Boerboel,Cane Corso,Rotti,Bandog


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, ήταν αυτοκόλλητο που έλεγε για σκύλους φύλαξης. Σε συνδυασμό με την περιοχή και το γεγονός ότι ήταν κολλημένο λες και διαφήμιζε άψυχο συναγερμό, ε δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση...

Σε εσένα αναφερόμουν,καλησπέρα & ευχαριστώ για τη διευκρίνιση,η αλήθεια είναι πως δεν είναι ιδιαίτερα όμορφο θέαμα,έχεις ένα δίκιο
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, ήταν αυτοκόλλητο που έλεγε για σκύλους φύλαξης. Σε συνδυασμό με την περιοχή και το γεγονός ότι ήταν κολλημένο λες και διαφήμιζε άψυχο συναγερμό, ε δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση...
που να δεις το σαιτ με το <<πιστοποιησεις>> την μια ειναι με ''εις'' την αλλη ειναι με ''ης'' ,εχει εγγυηση κουταβιων χρυση λει,μοναδικη στην Ευρωπη λει... και το 85' εχει παρει <<καλως>> στο Καποδιστριακον πανεπιστημιο Αθηνων ! εχει εκτροφικο στοχο τον Υπερ σκυλο λει επιβολης του νομου...στις φυλες δεν λει για βελγικο ποιμενικο και ντοπερμαν ενω στο διατιθενται εχει !
δεν τον ξερω τον ανθρωπο.. απλα οτι ειδα εγραψα..αλλα δεν μπορω να πω οτι μου εκανε και εντυπωση... στο 2014 ειμαστε... ε τα σαιτ κοιταει ο κοσμος να τα εχει οσο μπορει <<επαγγελματικα>>
δεν το λεω με κακια..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ας ασχοληθούμε με τα σκυλιά για τα οποία ξεκίνησε η κουβέντα και ας μη μείνουμε σε αυτό,υπάρχει και άλλος εκτροφέας bandog που θα απευθυνθώ έτσι & αλλιώς
Το είδα φυσικά το site,η εικόνα είναι αυτή που περιγράφεις
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Chris K.A. Αν θες διαβασε αυτο: Πώς διαλέγω εκτροφέα;
Πες στον K.O.E. να σου στειλει λιστα εκτροφεων.

@ntoulis Περυσι ειχα διαβασει οτι τα περισσοτερα sites που λενε οικονομικα καθαροαιμα κουταβια με χαμηλες τιμες και 100% πιστοποιησεις απαλλαγης δυσπλασιας ειναι απο Βραζιλια, Κολομβια κλπ με διαφορους bot που κανουν μεταφρασεις μεσω google και εξαπατουν κοσμο. Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αλλα ειπα να το αναφερω!:p
ε τα σαιτ κοιταει ο κοσμος να τα εχει οσο μπορει <<επαγγελματικα>>
Με επνιξες!!! χαχαχαχα:LOL::cry::ROFLMAO:
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@Aslan ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
περιμένω βέβαια και τον @johnk να μου δώσει τα φώτα και την προσωπική του εμπειρία με το boerboel του
 
  • Like
Reactions: Aslan


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Αγαπητέ @johnk για να μην καταχραστώ άλλο το χρόνο σου,όταν βρεις καιρό μου γράφεις για τα εξής πρακτικά,συμφωνα με την εμπειρία που έχεις με το boerboel σου

- συμβίωση με γάτες/άλλους σκύλους
- κρίνεις απαραίτητη πέραν της βασικής υπακοής και την εκπαίδευση στη φύλαξη ή να το θέσω πιο σωστά,το να κατευθύνεις και να μπορείς να χειρίζεσαι σε καταστάσεις δύσκολες απόλυτα το σκυλί σου?
- μπαίνει φίλος/φίλοι σπίτι,τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?πως συμπεριφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις το σκυλί?
- μίλησα μόλις με φίλο από εξωτερικό,μαθαίνουμε πως με τα παιδιά από δική του εμπειρία είναι σπάνιο ζώο,πράο και καλοσυνάτο
-διαβάζω πως σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις boerboel χωρίς λουρί στη βόλτα λόγω της φύσης και των χαρακτηριστικών του
- έχεις εικόνα για το μοναδικό απόσο ξέρω στην Ελλάδα εκτροφείο?
- ό,τι άλλο θα ήθελες να μοιραστείς φυσικά είναι καλοδεχούμενο

Για το ζήτημα της μεζονέτας που μου έγραψες,είναι 2 σπίτια που ζουμε 2 οικογένειες με καθημερινή επαφή,όχι ξένοι,όχι πάσης φύσεως τρίτοι.Φυσικά,οποιαδήποτε σκέψη για το θέμα 6 όπως λες καλοδεχούμενη,το κορίτσι σκέφτομαι να το αποκαταστήσω πάντως ;)

Tα boerboel ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά,μιας και με ρωτάς πως κατέληξα σε αυτή τη ράτσα,όταν έμαθα δε και τα χαρακτηριστικά τους ο έρωτας θέριεψε....

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Θα σου πω μόνο ότι η προωπική μου άποψη είναι ότι χωρίς τεράστια εμπειρια με σκύλους, όπου η εμπερία πολλές φορές δεν είναι ανάλογη των χρόνων που έχουμε σκυλια, χωρίς δυνατότητα επιλογής κουταβιού από πολλές γέννες, χωρίς δυνατότητα εκπαιδευτή ( και όταν λέμε εκπαιδευτή όχι οποιονδήποτε) όχι μόνο για ΒΥ αλλά για να με πάρει χεράκι χεράκι εμένα και το κουτάβι μου και να μην με αφήσει ποτέ, με την προοπτική δημιουργίας οικογένειας στο άμεσο μέλλον και με καθημερινή επαφή και με άλλη οικογένεια όπως περιέγραψες εγώ boerboel δεν θα επέλεγα σε καμία περίπτωση.
Φυλή σαν κι αυτές ασκούν τεράστια γοητεία αλλά καλό θα ήταν να μην σε παρασύρει αυτό. Δεν έχω προσωπική εμπειρία και αυτό ίσως καθιστά την άποψη μου όχι τόσο σημαντική αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να την εκφράσω.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Καλημέρα!

Καλώς ήλθες στο φόρουμ

Καλές αναζητήσεις και μακάρι η δυνητικά ευχάριστη πορεία της αναζήτησης να καταλήξει σε μια εξίσου πετυχημένη συμβίωση!

Έχοντας διαβάσει όλα τα μηνύματα του μίτου αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τη χαρά μου για τη μεστή, περιεκτική και καλοπροαίρετη συζήτηση που ωφελεί όλους μας.

ΥΓ Εγώ δεν μπορώ να συνεισφέρω, η "βάση δεδομένων" μου είναι πολύ ισχνή. Πολλοί εδώ μέσα όμως είναι πραγματικοί θησαυροί γνώσεων - Καλώς ήλθες και πάλι!
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ενδεχομένως να κάνω λάθος και εγώ,μην το δένεις κόμπο
αν δεις βέβαια,ο συγκεκριμένος είναι σημείο αναφοράς για τη ράτσα (Bandog) στην Ελλάδα,
Εχεις πραγματι πολυ δρομο μπροστα σου.....
Κανε υπομονη, ενημερωσου, παρε οσο χρονο χρειαστει.
Καλως ηρθες.
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αγαπητέ @johnk για να μην καταχραστώ άλλο το χρόνο σου,όταν βρεις καιρό μου γράφεις για τα εξής πρακτικά,συμφωνα με την εμπειρία που έχεις με το boerboel σου

- συμβίωση με γάτες/άλλους σκύλους

-

-διαβάζω πως σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις boerboel χωρίς λουρί στη βόλτα λόγω της φύσης και των χαρακτηριστικών του
- έχεις εικόνα για το μοναδικό απόσο ξέρω στην Ελλάδα εκτροφείο?
καλημερα και καλος ηρθες στο φορουμ.
επειδη μαλλον εχω στο μυαλο οτι λες για το ιδιο εκτροφειο που ξερω και εγω ισως μπορω να σου απαντησω σε αυτα.
τα σκυλια του προφανως θα ξερεις οτι ζουν και με γατες ετσι,οσο για αλλους σκυλους μια φορα που βρεθηκε η δικια του θυληκια με την δικη μου σε αποσταση αναπνοης δεν υπηρχε κανενα θεμα.

κ ομως θα σου πω οτι κυκλοφορει λυτο (απ οσο εχω δει εγω) και μεσα στην πολη .ακομα πανε και για καφε μαζι σε καφετερεια με κοσμο.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Καλησπέρα σε όλους μετά από καιρό (επιτέλους ξανάνοιξε!) και ευχαριστώ πολύ ακόμη μια φορά για τις απαντήσεις και τις συμβουλές στο θέμα που ξεκίνησα

Πιο αναλυτικά...

@Ι.Kyveli Kαλώς σας βρήκα!

Έχουν γνώση οι φύλακες & είναι απολύτως όπως τα γράφεις,και φυσικά και είναι σημαντικότατη η συνεισφορά και η άποψή σου ως πιο ενεργό και έμπειρο μέλος από εμένα.Θέλει πολύ μυαλό,άφθονη ενημέρωση,προσωπική επαφή με τον εκτροφέα και τα σκυλιά του για να πεις ότι θα έχεις εικόνα περί τίνος πρόκειται.Αλλά και πάλι,συμφωνώ πως αυτό δεν είναι αρκετό.όντως μερικές φυλές δεν είναι για όλους και η ανευθυνότητα και οι βεβιασμένες επιλογές οδηγούν σε δυστυχισμένα και υπό προυποθέσεις επικίνδυνα σκυλιά

@sea-mol Ευχαριστώ πάρα πολύ,ήταν ακριβώς ό,τι χρειαζόμουν και ακόμα παραπάνω,να σαι καλά!Τα διάβασα -όπως και πολλοί εδώ μέσα- σα νεράκι και δε νομίζω ότι θα χρειαστεί κάτι παραπάνω στο θέμα boerboel (update:΄τελικά χρειάστηκε...)

@Scalpel καλώς σας βρήκα,όντως,σε σχέση με αρκετές συζητήσεις στο φόρουμ μια χαρά περιεκτικότατη και αναμφίβολα καλοπροαίρετη είναι η κουβέντα μας,όπως θα πρεπε να ναι βέβαια όλες οι κουβέντες που αφορούν κοινά ενδιαφέροντα
@Amaliaz καλησπέρα!το δίχως άλλο,ο δρόμος είναι μακρύς αλλά πολύ ευχάριστος,το ζήτημα είναι τα όποια λάθη να γίνουν πριν την τελική επιλογή,ώστε να μπορούν να διορθωθούν,και η βοήθεια,οι πληροφορίες και οι απόψεις των περισσότερων είναι χρησιμότατες.Εννοείται - όσο αφορά εμένα τουλάχιστον - πως από τη στιγμή που μιλάμε για ένα σκύλο,και ειδικά τέτοιων απαιτήσεων,απαιτούνται προσεκτικότατα και μεθοδικά βήματα και ο απαραίτητος χρόνος για να τα κάνεις

@tasos malinoua ευχαριστώ πολύ,καλώς σας βρήκα!
Χαίρομαι που το ακούω,είναι πάντα ψαρωτικό να βλέπεις τέτοια ζώα να είναι σωστά κοινωνικοποιημένα

Τις ημέρες που το forum ήταν κλειστό,μίλησα με αρκετούς εκτροφείς,διάβασα φυσικά για τη Μόκα και τον όχι πια και τόσο μικρό της φίλο,ενώ το διάβασμα και η συγκέντρωση πληροφοριών συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση.

Νομίζω πως η υπευθυνότητα είναι το στοιχείο που διατρέχει όλη αυτήν την αναζήτηση,είναι πολύ μεγάλη ιστορία η απόκτηση ενός τόσο απαιτητικού ζώου & το λέω για τυχόν νέους αναγνώστες αλλά για να το ξαναδιαβάζω και εγώ με την πρώτη ευκαιρία.Χρειάζεται πλήρης συνειδητοποίηση του τι σημαίνει να φέρνεις σπίτι ένα σκύλο μιας από τις παραπάνω -υπέροχες- φυλές,τα κουτάβια σε χρόνο dt γίνονται 40-60 κιλά (& βάλε...) και είναι λυπηρότατη η κατάσταση με φανταστικά ζώα παρατημένα από τους ιδιοκτήτες τους,επειδή απλά δεν είχαν υπολογίσει εξαρχής όλες τις παραμέτρους ή δύσκολες καταστάσεις μέσα στο σπίτι για τους ίδιους ακριβώς λόγους

Με την κοπέλα μου το μιλάμε αυτές τις μέρες αρκετά,με περισσότερο όγκο πληροφοριών πια στα χέρια μας.Αποφασίσαμε πως θα αφήσουμε -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- τα boerboel προς το παρόν στην άκρη,νομίζω πως η επιλογή μιας φυλής έχει να κάνει και με το καλώς εννοούμενο lifestyle & το δικό μας ίσως να δημιουργήσει ένα θέμα σε ένα σκύλο αυτής της φυλής.Τι εννοώ?Είμαστε αρκετά κοινωνικοί,έρχονται τακτικά πολλοί φίλοι σπίτι μας και απότι κατάλαβα αυτό ίσως να ναι πρόβλημα έχοντας ένα σκυλί αυτής της ιδιοσυγκρασίας στο σπίτι,καθώς θέλει μεγάλη προσοχή και ίσως να μην είναι σοφό να επιλέξουμε ένα σκύλο που πιθανώς να δυσκολευτεί να προσαρμοστεί σε αυτές τις συνθήκες,δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτό.
(τελευταίο update ύστερα από επαφή που είχα με κάτοχο boerboel στην Ελλάδα & με άνθρωπο του χώρου,όχι εκτροφέα,που δεν ήταν αποτρεπτικός σε καμία περίπτωση,απλά υπερτόνισε τη δεδομένη προσοχή στο "από που θα αγοράσεις το κουτάβι",ξαναμπήκαμε σε σκέψεις γιατί τα boerboel όπως προανέφερα ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και το ξανακοιτάμε από την αρχή με πολύ σοβαρότητα και μάλλον παίρνουν και κεφάλι....)

Επίσης,ξανασκεφτόμαστε και ξαναψάχνουμε τα rotti εξονυχιστικά,αφήνοντας στην άκρη τις όποιες -ανεπαρκείς- εμπειρίες μου.Κεφάλι έχουν πάρει ξεκάθαρα (πολύ ξεκάθαρα,η γυναίκα του σπιτιού είπε & ελάλησε...) τα bullmastiff,που μετά από επαφή με εκτροφείς έχουμε την εντύπωση πως μας πάνε πολύ ιδιοσυγκρασιακά.Ψάχνουμε,ρωτάμε,μαθαίνουμε και γουστάρουμε όσο περνάει ο καιρός αυτήν τη φυλή όλο και περισσότερο,ενώ ακολουθούν κατά πόδας τα cane corso που από τις πληροφορίες που μέχρι στιγμής συγκεντρώσαμε είναι ίσως τα πιο "ευέλικτα" σκυλιά της κατηγορίας (με το ευέλικτα εννοώ τον συνδυασμό ζωή μέσα στο σπίτι-κυριαρχικότητα-ευκολία στην εκπαίδευση-φύλαξη-ανεκτικότητα σε τρίτους και με δεδομένο το δέσιμό τους με την οικογένεια λόγω καταγωγής),ενώ για το τέλος αφήσαμε τα bandog,είδα και διάβασα για τα εκπληκτικό σκυλιά του eammon & του Πάνου,συγκλονιστικά πλάσματα υψηλότατων απαιτήσεων

Είναι crucial όπως λένε στο δικό μου το χωριό να κάνει κάποιος την επιλογή του βάσει αναγκών και γενικότερου lifestyle-τρόπου ζωής-καθημερινών συνηθειών.Διάβασα για παράδειγμα τους λόγους για τους οποίους ο east49 επέλεξε τη σκύλα του και γιατί ακολούθησε το συγκεκριμένο,tailor made,εκπαιδευτικό μοντέλο,πολύ απλά γιατί τέτοιες είναι οι ανάγκες του.Επίσης,δεν είναι ντροπή ούτε υποτιμητικό να πεις ότι δε μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις μιας φυλής,είναι ψύχραιμο,ώριμο και υπέρ μιας μετέπειτα αρμονικής συνύπαρξης.Παράδειγμά?Δεν κάνει ο τρόπος ζωής μας για να γίνουμε ιδιοκτήτες ενός Fila.Γιατί?Μα μια ματιά να ρίξει κανείς στα χαρακτηριστικά της φυλής και τα συναρτήσει με το πως μας αρέσει να περνάμε τακτικά το χρόνο μας με φίλους σπίτι,ε,δεν είναι και πυρηνική φυσική,είναι λογική απόφαση,μιλάμε για έναν εξαιρετικό σκύλο κατάλληλο όμως για άλλους ανθρώπους,με άλλες ανάγκες και όχι για μας

Όπως και να χει,το ταξίδι μας είναι στην αρχή ακόμα και χαίρομαι πολύ που συμμετέχουν σε αυτό μέσω του forum άνθρωποι με γνώση,μεράκι και ειλικρινή αγάπη για τα σκυλιά,να στε καλά,θα τα λέμε τακτικά!
 






Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Τι έγινε τελικά? Κατέληξες ποτέ σε κάποια φυλή/εκτροφείο?

Αφού μίλησα με άπειρο κόσμο,εκτροφείς εσωτερικού,εξωτερικού,εκπαιδευτές,γνωστούς με boerboel,με ροτι,με μπουλμαστιφ,με κανε κορσο,αφού ξεπατώθηκα στο διάβασμα ετερόκλητων μερικές φορές απόψεων,κατέληξα μεταξύ του boerboel & του μπουλμαστιφ

(ps: μεγάλη απογοήτευση ήρθε αφότου διάβασα και σε περίοδο 5-6 μηνών,που στις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μου προστέθηκαν και άλλες,όταν ήρθα σε επαφή με Έλληνες εκτροφείς)
 
  • Like
Reactions: ghelly


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εάν κατέληξες μεταξύ Μπουρμπούλ και Μπουλμάστιφ...
Τότε (με βάση το lifestyle σας που περιέγραψες) είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ μονόδρομος!:cool:

Υ.Γ. Θα επανέλθω αργότερα, όταν βρω λίγο περισσότερο χρόνο...;)

Υ.Γ.2. Εμείς αλλάξαμε lifestyle... προσαρμοστήκαμε, όσο μπορούσαμε (και κάτι παραπάνω) σ' αυτόν... μέχρι που μετακομίσαμε...:)
 
Last edited:


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Αφού μίλησα με άπειρο κόσμο,εκτροφείς εσωτερικού,εξωτερικού,εκπαιδευτές,γνωστούς με boerboel,με ροτι,με μπουλμαστιφ,με κανε κορσο,αφού ξεπατώθηκα στο διάβασμα ετερόκλητων μερικές φορές απόψεων,κατέληξα μεταξύ του boerboel & του μπουλμαστιφ

(ps: μεγάλη απογοήτευση ήρθε αφότου διάβασα και σε περίοδο 5-6 μηνών,που στις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μου προστέθηκαν και άλλες,όταν ήρθα σε επαφή με Έλληνες εκτροφείς)
** να τονίσω πως το σχόλιο δεν αφορούσε εκτροφείς μπουλμαστιφ και τον εκτροφέα boerboel αλλά όσους από τις υπόλοιπες ράτσες ήρθαμε σε επαφή
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
** να τονίσω πως το σχόλιο δεν αφορούσε εκτροφείς μπουλμαστιφ και τον εκτροφέα boerboel αλλά όσους από τις υπόλοιπες ράτσες ήρθαμε σε επαφή
Μαλλον πιανει και εμενα,οχι Χρηστο καμια σχεση.
Εγω ενα θα σου πω......παρε ενα μαλι να γουσταρεις χαχαχα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf