Νέο μέλος ψάχνει για σκύλο και συμβουλές


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ούτε για εμένα υπάρχει λόγος!
Όσο για τον Ελβετικό ...εγω από αυτά που έχω δει με τη δικιά μου ...χωρίς καμία εκπαίδευση (εκ φύσεως δηλαδή) ,το μόνο που φυλάει είναι το ...φαγητό της από άλλα σκυλιά (όταν έρχονται σπίτι οι φίλοι της) !!!
Βέβαια είναι ακόμα 15 μηνών!
Όταν μεγαλώσει μπορεί να γίνει Bianca η βάρβαρη :LOL::LOL::LOL::LOL:
Εμένα δε που είναι "προϊόν" BYB και υποτίθεται ότι είναι Γ.Π. με Ελβετικό (ένας Θεός ξέρει τι άλλο) είναι τρομερή... ΦΥΛΑΚΑΣ! Το μόνο που φυλάει είναι τα παιχνίδια και τις λιχουδιές της στη βόλτα κι αυτό μόνο αν δεν γνωρίζει και πολύ τα άλλα σκυλιά.. Για το σπίτι ΦΟΒΕΡΗ! Τα μακαρόνια με κιμά που λέγαμε?? Ε θα τα φτιάξει και θα τα κεράσει στον κλέφτη! :cautious: Μη σου πω θα του δώσει γαλατάκι και μπισκοτάκια λες και υποδέχεται τον Άι Βασίλη ένα πράγμα.. Πςςς όχι παίζουμε. Ευτυχώς που δεν περιμένουμε από το σκύλο να μας φυλάξει. Θα γελάγανε κι οι πόρτες.. :D:LOL:
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Έχει πάρει το χαρακτήρα του ελβετικού:love::love::love:
Πάντως έχουμε .. σκυλιά με τρόπους!
Όποιος μπει σπίτι, να τον βάλουν μέσα ,να τον κεράσουν....
Όχι σαν κάτι ακατάδεκτα! Τς Τς Τς :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Active Member
17 Αυγούστου 2015
37
6
38
Αμα εκπαιδευσεις τον σκυλο, και μακαρονια με κιμα θα κανει....
Με αυτή τη λογική θα βάλεις ντόπερμαν να κυνηγήσει μπεκάτσα , γιατί κάποιος μπορεί να το έχει εκπαιδεύσει...
Χαχαχα

Και κατι τελευταιο...ρωτας ρωτας ρωτας για τον σκυλο....
Αυτό δεν το έπιασα! Θες να πεις ότι κάνω άσκοπες ερωτήσεις;


Εσυ μπορεις να εχεις πχ ενα σκυλο που εχει εκπαιδευτει για φυλαξη?
Γιατί να μην μπορώ;
Το άτομο που θέλει φύλακα σπίτι πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές;

@ Michalis-Maya συναγερμό έχω ήδη...

Τον σκύλο τον θέλω για να νοιώθει η γυναίκα μου περισσότερο ασφαλής, γιατί λείπω κάποια βράδια από το σπίτι λόγω δουλειάς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Το άτομο που θέλει φύλακα σπίτι πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές;
Επειδή όπως λέει και ο @johnk περιδιαβαίνουν και κάτι άγνωστοι αναγνώστες, απ'αυτό το φόρουμ, και επειδή συχνά-πυκνά, ισοπεδώνουμε τις έννοιες, ο σωστά εκπαιδευμένος σκύλος-φύλακας, θέλει πάρα πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές ιδιοκτήτη [ενός-όχι ομάδας ιδιοκτητών > σύζυγος, μαμά, παιδιά, γιαγιά, ξαδέλφη]. Τόσο συγκεκριμένες, που είναι μετρημένοι όσοι προτίθενται να προσπαθήσουν να ανταπεξέλθουν. Κι απ'αυτούς, ακόμη λιγότεροι, τελικά τα καταφέρνουν.

Ξεκολλήστε λοιπόν από το μυαλό σας, την έννοια "σκύλος πολυεργαλείο". Δεν υφίσταται.
 




Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Δεν σε ρωτάω τι σημαίνει "σπάσιμο" του σκύλου, γιατί ξέρω πάρα πολύ καλά.
Θέλω να καταλήξω στο γιατί, να "σπάσεις" έναν σκύλο που εκ φύσεως δεν κάνει [αν, δεν κάνει ο Ελβετικός, δεν ξέρω], αντί να εκπαιδεύσεις απλά, όμορφα και ωραία, έναν σκυλο που εκ φύσεως κάνει. Αυτό!
Τι ειναι βρε παιδια το σπασιμο του σκυλου? Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι του αλλαζουν χαρακτηρα, απο ηπιο γινεται αγριο?
Κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο? Γιατι επιθυμητο δεν θαπρεπε να ειναι, οπως λεει και το μαρεκο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ότι με "σκληρή" εκπαίδευση (χρησιμοποίησαν την έκφραση "σπάσιμο" του σκύλου) όλα γίνονται!

2) Πάντως, ένα cane corso που είδα σε μια βόλτα και είχε κάνει την εκπαίδευση για φύλαξη ήταν …απόμακρο μεν αλλά ένοιωθες ότι παρακολουθούσε τη κάθε σου κίνηση…
1) Από αυτούς που "σου είπαν"... ΜΑΚΡΥΑ!

2) Να επανορθώσουμε (για τον "άγνωστο αναγνώστη", που λέει η @mareco), λιγάκι την ορθότητα του πράγματος... αλλά και για σένα, ώστε να κατανοήσεις την ουσία της "φύλαξης"...

Το (τυπικό - τα έχουμε ξαναπεί) Cane Corso είναι φυλή που αναφέρεται, όχι απλά σαν "φύλακας", αλλά ως "φυσικός φύλακας"... δηλαδή, διαθέτει εκείνα τα χαρακτηριστικά (γονίδια) που θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να τον καθοδηγήσουν στην εργασία του... η εκπαίδευση φύλαξης, ενδέχεται (είναι πολύ πιθανό) να ενισχύσει αυτά τα χαρακτηριστικά και να τα κατευθύνει εκεί που επιθυμεί ο ιδιοκτήτης - εκπαιδευτής...
Αυτό που είδες, λοιπόν... ότι ήταν "απόμακρο μεν"... και ότι "παρακολουθούσε την κάθε σου κίνηση"...
ΔΕΝ οφείλεται στην εκπαίδευση φύλαξης... αλλά, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στο γεγονός ότι είναι Cane Corso (ή και καμιά 30-40αριά άλλες φυλές - "φυσικοί φύλακες")... αυτό συμβαίνει γιατί το πρότυπο των φυλών αυτών (στο παράδειγμα, του Cane Corso) αναφέρει:
α) "aloof" (καχύποπτο)... δηλαδή: "παρακολουθούσε την κάθε σου κίνηση"...
β) "reserved with strangers" (επιφυλακτικό με τους αγνώστους)... δηλαδή: "απόμακρο μεν"...

...ο σωστά εκπαιδευμένος σκύλος-φύλακας, θέλει πάρα πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές ιδιοκτήτη [ενός-όχι ομάδας ιδιοκτητών > σύζυγος, μαμά, παιδιά, γιαγιά, ξαδέλφη]. Τόσο συγκεκριμένες, που είναι μετρημένοι όσοι προτίθενται να προσπαθήσουν να ανταπεξέλθουν. Κι απ'αυτούς, ακόμη λιγότεροι, τελικά τα καταφέρνουν...
Το παραθέτω και πάλι, ώστε να εμπεδωθεί!

Τι ειναι βρε παιδια το σπασιμο του σκυλου? Απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι του αλλαζουν χαρακτηρα, απο ηπιο γινεται αγριο?
Η λέξη "άγριο", με την σωστή της έννοια σημαίνει "μη εξημερωμένο"... και αυτή η έννοια συνοδεύεται από μία "ΠΡΟΙΚΑ"... που θα προσπαθήσω να εξηγήσω...

Κατ' επέκταση της λέξης αυτής, λοιπόν, μπορεί ο καθένας (δυστυχώς, ακόμα και πολλοί εκπαιδευτές) να μεταφράσει το (συχνά) ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ή ανεξέλεγκτο σκυλί σαν "άγριο"...
Όλοι οι υπόλοιποι, θα το μεταφράσουμε σαν "ακοινώνητο"... ή, σαν "χωρίς να γνωρίζει πολλά ερεθίσματα"... όπως περίπου (για να μην πω ακριβώς) τα "ΑΓΡΙΑ" ζώα...

Και ποιά είναι η "προίκα" που έχουν τα άγρια ζώα απέναντι στον άνθρωπο (όταν είναι ΟΡΘΙΟΣ)? ο ΦΟΒΟΣ...
Τα άγρια ζώα, λοιπόν, δαγκώνουν - σκοτώνουν (με μεγάλη ηρεμία) κυρίως για ένα λόγο: Για να ΦΑΝΕ...
Και, αρκετά πιο σπάνια, δαγκώνουν - σκοτώνουν για να υπερασπίσουν "τα ιερά και τα όσια" (περιοχή, ή και αγέλη)...
Και αυτά, το κάνουν απέναντι σε άλλα ζώα... όχι, όμως, στον άνθρωπο (όταν είναι ΟΡΘΙΟΣ)... γιατί τον ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ (και δεν πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη το "γιατί" τον φοβούνται)...
Αν χρειαστεί, βέβαια, δηλαδή αν νιώθουν ότι κινδυνεύουν από τον άνθρωπο, θα επιτεθούν για να τον δαγκώσουν... από ΦΟΒΟ...
Έτσι ακριβώς συμβαίνει και στα "άγρια" σκυλιά... τα "μη κοινωνικοποιημένα", που λέει η κυριλέ ορολογία μας:
- Θα γαυγίζουν ανεξέλεγκτα (ακατανόητο από τους πολλούς - κατανοητό, όμως, από τους γνώστες)... το παγκόσμιο σήμα των αγελαίων ζώων: "βοήθεια, ένα χεράκι ρε παιδιά, έρχεται άγνωστος"!
- Θα δαγκώνουν με μεγαλύτερη ευκολία, "άμα τη εμφανίσει"... το παγκόσμιο σήμα των αγελαίων ζώων: "θα σε φάω πριν με φάς"! Από φόβο...

Όσο πιο κοινωνικοποιημένα είναι τα σκυλιά, τόσο ευκολότερα μπορούν να εκπαιδευτούν (και) στη φύλαξη... μιάς και έχουν εκτεθεί (με επιτυχία, εννοείται) σε πολλά και ποικίλλα ερεθίσματα...

Υ.Γ. Θα μπορούσαμε να συζητάμε επί μέρες γι' αυτά τα ζητήματα...
 
Last edited:


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Active Member
17 Αυγούστου 2015
37
6
38
1) Από αυτούς που "σου είπαν"... ΜΑΚΡΥΑ!

2) Να επανορθώσουμε (για τον "άγνωστο αναγνώστη", που λέει η @mareco), λιγάκι την ορθότητα του πράγματος... αλλά και για σένα, ώστε να κατανοήσεις την ουσία της "φύλαξης"...

Το (τυπικό - τα έχουμε ξαναπεί) Cane Corso είναι φυλή που αναφέρεται, όχι απλά σαν "φύλακας", αλλά ως "φυσικός φύλακας"... δηλαδή, διαθέτει εκείνα τα χαρακτηριστικά (γονίδια) που θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να τον καθοδηγήσουν στην εργασία του... η εκπαίδευση φύλαξης, ενδέχεται (είναι πολύ πιθανό) να ενισχύσει αυτά τα χαρακτηριστικά και να τα κατευθύνει εκεί που επιθυμεί ο ιδιοκτήτης - εκπαιδευτής...
Αυτό που είδες, λοιπόν... ότι ήταν "απόμακρο μεν"... και ότι "παρακολουθούσε την κάθε σου κίνηση"...
ΔΕΝ οφείλεται στην εκπαίδευση φύλαξης... αλλά, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στο γεγονός ότι είναι Cane Corso (ή και καμιά 30-40αριά άλλες φυλές - "φυσικοί φύλακες")... αυτό συμβαίνει γιατί το πρότυπο των φυλών αυτών (στο παράδειγμα, του Cane Corso) αναφέρει:
α) "aloof" (καχύποπτο)... δηλαδή: "παρακολουθούσε την κάθε σου κίνηση"...
β) "reserved with strangers" (επιφυλακτικό με τους αγνώστους)... δηλαδή: "απόμακρο μεν"...



Το παραθέτω και πάλι, ώστε να εμπεδωθεί!



Η λέξη "άγριο", με την σωστή της έννοια σημαίνει "μη εξημερωμένο"... και αυτή η έννοια συνοδεύεται από μία "ΠΡΟΙΚΑ"... που θα προσπαθήσω να εξηγήσω...

Κατ' επέκταση της λέξης αυτής, λοιπόν, μπορεί ο καθένας (δυστυχώς, ακόμα και πολλοί εκπαιδευτές) να μεταφράσει το (συχνά) ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ή ανεξέλεγκτο σκυλί σαν "άγριο"...
Όλοι οι υπόλοιποι, θα το μεταφράσουμε σαν "ακοινώνητο"... ή, σαν "χωρίς να γνωρίζει πολλά ερεθίσματα"... όπως περίπου (για να μην πω ακριβώς) τα "ΑΓΡΙΑ" ζώα...

Και ποιά είναι η "προίκα" που έχουν τα άγρια ζώα απέναντι στον άνθρωπο (όταν είναι ΟΡΘΙΟΣ)? ο ΦΟΒΟΣ...
Τα άγρια ζώα, λοιπόν, δαγκώνουν - σκοτώνουν (με μεγάλη ηρεμία) κυρίως για ένα λόγο: Για να ΦΑΝΕ...
Και, αρκετά πιο σπάνια, δαγκώνουν - σκοτώνουν για να υπερασπίσουν "τα ιερά και τα όσια" (περιοχή, ή και αγέλη)...
Και αυτά, το κάνουν απέναντι σε άλλα ζώα... όχι, όμως, στον άνθρωπο (όταν είναι ΟΡΘΙΟΣ)... γιατί τον ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ (και δεν πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη το "γιατί" τον φοβούνται)...
Αν χρειαστεί, βέβαια, δηλαδή αν νιώθουν ότι κινδυνεύουν από τον άνθρωπο, θα επιτεθούν για να τον δαγκώσουν... από ΦΟΒΟ...
Έτσι ακριβώς συμβαίνει και στα "άγρια" σκυλιά... τα "μη κοινωνικοποιημένα", που λέει η κυριλέ ορολογία μας:
- Θα γαυγίζουν ανεξέλεγκτα (ακατανόητο από τους πολλούς - κατανοητό, όμως, από τους γνώστες)... το παγκόσμιο σήμα των αγελαίων ζώων: "βοήθεια, ένα χεράκι ρε παιδιά, έρχεται άγνωστος"!
- Θα δαγκώνουν με μεγαλύτερη ευκολία, "άμα τη εμφανίσει"... το παγκόσμιο σήμα των αγελαίων ζώων: "θα σε φάω πριν με φάς"! Από φόβο...

Όσο πιο κοινωνικοποιημένα είναι τα σκυλιά, τόσο ευκολότερα μπορούν να εκπαιδευτούν (και) στη φύλαξη... μιάς και έχουν εκτεθεί (με επιτυχία, εννοείται) σε πολλά και ποικίλλα ερεθίσματα...

Υ.Γ. Θα μπορούσαμε να συζητάμε επί μέρες γι' αυτά τα ζητήματα...
Ευχαριστώ πολύ...