Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα

marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Καλησπέρα και απο μένα! Πριν 2,5 εβδομάδες καλώς ορίσαμε στο σπίτι μας ενα κουταβάκι 60 ημερών. Ο μπαμπάς του ειναι sarplaninac και η μαμά του καυκάσια. Ειναι γλυκύτατος και πολύ παιχνιδιαρης προς το παρών....και εκεί ειναι το ερώτημα μου:τα χαρακτηριστικά της φυλής αναφέρονται σε χαρακτηρες που δεν υπακούν εύκολα και δέχονται μονο ενα αφεντικό το οποίο θα επιλέξει μόνος του....αν αυτο αληθεύει τι μπορει να συμβεί δηλ;να μας επιτεθεί αν τον βάλουμε στην φωλιά του χωρίς να το επιθυμεί για πχ; Στις εντολές υπακοής που του μαθαίνουμε απο τωρα...μπορει να μην μας ακούει; Αυτο το γλυκό παιχνιδιάρικο υπάκουο σκυλάκι μπορει να γίνει κάτι τελείως διαφορετικό μεγαλώνοντας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
image.jpg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μπορεί να πάρει τα χαρακτηριστικά είτε της μιας ράτσας είτε της άλλης είτε και από τις 2. Μπορεί αν οι γονείς δεν είναι καθαρόαιμοι η απλά είναι "καθαρόαιμοι" και έχουν λίγο από διάφορα, να πάρουν από όλα. Γενικά είναι μπέρδεμα η όλη φάση.
Αυτό που πρέπει να κάνετε εσείς είναι να το μεγάλωσετε σωστά και όλα καλά θα πάνε.
Να το χαίρεστε και να περνάτε καλά. :)
 
  • Like
Reactions: johnk and marina78


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εύχομαι να έχετε ήδη εμπειρία από τέτοιου είδους δυναμικές φυλές

Καλώς ορίσατε!
 
  • Like
Reactions: marina78


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μια συμβουλή (που ενδεχομένως να είναι σωτηρια): ΜΗΝ ακούσετε ποτέ κανέναν που θα σας πει "δείξτε του ποιος ειναι το αφεντικό, από μικρό". Εχετε ένα σκυλι από διασταύρωση δυναμικών/δυναμικότατων φυλών που θέλει εμπειρία στο χειρισμό και την εκπαίδευση. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πρέπει να γινει με σωστή καθοδήγηση από έμπειρο εκπαιδευτη.
Μην κολλάτε στο "τα σαρπλανινατς ειναι έτσι στο μυαλό κλπ" γιατί δεν ξέρετε τι θα πάρει από κάθε φυλή και πως θα διαμορφωθεί το ταπεραμέντο του!

(πάντως είναι κουκλί, και θα γίνει αρκούδος)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καλημέρα, πήρα πριν απο κανα μήνα μια ιδιοκατασκευή που είναι συνδυασμός νάρκης και χειροβομβίδας. Μου την έφτιαξε ο τοπικός πυροτεχνουργός. Αλλά διάβασα ότι μπορεί και να σκάσει στα χέρια μου. Εσείς τι λέτε?
 
Last edited:


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας στα ερωτήματα μου. Η εμπειρία μου εως σημερα ήταν τα λυκοσκυλα,αντιλαμβάνομαι τις διάφορες αλλα οταν μου έφεραν το κουτάβι στα χέρια μου και μου είπαν οτι η τύχη του δεν θα ειναι καλή αν δεν το πάρω,τότε αποφάσισα οτι θα μπορέσω να διαχειριστώ μια "χειροβομβίδα" γιατι αν μη τι αλλο εχω αγαπη μέσα μου,μια κινητήρια δύναμη σε συνδιασμο με την εκπαίδευση σου! Όντως πολλοί μου είπαν το Μότο του "δειξτου απο μικρό ποιος ειναι το αφεντικό" τωρα αντιλαμβάνομαι οτι αυτο δεν πρεπει να το κάνω γιατι αυτό ειναι λάθος χειρισμός και θα σκάσει η χειροβομβίδα στα χέρια μου! Ολοι δεν έχουμε τις ίδιες γνώσεις και το forum εδώ θεωρώ οτι δημιουργήθηκε για να ανταλλάσουμε γνώμες και εμπειρίες και οχι για να κάνουμε επίδειξη των γνώσεων μας και να μειώνουμε τους άλλους...αν κάνω λάθος ενημερώστε με να διαγράφω άμεσα!
Και παλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ποιος έφερε το κουτάβι στα χέρια σου και σου έβαλε τέτοιο εκβιαστικό δίλημμα?
Προσωπικά θα τον ξαπόστελνα. Γέννες ανευθύνων που ζευγαρώνουν τον Μπόλεκ με τον Λόλεκ πρέπει να αποφεύγονται ΕΙΔΙΚΑ σε τέτοιες φυλές, που ένα "λάθος" στον χαρακτήρα μπορεί να σημαίνει ένα άκρο λιγότερο. Δεν είναι αργά να ρίξεις το αρμόζον καντήλι σε αυτόν που έκανε την γέννα.
Σε σχέση με τους προβληματισμούς σου τώρα...
Οι διάφορες ποιμενικές φυλές έχουν διαφορές μεταξύ τους, και ακολούθως και στον τρόπο αντιμετώπισης. Για το κουτάβι θα πρέπει να πάρεις βοήθεια από κάποιον πολύ σοβαρό εκπαιδευτή, που να ξέρει από ποιμενικές φυλές, αλλά κυρίως να μπορεί να διαβάσει τον χαρακτήρα του συγκεκριμένου σκύλου.
Μια γνώμη ίσως θα είχε νόημα να σου πούμε αν μας περιέγραφες τον τρόπο ζωής που θα έχετε με τον σκύλο.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Το σκυλί ζει σε ενα χωράφι 3 στρεμμάτων,με φωλιά 12 τετραγωνικών περίπου,μαζι με τετραμελή οικογένεια μου που το μικρότερο μέλος ειναι 14 ετών, ολοι ασχολουμαστε μαζί του σε επίπεδο εκπαίδευσης και παιχνιδιού.εχει μπει είδη σε πρόγραμμα εκπαίδευσης υπακοής απο εκπαιδευτή σε κατ'οικον μαθήματα για να τα παρακολουθούμε ολοι μας.
Αυτές θα ειναι οι συνθήκες...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and sea-mol


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μαρίνα, καλως ήρθατε!
Ψαχνατε για σκύλο; Ή σας προεκυψε; Τον πληρωσατε;
Θέλει πολλή προσοχή για να μην καταλήξει ο κακομοίρης δεμένος με αλυσιδα όλη του τη ζωη.

(τι δουλεια είχε ο άλλος να κάνει τετοιο ζευγάρωμα!; και σεις θα έπρεπε να το είχατε λίγο ψάξει πριν τον αναλάβετε)

Είναι απίθανο κουταβι πάντως.
 
  • Like
Reactions: marina78


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλημέρα και καλός όρισες.

Φωλιά ενοεις δικιά του περίφραξη-κένελ; Αν ξεκινήσατε με εκπεδευτη
καλο ειναι κατα την γνώμη μου να ΜΗΝ προχωρησετε σε εκπεδευση
φύλαξης αυτο το εχουν απο μόνα τους και θα ειναι επικίνδυνο να τον
"ανεβάσετε" περισσότερο. Πολλές βόλτες έξω πρωί βράδυ για πολυ
συναναστροφή με αλλα σκυλια και ανθρώπους επιβάλετε. Να του
μάθετε να φοράει φίμωτρο και να μάθει το δέσιμο για εκπεδευτικους
λόγους γιατι κάποια στιγμή μπορει να χρειαστεί.

Αυτα για αρχή έχετε λιγο χρονο γιατι ο χρόνος περάσει γρήγορα και
αν χρονίσει μπορει να ειναι αργά. Τα Καυκάσου με τα Σέρβικα ειναι
σχεδόν το ιδιο ζόρικα για αυτο υπολογίστε μονο στο στο ζόρικα.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Δεν το πλήρωσα,το πήρα για να μην εχει την "τύχη" να ζήσει σε μια αλυσίδα...σε αυτο το άκουσμα δεν ειχα τα "περιθώρια" να ψάξω και πολλά...για αυτο και ψάχνω τα πάντα τωρα με όποιον τροπο για να ζήσουμε ολοι μαζί ποιοτικά!
Δεν γνωρίζω τον λόγο που εγινε αυτή η διασταύρωση...
Η φωλιά του ειναι σε δυο σημεία που βλέπουν στον δρόμο τοίχος και τα αλλα δυο σημεία που βλέπουν την αυλή περίφραξη στα 3-3,5 μέτρα ύψος. Προς το παρόν που ειναι μικρούλης και φοβάμαι να τον αφήνω ελεύθερο οταν λείπουμε ειναι μέσα στην φωλιά του,οταν επιστρέφουμε τον έχουμε ελεύθερο. Μεγαλώνοντας σκέφτομαι να τον εχω ελεύθερο και οταν λείπουμε και να τον δένω οταν εχω κόσμο στο σπίτι. Δεν ειχα σκοπό να του κάνω εκπαίδευση για φύλακα γιατι και εγω θεωρώ οτι θα ενισχύσω την επιθετικότητα του (με βγάλατε απο ενα διλημμα!!!)
Οταν λέτε να του μάθω την χρήση του φιμωτρου τι εννοείτε; Να του το φοράω απο τωρα;και σε ποια περίπτωση;άνευ λόγου; Ο μόνος λόγος,αν θεωρείτε λόγος,για να του το φορέσω ειναι οταν μερικές φορές παίζει μαζί μας κάνοντας τα χέρια μας μασητήρια...που τότε ή απλα περνούμε το χέρι μας αδιαφορώντας ή του δίνουμε κάτι που έχουμε κοντα μας για να του αποσπάσουμε την προσοχή,αυτα προς το παρόν πιάνουν!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οταν λείπετε να μην τον δένεται απλα βάλτε τον στο κένελ.
Πρεπει να εχει σταθερά ωράρια στο φαγιτο πχ σε αυτην την ηλικία
τρεις φορές την την ημέρα και αργότερα δυο. Το βραδινό τωρα που
ειναι μικρός να του το δίνεται στο κένελ και να μένει εκει λιτός.

Το φίμωτρο καλα ειναι να το μάθει απο τωρα γιατι μπορει να μην
το δεχτεί ενήλικος και μπορει να σας χρειαστεί πχ στον κτηνίατρο
που δεν τον βλέπει καθε μέρα και δεν θα τον δέχεται εύκολα.
Ειναι κάποιες λεπτομεριες που πρεπει να μπούνε στην ζωη του
απο τωρα ειδικά σε αυτές τις πολυ δυναμικές φιλες. Ολα
αυτα σε ρυθμό παιχνιδιού και επιβράβευσης και οχι σε στιλ
στρατιωτικής πειθαρχίας.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
μαρινα, καλως ορισες στο φορουμ με το μικρο σου :).

φροντισε (οπως σου ειπε και ο iskender) να κοινωνικοποιησεις το σκυλακι σου οσο περισσοτερο και σωστοτερα μπορεις στην πορεια της ενηλικιωσης του. ειναι για μενα απο τα σημαντικοτερα κεφαλαια σε αυτες τις φυλες.
ειναι πολυ σημαντικο να συναντησει σκυλους και ανθρωπους, να γνωριστει μαζι τους και να αποκτησει "φιλιες" και σωστες γνωριμιες.
προσεξε οι σκυλοι (και οι ανθρωποι) με τους οποιους θα ερθει σε επαφη να ειναι ισορροπημενοι ωστε να του μαθουν σωστα αυτα που πρεπει να του μαθουν για να γινει κι αυτο οταν με το καλο μεγαλωσει, ισορροπημενος και κοινωνικος χαρακτηρας (οσο του επιτρεπουν τα γονιδια του τουλαχιστον).
ενα γιουγκοσλαβικο-καυκασιο ειναι ζορικος σκυλος.
ενα ανασφαλες ομως γιουγκοσλαβικο-καυκασιο ειναι επικινδυνο. πολυ.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Τον ίδιο ακριβώς "συνδυασμό" έχει και ο συνεργάτης μου.
Το γιατί το πώς κλπ είναι άλλη ιστορία - έχουν τα δίκια τους αυτοί που "τσιτώνουν" στο άκουσμα τέτοιων καταστάσεων.
Έχεις όμως κι εσύ το, ακόμη μεγαλύτερο, δίκιο σου.
Στο δια ταύτα τώρα: ο φίλος μου μετά από φιλότιμες προσπάθειες 3 μηνών επέλεξε να απευθυνθεί σε εκπαιδευτή. Τα μέχρι στιγμής μηνύματα είναι, απ' ό,τι λέει, καλά.
Τυχαίνει να είμαστε και συμπολίτες - ο φίλος μου μένει Πανόραμα.

Το ότι είναι ένα απίστευτά όμορφο μωράκι δεν το συζητώ!!!

Να περάσετε καλά και να βρείτε καλές ισορροπίες!
 
  • Like
Reactions: marina78


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν και,
θα ήθελα να επεκταθώ στην εκπαίδευση σε 75 ημερών κουτάβι που τη θεωρώ άκαιρη και στο δέσιμο όταν θα έχετε κόσμο που θεωρώ λάθος να υιοθετήσετε συμπεριφορά απόβλητου και ειδικά σε διασταύρωση ποιμενικών φυλών, κάλλιστα μπορεί να είναι ότι πιο επικίνδυνο, γενικά καλύφτηκα απ' τον Sea-mol.

Scalpel, ότι έχεις ένα φίλο με σκύλο ίδιας διασταύρωσης δε σημαίνει ότι οι ''κατανομές'' στους χαρακτήρες και στην αποδοχή/δεκτικότητα/δυναμισμό είναι οι ίδιες όπως και γενικά κανένας δε μπορεί να ισχυριστεί το οτιδήποτε εφ' όσον δε γνωρίζουμε κατ' αρχήν τα αίματα και κατά δεύτερον το πως ακριβώς έγινε η κατανομή. Πράγμα που σημαίνει Marina78 ότι μπορεί να πάρεις μια ιδέα διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά των δυο φυλών μπορεί και όχι. Οι συνδυασμοί εφ' όσον μιλάμε για χαρακτηροδομές είναι άπειροι.

Γνώμη μου, πρέπει πραγματικά να προσέξετε την επιλογή του εκπαιδευτή. Να είναι ικανός να ''διαβάσει'' και να ''μεταφέρει''.

Να σας ζήσει! Ονοματάκι βρήκατε;
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Και το όνομα αυτού...Άτλας!!
Πραγματικά μου ειναι χρήσιμες οι γνώμες σας και για αυτο θα σας ξανά ευχαριστήσω όλους!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
Αφου δουλευεις με εκπαιδευτη,πολλες απορειες θα σου τις λυσει κ αυτος.δεν θα φαει κανεναν ο σκυλος,απλα θελει συγχρονισμενες κ σταθερες συμπεριφορες απο ολους.το ο,τι ενα παιδι ειναι απο πατερα πιανιστα κ μανα κουδουνιστρα,δεν σημαινει οτι θα ξερει να παιζει τα καλαντα.σαφως κ μην τον ανεβασετε ,σαφως κοινονικοποιειτε κ σαφως συνεχιζεις με εκπαιδευτη.η εκπαιδευση απο τωρα ειναι καλη απο την στιγμη που γινεται με "αθωα" τακτικη κ χωρις να κουρασουν το κουταβι.το "ποιος ειναι το αφεντικο"..κ σε αυτο δεν βλεπω κατι κακο για να πεταξεις καποιον που στο λεει με τις κλωτσιες.πρωτα θα περιμενεις να ακουσεις τι εννοει.σαφως δεν χρειαζεται να χτυπησεις το ζωο η κατι τετοιο.εχει τιπς που θα στα πει ο εκπαιδευτης κ ολα αυτα θα μπαινουν σιγα σιγα στο μυαλο του ζωου!ψυχραιμια κ υπομονη!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το σκυλί ζει σε ενα χωράφι 3 στρεμμάτων,με φωλιά 12 τετραγωνικών περίπου,μαζι με τετραμελή οικογένεια μου που το μικρότερο μέλος ειναι 14 ετών, ολοι ασχολουμαστε μαζί του σε επίπεδο εκπαίδευσης και παιχνιδιού.εχει μπει είδη σε πρόγραμμα εκπαίδευσης υπακοής απο εκπαιδευτή σε κατ'οικον μαθήματα για να τα παρακολουθούμε ολοι μας.
Αυτές θα ειναι οι συνθήκες...
Γιατί δεν ζει στο σκυλί με την οικογένεια του στο σπιτι;;
 
  • Like
Reactions: ptf




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τελικά είναι δικός σας ο σκύλος ή όχι; Μπερδεύτηκα. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί δεν μένει μαζί σας στο σπίτι σας ακόμα κι αν είστε ανάδοχοί του.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3