Τι ρατσα ειναι τελικα;


AndaStinson

Member
12 Αυγούστου 2015
17
17
29
Οντως κοκονιζει τώρα που το λέτε!
Επίσης ο κτηνίατρος είπε θα φτασει το πολύ 6 κιλά (μικρόσωμη γέννα είπε) αλλά αυτός είναι ηδη 5+! Και έχει μέλλον ακόμα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα... Νέο μέλος εδώ και αυτό που θέλω να πω είναι ότι με ένα ημίαιμο δε σου λείπουν οι εκπλήξεις σχετικά με τις ράτσες... Πχ το δικό μου στο βιβλιάριο είναι γραμμένο ως ημίαιμο λαμπραντόρ και πλέον όποιος βλέπει σκύλο και βιβλιάριο ρίχνει μεγάλο γέλιο....
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Οι συνηθισμένες ατάκες στο δρόμο συνήθως είναι: 1) Είναι καθαρόαιμος, έτσι; Είναι πολύ ωραίος για να μην είναι καθαρόαιμος! :confused: 2) Είναι ημίαιμο Δαλματίας; Όχι; Μα έχει βούλες!!
Πολύ πλάκα!! Μια φορά σε έναν απάντησα, κοιτάζοντάς τον όλο σοβαροτητα: "Είναι πεκινουά"... Ακόμα με κοιτάει περίεργα όταν με πετυχαίνει...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and *Kiara*


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Είναι πολύ ωραίος για να μην είναι καθαρόαιμος! :confused:
Αυτο το ακουω και γω ολη την ωρα. Ειλικρινα δεν ξερω τι εννοουν!! Φανταζομαι οτι το εννοουν για κομπλιμεντο μεσα στην αγνοια τους.
-Μα δε φαινεται για ημιαιμο. Φαίνεται για ρατσας. (!;!;!)

Χθες δεν αντεξα και του ειπα ενα, 'ωραια, πες εσυ τοτε τι ειναι!'
-φοξ τερριε;
-ε αυτο θα ναι.

Εκτιμω πολυ αυτους που δεν ασχολουνται με τη σκουφια του σκυλου. Ειτε επειδη καταλαβαινουν το αυτονοητο ειτε επειδη δεν τους αφορα καθολου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
υπαρχουν τοσες πολλες φυλες 440? 500?
που στη τελικη αν το ψαξεις ...
για καθε ημιαιμο θα βρεις μια φυλη να του μοιαζει....
το μονο ευκολο ν απεις... μα ειναι σπανια φυλη του του καλαμουρδισταν....
ετσι ησυχαζεις μια δια παντος... και να το ψαξουν δηλαδη θα σε κοιτανε με ανοικτο στομα μετα..
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...για καθε ημιαιμο θα βρεις μια φυλη να του μοιαζει...
Πραγματικά...

Εδώ, στην ευρύτερη οικογένεια (της αδελφής μου), είχαμε τον Έκτορα, που τον χάσαμε προ 2ετίας, στα 13 χρόνια του... ένα μεγαλόσωμο σκυλί, με συμμετοχή φυλών, ων ουκ έστιν αριθμός...
Επειδή η αδελφή μου.. παρότι αφιερώνει μέρος της ζωής της (και όχι μόνο :cool: ) στα αδέσποτα και έχει πάντα στο σπίτι της 3 έως 4... έχει την "εμμονή" να αναρωτιέται από τι "ράτσες" είναι...
Αφιέρωσα όλα τα χρόνια που έζησε ο Έκτορας, για να προσδιορίσω (σαν τεστ DNA ένα πράγμα) τις "ράτσες" του... και είχα βάλει και στοίχημα με τον εαυτό μου να προσδιορίσω τη μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ "ράτσα" όπου θα ανήκε ο Έκτορας, πέρα και πάνω από κάθε αμφισβήτηση...:whistle:

Και, όσο περνούσαν τα χρόνια (και εγώ έμπαινα όλο και περισσότερο στον θαυμαστό κόσμο του σκύλου), δυσκολευόμουν όλο και πιο πολύ... μέχρι που, μιά μέρα (ίσως να είχα πιεί και κανα δύο ουισκάκια - και τίποτα άλλο δεν είχα "πιεί", σας το υπόσχομαι! :LOL: ), διαβάζοντας έναν Άτλαντα με τις 450 περίπου φυλές που αναφέρει ο @GRDANE , έπεσα επάνω στη "ράτσα" του Έκτορα: Μία φωτογραφία, τραβηγμένη με την κατάλληλη γωνία, έδειχνε απερίφραστα CAO DE FILA SAN MIGUEL !!!:p:D

Τέλος η αγωνία πλέον!!!
Από τη βραδιά εκείνη, που ενημερώθηκε, η αδελφή μου μπόρεσε, επιτέλους, να κοιμηθεί ήσυχη (μετά από 9-10 χρόνια που ο Έκτορας έκανε τη "βρωμοδουλειά", να τους κρατάει ασφαλείς - στην πράξη ή στη σκέψη): Ναι, ο Έκτορας ΕΧΕΙ γονίδια ενός "ferocious" φύλακα!!! Τώρα, πλέον, μπορούμε να ηρεμήσουμε!:)

Υ.Γ. Και, σαφέστατα, είχαμε στα χέρια μας και την εξωτική "ράτσα", που έκανε όλα τα στόματα να μένουν ορθάνοιχτα...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr

Οκ τον ανακαλυψα!
Rough coated jack russell terrier
Ομως επειδη ειναι διπλος στο μεγεθος και μπορεί να εχουν ενστασεις θα κολλησω ενα giant στην αρχη του τιτλου.
Sancho- giant rough coated jack russell terrier mix
Θα κλεισω ετσι τα στοματα οσων λενε οτι παραειναι ομορφος για να ναι ημιαιμος! :confused::LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf