Νομοθεσια περι Εκτροφης


Status
Κλειδωμένο θέμα

bailey

Member
15 Απριλίου 2014
10
3
Καταρχας, γεια σας

Θελω να κανω μια υποθετικη ερωτηση.

Εστω καποιος εχει δυο καθαροαιμα σκυλια, απο εκτροφειο, με πιστοποιητικα καθαροαιμιας και γονεις προταθλητες σε εκθεσεις. Αυτος ο καποιος θελει να τα ζευγαρωσει. Θελει να κανει μονο μια γεννα, δεν σκοπευει να ανοιξει εκτροφειο, και για προσωπικους λογους δεν θελει να ασχολιθει με εκθεσεις. Εχει κανει ομως εξετασεις και τα σκυλια του ειναι και τα δυο απολυτως υγειη, και δεν ειναι φορεις καποιας κληρονομικης ασθενιας. Εχει βρει οικογενειες που θελουν να αγορασουν τα μελλοντικα κουταβια, και στις οικογενειες αυτες σκοπευει να δωσει και το pedigree των κουταβιων, αφου ειναι καθαροαιμα. Τι πρεπει να κανει (αδειες, κτλ) για να μπορει να τα πουλησει συμφωνα με τον νομο;

Η ερωτηση ειναι υποθετικη, ξαναλεω.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ο υποθετικος αυτος κυριος αποσκοπει στο κερδος...εγω αυτο καταλαβαινω απο τα παραπανω! Δεν εχει ως στοχο η ενδεχομενη γεννα του να βοηθησει στην καλυτερευση της φυλης, απλα εχει δυο καθαροαιμα σκυλια...εχει και πιθανως καμια 10αρια φιλους που ειναι προθυμοι να τα αγορασουν....και ψαχνει τι πως θα ειναι θεωρητικα νομοτυπος και οχι ενας ακομα back yard breeder!
 


bailey

Member
15 Απριλίου 2014
10
3
Ο υποθετικος αυτος κυριος αποσκοπει στο κερδος...εγω αυτο καταλαβαινω απο τα παραπανω! Δεν εχει ως στοχο η ενδεχομενη γεννα του να βοηθησει στην καλυτερευση της φυλης, απλα εχει δυο καθαροαιμα σκυλια...εχει και πιθανως καμια 10αρια φιλους που ειναι προθυμοι να τα αγορασουν....και ψαχνει τι πως θα ειναι θεωρητικα νομοτυπος και οχι ενας ακομα back yard breeder!
Εστω. Ο νομος τι λεει;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι πρεπει να κανει (αδειες, κτλ) για να μπορει να τα πουλησει συμφωνα με τον νομο;
Υποθετικά μιλώντας
Έχει κάνει τόσα πράγματα και δεν μπορεί να κάνει το πιο απλό;
Να ψάξει να βρει τον νόμο... τουλάχιστον αυτό
 


bailey

Member
15 Απριλίου 2014
10
3
Παιδια, εγω εχω την απορια περι του νομου, ουτε καθαροαιμα εχω ουτε σκοπευω να κανω γεννα. Απλα αναρωτιεμαι τι οριζει ο νομος για μια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Παιδια, εγω εχω την απορια περι του νομου, ουτε καθαροαιμα εχω ουτε σκοπευω να κανω γεννα. Απλα αναρωτιεμαι τι οριζει ο νομος για μια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερα.
Θα μπορούσες λοιπόν να ρωτήσεις από την αρχή για το που μπορείς να βρεις τον νόμο

http://www.astynomia.gr/images/stories/2014/prokirikseis14/40392012.pdf

http://www.astynomia.gr/images/stories/2014/prokirikseis14/42352014.pdf (άρθρο 46)
 
  • Like
Reactions: bailey and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ο νομος νομιζω οτι λεει πως χρειαζεται ερασιτεχνική αδεια εκτροφης απο τον κοε.
να δηλωθει ηεγκυμοσυνη, η γεννα κλπ.
ακολουθει off topic
η ηθική λεei οτι για να θελει να κανει εκτροφη καποιος πρεπει να εχει ενα ρημάδι εκτροφικό πλανο.
δηλαδη να εχει επιλεξει συγκεκριμενα χαρακτηριστηκα που γουσταρει(για ποιο λόγο τα γουσταρει?) και να στοχευει στο να αναπτυξει τα συγκεκριμενα αυτα χαρακτηριστικά μεσα από την εκτροφή του , (εντος του προτυπου της φυλής εννοειται)
αν καταφερε να του πουλήσουν τους σουπερ ντουπερ ουαου γεννητορες που να ανταποκρινονται στο εκτοφικό του πλανο και μεσα απο αυτην τη μια και μοναδική γεννα εκλπηρωσει τους σκοπους και το οραμά του, τοτε συγχαρητηρια.
 
  • Like
Reactions: bailey


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άρθρο 6
Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάς


1. Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή η ένωση προσώπων, που για εμπορικούς σκοπούς εκτρέφει, αναπαράγει ή πωλεί ζώα συντροφιάς, οφείλει να εφοδιάζεται με αντίστοιχη άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, που εκδίδεται από τη Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της οικείας Περιφέρειας, στην οποία έχει την κατοικία ή την έδρα του, να υπόκειται στον έλεγχο της αρχής αυτής και να συμμορφώνεται με τους όρους, που προβλέπονται στο π.δ. 184/1996. Για τη χορήγηση άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι κανόνες ασφάλειας, οι κανόνες παροχής κατάλληλης κτηνιατρικής αντίληψης των ζώων και οι διατάξεις του ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978. Οι εκτρεφόμενοι, αναπαραγόμενοι ή οι προς πώληση σκύλοι και γάτες διαθέτουν βιβλιάριο υγείας ή διαβατήριο, σημαίνονται υποχρεωτικά και καταχωρίζονται στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση του άρθρου 4. Στις εγκαταστάσεις εκτροφής, αναπαραγωγής ή εμπορίας τους πρέπει να τηρούνται όλοι οι κανόνες ευζωίας, ασφάλει− ας και παροχής κατάλληλης κτηνιατρικής περίθαλψης. Όταν εκτρέφονται περισσότεροι από δύο θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος σε θηλυκούς σκύλους εκτροφής, απαιτείται υποχρεωτικά η έκδοση άδειας αναπαραγωγής, εκτροφής και εμπορίας ζώων συντροφιάς. Για κάθε θηλυκό ζώο αναπαραγωγής τηρούνται μητρώα. Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό. Επίσης απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το 9ο έτος της ηλικίας του ζώου.

2. Δεν επιτρέπεται να επιλέγονται για αναπαραγωγή ζώα συντροφιάς, που τα ανατομικά και φυσιολογικά χαρακτηριστικά ή τα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς τους μπορεί, ανάλογα με το είδος και τη φυλή, να αποδειχθούν βλαβερά για την υγεία και ευζωία του θηλυκού αναπαραγωγικού ζώου συντροφιάς και των απογόνων του. Ο προσδιορισμός των βλαβερών χαρακτηριστικών γίνεται με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.

3. Δεν επιτρέπεται η πώληση ζώων συντροφιάς με ηλικία μικρότερη των οκτώ (8) εβδομάδων.

4. Για τη χορήγηση της άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς, καθώς και άδειας εκπαιδευτή σκύλων καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του τυχόν συναρμόδιου Υπουργού οι ειδικοί όροι και οι προϋποθέσεις, που πρέπει να πληρούν οι χώροι εκτροφής, αναπαραγωγής, εμπορίας και εκπαίδευσης των ζώων συντροφιάς ως προς τις εγκαταστάσεις, τους χώρους διαμονής ή παραμονής των ζώων, τις συνθήκες ευζωίας και τον αναγκαίο εξοπλισμό ανά είδος ζώου, η αρμόδια αρχή ελέγχου, η διαδικασία ελέγχου και οι κυρώσεις, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.

5. Κατά την πώληση ενός ζώου, υπογράφεται η «Δήλωση Αγοράς ζώου από νέο ιδιοκτήτη», μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή−νέου ιδιοκτήτη, σύμφωνα με το υπόδειγμα «Δήλωση Αγοράς ζώου» του Παραρτήματος 5.
 
  • Like
Reactions: bailey


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Καταρχας, γεια σας

2) Θελω να κανω μια υποθετικη ερωτηση.

3) Εστω καποιος εχει δυο καθαροαιμα σκυλια, απο εκτροφειο, με πιστοποιητικα καθαροαιμιας και γονεις προταθλητες σε εκθεσεις.

4) Αυτος ο καποιος θελει να τα ζευγαρωσει.

5) Θελει να κανει μονο μια γεννα, δεν σκοπευει να ανοιξει εκτροφειο...

6) και για προσωπικους λογους δεν θελει να ασχολιθει με εκθεσεις...

7) Εχει κανει ομως εξετασεις και τα σκυλια του ειναι και τα δυο απολυτως υγειη, και δεν ειναι φορεις καποιας κληρονομικης ασθενιας.

8) Εχει βρει οικογενειες που θελουν να αγορασουν τα μελλοντικα κουταβια, και στις οικογενειες αυτες σκοπευει να δωσει και το pedigree των κουταβιων, αφου ειναι καθαροαιμα...

9) Τι
πρεπει να κανει (αδειες, κτλ) για να μπορει να τα πουλησει συμφωνα με τον νομο;

10) Η ερωτηση ειναι υποθετικη, ξαναλεω.
1) Καταρχάς, καλώς ήλθες @bailey!:)
Ήμουνα νιός (όταν μπήκα στο φόρουμ) και γέρασα (μέχρι σήμερα)...

2) Βέβαια, όπως καταλαβαίνεις... κι εμείς, μόνο υποθετικές απαντήσεις μπορούμε να σου δώσουμε...

3) Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" είναι από τη γνωστή αλυσίδα pet shops?
Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" το έχει μοντάρει ο "φίλος γραφίστας"?
Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" είναι αυθεντικό pedigree από εκτροφείο και με τη σφραγίδα εθνικού κυνολογικού ομίλου?

Επίσης: Οταν λέμε "γονείς πρωταθλητές σε εκθέσεις", εννοούμε τι? Πρωταθλητές Μάλτας, Πρώην Γιουγκοσλαυικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας και Κοσόβου?
ή, εναλλακτικά, εννοούμε 3 φορές πρώτοι στα Crufts?

4) Γιατί, άραγε?

5) Γιατί, άραγε? Σημειώνω ότι οι ερωτήσεις αυτές είναι κρίσιμες... δεν γίνονται για πλάκα...

6) Ποιοί είναι οι Προσωπικοί λόγοι που του επιβάλλουν να "μην θέλει" να ασχολιθεί με εκθέσεις? Πάρα πολύ σημαντική ερώτηση, μιάς και (με τις συγκεκριμένες συνθήκες) ΔΕΝ είναι κάν "σκυλάς"!

7) Ποιές εξετάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ, έχει κάνει? Ώστε να διαπιστώσει πως τα σκυλιά είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ υγιή?

8) Τον έχετε διαβάσει το "νόμο"?

9) Οι ερωτήσεις μου, όμως ΔΕΝ είναι υποθετικές... ξαναλέω...

Ο υποθετικος αυτος κυριος αποσκοπει στο κερδος...
Γιάννη, επίτρεψέ μου, παρακαλώ, να διαφωνήσω: ΟΥΤΕ ΚΑΝ στο κέρδος αποσκοπεί!
Πρακτικά, δεν ξέρει σε τι αποσκοπεί... εννοώ, πάντα υπό το πρίσμα της ερώτησης...:cool:

Εστω. Ο νομος τι λεει;
Τώρα, εγώ "γίδια βόσκαγα, εδώε παραπέρα"...:)
Υπάρχουν, όμως, δικηγόροι στο φόρουμ, για να απαντήσουν...

Υ.Γ. Μπράβο Στέλιο! Χαρά στο κουράγιο σου!!!:cool:
 
Last edited:


bailey

Member
15 Απριλίου 2014
10
3
1) Καταρχάς, καλώς ήλθες @bailey!:)
Ήμουνα νιός (όταν μπήκα στο φόρουμ) και γέρασα (μέχρι σήμερα)...

2) Βέβαια, όπως καταλαβαίνεις... κι εμείς, μόνο υποθετικές απαντήσεις μπορούμε να σου δώσουμε...

3) Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" είναι από τη γνωστή αλυσίδα pet shops?
Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" το έχει μοντάρει ο "φίλος γραφίστας"?
Το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" είναι αυθεντικό pedigree από εκτροφείο και με τη σφραγίδα εθνικού κυνολογικού ομίλου?

Επίσης: Οταν λέμε "γονείς πρωταθλητές σε εκθέσεις", εννοούμε τι? Πρωταθλητές Μάλτας, Πρώην Γιουγκοσλαυικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας και Κοσόβου?
ή, εναλλακτικά, εννοούμε 3 φορές πρώτοι στα Crufts?

4) Γιατί, άραγε?

5) Γιατί, άραγε? Σημειώνω ότι οι ερωτήσεις αυτές είναι κρίσιμες... δεν γίνονται για πλάκα...

6) Ποιοί είναι οι Προσωπικοί λόγοι που του επιβάλλουν να "μην θέλει" να ασχολιθεί με ακθέσεις? Πάρα πολύ σημαντική ερώτηση, μιάς και (με τις συγκεκριμένες συνθήκες) ΔΕΝ είναι κάν "σκυλάς"!

7) Ποιές εξετάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ, έχει κάνει? Ώστε να διαπιστώσει πως τα σκυλιά είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ υγιή?

8) Τον έχετε διαβάσει το "νόμο"?

9) Οι ερωτήσεις μου, όμως ΔΕΝ είναι υποθετικές... ξαναλέω...



Γιάννη, επίτρεψέ μου, παρακαλώ, να διαφωνήσω: ΟΥΤΕ ΚΑΝ στο κέρδος αποσκοπεί!
Πρακτικά, δεν ξέρει σε τι αποσκοπεί... εννοώ, πάντα υπό το πρίσμα της ερώτησης...:cool:



Τώρα, εγώ "γίδια βόσκαγα, εδώε παραπέρα"...:)
Υπάρχουν, όμως, δικηγόροι στο φόρουμ, για να απαντήσουν...

Υ.Γ. Μπράβο Στέλιο! Χαρά στο κουράγιο σου!!!:cool:

1) Καλως σας βρηκα :)

2) οκ...????

3)Μιλαω για μια ιδανικη περιπτωση, οπου "το πιστοποιητικό "καθαροαιμίας" είναι αυθεντικό pedigree από εκτροφείο και με τη σφραγίδα εθνικού κυνολογικού ομίλου." οπως ακριβως το εθεσες και οι γονεις "3 φορές πρώτοι στα Crufts"

4)+5) Ισως θελει να κρατησει κουταβια, ισως θελει για την εμπειρια, ισως για καποιον αλλο λογο, δεν ξερω

6) Εστω πως θεωρει οτι ο σκυλος ταλαιπορειται χωρις λογο ή δεν εχει εκπαιδευσει τα σκυλια του ή δεν εχει την ευχερεια να ταξιδευει οπουδηποτε γινεται εκθεση. Δεν ειναι δυσκολο να βρει κανεις λογους. Αλλα, ξαναλεω, δεν ειναι πραγματικη ιστορια!

7) φανταζομαι γενικες εξετασεις, και εξετασεις για τις κληρονομικες ασθενιες της φυλης και οποιες αλλες χρειαζονται τελος παντων, δεν ξερω.

8) ναι...? ξερω γω. Εγω παντως οχι, γι αυτο και ρωτησα.

9) εγω παντως απανταω υποθετικα.

και αυτοι οι δικηγοροι που υπαρχουν στο φορουμ, μηπως θα μπορουσαν να μας κατατοπισουν;
 
Last edited by a moderator:












Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf