Από που να το υιοθετίσω;


Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Γεια σας και πάλι!

Αυτή τη φορά, γράφω με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη καθώς πήρα την τελική απόφαση να κάνω μια καλή πράξη και να υιοθετήσω ένα αδέσποτο! Χρειάστηκε πολλή σκέψη για να βρω ένα επιχείρημα να μην αποκτήσω ένα jack russell και μερικά σάιτ όπως αυτό εδώ με βοήθησαν πολύ! Κατάλαβα ότι το μόνο που χρειάζομαι είναι απλά ένα γούνινο φιλαράκι.

Το ερώτημά μου είναι από που να αποκτήσω αυτό το φιλαράκι; Εννοώ ξέρετε κάποια σάιτ ή χώρους όπου μπορώ να επισκεφτώ ώστε να έχω μια ποικιλία φατσών από την οποία θα διαλέξω αυτή που μου αρέσει περισσότερο;
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Υπάρχουν πάντου πολλά ακόμα και στο φβ.....κάποια που μου έρχονται στα γρηγορα
www.fazoo.gr, www.stray.gr ζητώ συγνώμη από τα υπολοιπά είναι πολλά δε μπορώ να θυμηθώ!
 
  • Like
Reactions: ioanna a








Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αγαπητε Νικολα. περα απο τα stray, fazoo, strayhelp, spaz, kaz και σιγουρα ακομα ξεχναω παρα πολλα, να σου πω οτι αν εισαι αθηνα, υπαρχει το φιλοζωικο σωματειο του ζωγραφου με δικο του καταφυγιο οπυ μπορεις να δεις και απο κοντα σκυλια, επισης καταφυγια εχουν και η ζωοφιλικη ενωση ηλιουπολης, και φυσικα το φιλοζωικο σωματειο νικαιας. Τελος να σου πω οτι υπαρχουν και "τα φανασματα ασπροπυργου" οι οποιοι δεν εχουν καταφυγιο αλλα μπορεις να πας μια κυριακη μαζι με ενα εθελοντη τους στον ασπροπυργο και να δεις ολες τις μουσουδες που ταιζουν στον δρομο. Καλη τυχη στην αναζητηση σου!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
..... Επισης μπορεις να κανεις μια βολτα στους δρομους κ να διαλεξεις, απευθειας.
Αγαπητέ @Νικόλας Β. ,

Θα έλεγα ότι δεν θα μπορούσα να αλλάξω ούτε μία λέξη από το post που παραθέτω, του φίλου @east49 ... απλά, ας προσθέσω κι εγώ τη συσκευασία δώρου και την "κορδέλα" σε αυτή την φανταστική πρόταση... αφού σου ομολογήσω ότι πρώτα έγραψα το δεύτερο υστερόγραφο και μετά συνέχισα εδώ, στο βασικό που θέλω να σου πω...:)

Περπατώντας στο δρόμο (και όντας χαλαρός για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο θα το κάνεις)... θα δώσεις στον εαυτό σου ένα "Θείο" δώρο: Κάποια μέρα, θα συναντήσεις το σκύλο (ή τη σκυλίτσα) που θα σε κοιτάξει... θα κουνήσει αμυδρά την ουρίτσα... και θα νιώσεις ότι με ένα μόνο σου νεύμα, θα σε "αναγνωρίσει", θα σε ακολουθήσει... και θα το θυμάται σε όλη του τη ζωή... και, κατά πάσα πιθανότητα, θα έχει το χαρακτήρα, το ταμπεραμέντο ΚΑΙ τη συμπεριφορά που ταιριάζει σε ΕΣΕΝΑ!
Θα είναι μιά πράξη: ΕΣΥ και ΑΥΤΟ...:love:
Δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΑ τέτοια σκυλιά υπάρχουν εκεί έξω και περιμένουν εσένα...
Γιατί, ακόμα και οι φιλόζωοι εθελοντές δεν τα έχουν προσέξει ακόμα...

Υ.Γ.1. Και, βέβαια, στο δρόμο δεν θα συναντήσεις μόνο "καταφρονεμένα" σκυλάκια... για το λόγο αυτό, σου είπα: "Ξόδεψε όσο χρόνο νομίζεις στην αναζήτηση αυτή και μην ζορίσεις καθόλου τον εαυτό σου να αποφασίσει"...
Το μέλος @Orilis , μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι έχω συναντήσει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ τον "σκύλο-που-θα-τον-έλεγαν-Κάσπερ"...:cool:

Υ.Γ.2. Και, βέβαια, μία συγκινητικά αξιόλογη εκδοχή (που θέλει κι αυτή πολλή ψυχή!) είναι να βαδίσεις στην αυλή και, κυρίως, στο διάδρομο ενός καταφυγίου... το έχω κάνει αρκετές φορές (νιώθω ενοχές που δεν το έχω κάνει πολλές φορές - αλλά έχω μεγαλώσει πια και είμαι ευσυγκίνητος... κάθε φορά, δεν μπορώ να μιλήσω στους ανθρώπους εκεί... μόνο βλέπουν τα δάκρυά μου - και νιώθω ότι το έχουν βαρεθεί αυτό)... εκεί, θα σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που ζητάς για τη δική σου προσωπική ζωή - δραστηριότητα...:)
Θα σου πω μόνο ότι το σκυλάκι που με "έβαλε" στον μαγευτικό κόσμο του "σκύλου" (και της "σκύλας") και της κυνοφιλίας... ξεκουράζει το βασανισμένο κορμάκι του στην αυλή ενός καταφυγίου, που μου έκανε την τεράστια αυτή τιμή... του Καταφυγίου Αδέσποτων Ζώων (ΚΑΖ), στο Μαρκόπουλο...:cry:
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και αν εχεις φειςμπουκ, ενδεικτικά:
ΧΑΘΗΚΕ - ΒΡΕΘΗΚΕ - ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ - ΥΙΟΘΕΤΩ - ΦΙΛΟΞΕΝΩ : ΣΚΥΛΟ ή ΑΛΛΟ ΖΩO
ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ/ PUPPIES FOR ADOPTION
ΕΝΗΛΙΚΑ ΖΩΑΚΙΑ! ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!
ΜΑΥΡΑ ΣΚΥΛΙΑ-ΜΑΥΡΕΣ ΓΑΤΕΣ (μιας και ειναι ημερα αφιερωμενη στα μαυρα σκυλια σημερα , χρονια πολλά σε όλα τα μαυρόσκυλα )
ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ!
κλπ
υπαρχουν απειρες τετοιες ομάδες στο φβ.

μεσω αγγελιας σε φιλοζωικό σαιτ ειδα για πρωτη φορα την μικρη μου-για εμενα το υπεροχότερο σκλί του κόσμου ,δεν θα αλλαζα τιποτα. Κρατα τα ματια σου ανοιχτα στους δρομους ομως οπως σου ειπαν(και εφοδιασου με σκυλομπισκότα ή κανενα πατε) γιατι ετσι θα μπορεις να υπερηφανευεσαι οτι σε διαλεξε ...
 
  • Like
Reactions: Pitsinaki and johnk


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κρατα τα ματια σου ανοιχτα στους δρομους ομως οπως σου ειπαν γιατι ετσι θα μπορεις να υπερηφανευεσαι οτι σε διαλεξε ...
Και αυτο!

Εχεις στο μυαλο σου τι ψαχνεις πανω κατω η απλα κατι να σου αρεσει;
Πχ
Μικρο μεγαλο;
Αρσενικο θυλικο;
Ασπρο μαυρο;
Κατι; η ο, τι;
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αγαπητέ @Νικόλας Β. ,

Θα έλεγα ότι δεν θα μπορούσα να αλλάξω ούτε μία λέξη από το post που παραθέτω, του φίλου @east49 ... απλά, ας προσθέσω κι εγώ τη συσκευασία δώρου και την "κορδέλα" σε αυτή την φανταστική πρόταση... αφού σου ομολογήσω ότι πρώτα έγραψα το δεύτερο υστερόγραφο και μετά συνέχισα εδώ, στο βασικό που θέλω να σου πω...:)

Περπατώντας στο δρόμο (και όντας χαλαρός για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο θα το κάνεις)... θα δώσεις στον εαυτό σου ένα "Θείο" δώρο: Κάποια μέρα, θα συναντήσεις το σκύλο (ή τη σκυλίτσα) που θα σε κοιτάξει... θα κουνήσει αμυδρά την ουρίτσα... και θα νιώσεις ότι με ένα μόνο σου νεύμα, θα σε "αναγνωρίσει", θα σε ακολουθήσει... και θα το θυμάται σε όλη του τη ζωή... και, κατά πάσα πιθανότητα, θα έχει το χαρακτήρα, το ταμπεραμέντο ΚΑΙ τη συμπεριφορά που ταιριάζει σε ΕΣΕΝΑ!
Θα είναι μιά πράξη: ΕΣΥ και ΑΥΤΟ...:love:
Δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΑ τέτοια σκυλιά υπάρχουν εκεί έξω και περιμένουν εσένα...
Γιατί, ακόμα και οι φιλόζωοι εθελοντές δεν τα έχουν προσέξει ακόμα...

Υ.Γ.1. Και, βέβαια, στο δρόμο δεν θα συναντήσεις μόνο "καταφρονεμένα" σκυλάκια... για το λόγο αυτό, σου είπα: "Ξόδεψε όσο χρόνο νομίζεις στην αναζήτηση αυτή και μην ζορίσεις καθόλου τον εαυτό σου να αποφασίσει"...
Το μέλος @Orilis , μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι έχω συναντήσει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ τον "σκύλο-που-θα-τον-έλεγαν-Κάσπερ"...:cool:

Υ.Γ.2. Και, βέβαια, μία συγκινητικά αξιόλογη εκδοχή (που θέλει κι αυτή πολλή ψυχή!) είναι να βαδίσεις στην αυλή και, κυρίως, στο διάδρομο ενός καταφυγίου... το έχω κάνει αρκετές φορές (νιώθω ενοχές που δεν το έχω κάνει πολλές φορές - αλλά έχω μεγαλώσει πια και είμαι ευσυγκίνητος... κάθε φορά, δεν μπορώ να μιλήσω στους ανθρώπους εκεί... μόνο βλέπουν τα δάκρυά μου - και νιώθω ότι το έχουν βαρεθεί αυτό)... εκεί, θα σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που ζητάς για τη δική σου προσωπική ζωή - δραστηριότητα...:)
Θα σου πω μόνο ότι το σκυλάκι που με "έβαλε" στον μαγευτικό κόσμο του "σκύλου" (και της "σκύλας") και της κυνοφιλίας... ξεκουράζει το βασανισμένο κορμάκι του στην αυλή ενός καταφυγίου, που μου έκανε την τεράστια αυτή τιμή... του Καταφυγίου Αδέσποτων Ζώων (ΚΑΖ), στο Μαρκόπουλο...:cry:
...μας συγκίνησες...
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Δες και την sapt hellas (sapt.gr), κάποια μέλη της είναι επαγγελματίες εκπαιδευτές και θα σε βοηθήσουν ώστε να επιλέξεις σωστά τον μελλοντικό σου σύντροφο.
Πάντως, στη τελική ... follow your heart, που έλεγε και η διαφήμιση! Εμένα η σκυλίτσα μου με υιοθέτησε σε ταβέρνα και απο την μέρα που ήρθε σπίτι έκανε τη ζωή μου όμορφη σε εποχές τεράστιας μαυρίλας :)
 
  • Like
Reactions: johnk and Pitsinaki




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Βγαίνω λίγο εκτός θέματος, απλά με αφορμή τις τόσες ομάδες που υπάρχουν για την φροντίδα αδέσποτων, θα ήθελα να πω πόσο λίγοι είνια οι άνθρωποι που ασχολούνται για ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ αδέσποτα ζώα, και πόσο χρόνο και χρήμα καταναλώνουν για το σκοπό αυτό... Πραγματικά τους αξίζει μπράβο. Βεβαια, αν τους ρωτήσεις, θα σου πουν πως δεν θέλουν μπράβο, αλλά βοήθεια :p
 


Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις βοηθητικές απαντήσεις!

Και αυτο!

Εχεις στο μυαλο σου τι ψαχνεις πανω κατω η απλα κατι να σου αρεσει;
Πχ
Μικρο μεγαλο;
Αρσενικο θυλικο;
Ασπρο μαυρο;
Κατι; η ο, τι;
Δεν έχω προτίμηση. Θα το δω θα με δει θα το ερωτευτώ και θα του προσφέρω στέγη.

Όσο για τα σκυλιά του δρόμου, θα προτιμούσα κάποιο από καταφύγιο ώστε να γνωρίζω τον χαρακτήρα του, αν είναι υγιές κτλ. Από τον δρόμο ναι μεν κάνω μια καλύτερη πράξη αλλά από την άλλη φοβάμαι μην έχει κάποια ασθένεια που είναι θανατηφόρα για το ίδιο αλλά και για την συμπεριφορά του.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Κοίτα, σαφώς η υιοθεσία ενός σκυλιού από το δρόμο αποτελεί μια μεγάλη κίνηση και ίσως κάποιες φορές απαιτεί και μια κάποια εμπειρία.
Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με σκυλιά, καλύτερα να υιοθετήσεις από καταφύγιο. Το βασικό είναι ότι θα έχεις δυο ανθρώπους να σε συμβουλεύσουν, αν τύχει κάτι.
Σε ποια περιοχή μένεις? 'Ισως θα ήταν καλύτερο να υιοθετήσεις από ένα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε εσένα καταφύγιο.
 


Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Κοίτα, σαφώς η υιοθεσία ενός σκυλιού από το δρόμο αποτελεί μια μεγάλη κίνηση και ίσως κάποιες φορές απαιτεί και μια κάποια εμπειρία.
Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με σκυλιά, καλύτερα να υιοθετήσεις από καταφύγιο. Το βασικό είναι ότι θα έχεις δυο ανθρώπους να σε συμβουλεύσουν, αν τύχει κάτι.
Σε ποια περιοχή μένεις? 'Ισως θα ήταν καλύτερο να υιοθετήσεις από ένα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε εσένα καταφύγιο.
Πειραιά μένω. Δεν είναι θέμα να πάω π.χ. μέχρι σε ένα καταφύγιο στα Β.Π.
 




Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Είτε από το δρόμο, είτε από καταφύγιο θα χρειαστεί αρκετή υπομονή μέχρι να προσαρμοστεί.. Το πρώτο καιρό δηλαδή μπορεί να είναι λίγο δύσκολα, μην απογοητευτείς και αποθαρυνθείς..
Μόλις καταλάβει την αγάπη και αφοσίωσή σου, θα ανθίσει (από προσωπική εμπειρία στο λέω)!! :love:
 
  • Like
Reactions: Lynette


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf