Cane Corso ...η μηπως οχι?


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Στις...... καμπυλες του @johnk παραπανω η αρχικη καμπυλη των presa κ των corso σχεδον συμπιπτουν...
Άντε, για να ευθυμίσουμε λιγάκι, φίλε @east49 ...
Τι μου θύμισες τώρα:

Σε κάποιο παλιό θέμα του φόρουμ, είχα γράψει (πιθανότατα, για θέματα παρόμοια με αυτά που συζητάμε εδώ): "Οτι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό"...
Οπότε, στο ίδιο θέμα, μερικά posts πιο κάτω... κάποιος αναρωτήθηκε ποιός το έχει πει αυτό... και δόθηκε η απάντηση: "Ο Νίκος Πορτοκάλογλου"... και, στο καπάκι, κάποιος άλλος (αν θυμάμαι καλά, η @Amaliaz ) έγραψε: "Οχι, ο @johnk το είπε"...:D

Υ.Γ. Για την ιστορία, κανείς από τους δύο...:cool:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν θελω ιδιαιτεα να συμετεχω στην συζητηση γιατι απεχουν πολυ οι αποψεις μου απο του θεματοθετη...
αν και ταυτιζομαι πολυ περισσοτερο στις αποψεις του γιαννηκ.
θελω ομως να τονισω στον ιστ...
οτι οταν αναφερεται στην μικρη του οτι δεν εχει το τσαγανο της μεγαλης....
την αδικει παραφορα...
απο τις δικες του περιγραφες βλεπω οτι θελημενα απο 'φυση" θεσης
στην ουσια καθοδηγησε την μεγαλη σε αυτη τη στιγμη συγκρουσης οταν την μεγαλωσε με τις συγκεκριμμενες αποψεις...
κατι που στη μικρη του...
αυτο ουτε συνεβει ποτε ουτε της αναγνωρισε...
και θα γινω πιο συγκεκριμμενος, ενω η μεγαλη μεγαλωνε μεσα στο σπιτι γρυλιζοντας και διεκδικωντας ( κι εκανε κι χαρουμενο τον ιστ γιατι τετοιο σκυλι επεδιωκε...)
η μικρη μπηκε στη δευτερη θεση απο τη πρωτη της μερα κιολας
μεγαλωνοντας εξω και υπο την σκια της μεγαλης....
ετσι λοιπον...
περα απο το ενα μαλωμα... που εγινε απο λαθος του ιστ οπως ο ιδιος παραδεχτηκε...
τοπ δευτερο μαλωμα εγινε απο το τσαγανο της μικρης στην μεγαλη αντιστοιχα οπως εγινε της μεγαλης απεναντι στον ιστ...
απο εκει και περα...
ευχαριστω για τη φιλοξενια και δεν τοποθετουμαι περισσοτερο στο σωστο μεγαλωμα της αγελης μια και εγω απλα υποστηριζω περισσοτερο τον ενεργητικο ρολο του αρχηγου ¨ανθρωπου¨ μεσα στην αγελη υποστηριζοντας και αναπαραγοντας τα σοφα λογια της εκτροφεας των ορεινων ποιμενικων σχετικα με την προληψη αλλα κι ολα τα υπολοιπα....
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Αν δεν απείχαν οι απόψεις σας αρκετά @GRDANE και ήταν σχεδόν ίδιες,τότε δε θα χρειαζόταν να συμμετέχεις.Ο Ιστ είναι κατασταλαγμένος στο πως μεγαλώνει τα σκυλιά του,εσύ έχεις μία άλλη άποψη και μεγάλη εμπειρία,αυτή θα ήταν μία όμορφη "διαφωνία" για μας που δεν είμαστε εξίσου έμπειροι ή γουστάρουμε να διαβάζουμε διαφορετικές μεταξύ τους απόψεις ,αυτός άλλωστε έιναι και ένας από τους σκοπούς του φόρουμ
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η κουβέντα για να μη συμμετέχεις με την άποψή σου
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν εχω @GRDANE προβλημα με τις διαφωνιες θα επρεπε να το ξερεις μεχρι τωρα.
Αν θελεις να συμμετασχεις η οχι ειναι δικο σου θεμα, αν το εκανες θα το θεωρουσα εποικοδομητικο παντως.

Στο παραπανω που εγραψες, θα σου πω (γιατι καμια φορα ο γραπτος λογος δεν μπορει να αποδωσει παραστατικα κ πληρως μια εικονα) δυο πραγματα:

Το πρωτο ειναι οτι αρχικα την μεγαλη δεντην ειχα παρει στα σοβαρα, μιας κ τιποτα σοβαρο δεν ειχε κανει, πριν φτασει στο ξεσπασμα. Σιγουρα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου την συγκρουση κ σιγουρα δεν σκοπευα να την αποφυγω.
Αποψη μου παντα ηταν κ ακομα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις τα ορια αν δεν τα ξεπερασεις.
Δεν σκοπευα μια ζωη να υποθετω ως που μπορει να φτασει το σκυλι, ηθελα και να το δω.
Οποτε ναι μπορεις να πεις οτι κατα μια εννοια προκαλεσα την συγκρουση. Εγω θα σου πω οτι απλα την αφησα να εξελιχθει, μιας κ αν της ζηταγα πχ να σηκωθει πιθανοτατα θα το ειχε κανει οπως το εκανε παντα στο παρελθον.
Η διαφορα ειναι οτι μετα θα επρεπε να της το ζηταω παντα, ενω τωρα μπορω να παω να κατσω κ πανω της κ αν δεν κανει περα η συνεχεια εννοειται. Και παντα εκτοτε κανει περα.

Το δευτερο ειναι οτι επειδη εγω ποτε δεν αλλαξα, συμπεριφερθηκα κ στις δυο το ιδιο. Η μικρη ομως ειχε αλλο χαρακτηρα. Οσο "επεδιωξα" την συγκρουση στην μια μπορεις να πεις οτι το εκανα κ στην αλλη. Η αλλη ομως δεν ειναι διατεθημενη να συγκρουστει. Ισως αυτο να ειδε η μεγαλη σκυλα μου πανω της κ την αγαπησε απο την πρωτη στιγμη, οτι ειναι διατεθημενη να δεχτει εναν αρχηγο, παρα να τον παραστησει η ιδια.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ναι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης μπορει να αλλαξει κατηγορία τον σκυλο.

Εγω πιστευω οτι στην 1 και στην δυο μπορείς να βρεις και με φοβίες
που συγκρούονται με την κυριαρχία και τα κανουν χειρότερο και
ποιο προβληματικό χαρακτήρα.

Η λεπτομέρεια που αναφέρεις οτι αν απέφευγες την σύγκρουση κτλ
οπως την αναφέρεις αλλάζει λιγο τα δεδομένα και ισος μεταπήδησε
στη κατηγορία ενα.

Περιμένουμε λεπτομεριες για την σύγκρουση και πως ξεκίνησε
και πως εξελίχθηκε γιατι καταλαβα οτι σύγκρουστηκατε.


Μετα την περιγραφή του περιστατικού λεω πως καλα έκανα που
είχα αναρωτηθεί και για την κατηγορία ενα που μαλον την κατακτά
περήφανα.

Για την δεύτερη δεν μπορο να πω τιποτα γιατι οπως και να το κάνουμε ήρθε δεύτερη στον χώρο και αυτο ισος δεν την άφησε
να ξεδιπλώσει ολο το ταπεραμέντο οπως η πρώτη.
Και μην ξεχνάμε οτι σαν δεύτερη στον χωρο (και ας ειναι και αυτη
στην ενα κατηγορία) δεν την πέρνει για τετοια επίθεση σε εσένα
επειδή ξέρει οτι θα σε καλύψει η πρώτη. Μην ξεχνάμε οτι ειναι
δυο θυληκά και σε τετοια περίπτωση η κόντρα θα ειναι αναπόφευκτη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μην ξεχνάμε οτι ειναι
δυο θυληκά και σε τετοια περίπτωση η κόντρα θα ειναι αναπόφευκτη.
Μεταξυ τους κοντρα εννοεις;
Οτι εγινε εγινε κ δεν ξαναγινε.
Τωρα αν εννοεις κοντρα μεταξυ τους για..... τα ματια μου μονο, το περιεργο ειναι οτι ενω και τα δικα μου corso κ τα corso γενικοτερα βγαζουνε ζηλιες κ κτητικοτητα, μεταξυ τους οι δυο κ προς εμενα δεν το κανουνε περα του λογικου.
Δεν θα ερθει ποτε η μια με φορα να διωξει την αλλη για να ασχοληθω μαζι της κατι που και οι δυο κανουνε προς τον αλλο μου σκυλο, που ο φουκαρας πρεπει να κανει.... αιτηση για να χαιδευτει οπως θελει!!!!

Πιθανοτατα η μια να αναγνωριζει την δυναμη της αλλης κ να αποφευγουνε την συγκρουση εκτος κι αν υπαρχει πραγματικος λογος.
Σε σκυλια που ειχα παλιοτερα υπηρχανε συστηματικοι μικροκαυγαδες κατι που εδω σαν εικονα απουσιαζει εντελως.....
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Θελω να πω στην περίπτωση που θα είχες επίθεση απο την μικρή
η μεγάλη δεν θα έμενε αμέτοχη θα έμπενε στην μέση για να την
διορθώσει.
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν ειναι του χαρακτηρα της μικρης να εκανε ποτε κατι τετοιο.....
Γι αυτο σου λεω την διαλεξε η αλλη!!
Ηξερε τι εκανε!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Άντε παιδιά, πρώτη μέρα διακοπών (τρομάρα μου! - η λέξη "διακοπές" είναι ευφημισμός!:LOL:) και μπαίνοντας, νωρίτερα σήμερα, είδα ότι υπάρχουν τουλάχιστον 3 θέματα που εξελίσσονται με φοβερό ενδιαφέρον... και τρόμαξα... γιατί αν κάνεις 1-2 μέρες να ακολουθήσεις ένα θέμα, χάνεις τη φόρμα σου και βλέπεις ότι θα πρέπει να γράψεις μισό βιβλίο για να εκφράσεις τις σκέψεις σου...

Ας αρχίσω, λοιπόν, με κάτι σύντομο... και (σχετικά, πάντα) εύκολο...

Μετα την περιγραφή του περιστατικού λεω πως καλα έκανα που
είχα αναρωτηθεί και για την κατηγορία ενα που μαλον την κατακτά
περήφανα...
Όταν περιέγραψα μία από τις (πολλές) κατηγοριοποιήσεις σε χαρακτήρες - ταμπεραμέντα σκύλων, είχα προσπαθήσει να διευκρινίσω (ίσως, όχι με μεγάλη επιτυχία) μερικά πράγματα:

1. Τα επίπεδα (κατηγορίες, αν θέλετε) 1 έως 5, είναι ανεξάρτητα από φυλή (λιγότερο), ή γέννα (περισσότερο)...
Δηλαδή, δεν μιλάμε για το Νο 1 της γέννας (πρώτο) ή το Νο 5 της γέννας (τελευταίο)... και, σωστά κάνουμε, μιάς και μία γέννα μπορεί να έχει 15 κουτάβια και δεν έχουμε επίπεδα 1 - 15...
Αλλά, μιλάμε για Νο 1, γενικότερα... δηλαδή, μία γέννα μπορεί να μην έχει Νο 1 σκύλο... ή να μην έχει Νο 5 σκύλο (και αυτό το τελευταίο, σε αρκετές φυλές, είναι επιθυμητό)...
Να σημειώσω ότι στις "δυνατές" φυλές υπάρχουν περισσότερα "Νο 1" απ' ότι στις φυλές συντροφιάς, για παράδειγμα... δυστυχώς, όμως, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν λιγότερα "Νο 5", για πολλούς λόγους...

2. Ένας σκύλος που θα γεννηθεί και θα διαπιστώσουμε (όταν είναι κουτάβι) το επίπεδό του (ή την κατηγορία του)... ΔΕΝ αλλάζει επίπεδο στη διάρκεια της ζωής του... αυτό είναι... that's it... C'est comme ca... τέλος...

Αυτό που, ενδεχομένως, αλλάζει, αγαπητέ @ISKENDER , είναι ΜΟΝΟ μία παράμετρος: Το περιβάλλον του... οι εμπειρίες του... και, για τις φυλές που λατρεύουμε και οι δύο: οι "σφαλιάρες" που θα δώσει, αλλά και, ΚΥΡΙΩΣ, οι "σφαλιάρες" που θα φάει...;)
Και, πάνω απ' όλα, μία "μικρή" λεπτομέρεια: ο ΑΡΧΗΓΟΣ.....:cool:

Άρα, ένας σκύλος "δύσκολος", εξακολουθεί να είναι δύσκολος σε κάθε περίπτωση... απλά, αυτός (ο άνθρωπος) που είναι "πιο αρχηγός", κάνει όλη τη διαδικασία ευκολότερη για την συμβίωση...:)

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω το παράδειγμα (φαντάζομαι, εσύ πρέπει να το έχεις "ακούσει" - από εμένα ή από άλλους - πάρα πολλές φορές):
Ο γέρο βοσκός, χρειάστηκε να αντικαταστήσει τον ιδιοκτήτη του κοπαδιού, όταν εκείνος χρειάστηκε να απουσιάσει για μερικές εβδομάδες από το κοπάδι του... ο γέρος (επίκαιρο, στην εποχή μας!:( ) χρειαζόταν το μεροκάματο και δέχτηκε... και, τελικά, επέζησε και τα κατάφερε... το κοπάδι άθικτο...
Επιστρέφοντας, λοιπόν, στο χωριό, τον ρώτησαν: "ρε συ, μπαρμπα Μήτσο, πως μπόρεσες και έκανες καλά αυτά τα θηρία τα τσοπανόσκυλα? Που δεν σε ήξεραν?"...
Και ο γέρος απάντησε: "Η αλήθεια είναι πως αυτός ήταν ο μεγαλύτερος εφιάλτης... αλλά, τα κατάφερα"...
Ρώτησε η παρέα: "Πως, ρε παππού?"...
Και απάντησε: "Ήταν πολύ άγρια... όταν έφτασα, έπεσαν πάνω μου να με φάνε..."
Ερώτηση (με λίγο κρασάκι παραπάνω, η παρέα!): "Και μετά και μετά???"...
Και απάντησε: "Το έβαλα στα πόδια και κρύφτηκα στην καλύβα"...
Ερώτηση: "Και μετά?"...
Και απάντησε: "Την άλλη μέρα, βγήκα έξω... και με κυνήγησαν αλύπητα... και ξανακρύφτηκα στην καλύβα"...
Ερώτηση: "Και μετά?"...
Και ο γεροβοσκός απάντησε: "Αυτό έγινε για 4 μέρες συνέχεια"...
Ερώτηση: "Και μετά?"...
Και ο γεροβοσκός (ακούς, φίλε @Yorkaddict ???:p): "Έ, την πέμπτη μέρα, άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι θα πεθάνουν από την πείνα"...:cool:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αγελης συνεχεια λοιπον....
Προτειμω τα του μικρου να τα γραψω εδω, οχι οτι δεν του αξιζει νεο θεμα, αλλα η περιπτωση του απανταει στην αρχικη ερωτηση του τιτλου.
Η απαντηση του τιτλου λοιπον ειναι οτι τα κορσακια συμβιωνουνε ΜΟΝΟ με οτι γουσταρουνε αυτα.!!!!
Ετσι απλα......

Παμε.
Ο τυπακος ξεφυτρωσε απο το πουθενα, μια νυχτα με φεγγαρι κ ειχε σκοπο της ζωης του να "κυκλοφορησει αναμεσα μας"

Για αρκετο καιρο ειχε το δικαιωμα να την κανει με ελαφρα καθως εξκολουθουσε να χωραει αναμεσα απο τα καγκελα της αυλοπορτας αλλα δεν το ασκησε ποτε αυτο το δικαιωμα του, τουλαχιστον οχι πριν γαιδουρεψει αρκετα κ δεν χωραγε πλεον να φυγει....
Οπως ολα οσα βρεθηκαν στην αυλη μου τοσα χρονια, ειχε ερθει για να μεινει.
Ετσι θεωρω οτι μιας κ κανεις δεν τον αναγκασε, ειναι απολυτα υπευθυνος για την επιλογη του την οποια δεν φαινεται να εχει μετανιωσει ακομα. :cautious:

Απο την πρωτη στιγμη ηταν ακρως καλοβολος, δεν απαιτησε ποτε τιποτα κ το μονο που εκανε με απολυτη επιτυχια ηταν να με ακολουθει παντου σαν σκια.
Και να με κοιταει........ Συνεχεια.

Μεγαλωνει ταχιστα, αλλαζει με την ωρα το κτηνος κ ειλικρινα δεν ξερω που θα φτασει. Γαιδουρι σκετο κ ατσουμπαλος συναρτησει ηλικιας κ μεγεθους.

Δεν εχει παραξενιες στο φαι.
Δεν εχει παραξενιες στον υπνο.
Δεν εχει παραξενιες ουτε στον ξυπνιο!!

Ειναι μεγαλο θεατρο, προκειμενου να ασχοληθει καποιος μαζι του (σκυλος η ανθρωπος) κανει τα απιστευτα.

Ξερει τι πρεπει να κανει οταν του βαζω λουρι κ περπαταει σαν στρατιωτης στην βολτα.
Δεν εκδηλωσε ποτε φοβια σε τιποτα.
Δεν εχει ιχνος επιθετικοτητας ουτε ενδιαφεροντος προς κανενα ξενο τετραποδο ον. Ουτε να γυρισει να το φτυσει ενα πραγμα.
Δεν γουσταρει σωματικη επαφη με ξενους.
Φυσικα ουτε χαδια.
Φυλαει τον χωρο μας, αλλα νομιζω σε αυτο εχουνε συμβαλλει τα..... ταχυρρυθμα σεμηναρια απο τις αλλες.

Ειναι ο μονος που ακομα δεν εχει εμπλακει ποτε σε διαμαχες, δεν εχει κανει ουτε εχει λαβει γρυλλισμα ποτε.

Με λιγα λογια ειναι ο τελειος σκυλος.
Προστεθηκε στην παρεα μας με εναν εντυπωσιακα ευκολο τροπο, βρηκε αμεσως την θεση του δεν προκαλει κ ειναι προθυμος να εκτελεσει οτι του ζητηθει.
Δεν ζηταει τιποτα επισης.
Σε νορμαλ καταστασεις, αν εξαιρεσουμε το μεγεθος περναει απαρατηρητος.
Ολοι στην αγελη τον θελουνε κ κανεις δεν δυσανασχετει με την παρουσια του.
Επισης παιζει με ολους κ τους λατρευει.

Αυτος ειναι ο μεγαλοκουταβος μας λοιπον, το νεο αποκτημα και το ονομα αυτου Αρκαν.
Βεβαια τον φωναζουμε "Αεις" απο το "αει στο διαολο" που ηταν η πρωτη αντιδραση μου οταν τον ειδα....

Φωτο στο αμεσο μελλον γιατι απαιτειται καλωδιο ψηφιακης που ενεκα 15Αυγουστου μαλλον ειναι διακοπες......
 








Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Να σου ζησει λοιπον το νεο μελος και να το χαιρεσαι!
Να ρωτησω, υπαρχει περιπτωση μεγαλωνοντας οι θηλυκες να τσακωνονται για το αγορι η εχουν συνηθησει με το αλλο αρσενικο?
Ρωταω γιατι μου ειπαν οτι ισως υπαρχει διεκδικηση του αρσενικου απο τις θηλυκες.
Περιμενω με αγωνια φωτο του κουταβου!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να σου ζησει λοιπον το νεο μελος και να το χαιρεσαι!
Να ρωτησω, υπαρχει περιπτωση μεγαλωνοντας οι θηλυκες να τσακωνονται για το αγορι η εχουν συνηθησει με το αλλο αρσενικο?
Ρωταω γιατι μου ειπαν οτι ισως υπαρχει διεκδικηση του αρσενικου απο τις θηλυκες.
Περιμενω με αγωνια φωτο του κουταβου!!
Ευχαριστω.
Να τσακωθουν μεταξυ τους εννοεις για τα ματια του μουργου;
Χαχαχα
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε.....
Παντως αν κρινω απο τον αλλο, αν κ τις θελει κ τις δυο, καμια δεν τον θελει..... Στα αζητητα ο τυπος!
Δεν ξερω, θα δειξει....
 
  • Like
Reactions: mareco






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ιστ, χρωστάς.
Ευτυχως μονο φωτογραφιες:p

Νεος, ωραιος και γεροδεμενος....χμ, ποσο εκλεκτικα να ειναι τα κοριτσια σου, ποσο πια να αντισταθουν!:LOL:
Εκτος απο τα παραπανω ειναι κ το μονο "κανονικο αρσενικο" διαθεσιμο!!!
 
  • Like
Reactions: mareco




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf