βουρτσισμα δοντιων


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας βουρτσιζετε τα δοντια τον σκυλων σας , αν υπαρχει λογος να για βουρτσισμα και πως τα βουρτσιζουμε ?? ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βουρτσίζω πού και πού. Πριν όταν έτρωγε κροκέτα μια φορά την εβδομάδα, τώρα με την μπαρφ μια φορά το μήνα περίπου. Εχει τέλεια δόντια για την ηλικία του (9.5 ετών). Ξεκίνησα το βούρτσισμα όταν ήταν περίπου 3ων ετών και παρατήρισα πως άρχισαν να κιτρινίζουν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Boυρτσίζω μόνο στον έναν σκύλο που με αφήνει. Έχει τέλεια δοντάκια . Οι άλλοι που δεν με αφήνουν έχουν πέτρα...Ας πρόσεχαν! Θα πάμε για καθαρισμό αναγκαστικά κάποια στιγμή.
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ βουρτσίζω τα δόντια μια φορά το μήνα από τότε που άλλαξε τα δοντάκια του. Η γιατρός μας λέει ότι έχει πολύ καλά δόντια, αλλά φυσικά είναι και πολύ μικρός για να έχει φθορά. Επίσης μου αρέσει η διαφορά στην ανάσα του μετά!! :p
 




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Αγόρασα σετάκι με οδοντόβουρτσα μακρία, οδοντόβουρτσα δακτύλου καθώς επίσης και οδοντοβουρτσα δακτύλου για μασάζ στα ούλα και φυσικά ειδική οδοντόκρεμα σκύλων! Φαντάσου κάτι τέτοιο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137001870&ref=skroutz
 
  • Like
Reactions: ioanna a


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Με ειδική οδοντόπαστα και ειδική οδοντόβουρτσα που βρίσκεις στα πετσοπς.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στα 6 χρόνια έχω βουρτσίσει μία φορά να δω αν κάνει δουλειά. Τίποτα!
Κατά τ'άλλα τρίβω τα δόντια του με κανα εκπαιδευτικό λουκάνικο ή κανα κόκκαλο μεγάλο. Το ύφασμα γιούτας που έχει το λουκάνικο είναι πιο αποτελεσματικό από τις τριχούλες της οδοντόβουρτσας...

Μπα, αν δεν πέσει γυαλόχαρτο δεν γίνεται τίποτα...χαχαχα...μην σας πω και κανα τριβείο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με ειδική οδοντόπαστα και ειδική οδοντόβουρτσα που βρίσκεις στα πετσοπς.
Αυτό.

Στα 6 χρόνια έχω βουρτσίσει μία φορά να δω αν κάνει δουλειά. Τίποτα!
Κατά τ'άλλα τρίβω τα δόντια του με κανα εκπαιδευτικό λουκάνικο ή κανα κόκκαλο μεγάλο. Το ύφασμα γιούτας που έχει το λουκάνικο είναι πιο αποτελεσματικό από τις τριχούλες της οδοντόβουρτσας...

Μπα, αν δεν πέσει γυαλόχαρτο δεν γίνεται τίποτα...χαχαχα...μην σας πω και κανα τριβείο...

Αποκλείεται να μην κάνει τίποτα.. Και δεν αρκεί μια φορά. Απ' την άλλη εξαρτάται και πόση πέτρα έχει ο σκύλος.. σε κάποιες περιπτώσεις μπορούν να βοηθήσουν και τα κόκαλα, σε άλλες όμως ο καθαρισμός είναι μονόδρομος..
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
39
Αθηνα
Δοκίμασε και το Οροζιν.
Το δοκιμασία και επαθα πλάκα ποσό γρήγορα καθάρισε την πέτρα στα πίσω δόντια.
Έχει νομίζω 13€ και κρατάει 15 μέρες, βλέπεις αμέσως διάφορα από το πρώτο κουτί...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω πηρα ειδικη οδοντοβουρτσα με υπερηχους ( Emmi Pet) και τους βουρτσιζω πολυ τακτικα τα δοντια τους! Με την βουρτσα αυτην μειωθηκε θεαματικα η πετρα, τοσο που γλυτονουμε και τον καθαρισμο.
 
  • Like
Reactions: Aslan






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το gel της tropiclean.
Βουρτσιζουμε σχεδόν 1 φορά την εβδομάδα.
Πάντως τεράστιο ρόλο παίζει και η κληρονομικότητα, η προδιάθεση των δοντιών.
Έχω δει σκύλους 6 ετών με δόντια κουταβιού και νεαρά σκυλιά με δόντια 7χρονων.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με εμάς τους ανθρώπους.
 
  • Like
Reactions: Aslan




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε, φύγετε από δω ρε!:D
Εγώ για μένα παίρνω οδοντόβουρτσες απλές, για το κοπρόσκυλο θα πάρω με ultrasound?
Για κάποιο διάστημα ήμουν βασιλιάς όταν πήρα για μένα επαναφορτιζόμενη, τώρα βγήκαν και τέτοιες...!

Είπαμε, 1000άρι ντουκόχαρτο νερού και άγιος ο Θεός...:D:D:D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν το ενοχλούν το σκυλί οι υπέρηχοι;



Εννοεις στον εαυτό σου; Γιατι το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ!:D
Ναι, γινεται να την χρησημοποιουμε και στα δικα μας δοντια! Εγω το κανω ( εχει ανταλακτικες κεφαλες, οπος οι αλλες ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες και μια εχω μονο για μενα!) και εχω δει απιστευτη διαφορα. Ειχα λιγη πετρα- και εξαφανιστηκε μετα απο 2-3 χρησεις.

Η βουρτσα αυτη ειναι πολυ ειδικη- δεν εχει δονισεις, δεν εχει καθολου ηχους και δεν τους ενοχλει. Τουλαχιστον τους δικους μου. Επισης δεν χρειαζεται να τριβουμε τα δοντια, απλα κραταμε την οδοντοβουρτσα επανω τους. Η Emmi Pet οστοσο λειτουργει μονο σε συνδιασμο με μια ειδικη οδοντοκρεμα που δημιουργει μικροφυσσαλιδες που κανουν την δουλεια. |
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πάντως τεράστιο ρόλο παίζει και η κληρονομικότητα, η προδιάθεση των δοντιών.
Έχω δει σκύλους 6 ετών με δόντια κουταβιού και νεαρά σκυλιά με δόντια 7χρονων.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με εμάς τους ανθρώπους.
αυτο το υπογραφω! Εμενα τρωνε ολες το ιδιο!
Οι δυο εχουν πολυ χαλια δοντια * αδελφες καιολας) και βρωμανε και σαν βοθρος απο το στομα- και η μια εχει κατασπρα δοντια και δεν μυριζει καθολου. Η τεταρτη εχει λιγη πετρουλα ( που φευγει με την οδοντοβουρτσα με υπερηχους πανευκολα) και δεν μυριζει.
Για την πεμπτη δεν ξερω ακομα! Ειναι μικρη ακομα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τότε γιατί έχει τρίχες όπως η κοινή βούρτσα εφόσον δεν...βουρτσίζουμε?
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Επειδη ετσι εχουμε συνηθησει!
Αυτη η βουρτσα υπαρχει και για ανθρωπους και εκει εχουν ακομα και καποια δονιση στο χερουλι, για να μην αλλαζει πολυ το αισθημα του βουρτσισματος. Οι κεφαλες στην Emmi Dent και στην Emmi Pet ειναι ιδιες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3