Kavalier kings spaniel


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η αγάπη δεν είναι δικαιολογία.
Το θέμα είναι να μην είμαστε εγωιστες και παρομητικοι και να αποφασίσουμε σύμφωνα με την κοινή λογική και όχι με τα δικά μας θέλω λες και είμαστε μικροί θεοί.
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
μανολο ισως σε αυτο που ειπε ο στελιος παραπανω να χει δικιο..δηλαδη με το εκτρεφουμε συνεχεια την συγκεκριμενη ρατσαα και αλλες που εχουν παρομοια προβληματα ισως καποια στιγμη με τις απαραιτητες εξετασεις που θα γινονται σε καθε σκυλι και τροποποιησεις να εξαφανιστει το προβλημα!
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Πιστεύεις δηλαδή ότι όποια φυλή εμφανίζει ενδεχομένως περισσότερα/σοβαρότερα προβλήματα υγείας από το μέσο όρο, θα έπρεπε να μην εκτρέφεται πια; Ανεξάρτητα από το αν γίνονται σοβαρές προσπάθειες από ομίλους και εκτροφείς ώστε να ξεπεραστούν τα προβλήματα; Ετσι κ αλλιώς οι περισσότερες φυλές σύμφωνα με τα ανθρώπινα θέλω δεν δημιουργήθηκαν και εκτρέφονται;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πιστεύω α προσπαθ
*Kiara* said:
Πιστεύεις δηλαδή ότι όποια φυλή εμφανίζει ενδεχομένως περισσότερα/σοβαρότερα προβλήματα υγείας από το μέσο όρο, θα έπρεπε να μην εκτρέφεται πια; Ανεξάρτητα από το αν γίνονται σοβαρές προσπάθειες από ομίλους και στε να ξεπεραστούν τα προβλήματα; Ετσι κ αλλιώς οι περισσότερες φυλές σύμφωνα με τα ανθρώπινα θέλω δεν δημιουργήθηκαν και εκτρέφονται;
Το τι πιστεύω εγώ δεν έχει καμία σημασία.
Μια φυλή αν έχει λόγο ύπαρξης καλως εκτρέφεται.
Αν συνεχίσει να εκτρέφεται μόνο και μόνο για να καλύπτει την ζήτηση επειδή και μόνο είναι μόδα πάρα τα χιλιάδες ππροβλήματα υγείας και δεν έχει άλλο λόγο ύπαρξης, ναι συμφωνώ να σταματήσει.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Εξαρτάται βέβαια από το τι εννοούμε λέγοντας λόγο ύπαρξης. Είναι σκυλιά συντροφιάς, πράγμα που αποτελεί λόγο ύπαρξης για πάρα πολλές φυλές. Το ότι έχουν αυτά τα θέματα υγείας,όταν υπάρχει υπεύθυνη και σοβαρή έρευνα και εκτροφή που προσπαθεί να τα ελαχιστοποιήσει, προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι λόγος να σταματήσει η εκτροφή. Είναι δημοφιλή διότι είναι υπέροχα σκυλιά συντροφιάς, όχι τόσο γιατί έγιναν μόδα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν πάρουμε ως γνώμονα το ότι η ύπαρξη του είδους που λέγεται σκύλος έστω και ως κατοικίδιο είναι να προσφέρει μία Χ εργασία αμέσως καταλαβαίνουμε ότι πολλές φυλές ναι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

Το είδος σκύλος εμπεριέχει την λέξη "συντροφιά" ανεξαρτήτως φυλής. Ο σκύλος σε συντροφεύει κατά την διάρκεια της εργασίας!
Απλώς στο κόψε-ράψε τα μπλέξαμε...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αν η εκτροφη καποιων φυλών αλλαξει πορεια κατα 180 μοιρες μετα ναι σίγουρα θα βελτιωθει. μεχρι να βελτιωθει ομως θα γεννηθουν και θα ''ζησουν'' πολλά σκυλια αρρωστα. ο ''εκτροφεας'' που συνεχιζει να αναπαραγει εενω γνωριζει τις πιθανοτητες να υποφερουν τα κουταβια του για εμενα ειναι εγκληματιας.ωραιο ''το καλό της φυλής'' αλλα πρωτα να κοιταμε το καλό του καθε σκυλου ξεχωριστα
το να εκτρεφεις μια αρρωστια προσβαλει αυτον που πραγματι γεννηθηκε από ατυχημα αρρωστος
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ιωάννα ακόμη και ο πιο προσεκτικός εκτροφέας να υπάρξει πάλι θα γεννηθούν ζωές που μπορεί κάποια στιγμή να υποφέρουν!Και αν δεν δείξουν να υποφέρουν στις επόμενες 3-4 γενιές που μπορεί ένας συγκκεριμένος εκτροφέα να διαχειριστεί, μπορεί να υποφέρουν πολύ μετά.
Δεν μπορούν να τα προβλέψουν όλα, τα γονίδια κυκλοφορούν και εμφανίζονται ακόμα και με ελαχιστοποιημένες τις πιθανότητες.
Μόνο αν συνεργαστεί εκτροφή με γενετική και αποκλείονται μέσω της ιατρικής προβληματικά γονίδια. Μετά όμως θα μιλάμε για πειραματόζωα έως και...για κλωνοποίηση!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μόνο αν συνεργαστεί εκτροφή με γενετική και αποκλείονται μέσω της ιατρικής προβληματικά γονίδια. Μετά όμως θα μιλάμε για πειραματόζωα έως και...για κλωνοποίηση!
νε τι;
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Συμφωνω πως ολες οι φυλες ειναι μοναδικες αλλα εδω δε μιλαμε για καποια σκυλια που μπορει να παθουν καποια στιγμη κατι στο μελλον. Αυτο σιγουρα συμβαινει στις περισσοτερες φυλες. Εδω μιλαμε ομως για περιστατικα που απτο 2000 και μετα εχουν αυξηθει δραματικα(συμφωνα με ο,τι διαβασα) το 95%(!!!!) υποφερουν απο δυσπλασια και η συριγγομυελια φτανει σε ποσοστα 50% και ανω! Σε καθε γενια τα πραγματα λενε οι ερευνητες γινονται ακομη χειροτερα! Αρα εδω δε μιλαμε για εναν μικρο αριθμο που ετυχε να νοσησουν αλλα απειρα κουταβια εδω και 15 χρονια.. Για να συνεχισει κατι τετοιο πρεπει να γινουν καθοριστικες αλλαγες αλλιως και σε μενα φαινεται σαν εγκλημα..
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ξέχασα το βασικότερο...
Είναι από τις φυλές που υπάρχει όμιλος και ό,τι θες μπορείς να απευθυνθείς σε αυτούς.

http://www.cavalierking.gr/
http://www.okae.gr/index.php/en/

Μου κάνει όμως τρομερή εντύπωση τι βγάζει στην αναζήτηση στο google πάνω πάνω πατώντας "cavalier kings charles"...
Kαι όχι μόνο στα αγαπημένα καβαλιεράκια. Οποια φυλή και να πατήσεις, πάνω σε σκυλέμπορο θα πέσεις.
Δεν θα έπρεπε να βγαίνει ένας ΚΟΕ ή ο όμιλος αν και όπου υπάρχει;
Το έχετε παρατηρήσει;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Μου κάνει όμως τρομερή εντύπωση τι βγάζει στην αναζήτηση στο google πάνω πάνω πατώντας "cavalier kings charles"...
Kαι όχι μόνο στα αγαπημένα καβαλιεράκια. Οποια φυλή και να πατήσεις, πάνω σε σκυλέμπορο θα πέσεις.
Δεν θα έπρεπε να βγαίνει ένας ΚΟΕ ή ο όμιλος αν και όπου υπάρχει;
Το έχετε παρατηρήσει;
το google εμφανιζει αποτελεσματα αναλογα με την επισκεψιμοτητα (κατα κυριο λογο), μακαρι να ηταν οπως τα λες...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δηλαδή ο ΚΟΕ ή οι όμιλοι δεν μπορούν να επέμβουν σε αυτό;

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση πως μπορεί μια εταιρία πχ να εμφανίζεται πρώτη στα αποτελέσματα αναζήτησης με συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά. Φαντάζομαι με το αντίστοιχο αντίτιμο ή την ανάλογη συνεννόηση με αυτόν που θα αναλάβει να σου φτιάξει το site. Δεν το γνωρίζω καλά το αντικείμενο οπότε όλα αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη.
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
ειναι υπεροχα και πανεμορφα σκυλια ( οπως ολα βεβαια ανεξαρτητα αν ανηκουν σε μια φυλη η οχι ) και ειναι κριμα να χαθει αυτος ο χαρακτιρας και αυτη η ομορφια! IMG_7459.JPG αυτη ειναι η πριγκιπεσα μας! δεν μπορω να σκεφτω οτι θα σταματησει να υπαρχει αυτη η φυλη καποτε. ειναι θησαυρος
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιατί να σταματήσει να υπάρχει;
Το πάθος και η αγάπη που έχουν εκτροφείς και εραστές αυτής της υπέροχης φυλής, σε συνεργασία πάντα και με γενετιστές, δεν θα την αφήσουν να χαθεί.
Ήδη το ψάχνουν γενετικά και ελπίζω σιγά σιγά να βρεθεί και marker DNA.
http://cavaliercampaign.com/breeding-values/
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
και τα παιδια με συνδρομο νταουν ειναι υπεροχα και πανεμορφα,ασχετως αν ταλαιπωρουνται με προβληματα υγειας και δεν ξεπερνουν τα 45 ετη ζωης...εχουν πολυ φαση...:LOL:


με πολυ σεβασμο για ανθρωπους με νοητικα προβληματα!
 


cavalier

New Member
12 Δεκεμβρίου 2015
2
0
38
Πραγματικα και εγω ερωτευομαι αυτες τις φατσουλες ολο και πιο πολυ αλλα αλλο τοσο επιφυλακτικη ειμαι λογω των ασθενειων τους Γνωριζει καποιος ενα καλο εκτροφειο να απευθυνθω?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3