπανιάρεις τον σκύλο, καλό είναι να το βγάζεις. Για τα πριν και τα μετά του, διάβασε τις οδηγίες του. Δεν το θυμάμαι. Εχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω.

2) Είτε σκέτο νερό, είτε σαπούνισμα, είτε μπανιέρα, είτε θάλασσα, είναι το ίδιο. Επίσης, διάβασε τις οδηγίες της κάθε εταιρίας. Είναι η πιο έγκυρη πληροφόρηση που μπορείς να λάβεις.

3) Αν θυμάμαι καλά, οι φίλοι που έχουν κοντότριχα, χρησιμοποιούν με αποτελεσματικότητα, βούρσες τέτοιου τύπου:


DOG & HORSE SHEDDING BLADE

4) Με βρεγμένο πανάκι, δεν το λες και μπανιάρισμα. Στην μπανιέρα κανονικά και απλώς, μην κάνεις το κεφάλι του :)
 
  • Like
Reactions: Th4nos




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Θα σου πω μόνο για το 3, γιατί κι εμάς μας έβγαλε την πίστη μέχρι να βρούμε βούρτσα για το ντόμπερμαν. Λοιπόν.. Η μαγική ψειροτσατσάρα (ναι, εκείνη με τα πολύ ψιλά δοντάκια http://www.demou.gr/portal/componen...ed/_________________4f91b29262a6a_291x260.jpg), ή η furminator, αλλά αυτή: https://www.petdeals.gr/dog-product...=flypage.tpl&product_id=4373&category_id=1011 η οποία είναι θαυματουργή.
 
  • Like
Reactions: Th4nos


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
@Th4nos το νερο αναστελλει την λειτουργια του σκαλιμπορ. Δεν το χαλάει, απλα ο σκυλος θα θεωρειται προστατευμενος σε μεγαλο ποσοστο αφου περασουν 20 μερες μετα την επαφη του με το νερο.
 
  • Like
Reactions: Th4nos


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Να παρεις βούρτσα απο καουτσουκ. Να πλενεις το σκυλο με αυτη κανοντας μασαζ και μετα το μπανιο μολις στεγνωσεις το σκυλο να την χρησιμοποιεις ξανα. Ειναι απιστευτα αποτελεσματικο. Προσωπικα δεν χρησιμοποιω ποτέ μεταλλικες στα σκυλια μου, εχω σωθει με τις καουτσουκ-ένιες.
 
  • Like
Reactions: Th4nos and l.Kyveli


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Marin δε γνωρίζω για ποιες λες,θα μπορούσες να βάλεις μια φώτο?
Συλβοσκυλο με μπέρδεψες :) Κατά κάποιο τρόπο το χαλάει,δε θεωρείται αναστολή αυτό που μου λες.Εννοώ ότι χρειάζεται έτσι κι αλλιώς από την αρχή 10 μέρες,οπότε μετά γιατί να θέλει 20?Επίσης στο κουτί του γράφει,σταθερό στο νερό και σε video στο youtube είδα ότι το νερό δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά το σαμπουάν και γενικά ότι χημικό.Αυτό λογικά γίνεται λόγο διαφοράς ph!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου,θα το ψάξω λίγο καλυτερα με αυτά που μου είπες!
Anniegr νομίζω εξαιρετική ιδέα η κλασική ''τσατσάρα''!!!Θα το δοκιμάσω σίγουρα.Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει ερεθισμούς γιατί είναι λίγο σκληρή?Μακάρι να κάνει και να τελειώνω και μ'αυτό,γιατί έχω δώσει πάρα πολλά χρήματα για βούρτσες,λουράκια και διάφορα!Σ'ευχαριστώ πολύ :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!
Anniegr νομίζω εξαιρετική ιδέα η κλασική ''τσατσάρα''!!!Θα το δοκιμάσω σίγουρα.Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει ερεθισμούς γιατί είναι λίγο σκληρή?Μακάρι να κάνει και να τελειώνω και μ'αυτό,γιατί έχω δώσει πάρα πολλά χρήματα για βούρτσες,λουράκια και διάφορα!Σ'ευχαριστώ πολύ :)
@Th4nos εμείς την χρησιμοποιούμε 1 χρόνο τώρα και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Δεν είναι μέταλλο, πλαστικό είναι ούτως ή άλλως -δεν θα το κάνεις με τη λύσσα της μάνας που πάει να ξεψειρίσει το παιδί της όμως, κανονικό χτένισμα :p Την furminator να προσέξεις αν την πάρεις γιατί αν το παρακάνεις μπορείς να το πληγώσεις το ζώο.
 
  • Like
Reactions: Th4nos


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
@Th4nos εμείς την χρησιμοποιούμε 1 χρόνο τώρα και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Δεν είναι μέταλλο, πλαστικό είναι ούτως ή άλλως -δεν θα το κάνεις με τη λύσσα της μάνας που πάει να ξεψειρίσει το παιδί της όμως, κανονικό χτένισμα :p Την furminator να προσέξεις αν την πάρεις γιατί αν το παρακάνεις μπορείς να το πληγώσεις το ζώο.
Θα δοκιμάσω την τσατσάρα! :p
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Α και για την ιστορία,τον έκανα χθες βράδυ μετά τη βόλτα με καθαρό vetex.Έβγαλα το scalibor και το έβαλα μετά και αύριο βράδυ θα του βάλω και την αμπούλα!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf