Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ναι δε της άρεσε το άντε τράβα. Έπρεπε να αντικατασταθεί το "τράβα" με άλλο ρήμα για να ρθει να στανιάρει. Επίσης δε κατάλαβα γιατί όσοι είναι απο χωριό δεν πρέπει να έχουν σκύλο..;;

Μα δεν είχε κατουρίσει ακόμα. Προσπαθώ να μην κατουράει ΠΑΝΩ στην Αλεξάνδρας. Εντάξει δεν είναι ότι καλύτερο. Αλλά δεν είχε κάνει τίποτα.

Μιχάλη η κυρία είναι γαλαζοαίματη..εξ ου και το αι στο διάολο που άκουσα πρωινιάτικα..
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
χαχαχαχα θεωρείς ότι δε μιλάω; κάνεις λάθος..μιλάω και παραμιλάω. Έχουν ξεσηκωθεί 3 παππούδες απο τραπεζάκι καφενείου να μ αρπάξουν απο την ταραχή τους και ο τέταρτος παππούς τους κράταγε. Αμέ! Τι με πέρασες.
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
χαχαχαχα θεωρείς ότι δε μιλάω; κάνεις λάθος..μιλάω και παραμιλάω. Έχουν ξεσηκωθεί 3 παππούδες απο τραπεζάκι καφενείου να μ αρπάξουν απο την ταραχή τους και ο τέταρτος παππούς τους κράταγε. Αμέ! Τι με πέρασες.
ο τέταρτος παππούς πρέπει να είναι ωραίος τύπος
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
χαχαχαχα θεωρείς ότι δε μιλάω; κάνεις λάθος..μιλάω και παραμιλάω. Έχουν ξεσηκωθεί 3 παππούδες απο τραπεζάκι καφενείου να μ αρπάξουν απο την ταραχή τους και ο τέταρτος παππούς τους κράταγε. Αμέ! Τι με πέρασες.
Δικιά μου είσαι! :D
Άμα το ανοίξω οταν μαλώνω με παππούδες/ γιαγιάδες, δε τους ξεπλένει ούτε ο νιαγαρας!:whistle:
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Α κι εμείς χτες είχαμε επεισόδιο με 3η ηλικία. Περπατούσαμε αμέριμνοι, σταματάει ο μικρός απότομα μπροστά σε μια γριά που καθόταν σε παγκάκι, και της γυρνάει κώλο να μυρίσει κάτι κάτω. Καμία επαφή, αλλά αυτή παθαίνει αμόκ που ήταν το τέρας κοντά της κ αρχίζει κ κουνάει τα πόδια σαν κλωτσίες στον αέρα (ασταμάτητα, αμόκ λέμε) να τον διώξει από μπροστά της. Αυτός χαμπάρι δεν πήρε. Εγώ ατάραχη μέχρι να φτάσει κοντά το πόδι της σε μια αεροκλωτσιά, γυρνάω την κοιτάω με ύφος Ζωίτσας (ξέρετε ποιας Ζωίτσας) και της κάνω "ε! κοντά τα πόδια" και άρχισε να την πιάνει η κόρη της, τι ήταν, που καθόταν δίπλα της να τη σταματήσει.
 




28 Ιουλίου 2015
19
70
Θεσσαλονίκη
Απορώ με την υπομονή σας που καθίσατε και απαντήσατε. Εγώ χαμογελώ τύπου "είμαι σάικο, μην το τραβάς" και φεύγω.

Η γιαγιά μου θεωρεί ότι επειδή έχω σκυλί, κοιμάμαι ΝΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ με τα σκατά του. Αν η δική μου γιαγιά το βλέπει έτσι, δεν μπορώ να περιμένω πολλά από τις ξένες... δεν υπάρχει σωτηρία...!


Να σας πω και ‘γω μια εμπειρία…

Η δικιά μου, βρέξει – χιονίσει την ανάγκη της θα την κάνει στον κήπο. Χοντρή ή ψιλή, στον κήπο. Ποτέ έξω. Έχει τύχει μετά από 6ωρη έξοδο (βόλτα-παιχνίδι-καφέ και ξαναμανά βόλτα), να γυρίσει πίσω και να τρέξει αμέσως στον κήπο να τα κάνει. Δε τη διορθώνω, μιας και δε με ενοχλεί, ίσα ίσα με βολεύει να τα μαζεύω από το κήπο, αντί να γυρνάω με τη σκ@τοσακούλα στο χέρι προς αναζήτηση κάδου.

Ένα Σάββατο πρωί (όταν η Πικα ήταν περίπου 5 μηνών), πάμε για βόλτα και καθώς περνάμε από τον κήπο, σταματάει και μου τα κάνει. Τα μαζεύω με τη σακουλίτσα που είχα, σκέφτομαι ότι «το βράδυ πάλι», δε παίρνω άλλη σακούλα και φεύγουμε.

Περπατάμε, σταματάμε, τρέχουμε και φτάνουμε σε μια αυλή με μαζεμένες μέσα 6-7 γιαγιάδες, με κάτι βλέμματα που έσταζαν κακία. Σκηνή από ελληνική ταινία της δεκαετίας του ’60 με τη Τασσώ Καββαδία πρωταγωνίστρια. Σταματάει, λοιπόν, η Πικα, μπροστά τους και αρχίζει να μυρίζει. Ξεκινάνε λοιπόν..

Γιαγιά1: Μμμμμ, θέλει και βόλτα τρομάρα της

Εγώ: Είναι κουτάβι, κυρία μου, τώρα μαθαίνει τον κόσμο

Γιαγιά1: Ναι, μη χάσει…

Γιαγιά2: Εδώ άνθρωποι και δε βγαίνουν βόλτα πια

Εγώ: Ε, ας βγούνε, τι να κάνω εγώ;

Γιαγιά2: Δεν έχουνε λεφτά

Εγώ: Μα, όπως βλέπετε, και εγώ δε ξοδεύω τίποτα στη βόλτα

Γιαγια3: Κάνε κανα παιδί να ασχοληθείς μαζί του, αντί να ασχολείσαι με τα σκυλιά

Εγώ: Έχω καλή μου κυρία

Γιαγιάδες (όλες μαζί εν χορώ) : Και που είναι τώρα;

Εγώ: Κοιμάται

Γιαγιάδες (όλες μαζί εν χορώ) : Ορίστε, βγάζει το σκυλί βόλτα και το παιδί είναι κλεισμένο μέσα

Εγώ: Ξέρετε, δεν έχει σαραντίσει ακόμα ο μικρός

Γιαγιάδες (όλες μαζί εν χορώ) : Ορίστε, βγάζει το σκυλί βόλτα και παρατάει το παιδί κλεισμένο μέσα ασαράντιστο

Εγώ: Δεν είναι μόνο του, είναι με τη μητέρα του

Γιαγιάδες (όλες μαζί εν χορώ) : Ααααα, βγάζει το σκυλί βόλτα και παρατάει το παιδί ΚΑΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ κλεισμένα μέσα.

Κάπου εκεί η Πίκα θεωρεί πως η κουβέντα μετατρέπεται σε ατέρμονους παράλληλους μονολόγους και αποφασίζει να δώσει τέλος. Τρέχει ακριβώς στην είσοδο της αυλής, παίρνει θέση χεσίματος, κοιτάζοντάς τες με βλέμμα Ντε Νίρο «Are you talking to me?»

Σιωπή..

Αφήνει δυο μεγαλοπρεπέστατες κουρ@δες, ξεφυσάει και έρχεται δίπλα μου με στυλ «δε πα να φύγουμε τώρα από τις μουρλές;»

Αποσβολωμένες οι γιαγιάδες, με τις κουρ@δες να αχνίζουν ακριβώς στην αυλόπορτά τους, και εγώ να αναρωτιέμαι πως διάολο θα τις μαζέψω αφού δεν έχω σακούλα, αρχίζουν τα πρώτα ουρλιαχτά.

Ψάχνομαι, βρίσκω δυο χαρτομάντιλα στην κωλότσεπη, πάω, τις μαζεύω εν μέσω αποδοκιμασιών, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ.

«Αυτές δικές σας είναι; Τις θέλετε ή να τις πετάξω;»

Και κάπως έτσι η Πίκα άρχισε να μαθαίνει το κόσμο
 


28 Ιουλίου 2015
19
70
Θεσσαλονίκη
Να πω κι εγώ ένα από τα περιστατικά που μου έτυχαν όταν έβγαζα τον Μίχα βόλτα. Είναι φθινόπωρο, βρέχει καρεκλοπόδαρα αλλά ο Μίχας πρέπει να βγει. Βάζω μπότες, βρίζω την τύχη μου τη μουσαφίρισσα, παίρνω ομπρέλα στο ένα χέρι, λουρί στο άλλο και κάπου στις τσέπες χώνω σακουλάκια. Πρωτάρα καθώς είμαι, ζορίζομαι να ισορροπήσω ομπρέλα και λουρί αλλά νταξ', κάτι κάνω.
Πηγαίναμε, λοιπόν, αμέριμνοι κι ωραίοι και ξαφνικά ακούω τον Μίχα να τσιρίζει και να τρέχει προς τα μπρος - ήταν δίπλα μου μέχρι τότε. Γυρίζω και βλέπω πίσω μας ένα γέρο με κακιασμένη φάτσα να λεει : άι στο διάολο, θα με πατήσει. Προφανώς είχε κλωτσήσει τον Μίχα, ο οποίος θα τον πατούσε προς τα πίσω !!!!! Το μυαλό μου παίρνει συνέχεια στροφές, τι να κάνω, πώς αντιδράω, τι να πω, δε θέλω να βρίσω γέρο αλλά όχι και να κλωτσάνε όποτε τους έρθει!!!! Αποφασίζω λοιπόν και τον ακολουθώ από πίσω, χωρίς να πω τίποτα. Κοντοστάθηκε κάτω από μία μαρκίζα να προστατευτεί από τη βροχή... μπροστά του εγώ να τον κοιτάζω αμίλητη. "Ρε "τσούστη", τώρα θα δεις." Με κοιτάει αμήχανος και αρχίζει να χαζογελάει. "Αν έπαιρνες κατσίκα, θα είχες και γάλα", μου λέει. "Καθίκι", λέω εγώ. Συνεχίζει τον δρόμο του, από πίσω εγώ. Και δώστου να γυρίζει να με κοιτάει όλο και πιο φοβισμένος. Με τα πολλά και τα λίγα τον "πήγαμε" σπίτι του. Από τότε, όποτε με βλέπει - είμαστε και γείτονες - αλλάζει πεζοδρόμιο.
Ο Μίχας έφαγε εξτρά δόση βραδινού εκείνη τη βροχερή μέρα. Έτσι, για το γαμώτο :)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Α κι εμείς χτες είχαμε επεισόδιο με 3η ηλικία. Περπατούσαμε αμέριμνοι, σταματάει ο μικρός απότομα μπροστά σε μια γριά που καθόταν σε παγκάκι, και της γυρνάει κώλο να μυρίσει κάτι κάτω. Καμία επαφή, αλλά αυτή παθαίνει αμόκ που ήταν το τέρας κοντά της κ αρχίζει κ κουνάει τα πόδια σαν κλωτσίες στον αέρα (ασταμάτητα, αμόκ λέμε) να τον διώξει από μπροστά της. Αυτός χαμπάρι δεν πήρε. Εγώ ατάραχη μέχρι να φτάσει κοντά το πόδι της σε μια αεροκλωτσιά, γυρνάω την κοιτάω με ύφος Ζωίτσας (ξέρετε ποιας Ζωίτσας) και της κάνω "ε! κοντά τα πόδια" και άρχισε να την πιάνει η κόρη της, τι ήταν, που καθόταν δίπλα της να τη σταματήσει.
μηπως ηξερε οτι τον παει αιμα και σου λεει,ωπ θα μου ερθει η νερουλοτη στην μαπα;;;
 




Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Να πω κι εγώ ένα από τα περιστατικά που μου έτυχαν όταν έβγαζα τον Μίχα βόλτα. Είναι φθινόπωρο, βρέχει καρεκλοπόδαρα αλλά ο Μίχας πρέπει να βγει. Βάζω μπότες, βρίζω την τύχη μου τη μουσαφίρισσα, παίρνω ομπρέλα στο ένα χέρι, λουρί στο άλλο και κάπου στις τσέπες χώνω σακουλάκια. Πρωτάρα καθώς είμαι, ζορίζομαι να ισορροπήσω ομπρέλα και λουρί αλλά νταξ', κάτι κάνω.
Πηγαίναμε, λοιπόν, αμέριμνοι κι ωραίοι και ξαφνικά ακούω τον Μίχα να τσιρίζει και να τρέχει προς τα μπρος - ήταν δίπλα μου μέχρι τότε. Γυρίζω και βλέπω πίσω μας ένα γέρο με κακιασμένη φάτσα να λεει : άι στο διάολο, θα με πατήσει. Προφανώς είχε κλωτσήσει τον Μίχα, ο οποίος θα τον πατούσε προς τα πίσω !!!!! Το μυαλό μου παίρνει συνέχεια στροφές, τι να κάνω, πώς αντιδράω, τι να πω, δε θέλω να βρίσω γέρο αλλά όχι και να κλωτσάνε όποτε τους έρθει!!!! Αποφασίζω λοιπόν και τον ακολουθώ από πίσω, χωρίς να πω τίποτα. Κοντοστάθηκε κάτω από μία μαρκίζα να προστατευτεί από τη βροχή... μπροστά του εγώ να τον κοιτάζω αμίλητη. "Ρε "τσούστη", τώρα θα δεις." Με κοιτάει αμήχανος και αρχίζει να χαζογελάει. "Αν έπαιρνες κατσίκα, θα είχες και γάλα", μου λέει. "Καθίκι", λέω εγώ. Συνεχίζει τον δρόμο του, από πίσω εγώ. Και δώστου να γυρίζει να με κοιτάει όλο και πιο φοβισμένος. Με τα πολλά και τα λίγα τον "πήγαμε" σπίτι του. Από τότε, όποτε με βλέπει - είμαστε και γείτονες - αλλάζει πεζοδρόμιο.
Ο Μίχας έφαγε εξτρά δόση βραδινού εκείνη τη βροχερή μέρα. Έτσι, για το γαμώτο :)
Μπραβο για την υπομονη σου που δεν τον εβρισες, ακου να κλωτσησει το σκυλο!
Αλλα και ο ρολος του stalker καλος!!!;)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Χθες το βραδακι, ενα πιτσιρικι με ποδηλατο στα 12 περιπου ειδε το σαντσο μονο του. Ετσι οπως περπατουσε ο σκυλος αργα εστριψε και αυτο αργα το ποδηλατο και πηγε προς τα πανω του. Ο σκυλος τον προσπερασε και ουτε που καταλαβε αλλα εγω που ημουν 5 βηματα πισω τον ειδα που ειχε ενα πολυ υποχθονιο γελακι. Και τοτε γυρισε και με κοιταξε. Δεν ξερω πως πρεπει να ηταν το υφος μου γιατι η φατσα του παγωσε και ειχε υφος 'μ επιασαν στα πρασα'. Μου ρθε να γελασω αλλα κρατησα το βλοσυρο υφος επιτηδες. Δε χρειαστηκε να μιλησω. Σκεφτηκα για πλακα κανω την κινηση με το δακτυλο στο λαιμο γιατι ταιριαζε αλλα ηταν ο μπαμπας του πιο κει και σκεφτηκα οτι μπορει να ετρωγα καμια.

Αυτο ισως ταιριαζε περισσοτερο στα ευχαριστα περιστατικα γιατι το διασκεδασα! :)
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Η Ωντρευ περπατά και κατουρα? Συνεχόμενα? Πλημμυρίζετε τον κόσμο ρε?
Αυτο πλακα πλακα μην το ρωτας!! Προχθες που εβγαλα βολτα τον σκυλο της αδερφης μου κατα το βραδακι, με το που βγηκαμε εξω απο το σπιτι, αρχισε να κατουραει και να προχωραει ταυτοχρονα περιπου για 5 μετρα μες στη μεση του δρομου... Εχει κοπει η μεσημεριανη βολτα λογω ζεστης και μαλλον δεν αντεξε ο καημενος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχουν οι γειτονες ενα μιν πιν 3 κιλά αρσενικό, ΠΑΝΤΑ λυτό... που πραγματικά απορώ γιατί του φοράνε κολάρο και το οποίο κάθε φορά ορμάει στη δική μου την (πάντα) δεμένη με σηκωμένη ουρά και ράχη... Μέσα στον μήνα ζήτημα να μην τους είπα μία μέρα να το δέσουν...καθε φορά τα ίδια....
Ε τι μου εμενε να κάνω? να λύσω τη δική μου αφού δεν καταλαβαίνουν με το καλό. Βαρεθηκα να διορθώνω εγώ το σκυλί μου για τους κομπλεξικους που νομίζουν ότι ειναι νορμαλ να ορμάει το σκυλι τους...
Ε την έλυσα... και έμαθαν και οι γείτονες γιατί τη λέμε νιντζα.... Δεν νομίζω να μας ξαναπλησιάσει το μιν πιν.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα