Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Έχει κάποιον κωδικό η Acana που δεν ειναι ξεκάθαρα ανώτερος ποιοτικά απο την RC? Δεν νομίζω... Εγω δεν είπα να πάρει ότι να ναι , είπα να δει τους κωδικούς με χαμηλότερη πρωτεΐνη αφού αυτό φοβάται...
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Προφανώς δε κατατάσω τη τροφή της Mars της Nesstle και της P&G στην ίδια κατηγορία μαύτες της Champion της Barking της Farmina και της Arden και δεν τις συγκρινω μεταξύ τους... Όπως η Acana υπάρχουν και άλλες τροφές εκτός champion που δε συγκρίνονται με των παραπάνω εταιριων
 




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Μια μέτρια τροφή με καλαμπόκι στα συστατικά της με μέτρια τιμή... Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις πολλές καλύτερες!!
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua










Kuzco

Member
13 Ιουνίου 2015
14
1
28
@zaher τα βρηκα αυτα που ηθελα...τελικα πηρα την farmina team breeder adult. εχω εναν γ.π. σχεδον 6 μηνων... εχω δωσει απο μια μικρη συσκευασια για δοκιμη αρκετα πριν hills και barking heads ... στην πρωτη δε μου αρεσαν τα συστατικα και η δευτερη δεν εκατσε καλα στο σκυλι...εδω και 2 μηνες εδινα την sams field αλλα παρολο που δεν την ετρωγε αν δεν την ανακατεβα με κονσερβα ο σκυλος εμεινε 2-3 κιλα πισω απο το μεσο ορο. ημουν αναμεσα σε αρντεν και φαρμινα και διαλεξα τη δευτερη γιατι με καλυπτε προσωπικα και ταχρηματα της ειναι πολυλιγοτερα. σε κανα δυο βδομαδες θα σ πω και πως εκατσε στο σκυλο μου. παντως μεχρι στιγμης δεν ειμαι σε θεση να προτεινω καποια τροφη ανεπιφυλακτα. το περιεχομενο της φαρμινα παντως φαινεται υποσχομενο + οτι ειναι και ιταλικη . εκει τα στανταρτς ειναι αλλα στα συστατικα ακομα και σε συγκριση με αμερικανικες και αγγλικες τροφες
 
Last edited:
  • Like
Reactions: zaher


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ή team breeder δεν είναι κακη αλλά σίγουρα υποδεέστερη και πολύ πιο οικονομική από την N&D .. Έχω δύο γνωστούς που τη χρησιμοποιούν με ενηλικα σκυλια και είναι πολύ ευχαριστημένοι... Πρόσεχε τις δοσολογιες γιατί έχει πολύ υψηλά ποσοστά λίπους και δίνει πολύ βάρος... Αν ασκεις βέβαια σιγά σιγά τον Κούταβο σου δε νομίζω να έχεις προβλημα
 


Kuzco

Member
13 Ιουνίου 2015
14
1
28
Το εχω αντιληφθει και ελπιζω να σταματησουμε και τις κονσερβες. Το μωρο αθλειται οσο πρεπει καθε μερα και ετσι κ αλλιως ειναι πισω στα κιλα οποτε θελω να παρει και μερικα. Τι σκυλο εχεις αν επιτρεπεται?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ένα ημιαιμο Γκόλντεν κι έναν ημιαιμο "δε ξερω" και τα δύο στα 25-26 κιλακια... Άστον νηστικό κάνα δύο μέρες χωρίς ενδοιαμεσα μεζεδάκια και θα ξεμπερδεψεις από τις κονσερβες
 
  • Like
Reactions: Katiariko


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Το ζήτημα της επιλογής τροφής είναι τελικά πολύ δύσκολο! Και το marketing σίγουρα δε βοηθάει. Στο μόνο που κατέληξα εγώ μετά από νύχτες διαβάσματος και τη πολύτιμη βοήθεια του φόρουμ είναι πως θα πάω σε grain free τροφή.
Σταδιακά και τώρα που τελειώνει το τσουβάλι rc (65 ευρώ για καλαμπόκι είναι πολλά λεφτά) θα αρχίσω τις δοκιμές. Αν και φαντάζομαι δεν μπορείς να πειραματιστείς και πολύ... Δεν είναι συνταγή για κεφτέδες το στομάχι του κουταβιού. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
 
  • Like
Reactions: KaterinaSp


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Απλά να ξερεις ότι υπάρχουν πολλές grain free τροφές που περιέχουν πολλούς υδατάνθρακες και συστατικά που μόνο και μόνο ο χαρακτηρισμός τους (grain free) δεν της κάνει και καλές τροφές!
 
  • Like
Reactions: ChilliJRT


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Saher επειδή καταλαβαίνω οτι γνωρίζεις πολλα σε σχέση με τις τροφές, θελω να σε ρώτησω ποιον κωδικό της N&D προτείνεις για μικρόσωμο κουτάβι?
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Saher επειδή καταλαβαίνω οτι γνωρίζεις πολλα σε σχέση με τις τροφές, θελω να σε ρώτησω ποιον κωδικό της N&D προτείνεις για μικρόσωμο κουτάβι?
Αν δεν κάνω λάθος ταϊζεις barking heads και της έχει καθίσει καλά;; Εάν ναι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις τροφή και ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία! Η N&D ναι μεν είναι στην ίδια ποιότητα με την barking heads, μόνο που η barking heads δεν έχει πολτό τεύτλων που έχει κατηγορηθεί για διάφορες μολύνσες, δυσπεψίες κλπ στους σκύλους. Εγώ στην θέση σου θα έμενα στην barking.
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Τι ταιζεις και θες να αλλαξεις?? ή μάλλον...έχεις κάποιο λόγο να αλλαξεις διατροφή??
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Αν δεν κάνω λάθος ταϊζεις barking heads και της έχει καθίσει καλά;; Εάν ναι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις τροφή και ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία! Η N&D ναι μεν είναι στην ίδια ποιότητα με την barking heads, μόνο που η barking heads δεν έχει πολτό τεύτλων που έχει κατηγορηθεί για διάφορες μολύνσες, δυσπεψίες κλπ στους σκύλους. Εγώ στην θέση σου θα έμενα στην barking.
Δεν κανεις λάθος απλά επειδή βλέπω οτι τα κακά της ειναι μεν σχηματισμένα αλλα κάπως μαλακά να πω, κάπως υγρα? Γι'αυτο και σκέφτηκα να αλλάξω τη τροφή.

Τι ταιζεις και θες να αλλαξεις?? ή μάλλον...έχεις κάποιο λόγο να αλλαξεις διατροφή??
Κοίτα την απαντηση πιο πανω
 
Last edited by a moderator:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μήπως δίνεις παραπάνω ποσότητα απ'οση χρειάζεται; Δες λίγο το πινακακι με την ημερήσια ποσότητα. (Έχω κάνει τέτοιο λάθος)
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Θα μας πεις και ποιο κωδικό της barking?? Ίσως όντως να δίνεις λίγο παραπάνω αποτι πρέπει... Παιξε με τις ποσοτητες... Όπως τα λες δε φαίνεται να υπάρχει σοβαρός λόγος να αλλαξεις τροφή...και ή N&D είναι μια γεμάτη τροφή που θέλει προσοχή με την ποσοτητα
 
  • Like
Reactions: m&m_tsihua


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf