υψηλή κρεατινινη


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συμφωνώ με GRDANE...πιο πιθανό μου φαίνεται η αύξηση της κρεατινίνης να είναι από τις διάρροιες που έκανε μια βδομάδα...παρά από την πρωτεϊνη της τροφής.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Aslan


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Παιδια ισως να τον πειραξε η συγγεκριμενη μαρκα η ο κωδικος της παντως εμενα με ενδιαφερει οτι ειναι καλα και ψαχνω για αλλη μαρκα ξηρας. Μπορει να μην εκατσε σε εμας αυτη
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Μήπως να πάρεις και κάποια δεύτερη γνώμη;;
Καλό θα είναι να αποκλειστούν τυχόν άλλα αίτια πρώτα.

Μακάρι να φταίει η τροφή, είναι το μόνο εύκολο να αλλαχτεί.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Ολες οι εξετασεις εγιναν ηταν οκ . Ας ελπισουμε οτι ηταν η τροφη αυτη . Τωρα θα ηρεμησουμε λιγο και βλεπουμε σεν θελω να τον στρεσσαρω αλλο με γιατρους και εξετασεις συνεχεια.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
file moy καλησπέρα...
καταρχήν ευχομαι περαστικα να είναι κι αγυριστα...
απλα αυτό που θελω να τονισω είναι το εξης...
σκυλια με νεφρικη ανεπαρκεια.... τα οποια είναι σε πρωιμο σταδιο, λογικο είναι, μολις τρωνε την ειδικη ιατρικη τροφη ,να γυρνανε οι εξετασεις σε κανονικα επίπεδα...
αλλα επειδή εχω κανει ευθανασια σε δυο μου σκυλια με νεφρικη ανεπαρκεια....
είμαι ισως λιγο περισσοτερο ευαίσθητος στη συγκεκριμμενη ασθενεια και μαλιστα στο ένα σκυλι που αλλαζα τροφη συχνα η αρρωστεια επιδεινωθηκε παρα πολύ γρηγορα...
τετοια πειραματα δεν θελω να βλεπω....
το άλλο σκυλι που συνεχιζα να του δινω την ειδικη τροφη το κρατησα 2 ακομα χρονια από την αρχικη διαγνωση ... ενώ το πρωτο σκυλι το εχασα μεσα σε λιγους μηνες....
επαναλαμβάνω λοιπον..
για πιο λογο ειπε ο γιατρος ότι το σκυλι ειχε υψηλα νουμερα.... δεν εχω καταλαβει ακομα....
υπαρχουν απειροι λογοι που πρεπει να ψαξει πριν καταληξει ιατρος ότι τα νουμερα οφειλοταν στη τροφη... ειδικα κι εφόσον η τροφη είναι της ταξης του 23%
το ότι επεσαν τα νουμερα λογω διατροφης είναι το μονο φυσιολογικο.....
χωρις να σημαινει ότι η αιτια ηταν η τροφη

αφου εχεις καταληξει να ακολουθήσεις τις συμβουλες του γιατρου σου τοτε μονο μια συμβουλη ακομα...
να βιαστείς να επαναλάβεις εξετασεις με την νεα τροφη που θα του παρεις ετσι ώστε να υποτροπιασει να το δεις νωρις..
 


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Ευχαριστω για τις επισημανσεις φιλε μου ηδη εχουμε προγραματισει μετα απο 4 μηνες εξετασεις να δουμε τις τιμες παλι
 
  • Like
Reactions: GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Γραφω εδω, το βρηκα καθως ψαχουλευα....

εκανα αιματολογικες βιοχημικες, λεισμανια, ερλιχεια στο γκρεμλιν, μολις πηγα και τις πηρα, ολα τα αλλα τελεια.... αλλα η κρεατινινη ενω θα επρεπε να ειναι 0,50-1,40 ειναι στο 1,97. Μου ειπε οτι επειδη δινω ωμουλικα και μαγειρευτο δεν ειναι ανησυχητικο,(by the way, με ειχατε τρομαξει οτι οι γιατροι ειναι αρνητικοι σε μπαρφ, μαγειρευτο και αυτος ηταν ουδετερος προς θετικος ) Ειπε ομως να μειωσω, το ποσοστο κρεας, τα αυγα γενικα τη πρωτεινη και να βαζω περισσοτερο ρυζι μαζι και λαχανικα, μπροκολο κ.τ.λ ... Ψαρια ειπε οκ.
Γενικα μου φανηκε χαλαρος ανετος και καθολου ανησυχος.... Και μετα ηρθα εδω και διαβασα στα παλια θεματα κλινικες τροφες και τετοια για ιδιες και χαμηλοτερες τιμες και φρικαρα ολιγον.

Περα απο τη μειωση κρεατος, που σε αυτο ειχε δικιο,το ηξερα απο πριν οτι πρεπει να μειωσω και το ειχα δρομολογησει, τι αλλο θα μπορουσα να κανω? Το γκρεμλιν τρωει συνηθως ενα πρωινο ξηρα με πρωτεινη μολις 24% και μετα 2 γευματα μεσημερι και μεσανυχτα μαγειρευτο ή ωμο.

Επιπλεον μου ηρθε τωρα φλασια, το ειχα παει φαγωμενο αρκετα για εξετασεις! Σε φαση να χε φαει μια μπριζολαρα πριν ενα 3ωρο, φανταζομαι ολο και κατι θα επηρεασε, οχι?
 
Last edited:


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@medusa Δεν ξερω κατα ποσο εχουν σχεση οι οργανισμοι μας, αλλα εγω οποτε παω για κρεατινινη τρωω 2 μερες πριν φουλ λαχανικα, που εχω νορμαλ τιμες. Ξανα, αν εχουν σχεση οι οργανισμοι μας, αν ουρια και ουρικα οξεα ειναι νορμαλ δεν θα το παθαινα το εγκεφαλικο επι τοπου.
 
  • Like
Reactions: medusa


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Φυσικα κ επηρεασε.
Θελει ενα 12ωρο νηστικος οπως κ ο ανθρωπος κ το τελευταιο γευμα να ειναι κατι ελαφρυ οπως πχ σκετο κοτοπουλο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@medusa Δεν ξερω κατα ποσο εχουν σχεση οι οργανισμοι μας, αλλα εγω οποτε παω για κρεατινινη τρωω 2 μερες πριν φουλ λαχανικα, που εχω νορμαλ τιμες. Ξανα, αν εχουν σχεση οι οργανισμοι μας, αν ουρια και ουρικα οξεα ειναι νορμαλ δεν θα το παθαινα το εγκεφαλικο επι τοπου.
Φυσικα κ επηρεασε.
Θελει ενα 12ωρο νηστικος οπως κ ο ανθρωπος κ το τελευταιο γευμα να ειναι κατι ελαφρυ οπως πχ σκετο κοτοπουλο.
Μωρε δικιο εχετε αλλα επειδη εχει 15 ατομα να περιμενουν καθε φορα και πηγα 40 πριν ανοιξει να πιασω πρωτη θεση για να κανει εμβολιο , το θυμηθηκα εκεινη την ωρα και τις εκανα επιτοπου χωρις να το σκεφτω γιατι δεν αντεχα να ξαναπεριμενω.
Παντως η αληθεια το ειχα παρακανει στο ποσοστο κρεας, αρχισα πριν δεκα μερες να το μειωνω λιγο αλλα δε θα προλαβε να δειξει.

Ολα τα αλλα ναι ηταν μια χαρα, προς τα χαμηλα ορια. Ο ντοκ παντως ειπε οτι δεν υπαρχει ανησυχια, αλλα ειπα να παρω και τη βοηθεια του κοινου :LOL:
 




lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Τι εννοεις το εχεις παρακανει? Αλλοι δινουν αποκλειστικα κρεας οργανα κτλ χωρις καν λαχανικα.
Για τα 3 γευματα οντως ειναι λιγο περιεργο, στην ουσια δεν ησυχαζει ποτε το στομαχι του :p
Πρωι - νωρις το βραδυ ειναι ιδανικο πιστευω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγω αλλη ερωτηση να κανω.

Γιατι 3 γευματα την ημερα σε αυτην την ηλικια;

Τι εννοεις το εχεις παρακανει? Αλλοι δινουν αποκλειστικα κρεας οργανα κτλ χωρις καν λαχανικα.
Για τα 3 γευματα οντως ειναι λιγο περιεργο, στην ουσια δεν ησυχαζει ποτε το στομαχι του :p
Πρωι - νωρις το βραδυ ειναι ιδανικο πιστευω.
Δυο ειναι μωρε, το τριτο ειναι ενα γερο σνακ ας πουμε π.χ ενα μικρο κονγκ με κρεας και ψιλοκομμενο μήλο ή ενας λαιμος κοτούλας ή ενα στηθοπλευρακι με καροτακια.
Λογω προγραμματος αστατου δικου μου κυριως υπαρχει, δε μπορω να διατηρησω πρωι βραδυ με διαφορα λογικη.

Επιπλεον μια χαρα χωνευει γρηγοροτατα μαλιστα και ησυχαζει το στομαχι, γιατι καποιο διαστημα που δοκιμασα αποκλειστικα 2 ξυπναγε 5-6 το πρωι και γκρινιαζε απο πεινα και κατα τις 7-8 αν δεν σηκωνομουν να τον ταισω εκανε εμετους γαστρικα. Με του που το γυρισα σε 3 δε ξαναγινε τιποτα, ουτε γκρινια και οι εμετοι κοπηκαν μαχαιρι.

Εγω εβαζα και στο μαγειρευτο μεγαλο ποσοστο κρεας δε ξερω αν παιζει αυτο ρολο. Αν και για το ωμο που το συζητησα μαζι του και εκει ειπε να αυξησω λαχανικα και να βαλω και λιγο ρυζι κατι, αφου καλο ειναι να πεσει η τιμη. Κολοκυθα γλυκοπατατα και πρασινα θα αυξησω αρχικα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d3ac0n


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δυο ειναι μωρε, το τριτο ειναι ενα γερο σνακ ας πουμε π.χ ενα μικρο κονγκ με κρεας και ψιλοκομμενο μήλο ή ενας λαιμος κοτούλας ή ενα στηθοπλευρακι με καροτακια.
Λογω προγραμματος αστατου δικου μου κυριως υπαρχει, δε μπορω να διατηρησω πρωι βραδυ με διαφορα λογικη.

Επιπλεον μια χαρα χωνευει γρηγοροτατα μαλιστα και ησυχαζει το στομαχι, γιατι καποιο διαστημα που δοκιμασα αποκλειστικα 2 ξυπναγε 5-6 το πρωι και γκρινιαζε απο πεινα και κατα τις 7-8 αν δεν σηκωνομουν να τον ταισω εκανε εμετους γαστρικα. Με του που το γυρισα σε 3 δε ξαναγινε τιποτα, ουτε γκρινια και οι εμετοι κοπηκαν μαχαιρι.

Εγω εβαζα και στο μαγειρευτο μεγαλο ποσοστο κρεας δε ξερω αν παιζει αυτο ρολο. Αν και για το ωμο που το συζητησα μαζι του και εκει ειπε να αυξησω λαχανικα και να βαλω και λιγο ρυζι κατι, αφου καλο ειναι να πεσει η τιμη. Κολοκυθα γλυκοπατατα και πρασινα θα αυξησω αρχικα.
Επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με τις αναλογίες κρέατος και άλλων υλικών στην διατροφή του, σε σχέση με το βάρος του. (ασχολήθηκα βάση διατροφολογίου, χημείας και ολίγων μαθηματικών), τι βάρος έχει το γκρεμλιν και πόσο κρέας συνολικά του δίνεις, πόσο βάρος τροφής μαγειρευτό, και πόση ποσότητας ξηράς;;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σαν να έφαγες δηλαδή εσύ 2 πιάτα μαγειρίτσα και μία κοκορέτσι και πήγες να μετρήσεις μετά χοληστερίνη. Τουλάχιστον 12 ώρες νηστικός ο σκύλος πριν - αλλιώς τα νούμερα είναι ό,τι νά ναι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με τις αναλογίες κρέατος και άλλων υλικών στην διατροφή του, σε σχέση με το βάρος του. (ασχολήθηκα βάση διατροφολογίου, χημείας και ολίγων μαθηματικών), τι βάρος έχει το γκρεμλιν και πόσο κρέας συνολικά του δίνεις, πόσο βάρος τροφής μαγειρευτό, και πόση ποσότητας ξηράς;;
Ειναι 24 κιλα
Τρωει αρκετα για το μεγεθος του.

τωρα να παω οτι τα μετραω και με ακριβεια θα ειναι ψεμμα. Οπως νομιζω, γιατι εχω κοψει το μετρημα πλεον

Οταν ετρωγε κροκετες ετρωγε 360-380 περιπου

Τωρα στρογγυλα
Η θα φαει 130-150 κροκετα την ημερα και ενα 500 μαγειρευτο αρα ας πουμε 400 κρεας
η θα φαει 130-150 κροκετα και κανα 600αρι ωμο αρα 500 κρεας ( τα κοκαλα δε τα μετραω στο κρεας)
η θα φαει σκετο μαγειρευτο κανα 750αρι αρα 600 κρεας

Εκτος τα παραπανω θα φαει και διαφορα βεβαια κανα δυο σαρδελες, κανα παξιμαδακι,καροτακι, κανα λουκανικακι και καμια φετα ζαμπονακι ως λιχουδιες. (οχι καθε μερα ολα)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ειναι 24 κιλα
Τρωει αρκετα για το μεγεθος του.

τωρα να παω οτι τα μετραω και με ακριβεια θα ειναι ψεμμα. Οπως νομιζω, γιατι εχω κοψει το μετρημα πλεον

Οταν ετρωγε κροκετες ετρωγε 360-380 περιπου

Τωρα στρογγυλα
Η θα φαει 130-150 κροκετα την ημερα και ενα 500 μαγειρευτο αρα ας πουμε 400 κρεας
η θα φαει 130-150 κροκετα και κανα 600αρι ωμο αρα 500 κρεας ( τα κοκαλα δε τα μετραω στο κρεας)
η θα φαει σκετο μαγειρευτο κανα 750αρι αρα 600 κρεας

Εκτος τα παραπανω θα φαει και διαφορα βεβαια κανα δυο σαρδελες, κανα παξιμαδακι, κανα λουκανικακι και καμια φετα ζαμπονακι ως λιχουδιες.
Αν θεωρήσω αναλογικά με το κρέας του δικού μου που είναι 38 κιλά και δραστήριος (περίπου 3 ώρες την ημέρα βόλτα+έξτρα 3ωρο στο βουνό κάθε σκ) θα πρέπει να τρώει κρέας συνολικά όχι πάνω απο 500γραμ/ημέρα. Το συνολικά συμπεριλαμβάνει και την αντίστοιχη ποσότητα της κροκέτας.
Τις λιχουδιές δεν τις μετράω.. ολοι δίνουμε πάντα κάτι.
Είναι λίγο δύσκολο να υπολογίσεις κροκέτα με μαγειρευτό σε συνδιασμό, αλλά χοντρα αν του δίνεις το 30% της αναλογούμενης κροκέτας, πρέπει να κόψεις το 30% του αναλογούμενου ημερίσιου μαγειρευτού φαγητού , το οποίο συνολικά για το βάρος του είναι περίπου 650γραμ, δηλ μαξ 500γραμ κρέας. (εφόσον πάντα τους δίνουμε και τις διάφορες λιχουδιες)
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα... :)
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ναι απλα οι ποσοτητες ειναι λιγο μεγαλυτερες γιατι τρωει σαν να ηταν 30 κιλα, ετσι το υπολογιζω, παρακατω χανει βαρος. τεσπα θα μειωσω λιγο κρεας να πεσει καπου εκει συνολικα, θα αυξησω λιγο λαχανικα, κολοκυθα ρυζι κ βλεπουμε.

Αλλη ερωτηση που μου δημιοργηθηκε , το ειδος κρεατος παιζει ρολο? αν ειναι μοσχαρι, κοτοπουλο, αρνι κτ.λ? Δε το ειχα σκεφτει ποτε ιδιαιτερα και δινω καπως τυχαια.
 
Last edited:


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ναι απλα οι ποσοτητες ειναι λιγο μεγαλυτερες γιατι τρωει σαν να ηταν 30 κιλα, ετσι το υπολογιζω, παρακατω χανει βαρος. τεσπα θα μειωσω λιγο κρεας να πεσει καπου εκει συνολικα, θα αυξησω λιγο λαχανικα, κολοκυθα ρυζι κ βλεπουμε.

Αλλη ερωτηση που μου δημιοργηθηκε , το ειδος κρεατος παιζει ρολο? αν ειναι μοσχαρι, κοτοπουλο, αρνι κτ.λ? Δε το ειχα σκεφτει ποτε ιδιαιτερα και δινω καπως τυχαια.
Πάντα παίζει ρόλο. Εκτίμησή μου είναι πάντως, ότι ο δείκτης στην κρεατίνη οφείλεται, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, στο ότι τον είχες ταίσει πριν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf