Golden Retriever


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πήγαινε και σε δεύτερο κτηνίατρο...Με τον εκτροφέα της έχεις μιλήσει? Ο Τσούφι είχε βγάλει στο μάγουλο hot spot το οποίο δεν έκλεινε με τίποτα επειδή το έξυνε...Τελικά του φορέσαμε το ¨"λαμπατέρ" και κάποια στιγμή πέρασε...
Τα Golden έχουν πρόβλημα πάντως με δερματοπάθειες...Ο κτηνίατρος σου δεν πήρε ξύσμα από τις πληγές για να δει τι ακριβώς είναι?
 


nikos88

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
3
0
Athens
Πήγαινε και σε δεύτερο κτηνίατρο...Με τον εκτροφέα της έχεις μιλήσει? Ο Τσούφι είχε βγάλει στο μάγουλο hot spot το οποίο δεν έκλεινε με τίποτα επειδή το έξυνε...Τελικά του φορέσαμε το ¨"λαμπατέρ" και κάποια στιγμή πέρασε...
Τα Golden έχουν πρόβλημα πάντως με δερματοπάθειες...Ο κτηνίατρος σου δεν πήρε ξύσμα από τις πληγές για να δει τι ακριβώς είναι?
Ναι η κτηνίατρος μας, πήρε ένα δείγμα και μας είπε πως οι εξετάσεις της μικρής είναι μια χαρά. Προσπαθούσα να αποφύγω το "λαμπατέρ" αλλά από ότι φαίνεται δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εξετασεις αιματος κανατε προσφατα? Εξετασεις για τη λεϊσμάνια? Αν οχι καλο θα ηταν να κανετε.

Αν ειναι οντως αλλεργικο εμας μας εδωσε καποια χαπια που με το πρωτο-δευτερο σταματησε να ξυνεται εντελως. Θα δω το ονομα και θα στα γραψω αυριο διοτι δεν τα θυμαμαι πως λεγονται.
 


nikos88

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
3
0
Athens
Εξετασεις αιματος κανατε προσφατα? Εξετασεις για τη λεϊσμάνια? Αν οχι καλο θα ηταν να κανετε.

Αν ειναι οντως αλλεργικο εμας μας εδωσε καποια χαπια που με το πρωτο-δευτερο σταματησε να ξυνεται εντελως. Θα δω το ονομα και θα στα γραψω αυριο διοτι δεν τα θυμαμαι πως λεγονται.
Έχουμε κάνει πλήρης αιματολογικές και δερματολογικές εξετάσεις καθώς και για τη λεϊσμάνια. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί. Αν μπορούσες να μου δώσεις το όνομα των φαρμάκων θα το εκτιμούσα πολύ :)
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Γεια σε ολους και παλι. Ποσο φυσιολογικο ειναι για ενα golden retriever να μην εχει μπει στη θαλασσα μετα απο περιπου 15 φορες που την εχουμε παει? Και ποτε δεν προσπαθησαμε να τη βαλουμε με το ζορι. Το μονο που καναμε ηταν να τη δελεαζουμε με φαι ή να της πεταμε μεσα παιχνιδια.
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
22 μηνων ειναι και οχι δεν εχει μει καθολου. Ισως να χει να κανει και με την κινηση του νερου. Ενω παει προς τη θαλασσα, μολις ερχεται το νερο προς τα εξω κανει πισω. Μπορει αργοτερα να ανεβασω και βιντεο. Γενικοτερα η φαση παραλια ειναι η καλυτερη της. Χαιρεται οσο πουθενα αλλου. Αλλα στο νερο δεν μπαινει. Θα την παω και καμια μερα στο puppies park. Μηπως εκει μπει μιας και ειναι σταθερο το νερο, ενω θα χει και αλλα σκυλια που μπορει να την παρακινησουν.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Ο αμορ εμπαινε ελαχιστα οχι ολοκληρος , ισα ισα, δεν ξετρελαινοταν με το κυμα. Αλλαξαμε παραλια και μπηκε μονος του μεσα, το εχω και σε βιντεο, ολοκληρος. Πλεον μεχρι και το κεφαλι βουταει. Απαξ και μπει μετα θα παρακαλας να βγει!
Επίσης να ξέρεις πως δεν αρεσει σε ολα τα γκολντεν το νερο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν υπάρχουν άλλα σκυλιά που κάνουν μπάνιο μπορεί να βοηθήσει. Επίσης, στην αρχή τα παιχνίδια μην τα ρίχνετε μακριά. Τόσο όσο να κολυμπήσει λίγο. Προσπαθήσατε να μπείτε εσείς στη θάλασσα και να τον φωνάξετε; Τι κάνει;
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Το κάναμε και αυτό. Τρια ατομα ημασταν μέσα και αυτή είχε κάτσει μονη της κάτω απο την ομπρέλα και μας κοιτούσε. Τα παιχνίδια στα ριχα τα ρίχνουμε. Και περιμένει μέχρι να τα βγάλει το κύμα.
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Βασικα εκει και λαδι να ναι, επειδη ειναι αμμουδια , το νερο παντα εχει την ιδια κινηση. Ή πρεπει να παμε σε καποια αλλη θαλασσα(αν και δυσκολο) ή σε πισινα (για σκυλια φυσικα). Εκει και στασιμο θα ναι το νερο και μπορει να παρασυρθει απο αλλα σκυλια.
 


Niki_Oscar

New Member
19 Ιουνίου 2015
2
0
39
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα κουτάβι golden retriever 3 μηνών, τον Oscar. Είναι γλυκύτατος, αξιαγάπητος και πανέξυπνος. Το πρόβλημα μου είναι ότι ώρες ώρες τον πιάνει "τρέλα" και τρέχει σαν μανιασμένος γύρω γύρω σε όλο το σπίτι ή γαβγίζει ασταμάτητα προσπαθώντας να με δαγκώσει. Δεν μπορώ να τον ηρεμήσω εκείνη την ώρα όσο κι αν προσπαθώ. Αυτό συμβαίνει συνήθως τις βραδυνές ώρες που μαζευόμαστε όλη η οικογένεια σπίτι. Βέβαια, δεν μένει μόνος του καμία ώρα της ημέρας, αφού πάντα είναι κάποιος μαζί του για παρέα. Είχα και στο παρελθόν golden (αυτός είναι ο δεύτερος που παίρνουμε, μετά την απώλεια του πρώτου) αλλά εκείνος δεν μας έκανε τέτοια. Να φανταστείτε μπορεί να περνούσαν μέρες χωρίς να γαβγίσει.
Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ή κάποια συμβουλή να μου δώσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.
Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία μου!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Προφανως ειναι ενας τροπος διοχετευσης της ενεργειας του την δεδομενη στιγμη. Αφου μεχρι να ολοκληρψσει τα εμβολια του δεν μπορειτε να πατε βολτα....βγαζε τον "αγκαλια" εξω ενα-δυο τετραγωνα να παιρνει ερεθισματα....και μεσα στο σπιτι...να παιζεις με τα παιχνιδια(μπαλακι,κομπο,κτλπ) μαζι του ωστε να ψιλοεκτονωνεται.Οσο για το δαγκωμα που λες...ανακατευθυνση του δαγκωματος στα παιχνιδια του..και επιβραβευση με χαδια και λιχουδιες.
Και να θυμασαι ειναι κουταβι...τωρα μαθαινει...οποτε υπομονη και επιμονη σε οτι κανετε απο εκπαιδευση μεχρι παιχνιδι!
 
  • Like
Reactions: Niki_Oscar


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα κουτάβι golden retriever 3 μηνών, τον Oscar. Είναι γλυκύτατος, αξιαγάπητος και πανέξυπνος. Το πρόβλημα μου είναι ότι ώρες ώρες τον πιάνει "τρέλα" και τρέχει σαν μανιασμένος γύρω γύρω σε όλο το σπίτι ή γαβγίζει ασταμάτητα προσπαθώντας να με δαγκώσει. Δεν μπορώ να τον ηρεμήσω εκείνη την ώρα όσο κι αν προσπαθώ. Αυτό συμβαίνει συνήθως τις βραδυνές ώρες που μαζευόμαστε όλη η οικογένεια σπίτι. Βέβαια, δεν μένει μόνος του καμία ώρα της ημέρας, αφού πάντα είναι κάποιος μαζί του για παρέα. Είχα και στο παρελθόν golden (αυτός είναι ο δεύτερος που παίρνουμε, μετά την απώλεια του πρώτου) αλλά εκείνος δεν μας έκανε τέτοια. Να φανταστείτε μπορεί να περνούσαν μέρες χωρίς να γαβγίσει.
Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ή κάποια συμβουλή να μου δώσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.
Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία μου!
Και εγω golden retriever εχω και οταν ηταν μικρη (κυριως πριν αρχισει τις βολτες και λιγοτερο πριν αλλαξει δοντια) ωρες ωρες ηταν λες και ειχε μπει ο διαβολος μεσα της.
 


Niki_Oscar

New Member
19 Ιουνίου 2015
2
0
39
Και εγω golden retriever εχω και οταν ηταν μικρη (κυριως πριν αρχισει τις βολτες και λιγοτερο πριν αλλαξει δοντια) ωρες ωρες ηταν λες και ειχε μπει ο διαβολος μεσα της.
Έτσι ακριβώς θα περιέγραφα κι εγώ τον Όσκαρ! Αφού τρομάζω ώρες ώρες
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλησπερα. Οπου εχω διαβασει σχετικα με το προτυπο της φυλης, αναφερει περιπου το οτι τα golden εχουν περιπου οσο βαρος αναφερει και εδω το πρωτο μηνυμα του θεματος. Αν καποιο ξεφευγει απο αυτο το βαρος, απορριπτεται απο τις εκθεσεις?
Αφορμη γι αυτη την απορια μου, σταθηκε καποιος ου μου πε οτι το δικο του(αρσενικο) ειναι 46 κιλα. Επισης, ειδα ενα που ειναι 10 μηνων και πρεπει να φτανει τα 35. Και μου φανηκε περιεργο. Το οτι ειναι τοσο ανεπτυγμενα ειναι θετικο ή τα κανει να θεωρουνται εκτος προτυπου?
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Οχι, δεν απορριπτονται. Το προτυπο ηταν για τοοοοοτε που τα γκολντεν εκαναν εργασια και ηταν πιο κομπακτ. Πλεον που εχουν χωριστει σε εκθεσιακα και εργασιακα τα κιλα εχουν ξεφυγει
 


Nikos malou

Member
28 Οκτωβρίου 2015
15
29
33
Καλησπέρα σας νέος μπαμπάς κ εγώ έχουμε την Μαλου 2 μηνών!!ενα απίστευτο σκυλί το οποίο δεν μας έχει ταλαιπωρήσει καθόλου μέχρι στιγμής γιατί να τονίσω ότι είμαστε αρχάριοι με τα σκυλιά!!την έμαθα από την πρώτη κιόλας μέρα να πηγαίνει στη πάνα κ πάει ΜΟΝΟ εκει έχουμε μάθει κάτσε μείνε κ έλα!!το μόνο π με ανησυχεί ειναι μετά από παιχνίδι κυρίως με διελκυστίνδα δαγκώνει εμένα ανεξέλεγκτα!!!θεωρει οτι συνεχίζεται το παιχνίδι ;;τι πρέπει να κάνω!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3