Jack Russell


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα λίγο να με συμβουλέψετε σε 2-3 πραγματάκια.
Καταρχήν να σας πώ λίγο το ιστορικό του. Την Δευτέρα απέκτησα τον "Amor" καθαρόαιμο Jackaki απο αιμομηξία μάνα με γιο αν και η απόκτηση έγινε με επεισοδιακό τρόπο.. Το παλικάρι που μου τον έδωσε μου είχε πει πως ήταν 2 μηνών και είχε απογαλακτιστεί απο την μητέρα του, κάτι για το οποίο δεν ίσχυε τελικά αφού όταν τον πήγαμε μαζί στον κτηνίατρό μου να τον εξετάσει πριν το αποκτήσω (λόγο αιμομηξίας) του είπε οτι ειχε γεννηθεί 20 Αυγούστου ( του την είπα χοντρά που με δούλεψε και του ζήτησα να μου τον δώσει όταν θα γινόταν 2 μηνών αλλά όταν έμαθα ότι δεν πολυ θύλαζε και ότι του έδινε κονσέρβα με γατοτροφή λόγο μεγέθους της κροκέτας μου ερχόταν να τον πνίξω και είπα να τον κρατήσω). Να σημειώσω ότι ο κτηνίατρός μου τον έδιωξε πριν ακούσει άλλες μ....ιες! Ευτυχώς είναι υγιέστατος και με το θέμα της αιμομηξίας μου είπε ότι το ρίσκο είναι ανεκτό. Τροφή του δίνω Acana small puppies και προς το παρόν δεν έχει ούτε διάρροιες ούτε κάποιο σημάδι αλεργίας. Μόνο που χρειάζεται να του δίνω μία μία την κροκέτα για αρχή μέχρι που πάει μόνος του και τρώει μετά και γίνεται σε κάθε γεύμα του αυτό. Ερώτηση εδώ, κάνω καλά που του δίνω εγώ για αρχή την τροφή ή πρέπει να τον αφίνω να προσπαθήσει να τρώει μόνος του? και πρέπει να του την παίρνω μετά απο μισή ώρα φάει δεν φάει? Δεύτερον, μου είπαν μέχρι να γίνει 2 μηνών να μην του φοράω λουράκι αλλά μέχρι και χτες πήγαινε βόλτα δίπλα μου για να κάνει την ανάγκη του (ο κτηνίατρος μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα να πηγαίνει για λίγη ώρα περίπατο σε ελεγχόμενο μέρος πχ αυλή μέχρι να κάνει το πρώτο εμβόλιο) ενώ σήμερα τον έπιασε σπίντα και την έκανε αρκετές φορές απο δίπλα μου και αναγκάστηκα και του φόρεσα χωρίς όμως να τον τραβάω. Και 3ον, έχω μία κόρη 22 μηνών η οποία δεν φοβάται τους σκύλους αλλά όπως και να το κάνεις είναι μωρό ακόμα και ατσούμπαλη.. Τον λατρέυει τον Amor και παίζει αρκετές ώρες μαζί του πάντα με επίβλεψη αλλά ενώ με οποιοδήποτε άλλο σκύλο το μόνο που κάνει είναι να τον χαιδεύει στον δικό μας αρκετές φορές και ενώ έχει μάθει να τον σηκώνει για να τον πάρει αγκαλιά τον πιάνει απο το κεφάλι και όχι απο το σώμα για να τον σηκώσει (ενοείται ότι το προλαβαίνουμε έγκαιρα), με αποτέλεσμα να της κάνουμε συνέχεια παρατηρήσεις και να βάζει τα κλάματα.... Το μόνο που φοβάμαι σε αυτό είναι να μην της δημιουργήσουμε κόμπλεξ και αποκεί που αγαπάει τους σκύλους να αρχίσει να τους φοβάται. Υπάρχει κάποιος που να έχει παρόμοια εμπειρία με το τελευταίο θέμα και βρήκε κάποια λύση? Έγινα κουραστικός, να με συγχωρέσετε γιαυτό.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα, για αρχή να σου ζήσει ο Αμόρ.
Όμως είναι πάρα πολλά τα λάθη σου και το πρώτο και βασικό ότι δεν έπρεπε να το αποκτήσεις έτσι. Θα σου τα πουν και άλλοι εδώ.
Το θέμα αιμομειξίας (inbreeding) δεν είναι άγνωστο στον κόσμο της εκτροφής αλλά πρέπει να γίνει μελετημένα και πάλι όμως μπορεί να μην πάρουμε όλα τα καλά στοιχία αλλά και τα κακά. Εδώ όμως είναι απαράδεχτο. Δεν θέλω να σε τρομάζω αλλά το ότι το εξέτασε τώρα ο κτηνίατρος και είναι υγιές δεν πάει να πει ότι δεν θα εμφανίσει κάποια κληρονομική πάθηση που οι γονείς του δεν εμφάνησαν αλλά ήταν φορείς του γονιδίου.
Επειδή έχω κουτάβια σχεδόν σε ίδια ηλικία μπορώ να σου πω ότι αυτό που κάνατε είναι έγκλημα. Το κουτάβι πρέπει να είναι με τη μητέρα και τα αδέρφια του τουλάχιστον ως 8 εβδομάδες. και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το τάισμα. Τα δικά μου ήδη τρώνε ξηρά (αλλά μουλιασμένη σε νερό επειδη ακόμα δεν βγήκαν όλα τα δοντάκια) τροφή γιατί η μαμά δεν παράγει αρκετό γάλα. Το θέμα είναι ότι τώρα που μαθάινει συμπεριφορές από τη μητέρα, του τη στερείς. Αυτό μπορεί να έχει αρκετές επιπτώσεις μετά και ειδικά για αυτή τη φυλή. Δηλαδή τώρα εσύ πρέπει να αναλάβεις το ρόλο τη μάνας και να το διορθώνεις.
Και τέλος το θέμα του παιδιού. Δεν χρειάζεται να το μαλώνεις το μωρό αλλά και δεν να το αφήνεις να το παίζει το κουτάβι χωρίς έλεγχο. Εξήγησέ του με όμορφο τρόπο ότι δεν πρέπει να το πιάνει επειδη είναι ακόμα πολύ μωρό και το πονάει. Τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερα απ' ό, τι νομίζεις.
Αυτά από μένα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μετα απο αυτο που εγιναν,θεωρεις ακομη πως το κουταβι που απεκτησες(και μακαρι να μην εδωσες πολλα χρηματα) ειναι καθαροαιμο ; Να σου ζησει οπως και να εχει και ευχομαι να ειναι υγιες.
 




sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
πως το συμπερανε αυτο ο κτηνιατρος;
Συνήθως λέει μάνα με γιο δεν παρουσιάζουν ανωμαλίες όπως αδέρφια μεταξύ τους ή πατέρας με κόρη... Ο γιος του είναι εκτρωφέας Bull Mastif... Απο την στιγμή που μου είπε αυτό και τον εμπιστεύομαι γτ είναι το 3ο που παίρνω το κράτησα.
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Μετα απο αυτο που εγιναν,θεωρεις ακομη πως το κουταβι που απεκτησες(και μακαρι να μην εδωσες πολλα χρηματα) ειναι καθαροαιμο ; Να σου ζησει οπως και να εχει και ευχομαι να ειναι υγιες.
Το θηλυκό είναι καθαρόαιμο και ο γιος προήρθε απο την πρωτη της γέννα με καθαρόαιμο με χαρτιά. Αυτό το ξέρω. Δωρεάν το πήρα. Σευχαρηστώ πολύ
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Καλημέρα, για αρχή να σου ζήσει ο Αμόρ.
Όμως είναι πάρα πολλά τα λάθη σου και το πρώτο και βασικό ότι δεν έπρεπε να το αποκτήσεις έτσι. Θα σου τα πουν και άλλοι εδώ.
Το θέμα αιμομειξίας (inbreeding) δεν είναι άγνωστο στον κόσμο της εκτροφής αλλά πρέπει να γίνει μελετημένα και πάλι όμως μπορεί να μην πάρουμε όλα τα καλά στοιχία αλλά και τα κακά. Εδώ όμως είναι απαράδεχτο. Δεν θέλω να σε τρομάζω αλλά το ότι το εξέτασε τώρα ο κτηνίατρος και είναι υγιές δεν πάει να πει ότι δεν θα εμφανίσει κάποια κληρονομική πάθηση που οι γονείς του δεν εμφάνησαν αλλά ήταν φορείς του γονιδίου.
Επειδή έχω κουτάβια σχεδόν σε ίδια ηλικία μπορώ να σου πω ότι αυτό που κάνατε είναι έγκλημα. Το κουτάβι πρέπει να είναι με τη μητέρα και τα αδέρφια του τουλάχιστον ως 8 εβδομάδες. και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το τάισμα. Τα δικά μου ήδη τρώνε ξηρά (αλλά μουλιασμένη σε νερό επειδη ακόμα δεν βγήκαν όλα τα δοντάκια) τροφή γιατί η μαμά δεν παράγει αρκετό γάλα. Το θέμα είναι ότι τώρα που μαθάινει συμπεριφορές από τη μητέρα, του τη στερείς. Αυτό μπορεί να έχει αρκετές επιπτώσεις μετά και ειδικά για αυτή τη φυλή. Δηλαδή τώρα εσύ πρέπει να αναλάβεις το ρόλο τη μάνας και να το διορθώνεις.
Και τέλος το θέμα του παιδιού. Δεν χρειάζεται να το μαλώνεις το μωρό αλλά και δεν να το αφήνεις να το παίζει το κουτάβι χωρίς έλεγχο. Εξήγησέ του με όμορφο τρόπο ότι δεν πρέπει να το πιάνει επειδη είναι ακόμα πολύ μωρό και το πονάει. Τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερα απ' ό, τι νομίζεις.
Αυτά από μένα.
Γιαυτό του είπα στην αρχή να μου το δώσει 2 μηνών για να μπορεσει να αποκτήσει πειθαρχία απο την μάνα του αλλά απο την στιγμη που το κακομεταχειριζόταν και έτσι κιαλλιως θα το αποκτούσαν αργότερα γτ jack russel δωρεάν δύσκολα βρισκεις θεώρησα ποιο σωστο να το κρατήσω.... Όσο για τον ρόλο της μάνας να τον αντικαταστησω δεν γίνεται αλλά πεοσπαθώ όσο μπορω να τον κάνω να συμπεριφέρεται σωστα... Οσον αφορα για την τροφη θα το δοκιμασω και έτσι να δω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συνήθως λέει μάνα με γιο δεν παρουσιάζουν ανωμαλίες όπως αδέρφια μεταξύ τους ή πατέρας με κόρη... Ο γιος του είναι εκτρωφέας Bull Mastif... Απο την στιγμή που μου είπε αυτό και τον εμπιστεύομαι γτ είναι το 3ο που παίρνω το κράτησα.
Αδέλφια μεταξύ τους είναι ο,τι πιο κλειστό μπορεί να γίνει.
Πατέρας με κόρη ή μάνα με γιο, έχουν τις ίδιες πιθανότητες συνδυασμών.
Το θέμα δεν είναι βέβαια η μεθοδος, αλλά όσοι την χρησιμοποιούν χωρίς να ξέρουν.
 
  • Like
Reactions: east49


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιαυτό του είπα στην αρχή να μου το δώσει 2 μηνών για να μπορεσει να αποκτήσει πειθαρχία απο την μάνα του αλλά απο την στιγμη που το κακομεταχειριζόταν και έτσι κιαλλιως θα το αποκτούσαν αργότερα γτ jack russel δωρεάν δύσκολα βρισκεις θεώρησα ποιο σωστο να το κρατήσω.... Όσο για τον ρόλο της μάνας να τον αντικαταστησω δεν γίνεται αλλά πεοσπαθώ όσο μπορω να τον κάνω να συμπεριφέρεται σωστα... Οσον αφορα για την τροφη θα το δοκιμασω και έτσι να δω.

Αυτό δηλαδή ήταν το κίνητρο σου για να αποκτήσεις το κουτάβι?
Το ότι οι γονείς έχουν χαρτιά δεν λέει τίποτα, δεν λέει ότι είναι υγιείς (και ειδικά αφού λες ότι κακομεταχειριζόταν τα κουτάβια, φαντάσου τους γονείς πώς έχει -άρα δεν μιλάμε για ιδιώτη που κάνει γέννες γιατι αγαπάει τα σκυλια του κλπ) ουτε λέει πως επειδή έχουν χαρτιά (αναρωτιέμαι από πού) έπρεπε να ζευγαρώσουν. Αν έτσι γίνονταν γέννες, θα ειχαμε σκυλιά με 2 κεφάλια τώρα.
Τι ξέρεις για τα τζακ ράσσελ? νομίζεις ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα σκυλι τέτοιας ενέργειας, με προβλήματα συμπεριφοράς που θα εξελίξει λόγω του προωρου -εγκληματικού όπως ήδη είπαν- αποχωρισμού του, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να προσέχεις και το 22 μηνών παιδί σου?
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Αυτό δηλαδή ήταν το κίνητρο σου για να αποκτήσεις το κουτάβι?
Το ότι οι γονείς έχουν χαρτιά δεν λέει τίποτα, δεν λέει ότι είναι υγιείς (και ειδικά αφού λες ότι κακομεταχειριζόταν τα κουτάβια, φαντάσου τους γονείς πώς έχει -άρα δεν μιλάμε για ιδιώτη που κάνει γέννες γιατι αγαπάει τα σκυλια του κλπ) ουτε λέει πως επειδή έχουν χαρτιά (αναρωτιέμαι από πού) έπρεπε να ζευγαρώσουν. Αν έτσι γίνονταν γέννες, θα ειχαμε σκυλιά με 2 κεφάλια τώρα.
Τι ξέρεις για τα τζακ ράσσελ? νομίζεις ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα σκυλι τέτοιας ενέργειας, με προβλήματα συμπεριφοράς που θα εξελίξει λόγω του προωρου -εγκληματικού όπως ήδη είπαν- αποχωρισμού του, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να προσέχεις και το 22 μηνών παιδί σου?
Από πρόωρο κουτάβι δεν εχω εμπειρία, απο σκυλιά γενικώς έχω αρκετή. Έχω μεγαλώσει Shar pei καθαρόαιμο και Αμερικάνικο doberman καθαρόαιμο, το shar pei μου πέθανε πριν 1 μήνα σχεδόν 13 χρονών ( Το Doberman ζει, χρόνια να έχει) . Για την βόλτα δεν υπάρχει πρόβλημα αφού βγαίνουμε με την γυναίκα καθημερινά για βόλτα. Και ήδη έχω στο μυαλό μου κάποιες κατασκευές που θα τον βοηθήσουν στην γυμναστική του. Για την κόρη εκεί κολλάω λίγο και προσπαθώ να βρω κάποιες λύσεις γτ έστω και καλοπροαίρετα μερικές φορές του ασκεί "αθέμιτη βία" αλλά και πάλι είμαστε γνώστες εγώ και η γυναίκα μου της κατάστασης και διαβάζουμε αρκετά αρθρα για την συμβίωση παιδιών και κουταβιών όπως και για την σωστή ανάπτυξη του μικρού... Γιαυτό πόσταρα και εδώ για να μπορέσω να πάρω όσες το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Και τέλος επειδή μένω στην Σύρο με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω να ανέβω Αθήνα θα τον πάω σε εκπαιδευτή να μου δώσει και εκείνος κάποιες συμβουλές.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί όμως από 2 σαφώς πιο μεγαλόσωμες φυλές κατέληξες σε μικρόσωμη και συγκεκριμένα σε αυτή τη μικρόσωμη.
Όταν λες αμερικάνικο dobb?
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Γιατί όμως από 2 σαφώς πιο μεγαλόσωμες φυλές κατέληξες σε μικρόσωμη και συγκεκριμένα σε αυτή τη μικρόσωμη.
Όταν λες αμερικάνικο dobb?
Το αμερικάνικο είναι ποιό μεγαλόσωμο απο το Ευρωπαϊκό (Γερμανία αν θυμάμαι σωστά). Και επέλεξα jackaki γτ ήθελα κάποιο μικρόσωμο για το σπίτι. Στην αρχή σκεφτόμουν γαλλικό Buldog αλλά είναι αρκετά μουντρούχλικα και ευπαθή σε ασθένιες. Τώρα κάτι maltezakia κάτι Pincer κλπ δεν είμαι fun τους. Το Jackaki είναι ενεργητικό, στιβαρό, έξυπνο κλπ.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
...
γτ jack russel δωρεάν δύσκολα βρισκεις ...
Ευκαιρια σου λεει. Δωρεαν καθαροαιμο!
Συγγνωμη για τον τονο αλλα δεν μπορω να φανταστω πως καποιος που ειχε σκυλια και εχει μπορει να τετοια λαθη. Αν θες ριξε μια ματια εδω γιατι εχεις μπλεξει καποια πραγματα.

Ο σκύλος ως καταναλωτικό προϊόν
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν υπάρχει αμερικανικό ντομπ όμως... γραμμές ναι αλλά και παλι μάλλον ελαφρως πιο μαζεμένες από τις αντίστοιχες "ευρωπαϊκές" είναι. 1 πρότυπο φυλής υπάρχει όμως....

Δεν επεκτείνομαι περαιτέρω στο γιατί επέλεξες το jrt...
Ξέρω ήδη τις απαντήσεις!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχει το πρότυπο του AKC και το πρότυπο της FCI, που έχουν διαφορές μεταξύ τους.
Για αυτό και ο διαχωρισμός.
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Ευκαιρια σου λεει. Δωρεαν καθαροαιμο!
Συγγνωμη για τον τονο αλλα δεν μπορω να φανταστω πως καποιος που ειχε σκυλια και εχει μπορει να τετοια λαθη. Αν θες ριξε μια ματια εδω γιατι εχεις μπλεξει καποια πραγματα.

Ο σκύλος ως καταναλωτικό προϊόν
Το βρίσκω σωστό το άρθρο και το ασπάζομαι έτσι κιαλλιώς έχει αποδειχτεί ότι τα αδέσποτα κατα πλειοψηφία είναι ποιο ανθεκτικά σε ασθένειες και μακροζωούν. Από την άλλη μεριά όμως η πλεοψηφία αυτών έχουν περάσει άσχημα, έχουν αναπτύψει πολύ περισσότερο το αίσθημα της επιφυλακτικότητας και της άμυνας, είναι δύσκολο να προσδιορίσεις την επιθετικότητά τους λόγω των άσχμημων χρόνων ανάπτυξή τους. Και όπως και να το κάνουμε είναι σχεδόν αδύνατον να προσδιορίσεις τις ράτσες τους ως ημίαιμα και τα ένστικτα που έχουν αναπτύξει. Είναι ένας σηματικός λόγος που έψαχνα για καθαρόαιμο γτ έχω παιδί. και μιλάω για σκύλους οι οποίοι δεν είναι αδέσποτα κουτάβια. Τώρα για το Jackaki πιστεύω πως οποιοσδήποτε ήταν στην θέση μου και του συναίβενε κάτι τέτοιο δεν νομίζω να το έδινε πίσω σε εναν άνθρωπο που είναι μ.....κας... Δεν φταίει το κουτάβι αν έχει πα....ρα ιδιοκτήτη. Εκεί πάνω μου βγήκε η προστασία και γιαυτό το πήρα. Καταλαβαίνω όλων εδώ που μου έχετε γράψει το καλοπροαίρετο "κράξιμο" και ίσως και εγώ να αντιδρούσα και εγώ έτσι γιατί ξέρω τα λάθη που έχω κάνει αλλά όπως και να το κάνουμε τώρα τον έχω υπό την προστασία μου τώρα και θα ήθελα βοήθεια πάνω σε αυτά που εχω ρωτήσει.
 


sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
Υπάρχει το πρότυπο του AKC και το πρότυπο της FCI, που έχουν διαφορές μεταξύ τους.
Για αυτό και ο διαχωρισμός.
Πάντως ότι και να λένε για το Doberman (επιθετικότητα και ότι τρελένονται) είναι ανακριβιες. Μία Ιταλική παρτίδα βγήκε έτσι η οποία εξαλήφθηκε. Είναι για μένα απο τα καλύτερα σκυλιά ever..
 




sk_syros7

Member
4 Οκτωβρίου 2015
20
6
38
δεν εχεις δει τα μαλι γιαυτο.
Έχω ρωτήσει την θεία μου που έχει και επιλέξη μου είπε "Όταν πηδάει την περίοδο που μαδάει πολύ αιωρείται τόση τρίχα που τον εξαφανίζεται σαν τον copperfield" .. Και ήταν το χειρότερό μου η τρίχα μέχρι που την δευτέρα επειδή η κόρη μου κοιμάται σαν πουλάκι μαζί μας αναγκάστηκα να κοιμηθώ στον καναπέ, ο Amor πάλευε όλη την νύχτα να ανέβει στον καναπέ μέχρι που τα κατάφερε και κοιμήθηκε στο κεφάλι μου. Πάει από τότε η απέχθεια στη τρίχα... Αν και ακόμα είναι μωρό και δεν βγάζει.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf