Συμβόλαιο αγοράς σκύλου


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Επειδή τέτοιο μυστήριο, ίντριγκα, πάθη και ανείπωτα λόγια θα τα ζήλευε και o Dan Brown, αρχίζω να πιστεύω ότι η ελληνική εκτροφή είναι κάτι σαν τον τεκτονισμό.
γιατι νομίζεις ότι εκτος συνορων τα πραγματα ειναι αλλιως ? εμεις κανουμε εκτροφη λιγα χρονια απο καπου τα κοπιαραμε δεν τα βγαλαμε απο το κεφαλι μας και τα καλά και τα κακά.
Απλως εξω εχει πιο πολλες επιλογες και καλες και κακες ;)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
γιατι νομίζεις ότι εκτος συνορων τα πραγματα ειναι αλλιως ? εμεις κανουμε εκτροφη λιγα χρονια απο καπου τα κοπιαραμε δεν τα βγαλαμε απο το κεφαλι μας και τα καλά και τα κακά.
Απλως εξω εχει πιο πολλες επιλογες και καλες και κακες ;)
Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, στο θέμα της εκτροφής λειτουργώ μόνο σαν flame. Ό,τι έχω μάθει το έχω μάθει από αυτό το φόρουμ. Και πάντα, όσο καλή διάθεση και να έχω, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. Δε συμμερίζομαι την πίστη κάποιων ότι η εκτροφή θα σώσει το κόσμο.
Και νομίζω στη λίστα με τις προθέσεις του μέσου εκτροφέα, η αγάπη για το σκύλο δεν είναι στην πρώτη (ούτε στη δεύτερη ή τρίτη) θέση. Στις πρώτες θέσεις, δε θεωρώ προφανώς ότι είναι το οικονομικό αλλά η προβολή, η καταξίωση, η νίκη, ο εγωισμός. Και κάπου ακολουθεί και η αγάπη για τη φυλή. Όχι το σκύλο! Τη φυλή. Αν υπήρχε αγάπη για το σκύλο, οι περισσότεροι δε θα ανακατεύονταν (με τα πίτουρα).

Ζητάω συγγνώμη αν μιλάω κάπως σκληρά και αν αυτά που λέω προσβάλουν κάποιον. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, στο θέμα της εκτροφής λειτουργώ μόνο σαν flame. Ό,τι έχω μάθει το έχω μάθει από αυτό το φόρουμ. Και πάντα, όσο καλή διάθεση και να έχω, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. Δε συμμερίζομαι την πίστη κάποιων ότι η εκτροφή θα σώσει το κόσμο.
Και νομίζω στη λίστα με τις προθέσεις του μέσου εκτροφέα, η αγάπη για το σκύλο δεν είναι στην πρώτη (ούτε στη δεύτερη ή τρίτη) θέση. Στις πρώτες θέσεις, δε θεωρώ προφανώς ότι είναι το οικονομικό αλλά η προβολή, η καταξίωση, η νίκη, ο εγωισμός. Και κάπου ακολουθεί και η αγάπη για τη φυλή. Όχι το σκύλο! Τη φυλή. Αν υπήρχε αγάπη για το σκύλο, οι περισσότεροι δε θα ανακατεύονταν (με τα πίτουρα).

Ζητάω συγγνώμη αν μιλάω κάπως σκληρά και αν αυτά που λέω προσβάλουν κάποιον. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.
η αλήθεια είναι ότι ευκαιρία βρήκα με το ποστ σου να γράψω το δικό μου :)

και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο θα ήταν κουραστικό εξάλλου.
Yπάρχουν καλοί και κακοί εκτροφείς-ιδιοκτήτες-κτηνίατροι-εκπαιδευτές.
Ο κόσμος του σκύλου είναι ένα κομμάτι της κοινωνίας δεν είναι κάτι ξεχωριστό το ίδιο dna έχουν
Τώρα ανάλογα με την πλευρά που καθόμαστε προσπαθούμε να προστατευτούμε από τους απέναντι, και δικαιολογούμε πιο εύκολα τους δίπλα μας για τα λάθη τους και μερικές φορές όλοι μας χάνουμε αυτό που μας ενώνει τον σκύλο
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό που έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα, με την εντελώς επιφανειακή τριβή μου με το χώρο των καθαρόαιμων, είναι ότι όλα είναι ρευστά κι ότι κάποιος που ήταν "έτσι" τώρα μπορεί να είναι "αλλιώς" και μεθαύριο "παραλλιώς". Συμβαίνει σε όλους, λίγο πολύ και άλλοι παίρνουν την ανιούσα κι ανεβάζουν τα στανταρτς τους, άλλοι την κατιούσα κι αρχίζουν τις εκπτώσεις, άλλοι συνεχίζουν με ένα όραμα που εν τέλει είναι ουτοπικό και άρα άπιαστο, άλλοι εγκαταλείπουν γιατί δεν κατάφεραν να φτάσουν τα στάνταρτς που οι ίδιοι έχουν θέσει.... Κι ανάμεσα σε αυτούς υπάρχουν κρυμμένοι και κάποιοι Προκόπηδες. Κρυμμένοι γιατί είτε κρύβονται από μόνοι τους είτε γιατί τους καπακώνουν άλλοι... Ελπίζω, αν πάρω ποτέ καθαρόαιμο, να βρω κι εγώ έναν Προκόπη για εκτροφέα κι όχι κάποιον "προκομμένο"... Κι ας μην έχει στο συμβόλαιο επιστροφή χρημάτων :)
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
στο θεωρητικο θεμα επιλογης εκτροφεα εγω εχω καταληξει οτι δεν πρεπει να ενδιαφερει αν ειναι επαγγελματιας, ερασιτεχνης, μεγαλος, μικρος. πανω κατω ξερουν ολοι να πουνε τα ιδια πραγματα για να εντυπωσιασουν, αυτα που θελει ο μελλοντικος ιδιοκτητης να ακουσει. η μονη εγγυηση που υπαρχει ειναι ο ιδιος ο εκτροφεας ως ανθρωπος αφου ο ελεγχος του απο καποιες διαδικασιες πιστοποιησης ειναι ανυπαρκτος. το ρισκο λοιπον ειναι τεραστιο για να πει καποιος με βεβαιοτητα ο Α αντι του Β. το μονο που προσωπικα ευκολα θα απεκλεια θα ηταν αν καταλαβαινα οτι το βαρος ριχνεται στην εμφανιση και οχι στον χαρακτηρα. θελω λοιπον να τον ξερω καλα, προσωπικα, για χρονια. αλλιως να με πεισει με τα σκυλια του, να εχω δει με τα ιδια μου τα ματια αλλα κουταβια του, να εχω συζητησει με αλλους που απεκτησαν κουταβια απο αυτον. ουτε εκθεσεις ουτε τιτλοι μετρανε για εμενα ιδιαιτερα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
.... ουτε εκθεσεις ουτε τιτλοι μετρανε για εμενα ιδιαιτερα.
Έχουν κι αυτές τη σημασία τους όμως (οι εκθέσεις). Και πέρα από τους τίτλους, κυρίως οι κρίσεις, ανάλογα, φυσικά, τον κριτή :)

Στο υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ μέχρι τελείας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Περι εκτροφης κατι ελαχιστα θα γραψω κυριως για να γινει κατανοητο τι ακριβως εννοουσα σε προηγουμενα ποστ μου.

Ο υποψηφιος ιδιοκτητης:Η συντρηπτικη πλειοψηφια που θελει καθαροαιμο σκυλο, δεν ξερει γιατι ακριβως τον θελει, η τον θελει για "λαθος λογους" πχ μονο εμφανιση, κ δεν ξερει (αν πραγματικα παρει καθαροαιμο σκυλο της συγκεκριμενης φυλης που επιθυμει) τι να τον κανει.
Καλως η κακως αυτο ειναι ο μεσος αγοραστης.
Ο σωστος υποψηφιος ιδιοκτητης, ξερει ακριβως "τι ειναι" η φυλη που θελει, κ θελει εναν σκυλο τετοιας φυλης, ακριβως για τους λογους που υπαρχει η φυλη του!
Θελει να ειναι εντος προτυπου σε εμφανιση κ χαρακτηρα, ενα "σωστο" και "αριστο" οπως ειπα ποιο πισω σκυλι, ωστε να του καλυψει ολα τα κενα που τον εκαναν να παρει εκτροφικο σκυλο εξ αρχης.

Παμε τωρα στον εκτροφεα: οχι τον μεσο, τον εκτροφεα γενικα.
Καλος η κακος ζουμε σε μια καπιταλιστικη κοινωνια, οποτε το κυριο "αγαθο" που κινει τον κοσμο ειναι το χρημα.
Ξεκιναμε λοιπον απο το οτι για να "πουλαει" (ορισμος "υποκειμενο" εναντι αμοιβης) ειναι επαγγελματιας εκτροφεας. Αν βγαζει η δεν βγαζει κ ποσα κ γιατι, ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει για να τον κρινω ως εκτροφεα, αλλα ως επαγγελματια γενικα, που δεν ειναι της παρουσης.
Ο ερασιτεχνης ειναι αλλο εργο κ τον βγαζω απ εξω.
Εφ'οσων λοιπον τα δινει σε αγνωστους εναντι αμοιβης, ειναι επαγγελματιας.

Δυο πραγματα λοιπον χαρακτηριζουνε τον εκτροφεα: τα γεγονοτα κ ο "αερας" που πουλαει.
Τα γεγονοτα ειναι αναμφησβητητα, μπορει να τα διακρινει ο καθενας, να τα επεξεργαστει κ απο αυτα να βγαλει συμπερασματα.
Το ποσο καλος η κακος ειναι φαινεται απο τα γεγονοτα. Αριθμοι γεννων, δηλωμενες η αδηλωτες γεννες, συνθηκες διαβιωσης, απογονοι, "ποιοτητα" γενητορων κ απογονων, κληρονομικα προβληματα κ αρρωστιες σκυλιων κ διαφορα αλλα......
Ο αερας ειναι κατι διαφορετικο!
Ειναι ο λογος της εκτροφης, ο απωτερος σκοπος, οι στοχοι του, οι φιλοδοξιες του, τα λαθη του, το οραμα για το μελλον....... χιλια δυο, που ομως δεν ειναι απτα, αλλα αοριστα κ δυσδιακριτα, τοσο που καποιος που ανηκει στην κατηγορια του μεσου ιδιοκτητη ΔΕΝ μπορει να τα ξεχωρισει, να τα επεργαστει η να τα κρινει, ακριβως επειδη δεν ειναι απτα γεγονοτα!

Θεωρω οτι μονο ενας πολυ μυημενος στην φυλη κ στα εσω της εκτροφης ιδιοκτητης μπορει να ξεχωρισει τον "αερα" απο τον "ανεμοστροβιλο" κ να καταλαβει την "αγνοτητα" απο την "καταστροφη"

Επειδη οι περισσοτεροι απο μας, ειδικα οταν ξεκινησαμε να παρουμε εκτροφικο σκυλο, σιγουρα δεν ειμασταν βαθια μυημενοι στα εσω της εκτροφης, στην καλυτερη ανηκαμε στην δευτερη κατηγορια. Εγω λοιπον κ θα μιλησω προσωπικα, μιας κ ανηκα σε αυτη την τελευταια κατηγορια. Μπορουσα να διακρινω τα γεγονοτα, να τα κρινω να τα επεξεργαστω κ απο κει να καταληξω στο συμπερασμα αν ενας εκτροφεας ειναι "καλος η κακος". Σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα τοτε να διακρινω τον "αερα" αν φυσουσε στα μποφορ που επρεπε. Με τρομαζε μαλιστα η ιδεα, οτι καποιοι πουλουσαν μονο "αερα" κ οχι γεγονοτα, κ θεωρουνταν καταξιωμενοι εκτροφεις!
Γι αυτο ελεγα κ λεω, οτι οι καλες προθεσεις τα οραματα, οι σκοποι κ οτι αλλο μενει στην θεωρια κ μπορει στην τελικη να παραμεινει κ ονειρο ανεκπληρωτο, εμενα δεν με ενδιαφερει. Αυτο που με νοιαζει ειναι να παρω εναν "αξιο" σκυλο απο εναν "καλο" εκτροφεα.

Για να το κλεισω ολο αυτο στο θεμα του συμβολαιου, στις πρωτες σελιδες, ειπα τι θεωρω εγω "σωστο συμβολαιο", κ ειναι το χαρτι κ μονο που θα ξεκαθαριζε τις υποχρεωσεις σε αυτο το εμπραγματο παρε-δωσε (σκυλος εναντι αμοιβης).
Ο ιδιοκτητης παιρνει το σκυλο, δινοντας τοσα, να τον προσεχει κ ως οριζουν οι νομοι, κ ο εκτροφεας εγγυαται οτι εκανε το καλυτερο δυνατον αυτο το ζωο να ειναι καθ'ολα αριστο.
Εμενα μου περισσευει....... γιατι?
Γιατι πολυ απλα οτιδηποτε αλλο προσπαθησει κανεις να το ορισει σε ενα χαρτι ειναι εντελως ανουσιο.
Ο "αερας" που φυσσαει εκατεροθεν απο τις πλευρες ιδιοκτητη κ αγοραστη, δεν μπορει να καταγραφει σε μια κολλα χαρτι. Ειναι κατι που η το ξερεις η δεν το ξερεις, η μπορεις να το διακρινεις η δεν μπορεις...... οπως κ να εχει για να μπορεσει να υπαρχει μια "ανεμομετρικη" συμφωνια μεταξυ ιδιοκτητη-εκτροφεα, θα επρεπε να μιλαμε για εναν εξαιρετικο εκτροφεα που εχει κανει τον αερα του γεγονοτα, κ εναν ιδιοκτητη της δευτερης κατηγοριας κ βαλε.....
Ε αυτοι οι δυο, δεν νομιζω οτι θελουνε χαρτι να συνενοηθουνε, γιατι μιλαμε "εκτροφικη γλωσσα" εξ αρχης......

Αυτα.
Παω τωρα για μπανιο......
(στην θαλασσα ε......)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER and Piou


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
καλα τα λες east49 ΑΛΛΑ το πραγματικο προβλημα ειναι οτι συνηθως και τα γεγονοτα δεν ειναι ευδιακριτα.

Τα γεγονοτα ειναι αναμφησβητητα, μπορει να τα διακρινει ο καθενας, να τα επεξεργαστει κ απο αυτα να βγαλει συμπερασματα.
Το ποσο καλος η κακος ειναι φαινεται απο τα γεγονοτα. Αριθμοι γεννων, δηλωμενες η αδηλωτες γεννες, συνθηκες διαβιωσης, απογονοι, "ποιοτητα" γενητορων κ απογονων, κληρονομικα προβληματα κ αρρωστιες σκυλιων κ διαφορα αλλα...

...

Μπορουσα να διακρινω τα γεγονοτα, να τα κρινω να τα επεξεργαστω κ απο κει να καταληξω στο συμπερασμα αν ενας εκτροφεας ειναι "καλος η κακος".
ποσο ευκολο ειναι να ξερεις για αδηλωτες γεννες?
ποσο ευκολο ειναι να μαθεις για κληρονομικα προβληματα?

αν ολα οσα αναφερεις ηταν πραγματι γεγονοτα τοτε θα ηταν ολα πιο ευκολα, η πιθανοτητα λαθος επιλογης θα σημαινε οτι απεκτησες σκυλο του 8 ή του 9 στα 10, μικρο το κακο.
επειδη ομως ολα αυτα δεν ειναι γεγονοτα, το ρισκο σημαινει οτι μπορεις να πετυχεις και σκυλο του 3/10...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
καλα τα λες east49 ΑΛΛΑ το πραγματικο προβλημα ειναι οτι συνηθως και τα γεγονοτα δεν ειναι ευδιακριτα.

ποσο ευκολο ειναι να ξερεις για αδηλωτες γεννες?
ποσο ευκολο ειναι να μαθεις για κληρονομικα προβληματα?

αν ολα οσα αναφερεις ηταν πραγματι γεγονοτα τοτε θα ηταν ολα πιο ευκολα, η πιθανοτητα λαθος επιλογης θα σημαινε οτι απεκτησες σκυλο του 8 ή του 9 στα 10, μικρο το κακο.
επειδη ομως ολα αυτα δεν ειναι γεγονοτα, το ρισκο σημαινει οτι μπορεις να πετυχεις και σκυλο του 3/10...
Γεγονοτα ειναι, κ γεγονοτα θα παραμεινουν!
Το ποσο ευκολο ειναι να μαθεις ΟΛΑ τα γεγονοτα? Δεν ειναι ευκολο, αλλα δεν ειναι κ δυσκολο!
Για ολα υπαρχει τροπος αν καποιος κανει το αναλογο ψαξιμο!
Οποιος θελει να λεγεται "συνειδητοποιημενος υποψηφιος αγοραστης καθαροαιμο σκυλου" (της δευτερης παραπανω κατηγοριας) ΟΦΕΙΛΕΙ, να ψαξει ολα τα γεγονοτα που αφορουν το εκτροφεα του κ οχι μονο το γνωστο "ποσο κανει, ποτε εχει γεννα"
Και ναι ενας ιδιοκτητης της παραπανω δευτερης κατηγοριας, δεν θα παρει σκυλο κατω του 8 αντε με τα βιας 7/10, κι αυτο ειναι σιγουρο.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
συμφωνουμε στο να τα ψαξει και οτι αν τα ξερει δεν θα εχει προβλημα και θα βρει κατι αξιολογο. μετα ειναι και λιγο θεμα τυχης ακομα και μεσα στην ιδια γεννα, εξαρταται και απο το τι γεγονοτα θα αντιμετωπισει το κουταβι κτλ.
απλα συνηθως καποια πραγματα πιστευω οτι δεν ειναι τοσο ευδιακριτα.
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι 2 πρώτοι τύποι θεωρώ πως κάνουν μπαμ από μακρυά και αν μη τι άλλο έχουν χιλιοσυζητηθεί.

Στο θέμα που συζητάμε και αφορά τον λόγο ύπαρξης των συμβολαίων, αξίζει να σταθούμε σε κάτι που κάνει ως επι το πλείστον ο εμπορικός εκτροφέας (commercial breeder).
Την άνευ όρων διάθεση όλων των κουταβιών μιας γέννας - ανεξαρτήτου ποιότητας - στο ευρύ κοινό.
Πρακτικά μιλάμε για την απρόσκοπτη διάθεση γονιδίων στους πάντες, χωρίς πριν να ελεγχθεί ή να συζητηθεί ούτε η πρόθεση αυτού που θα πάρει το κουτάβι, ούτε η γονιδιακή αξία του ίδιου του κουταβιού.

"all pups sold have full breeding rights".

Δεν είναι όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι άξιοι να αναπαραχθούν. Από κει ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

Και αυτοί που το γνωρίζουν καλά και κυρίως το σέβονται και το τηρούν χωρίς να τους αναγκάσει κανείς, ανήκουν στις 2 τελευταίες κατηγορίες. Γιατί δεν είναι μόνο ποιούς σκύλους χρησιμοποιούν οι ίδιοι, αλλά που θα διαθέσουν σκύλους δικής τους εκτροφής.
Για αυτό είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις σκύλο από τις 2 τελευταίες κατηγορίες χωρίς διαπιστευτήρια για τις προθέσεις σου και συστάσεις. Είτε πρόκειται για pet quality είτε για show dog και εν δυνάμει breeding stock κάποιου εκτροφέα που θα δώσει τα γονίδιά του στους συνεχιστές της φυλής, γονίδια που θα αποτελέσουν το μέλλον της φυλής.
Αν το σκεφτείτε είναι τεράστια η ευθύνη.

Μας ενδιαφέρει ο κύκλος της ζωής και του υγιούς μέλλοντος μιας φυλής με σωστά γονίδια ή o κύκλος της παρακμής και στο τέλος του εκφυλισμού;

Και εκεί είναι που πρέπει να μπει φρένο από τους επίσημους κυνολογικούς φορείς ελέγχοντας τους γεννήτορες.
Γιατί είναι τέτοια η ποσότητα των λάθος γονιδίων που "κυκλοφορούν" που φαντάζει αδύνατο για τις 2 τελευταίες κατηγορίες να κρατήσουν την φυλή σε ανεκτά επίπεδα ποιότητας.
Και φυσικά δεν τελειώνει εκεί. Γιατί επιπρόσθετα οι τελευταίοι και κάποιοι ρομαντικοί λάτρεις καλούνται να τις προστατέψουν και από την μάζα στην οποία απευθύνονται οι 3 πρώτες κατηγορίες. Σε μια μάζα που αναπαράγει δίχως αύριο, κάκιστα δείγματα της φυλής που λατρεύουν, κλείνοντας τον κύκλο της παρακμής. Οσο πιο εμπορική μια φυλή τόσο το χειρότερο.

Γίνεται τώρα έστω και λίγο πιο κατανοητός ο λόγος ύπαρξης και η σπουδαιότητα των συμβολαίων;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι 2 πρώτοι τύποι θεωρώ πως κάνουν μπαμ από μακρυά και αν μη τι άλλο έχουν χιλιοσυζητηθεί.

Στο θέμα που συζητάμε και αφορά τον λόγο ύπαρξης των συμβολαίων, αξίζει να σταθούμε σε κάτι που κάνει ως επι το πλείστον ο εμπορικός εκτροφέας (commercial breeder).
Την άνευ όρων διάθεση όλων των κουταβιών μιας γέννας - ανεξαρτήτου ποιότητας - στο ευρύ κοινό.
Πρακτικά μιλάμε για την απρόσκοπτη διάθεση γονιδίων στους πάντες, χωρίς πριν να ελεγχθεί ή να συζητηθεί ούτε η πρόθεση αυτού που θα πάρει το κουτάβι, ούτε η γονιδιακή αξία του ίδιου του κουταβιού.

"all pups sold have full breeding rights".

Δεν είναι όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι άξιοι να αναπαραχθούν. Από κει ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

Και αυτοί που το γνωρίζουν καλά και κυρίως το σέβονται και το τηρούν χωρίς να τους αναγκάσει κανείς, ανήκουν στις 2 τελευταίες κατηγορίες. Γιατί δεν είναι μόνο ποιούς σκύλους χρησιμοποιούν οι ίδιοι, αλλά που θα διαθέσουν σκύλους δικής τους εκτροφής.
Για αυτό είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις σκύλο από τις 2 τελευταίες κατηγορίες χωρίς διαπιστευτήρια για τις προθέσεις σου και συστάσεις. Είτε πρόκειται για pet quality είτε για show dog και εν δυνάμει breeding stock κάποιου εκτροφέα που θα δώσει τα γονίδιά του στους συνεχιστές της φυλής, γονίδια που θα αποτελέσουν το μέλλον της φυλής.
Αν το σκεφτείτε είναι τεράστια η ευθύνη.

Μας ενδιαφέρει ο κύκλος της ζωής και του υγιούς μέλλοντος μιας φυλής με σωστά γονίδια ή o κύκλος της παρακμής και στο τέλος του εκφυλισμού;

Και εκεί είναι που πρέπει να μπει φρένο από τους επίσημους κυνολογικούς φορείς ελέγχοντας τους γεννήτορες.
Γιατί είναι τέτοια η ποσότητα των λάθος γονιδίων που "κυκλοφορούν" που φαντάζει αδύνατο για τις 2 τελευταίες κατηγορίες να κρατήσουν την φυλή σε ανεκτά επίπεδα ποιότητας.
Και φυσικά δεν τελειώνει εκεί. Γιατί επιπρόσθετα οι τελευταίοι και κάποιοι ρομαντικοί λάτρεις καλούνται να τις προστατέψουν και από την μάζα στην οποία απευθύνονται οι 3 πρώτες κατηγορίες. Σε μια μάζα που αναπαράγει δίχως αύριο, κάκιστα δείγματα της φυλής που λατρεύουν, κλείνοντας τον κύκλο της παρακμής. Οσο πιο εμπορική μια φυλή τόσο το χειρότερο.

Γίνεται τώρα έστω και λίγο πιο κατανοητός ο λόγος ύπαρξης και η σπουδαιότητα των συμβολαίων;
ΟΧΙ.
Και για να μην το πω τοσο απολυτα, οχι των συμβολαιων που ποσταραν τα παιδια.
Αν θελεις να διασφαλισεις την "δεξαμενη γονιδιων" οπως λες, δλδ οτι ο σκυλος που ο πελατης εχει στα χερια του ειναι "breeding quality" τοτε κανεις συμβολαιο λεγοντας οτι μολις παει στο ενα ετος (δλδ μετα τον οιστρο πανω κατω) θα ελεγχθει απο σενα (εκτροφεα) κ αν κριθει μη καταλληλος, θα στειρωθει επι τοπου. Take it or leave it που λενε κ οι αλλοι.
Ετσι μονο μπορεις ως εκτροφεας να διασφαλισεις οτι ενα σκυλι που δεν αξιζει δεν θα αναπαραχθει.
Δεν μπορεις ομως να διασφαλισεις οτι ενα σκυλι που αξιζει να αναπαραχθει θα αναπαραχθει με αντιστοιχα σωστο ταιρι.......

Οπως κ να εχει συμβολαιο του τυπου "θα το ταιζεις ξηρα τροφη super premium" η "θα τον πηγαινεις βολτα 2.000μ για 30' " η "θα του κανεις μασαζ στα αυτια μιση ωρα την ημερα κ θα κοιμαται στον καναπε" δεν εχουνε καμια σχεση με την διασφαλιση της γονιδιακης δεξαμενης αλλα ειναι μια υστατη προσπαθεια του εκτροφεα, να πειστει οτι εχει εναν μπροστα του εναν αγοραστη ο οποιος θα μεγαλωσει το σκυλι που θα παρει οπως ο εκτροφεας νομιζει (οχι απαραιτητα σωστα δλδ).

Αποψη μου παντα......
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
East,
το πως κάποιος θα συμπορευτεί με έναν σκύλο και τι θα του προσφέρει, για κάποιους είναι αυτονόητα, για κάποιους άλλους όχι.
Συνεπώς με κάποιο τρόπο θα πρέπει αυτός που δίνει κουτάβι του να διασφαλίσει πως θα του προσφερθεί ό,τι εκείνος θεωρεί σωστό. Υπερβολές του τύπου "μασάζ στα αυτιά" ή "15 χλμ βόλτα στο βουνό" ή "super premium τροφή", δεν νομίζω να αναφέρονται σε κανένα τέτοιο συμφωνητικό.
Αυτά που συνήθως αναφέρονται είναι τα αυτονόητα.
Επίσης μην ξεχνάμε πως δεν κάνουν όλες οι φυλές για όλους και αυτό μόνο ο εκτροφέας μπορεί να το διασφαλίσει επιλέγοντας που και ΑΝ θα δώσει σκύλο του. Κάθε φυλή έχει και τις δικές της ιδιαιτερότητες. Δεν μπορείς για παράδειγμα να είσαι εκτροφέας φυλής που έχει θέμα με τα ζεστά κλίματα και να μην κάνεις ΣΑΦΕΣ πως χρειάζεται συγκεκριμένη αντιμετώπιση και ιδιαίτερη προσοχή. Δεν γνωρίζουν όλοι και πρέπει με κάποιον τρόπο αυτός που γνωρίζει (ο εκτροφέας) να τα αποσαφηνίσει ώστε να είναι όσο γίνεται πιο σίγουρος που θα καταλήξει το κουτάβι ΤΟΥ.
Δεν μιλάμε για κάτι άψυχο που αντιμετωπίζεται σαν εμπόρευμα.
Αν κάποιος αρνείται πεισματικά να δεχτεί να προσφέρει στον σκύλο που εσύ έφερες στον κόσμο αυτά που εσύ θεωρείς αυτονόητα, φαντάσου πως θα αντιδράσει αν του μιλήσεις για pet και show quality. Μπορείς να βασιστείς σε έναν τέτοιο άνθρωπο; Αν δεν μπορεί να κατανοήσει τα βασικά, τα απλά, πως είναι δυνατόν να συζητήσει και να κατανοήσει τα πιο σοβαρά; Αυτά που αφορούν την φυλή, το σύνολο.


Οσον αφορά τη διαχείριση των γονιδίων.
Μεγαλύτερη σπαζοκεφαλιά και κυρίως ΕΥΘΥΝΗ θεωρώ πως είναι το που διαθέτεις τα πετ και με τί όρους, παρά έναν show quality σκύλο. Αν μη τι άλλο το sq θα ζητηθεί από ανθρώπους που έστω σκαμπάζουν 2-3 πράγματα παραπάνω από τον μέσο όρο ώστε να το αναγνωρίσουν κιόλας. Και δεν δίδεται κιόλας έτσι απλά. Βέβαια υπάρχουν κι εδώ τα περίεργα και κακώς κείμενα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Για όλους τους υπόλοιπους όμως που αποτελούν την πλειοψηφία, έχεις χρέος και ευθύνη να ενημερώσεις και κυρίως να προφυλάξεις την φυλή στην οποία έχεις αφοσιωθεί.
Γιατί για τους περισσότερους όλα τα σκυλιά μιας γέννας ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ, απλά το ένα μπορεί να έχει μια βούλα παραπάνω ή να είναι πιο μικρό ή πιο μεγάλο. Μέχρι εκεί φτάνει το "μάτι" τους. Και το χειρότερο είναι πως οι περισσότεροι θεωρούν την καθαροαιμία εισιτήριο για αναπαραγωγή.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf