Είμαι κατάλληλος για Husky;


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Από το πρότυπο:
Color: All colors from black to pure white are allowed. A variety of markings on the head is common, including many striking patterns not found in other breeds.



Γιατί δεν έχεις όσους εγώ :p
Αντε δωσε facebook profile links να βλεπουμε τιποτα,ειτε εδω αν θελεις/επιτρεπεται,ειτε σε pm :p
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Το εκτροφειο το οποιο ανεφερα πιο πανω δεν κανει επιλεκτικη εκτροφη για λευκο , απλως εχει πολλα λευκα και υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες σε μια γεννα να υπαρχουν λευκα...
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Το εκτροφειο το οποιο ανεφερα πιο πανω δεν κανει επιλεκτικη εκτροφη για λευκο , απλως εχει πολλα λευκα και υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες σε μια γεννα να υπαρχουν λευκα...
Ε, πες το βρε πια το όνομα μας έσκασες :p

Αντε δωσε facebook profile links να βλεπουμε τιποτα,ειτε εδω αν θελεις/επιτρεπεται,ειτε σε pm :p
Καλά θα ανοίξω καινούργιο θέμα κάποια στιγμή.
Εσύ κάνε με add στο FB και πάρε μάτι :p
Σου στέλνω pm
 






twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ενας λογος παραπανω θα ελεγα...εδω μερικα σκυλια της κοπελιας(μαζι και μια ακομα photo της ιδιας ) :p
 

Attachments

  • Like
Reactions: spyv


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Η κοπελιά λέγεται Mila Ionina και το εκτροφείο είναι το Vis Antares.
Μάλιστα, συνεργάζεται με τον Daniel του The Future is Ours που ανέφερα παραπάνω.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Εγω ερωτευτηκα τον Damon Salvatore Taun Forest...:love::love::love: [Το 'χει το ονομα μαλλον:ROFLMAO:]
Μιχαλη πας να μου κανεις ζημια... στειλε μου σε παρακαλω μολις μπορεις μερικους απο τους εκτροφεις του φβ να χαζεψω και αλλα μωρα! :X3:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Εγω ερωτευτηκα τον Damon Salvatore Taun Forest...:love::love::love: [Το 'χει το ονομα μαλλον:ROFLMAO:]
Μιχαλη πας να μου κανεις ζημια... στειλε μου σε παρακαλω μολις μπορεις μερικους απο τους εκτροφεις του φβ να χαζεψω και αλλα μωρα! :X3:
Άντε βρε, χάλια είναι το κουτάβι :p

 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Δυστυχως υπαρχουν οντως εκτροφεία τα οποια κανουν επιλεκτικη αναπαραγωγή για να παρουν οσα περισσοτερα λευκα μπορουν. Λεω δυστυχως γιατι ''ξεχνανε'' αλλα βασικα πραγματα και εχουν σαν στοχο αποκλειστικα και μονο το χρωμα.

Ο λογος; Αυτά τα χρωματα είναι εντυπωσιακα και πουλανε περισσοτερο.

Προσωπικα δεν πιστευω πως ''ετυχε'' καποιο εκτροφειο να εχει τοσα, η μονο λευκα στην αγελη.

Το ιδιο ισχυει και για τα ασπρόμαυρα με τα μπλε ματια.

Οσον αφορα τα agouti που εβαλες Μιχαλη, ναι είναι απίστευτα,πανέμορφα κτλ κτλ... (Τα εχουμε πει εξάλλου)
:D
 


dnexwonoma

Member
8 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
57
Γεια σας απευθυνομαι στους ιδοκτητες χασκι γιατι θα ηθελα και να εγω παρω ενα για αυτο αν μπορουσε καποιος να μου πει αν ειναι καταλληλο για τις συνθηκες που μενω . Μενω στην Νεα Ερυθραια σε μονοκατοικια με εναν μετριου μεγεθους κηπο και 3 αυλες. Το σκυλι δν θα μενει ποτε μονο του και εχω χρονο να το πηγαινω 4 βολτες την ημερα. Το σκυλο θα τον εχω μεσα στο σπιτι (με συνεχη προσβαση στον κηπο). Κοντα στο σπιτι μου υπαρχουν αρκετα παρκα στα οποια πανε αρκετοι ιδιωκτητες τα σκυλια τους για να τρεξουν. Καθε καλοκαιρι πηγαινω στο εξοχικο μου στην ανδρο και καθομαι περιπου 2 μηνες (σαφως θα εχω τον σκυλο μαζι) . Οι κυριες ανησυχιες μου ειναι αν θα υποφερει στα ζεστα καλοκαιρια της ελλαδας ακομη και στο νησι διπλα στη θαλασσα και αν με 4 βολτες την ημερα και 3-4 φορες τρεξιμο την εβδομαδα θα βγαζει την ενεργεια του ο σκυλος. Εχω διαβασει οτι αυτα τα σκυλια κολυμπανε αρκετα ,αληθευει?
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γεια σας απευθυνομαι στους ιδοκτητες χασκι γιατι θα ηθελα και να εγω παρω ενα για αυτο αν μπορουσε καποιος να μου πει αν ειναι καταλληλο για τις συνθηκες που μενω . Μενω στην Νεα Ερυθραια σε μονοκατοικια με εναν μετριου μεγεθους κηπο και 3 αυλες. Το σκυλι δν θα μενει ποτε μονο του και εχω χρονο να το πηγαινω 4 βολτες την ημερα. Το σκυλο θα τον εχω μεσα στο σπιτι (με συνεχη προσβαση στον κηπο). Κοντα στο σπιτι μου υπαρχουν αρκετα παρκα στα οποια πανε αρκετοι ιδιωκτητες τα σκυλια τους για να τρεξουν. Καθε καλοκαιρι πηγαινω στο εξοχικο μου στην ανδρο και καθομαι περιπου 2 μηνες (σαφως θα εχω τον σκυλο μαζι) . Οι κυριες ανησυχιες μου ειναι αν θα υποφερει στα ζεστα καλοκαιρια της ελλαδας ακομη και στο νησι διπλα στη θαλασσα και αν με 4 βολτες την ημερα και 3-4 φορες τρεξιμο την εβδομαδα θα βγαζει την ενεργεια του ο σκυλος. Εχω διαβασει οτι αυτα τα σκυλια κολυμπανε αρκετα ,αληθευει?

Ετσι οπως τα περιγράφεις ειςαι ο ιδανικός ιδιοκτήτης :)

Πρόσεξε απο που θα το πάρεις υπάρχουν και παγίδες.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δύο ερωτήσεις πρώτα και σου λύνω χίλιες δύο απορίες μετά:

1. Γιατί Husky;
2. Γνωρίζεις που να απευθυνθείς για την απόκτησή του;
 


dnexwonoma

Member
8 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
57
είναι ένας σκύλος ο οποίος μετά την έρευνα που έκανα με τράβηξε με τον χαρακτήρα του (η έντονη ενέργεια του, η όρεξη του για παιχνίδι και για βόλτες ) Μου αρεσει πολυ εμφανισιακα μιας και ειμαι λατρης το λυκοειδη μεγαλων σκυλιων . Ετσι κατεληξα στο χασκι

γαι την απόκτηση του σκέφτομαι να απευθυνθώ σε καποιον εκτορφεα τωρα σε ποιον ομως οχι ακομα. Εσεις τι μου προτινεται ?
 
Last edited by a moderator:




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Λοιπόν ξεκίνα με ένα διάβασμα και ένα οφθαλμόλουτρο :) σε αυτό το θέμα.
Οι περισσότερες ερωτήσεις σου, έχουν απαντηθεί σε αυτό το θέμα.

Ο εκτροφέας είναι ο μοναδικός τρόπος απόκτησης, από τι στιγμή που θέλουμε purebred σκύλο. Ούτε pet shop, ούτε ιδιώτες, ούτε γέννες φίλων και γνωστών.
Εκτροφείς Husky στην Ελλάδα είναι μόνο δύο. Κανείς από τους δύο δεν έχει γέννα αυτή τη χρονική περίοδο. Ο επόμενος κοντινότερος είναι στη Κύπρο. Το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να απευθυνθείς στο εξωτερικό.

Όσον αφορά το ελληνικό καλοκαίρι, αλλά και το κλίμα μας γενικότερα:
Οι μεγάλες βόλτες του σκύλου θα πρέπει να γίνονται ώρες χωρίς πολύ ήλιο ή πρωί ή αργά το απόγευμα ή βράδυ. Προσωπικά τα βγάζω 07:00, 19:00 και 23:00. Οι ίδιες περίπου ώρες και για την παραλία. Σε μεσημεριανό μπάνιο ο σκύλος μένει σπίτι.

Κολυμπάνε πολύ τα λαμπραντόρ. Husky που να γουστάρει με τρέλα τη θάλασσα είναι λίγο σπάνιο, αλλά έχει να κάνει με τις εμπειρίες του, αλλά και με το σκύλο. Δεν είναι όλοι οι σκύλοι το ίδιο.

Όσον αφορά το χώρο που διαθέτεις και τον χρόνο, έχω να πω ένα πράγμα...
Ζηλεύω :p

Αν από την άλλη επιθυμείς απλά φαινότυπο Husky (ή λυκοειδές), θα βρεις δυστυχώς αρκετά σε καταφύγια.
 


dnexwonoma

Member
8 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
57
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Κατι τελευταιο ομως στην αυλη μας συχναζει ενας γατος τον οποιο ταιζουμε και φροντιζουμε τα χασκι τα πανε καλα με αλλα ζωα με τη σωστη γνωριμια??
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Με σωστή κοινωνικοποίηση, σωστή γνωριμία και εκπαίδευση δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα με γάτες που γνωρίζουν.
Θέλει λίγο έξτρα προσπάθεια για γάτες που συναντάνε έξω, εκτός της "αγέλης" τους.
 
  • Like
Reactions: johnk


dnexwonoma

Member
8 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
57
επικρατει η φημη οτι η εκπαιδευση τους ειναι δυσκολη δν αληθευει ετσι??Ξερω οτι λογο τις φυσης του θα ειναι καπως πεισματαρικο σκυλι αλλα τις βασικες εντολες θα τις μαθει με σχετικη ευκολια φανταζομαι.....
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Θα προτιμήσω να μην απαντήσω εγώ σε αυτή την ερώτηση.
Δεν είμαι ο "τυπικός ιδιοκτήτης" Husky, όσον αφορά την εκπαίδευση :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.797
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf