Νάρκωση - Παρενέργειες


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τότε ίσως, επειδή η ορολογία είναι λίγο περίεργη και η κάθε λέξη έχει συχνά διαφορετική από την συνήθη έννοια, δεν αντιλαμβάνομαι την περιγραφή που έκανες!

Όπως και να έχει το θέμα είναι εντελώς μα εντελώς off topic κι εφόσον υπάρχει και στο άμεσο οικογενειακό σου περιβάλλον άτομο που γνωρίζει, αν ποτέ έχεις όρεξη μπορείς να την αγγαρέψεις να σου αναλύσεις τις διάφορες τεχνικές νάρκωσης αντί να πλατιάσουμε εδώ μέσα!

Ας επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα μας!
 




3 Οκτωβρίου 2015
2
0
48
Εμεις παιδια μετα απο μεθη για καθαρισμο δοντιων παθαμε κατι αναλογο...Το Μαλτεζακι μας αρχισε να εχει παραισθησεις κατι σαν να βλεπει φαντασματα...να ψαχνει σκοτεινα μερη και να εχει μια υπνηλια.. Να μην μας ακουει και να μην αντιδρα σε θορυβους οπωςσυνηθιζε.Πολλεςφορες νιωθω οτι δεν με ακουει ημε κοιταει σαν να ειμαι απο τον Αρη. Καποιες αλλες φορες εκει που καθεται σηκωνετε κανει κατι κινησεις καιξανα καθετε. Μετα την πρωτη ενεση που του εκανε στο μποτακι του εκανε και μια αλλη με MORPHASOL αυτο μαλλον φταιει γιατι εχει ως βαση την μορφινη και ειναι οπιο-υχο για αυτο εχει και τις παραισθησεις. Αυτη την στιγμη εχουν περασει 48 ωρες και ακομα ειναι ετσι....
 




3 Οκτωβρίου 2015
2
0
48
@vrmode Αν επικοινωνησα?? 3-4 Φορες περιμενε και περιμενε μου λεει να φυγει το φαρμακο...δεν βγαζω ακρη...Το σκυλακι ειναι τοσο φοβισμενο ειναι συνεχεια πισω απο μια κουρτινα ερχετε με χαιρετάει και παλι πισω...Εχω μιλήσει με σχεδον 10 διαφορετικους κτηνιατρους απο ολη την ελλαδα και κανεις δεν χρησιμοποιεί αυτη την ουσια και δεν ξερουν και τις παρενεργειες. Καποιος μου ειπε οτι λογο του οτι ειναι οπιουχο εχει παραισθησεις αλλος λεει περιμενε να το αποβαλει ο οργανισμος αλλος λεει οτι επειδη εχουμε ενα προβλημα με το συκωτι μας αργει να το αποβαλει...παμε για 3ο 24ωρο....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ρ'ωτα τον μήπως έδωσε μεγαλύτερη δόση?
Έδωσε και κάτι άλλο συνδυαστικά και αν ναι, τι?
Αντίδοτο έδωσε?
Στη θέση σου θα το πήγαινα να το δει πάλι.
 




Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Καλησπέρα και συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic αλλά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθω! Έχω έναν 3.5 ετών και 5.5 κιλών εξαιρετικά καλοβολο κούκλο! Στο μόνο θέμα που αντιδράει (και πολύ έντονα )είναι στο κόψιμο των νυχιών του.Αφού δοκίμασαμε ηρεμιστικό χάπι και δεν τον επιασε ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να γίνει με ΝΆΡΚΩΣΗ!!!! Να του τα κόψω εγώ ούτε λόγος ,ζαλιζομαι και στην σκέψη αλλά ....ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!
Και δηλαδή κάθε φορά θα το ναρκωνουμε το σκυλί ?????? Εμπιστευομαι πολύ τον γιατρό μας αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη(και τρίτη) γνώμη!!!!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Πριν δώσετε το ηρεμιστικό χάπι και σας προταθεί η νάρκωση τι κάνατε;
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Πάντα ο κτηνίατρος το αναλάμβανε αλλά κάθε φορά αντιδρούσε και πιο άσχημα! Πλέον δεν κρατάει ούτε το φιμωτρο και ο γιατρός και εγώ ιδρωνουμε μέχρι να τα καταφέρουμε! Το χειρότερο είναι ότι φοβάται το στρες του σκύλου και μας το απέκλεισε να γίνει πάλι έτσι.Και δεν το θέλουμε και εμείς δηλαδή το σκυλί υποφέρει αλλά άλλη λύση εκτός της νάρκωσης δεν υπάρχει??? Πολύ με φοβίζει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πάντα ο κτηνίατρος το αναλάμβανε αλλά κάθε φορά αντιδρούσε και πιο άσχημα! Πλέον δεν κρατάει ούτε το φιμωτρο και ο γιατρός και εγώ ιδρωνουμε μέχρι να τα καταφέρουμε! Το χειρότερο είναι ότι φοβάται το στρες του σκύλου και μας το απέκλεισε να γίνει πάλι έτσι.Και δεν το θέλουμε και εμείς δηλαδή το σκυλί υποφέρει αλλά άλλη λύση εκτός της νάρκωσης δεν υπάρχει??? Πολύ με φοβίζει.
Θα σου φανεί ενδεχομένως ματαιο αυτό που θα σου πω... αλλά.... στην "επίσημη" κτηνιατρο μας η δικιά μου ΔΕΝ κάθεται για νύχια. Την κρατάνε 3 άτομα και κοπανιέται σαν χταπόδι ασχημα....
Σε έναν άλλο κτηνιατρο, δεν προλαβαίνει καν να αντιδράσει. Στο τσακ μπαμ της εχει κάνει τα νύχια και δεν ξέρει από πού της ήρθε!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νάρκωση για να κόψει τα νύχια?
εε οχι κ ετσι πια....
τι είναι η νάρκωση κ την προτείνουν έτσι αβίαστα?
πηγαινε το το σκυλί τακτικά να τρεχει σε μπετό χωμα κ χαλίκι να βρειτε κ οι δυο την υγειά σας
προσωπικα ποτε δεν εκοψα τα νυχια της Ήρας...
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Μάταιο???? Γιατί μάταιο??? Μια ελπίδα έψαχνα και μου την έδωσες!!!!! Να δοκιμασω λες και αλλού?? Εγώ σκεφτόμουν μήπως άλλο χάπι τον έπιανε για άλλο γιατρό δεν σκεφτηκα!! Θα δοκιμασω!!Μήπως ξέρεις αν κάποιος εκπαιδευτής θα μπορούσε να του διώξει αυτό το φόβο?? Γιατί ο καημενουλης την πρώτη φορά πόνεσε και πιστεύω για αυτό αντιδράει!
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Νάρκωση για να κόψει τα νύχια?
εε οχι κ ετσι πια....
τι είναι η νάρκωση κ την προτείνουν έτσι αβίαστα?
πηγαινε το το σκυλί τακτικά να τρεχει σε μπετό χωμα κ χαλίκι να βρειτε κ οι δυο την υγειά σας
προσωπικα ποτε δεν εκοψα τα νυχια της Ήρας...
Μωρέ είναι τεμπελακος!! Μόνο στην ανάγκη του τα γρατζουναει λίγο για να καλύψει.. Μετά ...ξαπλωπουλος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μάταιο???? Γιατί μάταιο??? Μια ελπίδα έψαχνα και μου την έδωσες!!!!! Να δοκιμασω λες και αλλού?? Εγώ σκεφτόμουν μήπως άλλο χάπι τον έπιανε για άλλο γιατρό δεν σκεφτηκα!! Θα δοκιμασω!!Μήπως ξέρεις αν κάποιος εκπαιδευτής θα μπορούσε να του διώξει αυτό το φόβο?? Γιατί ο καημενουλης την πρώτη φορά πόνεσε και πιστεύω για αυτό αντιδράει!
Ναι αλλά με τον εκπαιδευτη θέλει σταδιακή απευαισθητοποίηση, μπορεί όμως να σου δείξει και να το κάνεις και εσύ. Ειδικά αν φρικάρει με το που βλέπει το ψαλιδάκι.

Εμένα, ο κτηνιατρος ο άλλος με έσωσε. Εχει μαύρα νύχια και τρέμω να της τα κόψω καθε φορά. Και οκ τα πίσω τρώγονται στις βολτες, τα μπροστά όμως ειναι λες και συναγωνίζεται γυπα σε μανικιουρ. Πιστεύω ότι ο δεύτερος κτηνιατρος είναι πιο "αναίσθητος" και δεν χαμπαριάζει, οπότε και η μικρη δεν προλαβαίνει να κουνήσει βλέφαρο και ήδη εχει κάνει το ένα πόδι.

Τα μπροστά νύχια σκυλιου κάτω των δεκα κιλών... δεν τρώγονται... δεν υπάρχει βάρος για να πιέσει να φαγωθουν.
 


Diego13

Member
15 Οκτωβρίου 2015
12
2
45
Θα τον πάω την Δεύτερα!! Αξίζει η προσπάθεια!! Μόνη μου δεν παίζει να το κάνω οπότε...θα πάρουμε σβαρνα τους γιατρούς!Τι διάολο ένα νύχι ο καθένας να κάνει τελειώσαμε!! Χαχαχαα!!Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ...και το ξενύχτι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εδώ που τα λέμε, δεν είναι και δουλειά του γιατρού αυτή ε;
Σε groomer δοκίμασες;
Πρέπει σιγά-σιγά, να του μάθεις, πως δεν είναι τελικά και τόσο κακό. Πέντε λεπτά την ημέρα να ασχοληθείς, ήρεμα και με γλυκό τρόπο, ακόμη και χωρίς να πετύχεις κόψιμο, κάποια στιγμή θα ξεμπλοκάρει το μυαλό.

Εναλλακτικά, ρίψε μια ματιά και σ'αυτό: http://www.telemarketing.gr/gr/spiti/katoikidia/pedi-paws-systhma-peripoihshs-akron-katoikidion/

Μπορεί και να σου λύσει το πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλή φάση το pedipaws αλλά ο ήχος αν το σκυλι φρικάρει με τα νύχια, μπορεί να το στρεσάρει χειρότερα.
Ασε που σε εμας τα μπασμένα, ο κραδασμός που μεταδίδει δεν ειναι ευκολα ανεκτός από τα ζαβά μας.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ξεκίνα να του δείχνεις νυχοκόπτη και να το μπουκώνεις στη λιχουδιά, την επόμενη μέρα του πιάνεις το ποδαράκι και το ακουμπάς μόν με το νυχοκόπτη και ξανά πολύ λιχουδιά, την επόμενη κόβεις ένα νυχάκι μόνο και ξανά πολύ λιχουδιά. Έτσι έφτειαξα το Μάρκο που δεν καθόταν με τίποτα και ψιλοδάγκωνε. Τώρα βλέπει νυχοκόπτη και ξαπλώνει μόνος του.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εντάξει μωρέ, ποτέ δεν ξέρεις. Αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.
Εγώ το έχω ψωνίσει, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη.
Δεν έχω θέμα τέτοιων φοβιών βέβαια.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf