Βάρος Rottweiler


Michas

New Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
2
0
32
Γειά σας. Εχω ένα θυληκο rottweiler 9 1/2 μηνων. Ζυγιζει 20-21 kg. Είνα φυσιολογικό το βαρος ή ειναι λιγο για τους μηνες του? Αν είναι λίγο τι πρεπει να κανω;
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καταρχας της εχεις κανει ενδοπαρασιτωση?εισαι σιγουρος δλδ οτι ειναι warm free?
Υστερα η ιδια τρωει κανονικά ή είναι μίζερη? Κ τι τρωει? Τι την ταΐζεις?
Πχ η δικια μου κοντα 6 μηνων ηταν 18,5kg κ λιγο πριν χρονισει εκτινάχθηκε στα 36kg...τωρα που ναι κοντα 3 ειναι 42 κ σε διαιτα γιατι για τον σωματοτυπο της ειναι πολλα...θα μου πεις για 6 κιλα? 6 κιλα ομως σε σκυλο ειναι πολλα!
Γιαυτο μην αγχωνεσαι, οτι ειναι να παρει θα το πάρει, απλα φροντισε να εξαλειψεις οποιονδήποτε φοβο περι υγείας!
Στα κιλα δλδ στανταρ δεν υπάρχει (σου λεει απο τοσο μέχρι τόσο) γιατι σωματοτυπος με σωματοτυπο διαφερει, εαν στο ματι σου φαινεται ενταξει (ουτε αδύνατη ουτε χοντρή) τοτε προφανώς κ ειναι ok (συμβουλεψου κ τον πίνακα που σου ανερτησε παραπάνω ο Μιχαλης, που είναι κ ο γενικός κανονας για ολα τα σκυλια)
 


Michas

New Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
2
0
32
Καταρχας της εχεις κανει ενδοπαρασιτωση?εισαι σιγουρος δλδ οτι ειναι warm free?
Υστερα η ιδια τρωει κανονικά ή είναι μίζερη? Κ τι τρωει? Τι την ταΐζεις?
Πχ η δικια μου κοντα 6 μηνων ηταν 18,5kg κ λιγο πριν χρονισει εκτινάχθηκε στα 36kg...τωρα που ναι κοντα 3 ειναι 42 κ σε διαιτα γιατι για τον σωματοτυπο της ειναι πολλα...θα μου πεις για 6 κιλα? 6 κιλα ομως σε σκυλο ειναι πολλα!
Γιαυτο μην αγχωνεσαι, οτι ειναι να παρει θα το πάρει, απλα φροντισε να εξαλειψεις οποιονδήποτε φοβο περι υγείας!
Στα κιλα δλδ στανταρ δεν υπάρχει (σου λεει απο τοσο μέχρι τόσο) γιατι σωματοτυπος με σωματοτυπο διαφερει, εαν στο ματι σου φαινεται ενταξει (ουτε αδύνατη ουτε χοντρή) τοτε προφανώς κ ειναι ok (συμβουλεψου κ τον πίνακα που σου ανερτησε παραπάνω ο Μιχαλης, που είναι κ ο γενικός κανονας για ολα τα σκυλια)
Τρώει κανονικά απλα την συγκρινω με αλλα rottweiller και μου φενεται μικρή omvw ta αλλα μπορει να είναι μεγαλυτερα σε ηλικία. Της εχω κάνει αποπαράτωση πριν 2 μερες αρα αν υπήρχε πρόβλημα θα μου το ελεγε ο κτηνιατρος. Στην αρχη την τάιζα την τροφη ProPlan puppy μετα την αλλαξα και την ταιζω την τροφη MEGABONE. Ευχαριστώ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τρώει κανονικά απλα την συγκρινω με αλλα rottweiller και μου φενεται μικρή omvw ta αλλα μπορει να είναι μεγαλυτερα σε ηλικία...
Ο ΕΙΔΙΚΟΣ στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ο εκτροφέας της... γιατί ξέρει τις γραμμές της. Εκείνος τι λέει?
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο... ποιος;

Ένας επί πλέον λόγος που κάνουν τον εκτροφέα μονόδρομο για την απόκτηση καθαρόαιμου κουταβιού είναι κι αυτός, το... after sales...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα κιλά παίζουν και δεν είναι στάνταρ πάντως. Έχω δει εκτροφικά λαμπ 10 κιλά κάτω από τον δικό μου. Ειδικά στην ανάπτυξη δεν μπορείς να ξέρεις με τι ρυθμούς μεγαλώνει ένας σκύλος.
Και αν είναι λίγο πιο μικρόσωμη τι; Αν δεν είναι υποσιτισμένη δεν υπάρχει θέμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τα κιλά παίζουν και δεν είναι στάνταρ πάντως. Έχω δει εκτροφικά λαμπ 10 κιλά κάτω από τον δικό μου...
Εσύ είχες δει εκτροφικά...
Εδώ πρέπει να απαντήσουμε "δια γυμνού οφθαλμού"!!!:cool::whistle:
 
  • Like
Reactions: Orilis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εσύ είχες δει εκτροφικά...
Εδώ πρέπει να απαντήσουμε "δια γυμνού οφθαλμού"!!!:cool::whistle:
Έχουμε και πολλά βουνά στη χώρα μας μωρέ και που να τρέχουμε τώρα...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τρώει κανονικά απλα την συγκρινω με αλλα rottweiller και μου φενεται μικρή omvw ta αλλα μπορει να είναι μεγαλυτερα σε ηλικία. Της εχω κάνει αποπαράτωση πριν 2 μερες αρα αν υπήρχε πρόβλημα θα μου το ελεγε ο κτηνιατρος. Στην αρχη την τάιζα την τροφη ProPlan puppy μετα την αλλαξα και την ταιζω την τροφη MEGABONE. Ευχαριστώ.
Λοιπον εγω μεχρι κ που χρονισε ταιζα 3 φορες την μερα κ μεχρι 18 μηνων puppy τροφη κ απο κει κ περα 2 φορες την μερα κ μετα πηδηξα σε adult, την megabone δεν την γνωριζω, μπορεις ισως να μας βάλεις κάποιο λινκ, για την proplan προσωπικα δεν εχω κ τις καλυτερες των εντυπωσεων-αλλα αυτη ειναι δικη μου αποψη επειδη σε μας εκατσε εντελως στραβα!
Τα αλλα που βλέπεις μπορει ναναι μεγαλύτερα μπορει ναναι αρσενικα,μπορει 1002, μα κυρίως δεν ειναι δικα σου, μη κοιτας τα αλλα, να κοιτας την δικια σου...κ μενα μου την λενε κοντη την Ηρα...δεν ειναι ομως, ειναι στιβαρη...κ 61cm=εντος προτυπου;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf