Το εκτροφικό μέλλον των φυλών με αχρείαστη εργασία


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τάσο,
Παρότι δεν έχω μελετήσει (σχεδόν καθόλου) τη φυλή...
Σαν να μου φαίνεται ότι (μορφολογικά) παραμένει "βράχος"???
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Ας το ξαναδουμε σε 50-100 χρονια. Τωρα εχει αρχισει να τραβαει το ενδιαφερον. Ταινιουλες, σειρες κλπ.
Και δεν είναι το μορφολογικό θέμα. Να μην του χαλάσουν τον χαρακτήρα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τάσο,
Παρότι δεν έχω μελετήσει (σχεδόν καθόλου) τη φυλή...
Σαν να μου φαίνεται ότι (μορφολογικά) παραμένει "βράχος"???
Οπως ειπε κ ο μιχαλης δεν πιστευω οτι οποιον εχει μαλι τον ενδιαφερει η μορφολογια η καποιος θα το ζητησει για την ομορφια του.
Αν το σωσει κατι αυτο θα ειναι η ασχημια τους.
 
  • Like
Reactions: vek and johnk




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ψαρευεις για κομπλιμεντα, νομιζω...
Εγω;πραγματικα τα θεωρω κακασχημα σκυλια.φαντασου πριν αναγκαστω να παρω το πρωτο δεν ηθελα ουτε να τα δω.
Βεβαια τοτε καταλαβα οτι οσο ασχημο ειναι εξωτερικα τοσο καλο ειναι σενολα τα αλλα.ειναι σαν να του εδωσαν τα παντα κ δεν κοιταξαν την εμφανιση.
Σαν να σκας ενα καρο λεφτα για να παρεις εβο κ το τσικουετσεντο να εχει καλυτερο σαλονι.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν πάντως αποφασίσουν να "εξελίξουν" τα μαλινουά, ελπίζω να ξεκινήσουν από τα δάχτυλα τους. Δεν εχω δει πιο άσχημα δάχτυλα ποδιών σκύλου!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
ΟΟΟΟΟφφ τοπικ,

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει απο κοντα παρα μονο μια φορα. Ημασταν στην Παρνηθα σε ενα αγροτικο δρομο και οπως προχωρουσαμε 3 ανθρωποι-2 σκυλοι βλεπουμε στα 50- 100 μετρα εναν κυριο με ενα σκυλο. Το καταλαβα οτι ηταν μαλινουα και εχοντας ακουσει διαφορα, τα χρειαστηκα. Ολα λυτα εν τω μεταξυ. Πλησιαστηκαμε, μυριστηκαμε και αυτο ηταν. Το αστειο ηταν οτι όταν το πρωτοειδα απο αποσταση, το θεωρησα θηριο. Δεν κανω πλακα, το εβλεπα γιγαντιο. Πλησιαζοντας και καθως κοπαζε ο 'φοβος', ολο και μικραινε, μεχρι που συναντηθηκαμε και τελικα ηταν τοσο καλο που μου φανηκε μικροσωμο. Καλο εννοω υπακουο και ηρεμο. Θηλυκο ηταν.

γκουγκλαρω δακτυλα μαλινουα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ghelly


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Παρόμοια ερωτήματα είχαν και στα τέλη του 19ου αιώνα.

Βιομηχανική επανάσταση, αστυφιλία, εκθέσεις, συντέλεσαν στο να παραμεριστεί η αναπαραγωγή με βάση την ικανότητα και την χρησιμότητα και να βασιστεί κυρίως στην μορφολογία που θα έχει ο σκύλος.

Από τότε μέχρι σήμερα προστέθηκαν και άλλες φυλές και από αυτές που υπήρχαν, κάποιες χάθηκαν, κάποιες ενσωματώθηκαν σε άλλες, κάποιες χωρίστηκαν, κάποιες άλλες κινδυνεύουν.

Αξίζει βέβαια να πούμε πως η μορφολογία ΔΕΝ είναι θέμα ομορφιάς, αλλά χρηστικότητας.
Η ανατομία σχετίζεται άμεσα με την ικανότητα ενός σκύλου να ανταπεξέλθει στην εργασία του. Οποια κι αν ήταν αυτή.
Ακόμα και οι χρωματισμοί έχουν την σημασία τους. Οχι σε όλες τις φυλές, αλλά σε αρκετές. Η ύπαρξη ή όχι υποστρώματος, το δάγκωμα, η ουρά και η θέση της, το στήθος, το στέρνο, οι γωνιώσεις, ο λαιμός, υπάρχουν ένα σωρό χαρακτηριστικά που συγκαταλέγονται στην μορφολογία και είναι απαραίτητα.
Κάτι που οι παλιότεροι εμπειρικά γνώριζαν - λόγω συνθηκών - πλέον όμως σιγά σιγά όλο αυτό δυστυχώς αρχίζει και χάνεται, γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να βρούμε συσχετισμούς, δεν μπορούμε να τα δούμε στην πράξη τι κάνουν.

Και όπως γράφει ένας φίλος, πιο συχνά θα βρούμε βιβλία σε βιβλιοθήκες για το πως θα πάρουμε το BIS, ή πως θα εξασκηθούμε στο free stack, παρά για την χρησιμότητα του κάθε χαρακτηριστικού και την ιστορία που υπάρχει από πίσω.

Το οτι κάποιοι σκύλοι πλέον δεν εργάζονται όπως παλιά, είναι αναπόφευκτο αποτέλεσμα συνθηκών και εξέλιξης της ίδιας της ανθρωπότητας και των αναγκών της.
Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν άτομα φυλών που είναι ικανότατα να εργαστούν και έχουν όλο το πακέτο. Απλά δεν υπάρχει πλέον αντικείμενο εργασίας - τουλάχιστον οσον αφορά την πλειοψηφία των σκύλων.


Τα δάχτυλα και οι πατούσες που λέτε, λέγανε σε ένα σεμινάριο για μπόξερ, πως έχουν σχέση με το ταμπεραμέντο. Δεν έχω βρει δυστυχώς παραπάνω πληροφορίες, έχω όμως ένα σκίτσο που δείχνει τις αλλαγές στον ίδιο σκύλο - το οποίο θα ανεβάσω από τον άλλο υπολογιστή να το δείτε το απόγευμα.
Επειδή εκεί βρίσκονται οι ιδρωτοποιοί αδένες και όταν στρεσάρονται ιδρώνουν - σαν κι εμάς τους ανθρώπους - το πρώτο πράγμα που κοιτάς είναι τα πόδια τους.
Για αυτό - λένε - πως υποδηλώνουν τον χαρακτήρα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το οτι κάποιοι σκύλοι πλέον δεν εργάζονται όπως παλιά, είναι αναπόφευκτο αποτέλεσμα συνθηκών και εξέλιξης της ίδιας της ανθρωπότητας και των αναγκών της.
Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν άτομα φυλών που είναι ικανότατα να εργαστούν και έχουν όλο το πακέτο. Απλά δεν υπάρχει πλέον αντικείμενο εργασίας - τουλάχιστον οσον αφορά την πλειοψηφία των σκύλων.
Άρα λοιπόν "εμείς" έχουμε και το μαχαίρι και το ψωμί. Δλδ μπορούμε να διαμορφώσουμε σε βάθος χρόνου την εξέλιξη μιας φυλής. Αν δεν υπάρχει πλέον αντικείμενο εργασίας....διατηρούμε την φυλή και την προσανατολίζουμε σε κάτι "κοντινό" σε σχέση με αυτό που είναι γεννημένα να κάνουν?...τα κάνουμε σκυλιά συντροφιάς ?...υπάρχει κάποιος λόγος να συνεχίζει να υπάρχει η φυλή ?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Την διατηρούμε σεβόμενοι την ιστορία της και προσπαθούμε όσο είναι δυνατό να διατηρήσουμε τα χαρακτηριστικά που αποτελούν την κινητήριο δύναμη, αυτό που βρίσκεται ανάμεσα στα αυτιά τους. :D

Ο Ερμής πχ το έχει.
Μορφολογικά δεν ξέρω πως είναι, αλλά με βάση τις περιγραφές σου και τα βιντεάκια που έχω δει, δείχνει φουλ ρεμάλι. - με την καλή τερριεροέννοια. :p
Αυτό είναι που θέλουμε.
Αυτό ο Ερμής σου από κάπου το κληρονόμησε.
Δεν χάνεται.

Αρα υπάρχουν τα υλικά. Οσον αφορά το μυαλό τουλάχιστον.
Αν έχεις και το σώμα, τότε έπιασες μπίνγκο...

Για μένα είναι θέμα σεβασμού της ιστορίας και της παράδοσης.
Δεν προσαρμόζεσαι στις εκάστοτε απαιτήσεις.
Οδηγός σου είναι το πρότυπο και η ιστορία μιας φυλής.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν πάντως αποφασίσουν να "εξελίξουν" τα μαλινουά, ελπίζω να ξεκινήσουν από τα δάχτυλα τους. Δεν εχω δει πιο άσχημα δάχτυλα ποδιών σκύλου!
Εγώ πάλι θα πάρω την κουρτίνα 2 που λέει ότι αν είναι αν "εξελίξουν" τα Malinois καλύτερα να αρχίσουν από τα αδύναμα νεύρα...:)
 
  • Like
Reactions: johnk and ghelly


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Φαντάζομαι Στέλιο το λες με δόση χιούμορ, αλλά αν αυτά τα αδύναμα νεύρα είναι επιθυμητό χαρακτηριστικό της φυλής που την συνοδεύει από τα γεννοφάσκια της και τα αλλάξουμε, αλλάζουμε μέρος της ταυτότητας της φυλής.

Εμείς οφείλουμε να προσαρμοζόμαστε στις απαιτήσεις και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των φυλών και όχι να προσπαθούμε να τις αλλάξουμε για να τις φέρουμε στα μέτρα μας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπάρχει, δηλαδή, περίπτωση να είναι τα αδύναμα νεύρα επιθυμητό χαρακτηριστικό; Γιατί θεωρώ άλλο τα αδύναμα νεύρα από τον εκρηκτικό χαρακτήρα. Όπως και τη νευρικοτητα, θεωρώ ότι κακώς τη συγχεουμε με την αεικινησια
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι καθόλου χιούμορ. Δεν μίλησα για αδύναμα νεύρα, απλά λέω ότι ο πήχης από το over πρέπει να πάει στο standar, όχι στο low!
Δεν χαρακτηρίζουμε όλη την φυλή, απλώς γενικά τα Malinois είναι ένα τσικ παραπάνω (overtype που λέμε και στο χωριό μου). Θέλω να πω ότι μπορούν να δουλέψουν παραπάνω την εκτροφή στο κομμάτι αυτό χωρίς να αλλοιώσουν χαρακτηριστικα.
Πάντα δεδομένης της εργασίας που πρέπει να φέρουν έτσι?

Πολλοί μπερδεύουν τα υπερβολικά νεύρα με το πάθος. Τα υπερβολικά νεύρα δεν είναι το πάθος, είναι η στιγμιαία μη διαχείρηση δεδομένων πάνω πχ. σε κάποιο τεχνικό κομμάτι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Πολλοί μπερδεύουν τα υπερβολικά νεύρα με το πάθος. Τα υπερβολικά νεύρα δεν είναι το πάθος, είναι η στιγμιαία μη διαχείριση δεδομένων πάνω πχ. σε κάποιο τεχνικό κομμάτι.
Πολύ σωστός, Στέλιο!
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καταπληκτικό αλλά και πολύ στενάχωρο το βίντεο που έβαλε ο Παναγιώτης. :(
Ο υπερτυπισμός σε όλο του το μεγαλείο!
Το πρόβλημα κατ' εμέ έγκειται στο ότι ο κόσμος διαλέγει σκύλο βάσει εμφάνισης και όχι βάσει του τι ζητάει από του σκύλο, του τρόπου ζωής του κλπ. Θα έπρεπε όπως διαλέγεις - λέμε τώρα - μοτοσυκλέτα βάσει των αναγκών, έτσι να κάνουμε και με το σκύλο ώστε να έχουμε ένα σκύλο που να μας ταιριάζει. Καταλαβαίνω βέβαια ότι η εμφάνιση κλέβει καρδιές κι αυτό άλλωστε σώζει και πολλά αδέσποτα.
Με την εξέλιξη και τη τεχνολογία πολλοί σκύλοι μένουν χωρίς δουλειά βέβαια. Στη δική μου φυλή, τα border collie, έχει αρχίσει δυστυχώς κι εδώ ο διαχωρισμός σε εργασιακά και show dogs αν και υπερτερούν ακόμα τα εργασιακά. Παίρνει κάποιος bc επειδή άκουσε ότι είναι το πιο έξυπνο σκυλί αλλά επειδή δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του θα πάρει από show γραμμές για να το έχει για pet, με πιο μακριά τρίχα για να είναι πιο "όμορφο" κλπ.
Πιστεύω ότι το εκτροφικό μέλλον των φυλών με αχρείαστη εργασία είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το διαχωρισμό των εργασιακών / μορφολογικών.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Και εγω δεν ξερω πολλα απο Μαλιά αλλα εκείνα τα παλιά στις
φωτο σίγουρα ειναι 5-10cm ψηλότερα και 10-15 κιλά βαρύτερα.

Αλλα νομίζω για τις εργασίες που προορίζονται σημερα δεν υπάρχει
τιποτα καλήτερο. Και αυτές οι εργασίες δεν νομίζω να εχουν
αλλαξει με παλεότερα εκτός απο τα κυναθληματα τα οποια εχουν
άμεση σχεση με την εργασία τους.

Θα ρισκάρω και κατι για τα νεύρα τους:) Αφου εργασία και
κυναθληματα απαιτούν υψηλές στροφές ξέρετε πολλές φιλες
να λειτουργούν καλα στις υψηλές στροφές; Σπάνια άτομα ισος:)
Ο κινητήρας απο τα δικα μου πχ στις χαμηλές λειτουργεί μεταξένια.
Στις υψηλές ρετάρει:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf