Πίντσερ μινι.


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
και τα schnauzer δε μαδανε.... ελάχιστα όταν έχουν καιρό να κάνουν stripping
Ευτυχώς έτσι δεν χαλάνε και τα μούσια τους! :p
Όντως και τα schnauzer, τελικά υπάρχουν πολλές επιλογές αν και δεν θα έπρεπε να είναι το νο1 κριτήριο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σαφώς και δε θα έπρεπε! Δεν ειναι μοναδικό κριτήριο για την επιλογή σκύλου το οτι δεν μαδάει! Γιατί πχ το τρίχωμα θέλει πολύ περιποίηση και μάλιστα καθημερινή!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Γιατί πχ το τρίχωμα θέλει πολύ περιποίηση και μάλιστα καθημερινή!
Σωστό. Το γκρουμάρισμα των σκύλων που δεν μαδάνε είναι συνήθως πολύ πιο απαιτητικό.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Κανίς. Δεν μαδάει. Θα υπάρχουν κι άλλες φυλές φαντάζομαι.
Χρυσούλα τα γιόρκι μαδάνε;
Έχω μια απορία και για τα westies. Μαδάνε;
Για να καταλαβω..
Οταν λεμε δε μαδαει εννοουμε ουτε αυτο το "δυο φορες το χρονο"?
Καθολου?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Εννοούμε καθόλου. Oύτε δυό φορές το χρόνο.
Οι σκύλοι που δεν έχουν γούνα αλλά μαλλί όπως τα κανίς ή τα bichon εάν τα αφήσεις ακούρευτα φουντώνουν και γίνονται αφανάκια γιατί θέλουν κούρεμα. Δεν έχουν άλλο τρόπο να ανανεώσουν την τρίχα τους.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εννοούμε καθόλου. Oύτε δυό φορές το χρόνο.
Οι σκύλοι που δεν έχουν γούνα αλλά μαλλί όπως τα κανίς ή τα bichon εάν τα αφήσεις ακούρευτα φουντώνουν και γίνονται αφανάκια γιατί θέλουν κούρεμα. Δεν έχουν άλλο τρόπο να ανανεώσουν την τρίχα τους.
Δε μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο..
Για μενα ηταν παντα σκυλος κ τριχα.
Βεβαια δεν ειχε κ ποτε κανεις μας προβατοσκυλακι κ ειναι τοσο ομορφα!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν, τα Yorkie δεν μαδανε καθόλου!

Βασικα έχουν μανδύα, όχι τριχωμα (fur), που συμπεριφέρεται πάνω κάτω σαν το ανθρώπινο μαλλί, και καθόλου υπομανδυα.
Αυτο σημαίνει ότι μόνο κουρευονται για το μήκος, χρειάζονται συχνότερη περιποίηση απο άλλες φυλές ( καθημερινό χτένισμα και σε αντίθεση με άλλες φυλές συχνό μπάνιο και καλή ενυδατωση) δεν επηρεάζονται απο την αλλαγή των εποχών ( άρα δεν μαδανε ουε τις δυο φορές το χρόνο ) και τρίχες βλέπεις μόνο στη βουρτσα ελάχιστες εώς καθόλου.

στην ίδια φιλοσοφία ειναι τα Μαλτεζ και τα περισσότερα στην κατηγορια των μπισον, τα κανις, το αυστραλιανο σιλκυ κοκ.

Τα westie απο όσο ξέρω όπως και τα σναουτσερ με σωστή περιποίηση δεν μαδανε. :)
 
Last edited:


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Καλησπέρα και από μένα. Τον επόμενο μήνα θα πάρω τον κούταβο μου εγώ. Ένας stag Red και κούκλος από φίλο μου που ζευγαρωσαν τα min pin του. Επειδή τον βοήθησα μετά την γέννα θα αναφέρω την εμπειρία μου. Δεν γνώριζα πόσο δύσκολα είναι το ζευγάρωμα και η γέννα καθώς και πόσο επικίνδυνο είναι για τις μάνες. Μετά από πολύ τρέξιμο και άγχος όλα πήγαν καλά. Το ζευγάρωμα δεν ήταν ο σκοπός (αρσενικό θυληκο σε ξεχωριστά σπιτια) απλά έτυχε. Πλέον δεν νομίζω να υπάρξει άλλη φορά.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ερωτηση, ¨αντεχουν¨ την μοναξια? ειναι οκ να μενουν αρκετες ωρες την μερα μονα τους η τους κανει κακο? εχω αρχισει να απελπιζομαι κ να νομιζω πως δεν κανω καλα για την μικρη μου που την αφηνω τελειως μονη..ειναι τελικα οπως το μαθεις η οχι? ...
 


basilikipapa

New Member
28 Μαϊου 2015
3
1
39
Καλησπέρα σε όλους, μόλις πριν μια βδομάδα απόκτησαμε με το αγορι μου ένα μιν πιν όπως έμαθα ότι λέγεται,που να σας πω την αλήθεια δε ήξερα καν πως λέγεται μιας και μου το έφερε στο σπίτι ως έκπληξη.Του πήραμε ένα σπιτάκι μικρό απο τα τσάμπο και εδώ και μια βδομάδα ξημεροβραδιάζεται εκεί μέσα.Μόνο όταν θέλει να κάνει την ανάγκη του βγαίνει κ άντε λίγο να μας υποδεχτεί..Να σας πω ότι είναι αρσενικό ,γύρω 4 μηνών και μας το έδωσε μια γειτόνισσα.Το έχουμε στο σπίτι.Την πρώτη μέρα λοιπόν,πήγε να κάνει τη πρώτη ζαβολιά και να μασουλήσει το παπούτσι του αγοριού μου και εκείνος του έδωσε μια ξυλιά στον ποπο,εντελως ελαφριά,ίσα που να το καταλάβει και εκείνος (ο Ναζίρ) του έβγαλε δόντια και του γρύλιζε διαρκώς και το αγόρι μου το έδωσε μια ακόμα ελαφριά και τον έβαλε μέσα στο σπίτι του. Εκείνος τότε έτρεξε κατευθείαν σε μένα αλλά εγώ δε του έδωσα σημασία.Τις επόμενες μέρες μπορώ να πω ότι και την ανάγκη του την κράτησε και ξεκίνησε να μαθαίνει πράγματα.Οταν με βλέπει χοροπηδάει σαν τραμπολίνο και κάνει χαρούλες.,αλλά όταν τον καλούμε να έρθει δεν έρχεται ποτέ,γυρίζει σαν μουρλό!Σήμερα πήγε να κάνει τσίσα μέσα και τον πρόλαβα του έδωσα μια ξυλιά και ξεκίνησε να τρέχει για το σπίτι του,βγήκε έξω και έτρεμε.Τον περισσότερο χρόνο όμως τον περνάει μέσα στο σπίτι του..είναι τόσο ανεξάρτητη ράτσα;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλησπέρα σε όλους, μόλις πριν μια βδομάδα απόκτησαμε με το αγορι μου ένα μιν πιν όπως έμαθα ότι λέγεται,που να σας πω την αλήθεια δε ήξερα καν πως λέγεται μιας και μου το έφερε στο σπίτι ως έκπληξη.Του πήραμε ένα σπιτάκι μικρό απο τα τσάμπο και εδώ και μια βδομάδα ξημεροβραδιάζεται εκεί μέσα.Μόνο όταν θέλει να κάνει την ανάγκη του βγαίνει κ άντε λίγο να μας υποδεχτεί..Να σας πω ότι είναι αρσενικό ,γύρω 4 μηνών και μας το έδωσε μια γειτόνισσα.Το έχουμε στο σπίτι.Την πρώτη μέρα λοιπόν,πήγε να κάνει τη πρώτη ζαβολιά και να μασουλήσει το παπούτσι του αγοριού μου και εκείνος του έδωσε μια ξυλιά στον ποπο,εντελως ελαφριά,ίσα που να το καταλάβει και εκείνος (ο Ναζίρ) του έβγαλε δόντια και του γρύλιζε διαρκώς και το αγόρι μου το έδωσε μια ακόμα ελαφριά και τον έβαλε μέσα στο σπίτι του. Εκείνος τότε έτρεξε κατευθείαν σε μένα αλλά εγώ δε του έδωσα σημασία.Τις επόμενες μέρες μπορώ να πω ότι και την ανάγκη του την κράτησε και ξεκίνησε να μαθαίνει πράγματα.Οταν με βλέπει χοροπηδάει σαν τραμπολίνο και κάνει χαρούλες.,αλλά όταν τον καλούμε να έρθει δεν έρχεται ποτέ,γυρίζει σαν μουρλό!Σήμερα πήγε να κάνει τσίσα μέσα και τον πρόλαβα του έδωσα μια ξυλιά και ξεκίνησε να τρέχει για το σπίτι του,βγήκε έξω και έτρεμε.Τον περισσότερο χρόνο όμως τον περνάει μέσα στο σπίτι του..είναι τόσο ανεξάρτητη ράτσα;

Αφου μόλις βγενει πέφτει ξυλιά γιατι να βγει όξω....
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Δε χρειαζεται να ριχνετε ξυλιες οταν κανει κατι μη επιτρεπτο. Μια διορθωση αρκει. Ελεος μωρο ειναι....
 


basilikipapa

New Member
28 Μαϊου 2015
3
1
39
Καλά μη φανταστείτε ότι το δέρνουμε...μόνο αυτές τις δυο φορές το μαλώσαμε με ξυλιά!!Απλά μου κάνει εντύπωση που έβγαλε δόντια από την πρώτη μερα! Επί 15 χρόνια είχα ροτβάιλερ και ποτέ μα ποτέ δε μου είχε βγάλει δόντια!
 






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλά μη φανταστείτε ότι το δέρνουμε...μόνο αυτές τις δυο φορές το μαλώσαμε με ξυλιά!!Απλά μου κάνει εντύπωση που έβγαλε δόντια από την πρώτη μερα! Επί 15 χρόνια είχα ροτβάιλερ και ποτέ μα ποτέ δε μου είχε βγάλει δόντια!
μαλλον θα ξαφνιαστηκε και το πινσερ που απο την πρωτη μερα ξεκινησατε να το χτυπάτε. για το ροτβαιλερ , τι να πώ, ισως να ειχε συνηθίσει στο ξυλο και να μην αντιστεκόταν πια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
4 μηνων πλασματακι και ξυλιές... Και μόνο από το μεγεθος του, πώς το μπορείτε? Γιατι καταστρέφετε την όποια σχέση πάει να δημιουργηθει? Το τιμωρείτε για κάτι που δεν του έχετε δείξει ώστε να ξέρει... και όταν λέω να του δείξετε... με πολλές επαναλήψεις.

Μήπως την ανάγκη του δεν την κρατάει απλά τα τρώει γιατι το φοβίσατε?
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Υπαρχει και η λεγομενη εκπαιδευση τουαλετας. Πρωτα του τη μαθαινουμε με πολλαπλες επαναληψεις οπως ειπε και η ghelly και με μεγαλη υπομονη και μετα περιμενουμε αποτελεσματα. Κανε μια αναζητηση στο φορουμ για εκπαιδευση τουαλετας και ασε τις ξυλιες γιατι μετα οχι μονο θα δειχνει δοντια αλλα ουτε να το πλησιασετε δε θα μπορειτε.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αν και όταν αποκτήσετε παιδάκι με τον καλό σου..έτσι και τα κάνει πάνω του στις αρχές όταν του κόψετε την πάνα, μην ξεχάσετε να του δίνετε ξυλιές. Θα εξελιχθεί σε πλήρως φυσιολογικό πλάσμα όπως το πινσεράκι..τι να πω..o_O
 


basilikipapa

New Member
28 Μαϊου 2015
3
1
39
Καλησπέρα,σας ευχαριστω για την υποδοχη μιας και ήταν το πρωτο μου μην που έστειλα σε αυτο το φόρουμ.... αν δαγκώσετε την γλωσσίτσα σας θα σας χάσουμε από το δηλητήριο...τι να πω?ο αναμαρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf