Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Η planet pet?πρεπει σημερα να ποφασισω ποια θα πρεπει να παρω γιατι τελειωνει η τροφη του..
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Η planet pet?πρεπει σημερα να ποφασισω ποια θα πρεπει να παρω γιατι τελειωνει η τροφη του..
H planet pet εχει καλαμποκι... Μεταξυ αυτης και της barking heads θα επελεγα την δευτερη. Ρωτα τον κτηνιατρο αυριο πριν πας να την παρεις.
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Ολες καλες ειναι.λεει.αρκει να ειναι καλη η πρωτεΐνη..αντε βγαλε ακρη τωρα...αλλα μου φαινεται καλη η barking heads..ζωικη πρωτεινη αρκετη..απο την αλλη διαβαζω διαφορα για την royal canin...τι να πω...μπερδεμενος..
 
Last edited:


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Τα μπερδεψες λιγο :p
Αυτα ειναι τα συστατικα της:
Ρύζι (40 %); Αφυδατωμένο αρνίσιο κρέας (15 %); Αφυδατωμένο κρέας πουλερικών (12,5 %), με μικρή περιεκτικότητα τέφρας; Βρώμη, αποφλοιωμένη ; Λίπη πουλερικών; Φυτικό έλαιο, ραφιναρισμένο; Πυρήνες σταφυλιών, χωρίς λάδι; Μαγιά μπύρας; Αφρικανικοί σπόροι chia (1,5 %); Φλυοί βρώμης; Λιναρόσπορος; Συκώτι πουλερικών, υδρολυμένο; Νάτριο; Κάλιο; Βότανα (Σύνολο 0,2 %: Φύλλα τσουκνίδας, Ρίζες γεντιανής, Κενταυροβότανα, Χαμομήλι, Μάραθο, Κύμινο, Ιξοβότανα, Αχιλλειοβότανα, Φύλλα βατομουριάς); Yucca schidigera
Προσπαθώ από το καπάκι, μεταφράζοντας τα γερμανικά :(,να βρώ άκρη. Για το πρωτείνες 75% (45%+30%) και ρύζι, είμαι σχεδόν σίγουρος. Αλλά δεν την βρήκα αυτήν την σύνθεση, στο site της Belcando. Εχει Adult Dinner, Adult Multicroc, Finest Croc, Adult Grainfree, Finest Grainfree, Active και Power. Γενικά την ξηρά τροφή για τα σκυλιά μου, δεν την πήγαινα και ίσως τώρα που προσπάθησα να δίνω συμπληρωματικά, δεν την τρώνε! Μόνο την Belcando. Είναι και δύσκολο να την βρείς. Ετυχε να την έχει το κατάστημα που αγοράζω.

όταν λέει: Πρωτείνες 75% (αρνί 45% +πουλερικά 30%) εννοεί ότι 75% από όλες τις πρωτείνες είναι ζωικές και άλλες 25% φυτικές.
Όμως:
Ρύζι (40 %); Αφυδατωμένο αρνίσιο κρέας (15 %); Αφυδατωμένο κρέας πουλερικών (12,5 %) αυτά είναι τα πρώτα συστατικά - εγώ ποτέ δεν θα έπερνα τροφή που το πρώτο συστατικό της δεν είναι κρέας.
Πάντως στη σελίδα δεν αναφέρουν τα ποσοστά πρωτεινων, λιπων και άλλων στοιχειων...
haviharakennel, Sorry αλλά κάπου σε χάνω! Η πρώτη παράγραφος, είναι αυτά που γράφω. Μετά στην δεύτερη, Ρύζι 40% κλπ, από που προκύπτουν, στην δική μου τροφή? Το πρώτο συστατικό της, είναι κρέας, lamb 45% κλπ?
Εν πάσει περιπτώσει, επειδή με τις τροφές αυτές δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος, τα ερωτήματα είναι δύο. Αξίζει σαν Brand η Belcando και ποιά από τις αναφερόμενες στο δικό της site, προτείνετε.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα

@Ran Tan Plan δες λιγο καλυτερα τα συστατικα της. Στο συνολο της τροφης, το ρυζι ειναι 40% ενω η πρωτεϊνη ειναι 15+12.5= 27.5%.
Τωρα απο το ποσοστο πρωτεϊνης του συνολου της τροφης 27.5%, το 75% ειναι ζωϊκης προελευσης πρωτεϊνη, ενω το 25% ειναι πρωτεϊνη λαχανικων.

Δεν ειναι κακη τροφη, αλλα γενικα καλυτερα ειναι να προτιμας τροφες που το πρωτο συστατικο στη σειρα που δινονται ειναι και η πηγη πρωτεϊνης απο την οποια παιρνει το ονομα η τροφη. Τι εννοω; Οταν μια τροφη λεγεται lamb and rice, το πρωτο συστατικο θα επρεπε να ειναι το αρνι και οχι το ρυζι. Ριξε μια ματια στις grain free της ιδιας εταιριας. Εαν της αρεσουν προτιμησε τες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
haviharakennel, Sorry αλλά κάπου σε χάνω! Η πρώτη παράγραφος, είναι αυτά που γράφω. Μετά στην δεύτερη, Ρύζι 40% κλπ, από που προκύπτουν, στην δική μου τροφή? Το πρώτο συστατικό της, είναι κρέας, lamb 45% κλπ?
Εν πάσει περιπτώσει, επειδή με τις τροφές αυτές δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος, τα ερωτήματα είναι δύο. Αξίζει σαν Brand η Belcando και ποιά από τις αναφερόμενες στο δικό της site, προτείνετε.
Κοίτα η μόνη lamb&rice adult είναι αυτή: http://www1.belcando.de/el_gr/produkte/trockennahrung/spezielle-ernaehrungsphasen/lamb-rice.html
οπότε ισχύουν αυτά που σου έγραψα. Εγώ δεν σου την προτείνω.

Από τις άλλες Belcando αυτες είναι αρκετά καλές αν και με ξινίζουν λίγο οι πυρήνες σταφυλιών

http://www1.belcando.de/el_gr/produkte/trockennahrung/erwachsene-hunde/adult-grain-free.html

http://www1.belcando.de/el_gr/produkte/trockennahrung/erwachsene-hunde/adult-finest-grain-free.html (αυτή είναι για μικρά και μεσαία σκυλιά - δεν θυμάμαι τι σκύλο έχεις)
 
  • Like
Reactions: Ran Tan Plan


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Ρωταω τον εκτροφεα του αναμεσα σε pro plan puppy original και barking heads κ μου λεει pro plan με σιγουρια!τελικα?ποια απο τις 2;νομιζω πως η barking εχει περισσοτερη ζωικα συστατικα απο την pro plan..κανω λαθος?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ρωταω τον εκτροφεα του αναμεσα σε pro plan puppy original και barking heads κ μου λεει pro plan με σιγουρια!τελικα?ποια απο τις 2;νομιζω πως η barking εχει περισσοτερη ζωικα συστατικα απο την pro plan..κανω λαθος?
εγώ αν και δίνω άλλη, από αυτές τις 2 επιλέγω barking heads χωρίς δεύτερη κουβέντα ;)
 
  • Like
Reactions: vasilakis13








D

Deleted member 14614

Guest
Κι εγώ Barking heads με το αρνί ξεκίνησα. Δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα, ακόμα στη μετάβαση είμαστε, αλλά οι κροκέτες είναι πολύ μικρές. Τελοσπάντων, να δούμε και στην πράξη τι γίνεται.
 


kyrikaos

Member
23 Μαϊου 2015
7
1
36
καλησπερα , δοκιμασε ακανα, καλη τροφη , εμενα αυτη ετρωγε .Τωρα τρωει την αδερφη της ακανα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ λέω να παραγγείλω την Taste Of The Wild High Praire Formula 13kg
Στα 45 ευρώ!



A grain-free formula with sweet potatoes and peas provides highly digestible energy for your active dog. Made with real roasted meat, this formula offers a taste sensation like no other. Supplemented with vegetables and fruits, this hearty formula delivers natural antioxidants to help give your friend a healthy lifestyle. Your dog craves a taste of the wild. Go ahead and give him one.


Protein: 32% Minimum, Fat: 18% Minimum
Calcium: 2.1%, as-fed; Phosphorus: 1.4%, as-fed
Calories: 3,719 kcal/kg (370 kcal/cup) Calculated Metabolizable Energy
Available in 5lb, 15lb and 30lb bags.

Ingredients
Bison, lamb meal, chicken meal, sweet potatoes, peas, potatoes, canola oil, egg product, beef, roasted venison, natural flavor, tomato pomace, ocean fish meal, potato protein, salt, choline chloride, dried chicory root, tomatoes, blueberries, raspberries, yucca schidigera extract, dried Lactobacillus acidophilus fermentation product, product, dried Bifiidobacterium animalis fermentation product, dried Lactobacillus reuteri fermentation product vitamin E supplement, iron proteinate, zinc proteinate, copper proteinate, ferrous sulfate, zinc sulfate, copper sulfate, potassium iodide, thiamine mononitrate (vitamin B1), manganese proteinate, manganous oxide, ascorbic acid, vitamin A supplement, biotin, niacin, calcium pantothenate, manganese sulfate, sodium selenite, pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), vitamin B12 supplement, riboflavin (vitamin B2), vitamin D supplement, folic acid.
 
  • Like
Reactions: Aslan


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
@st3li0s μπορεί να είναι και η καλύτερη του κόσμου, αλλά βίσωνες και ελαφια με ψάρια, κοτόπουλα και μπλα-μπλα, προσώπικα με κούρασαν τα συστατικά της ! και ειδικά εκείνο το κανόλα όιλ ! αναγούλιασα ! :confused:
ίσως δεν είναι για το κλίμα μας στέλιο... λίγο βαριά την βλεπω για Μεσόγειο..
 
  • Like
Reactions: Orilis




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχα έλα μωρέ είπα να την πάρω κανα 2-3 μήνες να την δω πως είναι σα τροφή!
Ναι μπορεί να είναι για πιο ψυχρά κλίματα μία τέτοια τροφή αλλά στον σκύλο πάνω δεν μένει και καθόλου λίπος λόγω άσκησης :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and ntoulis




illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Εμείς τα πάμε πάρα πολύ καλά με μια τροφή "Natures Paws" (βρετανικής παραγωγής) που φέρνει ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.
...με διαφορά η τροφή με τον υψηλότερο λόγο ποιότητας-τιμής που έχουμε δοκιμάσει....

Η κροκέτα μοιάζει στο μέγεθος/σχήμα με εκείνη της Acana και είναι ανάλογης ποιότητας με Barking Heads, Simpsons Premium

Σε όλες τις παραπάνω μάρκες προτιμάμε - αποκλειστικά πλέον - αρνί...υψηλότερα Ω3 από τις άλλες κροκέτες, πιο εύγεστο/μυρωδάτο και πάντα κάνει πιο σφιχτά κακά με το αρνί.

Ψάρι για κάποιο λόγο δεν του κάθεται καθόλου καλά στη κροκέτα, κι έχω δοκιμάσει τα πιο ακριβά....αντιθέτως τρελαίνεται για το φρεσκο ψάρι και ειδικά τη τσιπούρα...

Βρήκα επίσης ότι στον δικό μου σκύλο κάθονται καλά τροφές μέχρι και 50-60% περιεκτικότητας σε κρέας...παραπάνω δεν το χωνεύει καλά...
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π