διαρροια


Xenia..

Member
30 Μαϊου 2015
12
3
Είμαι η ιδιοκτήρια ενός κουταβιου Γκριφον Τεριέ 4 μηνών. Αν και 13 χρονων, είμαι υπεύθυνη για τα παντα: διατροφή, κτηνιατρο, καθαριότητα... Σήμερα είδα να έχει κανει διάρροια. Δεν είναι ή πρωτη φορά αλλά δεν έχει ξανακάνει τόση. Τον έχουμε στην αυλή και έχει σπιτακι. Να πάρω τηλέφωνο τον κτηνιατρο ή να πάω το σκυλί μου απευθείας? Γνωρίζω αρκετά για τα σκυλιά, αλλά και παλι ως παιδι δεν είμαι πολύ εμπειρη- των έχω 2 μήνες. Διάβασα κάπου οτι τα δίνουν κοτόπουλο με ρύζι όταν κάνουν διάρροια, αλλου ότι δεν τα δίνουν καθόλου φαγητό. Τι να κάνω?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Είμαι η ιδιοκτήρια ενός κουταβιου Γκριφον Τεριέ 4 μηνών. Αν και 13 χρονων, είμαι υπεύθυνη για τα παντα: διατροφή, κτηνιατρο, καθαριότητα... Σήμερα είδα να έχει κανει διάρροια. Δεν είναι ή πρωτη φορά αλλά δεν έχει ξανακάνει τόση. Τον έχουμε στην αυλή και έχει σπιτακι. Να πάρω τηλέφωνο τον κτηνιατρο ή να πάω το σκυλί μου απευθείας? Γνωρίζω αρκετά για τα σκυλιά, αλλά και παλι ως παιδι δεν είμαι πολύ εμπειρη- των έχω 2 μήνες. Διάβασα κάπου οτι τα δίνουν κοτόπουλο με ρύζι όταν κάνουν διάρροια, αλλου ότι δεν τα δίνουν καθόλου φαγητό. Τι να κάνω?
Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο άμεσα και ακολούθησε όλες τις οδηγίες του.

Επειδή ενδέχεται να σου συστήσει να αγοράσεις ειδικές κονσέρβες για διάρροιες (και η Δευτέρα είναι αργία), πάρε τον άμεσα να προλάβεις και τα πετ σοπ.

Καλή ανάρρωση.
 


Astr0peleki

Active Member
23 Μαϊου 2015
39
47
Αθήνα
Γεια σου Xenia,

Ναι, συνίσταται το ρύζι με στήθος κοτόπουλου (βραστό χωρίς πέτσες), όταν τα κοιλιακά τους δεν είναι καλά, αλλά πάντα πρέπει να επικοινωνούμε με τον κτηνίατρο. Επειδή λες ότι το σκυλί μένει στην αυλή, δεν ξέρεις τί μπορεί να έχει φάει... Συμφωνώ με Gaara, άμεσα σε κτηνίατρο από τηλέφωνο ή επίσκεψη.

Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: Xenia..


Xenia..

Member
30 Μαϊου 2015
12
3
Ευχαριστώ πολυ, θα του δώσουμε κοτόπουλο και αν συνεχιστεί θα παμε στον κτηνιατρο. Πάντως ξαναζωντάνεψε και μάλλον καθισε το βράδυ στο βρεγμένο χόρτο...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Γιατί βρε Xenia μου, το έχετε το κουτάβι στην αυλή και όχι μαζί σας στο σπίτι σας;
Γιατί έχετε ένα μωρό, αποκομμένο από την οικογένειά του;
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
συνηθως ναι ρυζι με κοτοπουλακι χωρις πετσα κανει πολυ καλο.
Εγω θα σε συμβουλευα ομως να πας απ τον κτηνιατρο σου να του ριξει μια ματια,δεν φοβαμαι τοσο την διαροια αλλα απο τι προηλθε,μιας κ ειναι πολυ μικρο σε ηλικια κ καραδοκει ο φοβος για τυφο...
 
  • Like
Reactions: Xenia..


Xenia..

Member
30 Μαϊου 2015
12
3
Γιατί βρε Xenia μου, το έχετε το κουτάβι στην αυλή και όχι μαζί σας στο σπίτι σας;
Γιατί έχετε ένα μωρό, αποκομμένο από την οικογένειά του;
Δυστυχως αυτη ηταν η μοναδικη επιλογη που δεν εκανα μονη. Ενω εγω θελω πολυ να τον εχω στο σπιτι και παλι ειμαι παιδι και οι γονεις μου δεν μου αφηνουν. Και παλι ομως, επειδη τις περισσοτερες ωρες στο σπιτι λειπουμε, δεν μπορουμε να αφηνουμε το κουταβι μονο με τη γιαγια μου. Εχουμε ομως μεγαλη, σκεπαστη αυλη με το σπιακι του (αν και προτιμα τις καρεκλες) και αν αφησουμε ανοιχτη την πορτα δεν μπαινει... Πιστευω πως το εχει συνηθησει γιατι μια φορα που μπηκε σε σπιτι φιλης ετρεξε να βγει απο το κτηριο! Κατα τα αλλα, δυστυχως αυτο δεν ηταν δικη μου επιλογη:(
 






Iwanna_98

New Member
4 Ιουνίου 2015
2
0
26
Γεια σας..Εχω μια σκυλιτσα 6 μηνων, απο την Τριτη το πρωι κανει συνεχεια διαρροια της εδωσα και ρυζι αλλα τιποτα..Τρωει και πινει νερο κανονικα.
Σημερα το πρωι παρατηρησα και λιγο αιμα:( τι πρεπει να κανω?Εχω φοβηθει παρα πολυ :(
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Γεια σας..Εχω μια σκυλιτσα 6 μηνων, απο την Τριτη το πρωι κανει συνεχεια διαρροια της εδωσα και ρυζι αλλα τιποτα..Τρωει και πινει νερο κανονικα.
Σημερα το πρωι παρατηρησα και λιγο αιμα:( τι πρεπει να κανω?Εχω φοβηθει παρα πολυ :(

Και εγω δεν παω στον κτηνιατρο με το που δω να κανει διαρροια. Της δινω ειτε μια ειδικη κονσερβα ειτε ρύζι με κοτοπουλο. Αλλα με ποια λογικη δεν εχεις παρει τον κτηνιατρο ενω εχουν περασει 2 μερες? Και να σου πει κατι καποπιος απο εδω, ειναι δυνατον να βασιστεις σε αυτον και οχι στον κτηνιατρο? Παρ τον τηλεφωνο. Και περαστικα στη σκυλιτσα.
 




Iwanna_98

New Member
4 Ιουνίου 2015
2
0
26
Σε 6 μηνων κουταβι εγω θα πηγαινα κατευθειαν στον κτηνιατρο ειδικα τωρα που εχει και αιμα...
Πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε να παω να της αγορασω ενα σιροπι.Δεν πηγα κατευθειαν στον κτηνιατρο γιατι νομιζα οτι θα της περασει και επισης ειμαι 15 χρονων δν μπορω να κανω και πολλα μονη μου..Δεν μπορουσα να παω στον κτηνιατρο γιατι ειναι 2 ωρες μακρυα απο το σπιτι μου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι γονείς σου τότε, αφού είσαι ανήλικη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις σπεύδουμε σε κτηνίατρο. Ουτε γιατροσόφια ούτε τίποτα, αν δεν ξέρετε διαγνωσμένη την αιτία της διάρροιας.
 






Xenia..

Member
30 Μαϊου 2015
12
3
Απο τη στιγμη που κι εγω ανηλικη ειμαι πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και με ειχε πει πως αν εκανε πανω απο δυο μερες να τον ξαναεπαιρνα. Αφου ειναι 2 ωρες μακρια πες τους γονεις σου και παρε τον κτηνιατρο τηλεφωνο.. Καλη αναρρωση!!
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
@Kimigaz ...είναι το κατ' εξοχήν πρώτο αντιβιοτικό που δίνεται σε κολίτιδες από κτηνιάτρους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf