Ηλικια για εκμαθηση τουαλετας


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ε
Μπορεί αυτα που σου λεω να ειναι λάθος :) εχεις δίκιο πως το crate μαθαίνεται σταδιακά, ωστόσο εγω προσωπικά το crate το έκλεινα το βράδυ απο την πρώτη νύχτα και το ειχα πολυ κοντά μου ώστε αν κατι παει στραβά και δε ξυπνήσω, να ακούσω το σκυλί αν διαμαρτύρεται να ανοίξω (που επίσης δεν ενδείκνυται αν εχεις στα σχέδια σου το σκυλί να κοιμάται μακρυά απο το δικό σπυ κρεβάτι, εγω δεν ειχα πρόβλημα :) ), 2 μερες δε μας άφησε να κοιμηθούμε (κλαψουριζε ανα 1-1,5 ώρα) αλλα μετα ηρέμησε και περίπου σε εκείνο το διάστημα άρχισε να πηγαίνει και στο crate οταν κουραζόταν απο το παιχνίδι ή οταν ήθελε να κοιμηθεί απο μόνη της. Το κουταβι μεχρι να έρθει στο σπίτι σου θα μένει κάπου χύμα; Δεν υπάρχει καποια μορφή περιορισμού;

Edit: φρόντιζα ο σκύλος να μπαίνει στο crate κουρασμένος ώστε να μην έχουμε δράματα (τύπου να χτυπιέται στα κάγκελα κλπ), πιθανότατα γι αυτο και το δέχτηκε τοσο καλα. Ειναι σημαντικό να ειναι ξεκάθαρο στα μάτια του σκύλου οτι δε πρόκειται για τιμωρία αλλα για μέρος της καθημερινής σας ρουτίνας. Να το συνδυάσει με κατι καλο.
Ευχαριστω πολυ για της ιδέες και τον χρονο σας.
 
  • Like
Reactions: vas


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Εγώ τον πήρα σπίτι 2 μηνών και μέσα σε τρεις μέρες (χωρίς υπερβολή) έμαθε να τα κάνει στην πάνα (που την είχα για αρχή μακριά απο το κρεβάτι του) και στη συνέχεια δίχως πρόβλημα τη μετακινούσα σταδιακά μέχρι που τη μετέφερα στο μπαλκόνι μου. Η όλη διαδικασία να είχε το πολύ 2-3 ατυχήματα και αυτό μετά από παιχνίδι που το καημένο δεν προλάβαινε να φτάσει στην πάνα του. Το κάθε σκυλάκι έχει άλλους ρυθμούς εκμάθησης (όπως και τα μωρά). Μην απελπίζεσαι, είναι μικρή και τα κάνεις σωστά απ'όσο διάβασα, οπότε θα δεις αποτελέσματα με το χρόνο. Να τη χαιρεσαι, να περνάτε τέλεια!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγώ τον πήρα σπίτι 2 μηνών και μέσα σε τρεις μέρες (χωρίς υπερβολή) έμαθε να τα κάνει στην πάνα (που την είχα για αρχή μακριά απο το κρεβάτι του) και στη συνέχεια δίχως πρόβλημα τη μετακινούσα σταδιακά μέχρι που τη μετέφερα στο μπαλκόνι μου. Η όλη διαδικασία να είχε το πολύ 2-3 ατυχήματα και αυτό μετά από παιχνίδι που το καημένο δεν προλάβαινε να φτάσει στην πάνα του. Το κάθε σκυλάκι έχει άλλους ρυθμούς εκμάθησης (όπως και τα μωρά). Μην απελπίζεσαι, είναι μικρή και τα κάνεις σωστά απ'όσο διάβασα, οπότε θα δεις αποτελέσματα με το χρόνο. Να τη χαιρεσαι, να περνάτε τέλεια!
Σε ευχαριστω πολυ.
Εσυ είχες crate η κρεβατακι;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ τον πήρα σπίτι 2 μηνών και μέσα σε τρεις μέρες (χωρίς υπερβολή) έμαθε να τα κάνει στην πάνα (που την είχα για αρχή μακριά απο το κρεβάτι του) και στη συνέχεια δίχως πρόβλημα τη μετακινούσα σταδιακά μέχρι που τη μετέφερα στο μπαλκόνι μου. Η όλη διαδικασία να είχε το πολύ 2-3 ατυχήματα και αυτό μετά από παιχνίδι που το καημένο δεν προλάβαινε να φτάσει στην πάνα του. Το κάθε σκυλάκι έχει άλλους ρυθμούς εκμάθησης (όπως και τα μωρά). Μην απελπίζεσαι, είναι μικρή και τα κάνεις σωστά απ'όσο διάβασα, οπότε θα δεις αποτελέσματα με το χρόνο. Να τη χαιρεσαι, να περνάτε τέλεια!
Και τώρα 8 μηνών που κάνει την ανάγκη του?
 




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Σε ευχαριστω πολυ.
Εσυ είχες crate η κρεβατακι;;
Έχω κρεβατάκι, αλλά είχα αγοράσει πάρκο σκύλων για όταν ήταν πιο μικρός. Τώρα πλέον όταν φεύγουμε, χρησιμοποιώ τα κάγκελα του πάρκου για να τον απομονώσω στο μισό σπίτι.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Έχω κρεβατάκι, αλλά είχα αγοράσει πάρκο σκύλων για όταν ήταν πιο μικρός. Τώρα πλέον όταν φεύγουμε, χρησιμοποιώ τα κάγκελα του πάρκου για να τον απομονώσω στο μισό σπίτι.
Κρεβατακι η crate εννοώ στην ηλικία των δυο μηνών τι είχες;;
 






mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γενικα σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας στο θέμα μου.οι συμβουλές σας με έχουν ειδη καθησυχάσει.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Είχα ένα πάρκο σκύλων και εκεί μέσα είχα το κρεβατάκι του και στην αρχή σε μια άκρη είχα και μια πάνα!
View attachment 54853
Καταλαβα.απλως εγω εχω αγοράσει crate γιατι δεν χωράει στο σαλόνι μου παρκο και θελω να τον εχω εκει οπου βρισκόμαστε ολοι τις περισσότερες ώρες.
 
  • Like
Reactions: Annasakis


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καταλαβα.απλως εγω εχω αγοράσει crate γιατι δεν χωράει στο σαλόνι μου παρκο και θελω να τον εχω εκει οπου βρισκόμαστε ολοι τις περισσότερες ώρες.
Παντος αν γνωρίζεις απο κάποιον γνωστό σου αν θα πρεπει απο το πρώτο βραδυ να κλείσω την πορτα απο το crate η οχι θα ηθελα να μάθω.με ενδιαφέρουν οι απόψεις ανθρώπων που έχουν δοκιμάσει αυτο το είδος εκπαίδευσης παρα η γνωμη (καραμέλα) του κτηνιάτρου προς ολους τους πελάτες.ευχαριστω κςι παλι
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
το κρειτ θα το εχεις στο σαλόνι? Πρωτο βραδυ το πιο λογικό ειναι να εχετε κλαματα...
εγω αυτο που ειχα κανει (αν και το σκυλο μου ηξερα απο crate) ηταν να ακολουθησω τις συμβουλες του εκτροφεα (ο κτηνίατρος τι σχεση εχει να δινει συμβουλες για το crate?) .

Αρχικά ειχα το crate στη κρεβατοκάμαρα μου, το ειχα κάνει σαν φωλιτσα, ειχε το παιχνιδι του μεσα, ετρωγε μεσα. Ξεκίνησα να ωρες πριν κοιμηθει να το βαζω μεσα, να παιζει μεσα (στην αρχη με ανοιχτη πόρτα και οταν αρχιζε να παιζει με κλειστη). Οταν δεν εκλαιγε του ελεγα μπραβο και του ανοιγα να βγει.... Τωρα για τον υπνο οταν ηρθε η ώρα, έκλαψε λιγο στην αρχή αλλα μετά ηρέμησε και κοιμήθηκε μεχρι το πρωι.

Τι κουτάβι περιμένεις?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Παντος αν γνωρίζεις απο κάποιον γνωστό σου αν θα πρεπει απο το πρώτο βραδυ να κλείσω την πορτα απο το crate η οχι θα ηθελα να μάθω.με ενδιαφέρουν οι απόψεις ανθρώπων που έχουν δοκιμάσει αυτο το είδος εκπαίδευσης παρα η γνωμη (καραμέλα) του κτηνιάτρου προς ολους τους πελάτες.ευχαριστω κςι παλι
Εχω Σκοπό να κοιμηθώ στον καναπέ του σαλονιού τα τρία τέσσερα πρωτα βραδια για να μην νιώθει μονο του και για να εχω στο νου μου καθε μια ωρα να το βγάζω για την ανάγκη του.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
το κρειτ θα το εχεις στο σαλόνι? Πρωτο βραδυ το πιο λογικό ειναι να εχετε κλαματα...
εγω αυτο που ειχα κανει (αν και το σκυλο μου ηξερα απο crate) ηταν να ακολουθησω τις συμβουλες του εκτροφεα (ο κτηνίατρος τι σχεση εχει να δινει συμβουλες για το crate?) .

Αρχικά ειχα το crate στη κρεβατοκάμαρα μου, το ειχα κάνει σαν φωλιτσα, ειχε το παιχνιδι του μεσα, ετρωγε μεσα. Ξεκίνησα να ωρες πριν κοιμηθει να το βαζω μεσα, να παιζει μεσα (στην αρχη με ανοιχτη πόρτα και οταν αρχιζε να παιζει με κλειστη). Οταν δεν εκλαιγε του ελεγα μπραβο και του ανοιγα να βγει.... Τωρα για τον υπνο οταν ηρθε η ώρα, έκλαψε λιγο στην αρχή αλλα μετά ηρέμησε και κοιμήθηκε μεχρι το πρωι.

Τι κουτάβι περιμένεις?
Ημίαιμο σιχ τζου με μαλτεζ.
Ωραια θα βαλω το crate στην κρεβατοκάμαρα μου.απο το πρωι-μεςημερι αφου ερθει σπίτι θα κανω οτι μου γραφεις,την πορτα για πρώτο βραδυ την κλείνω;;;;;;;;;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
καθε μια ωρα δε χρειαζεται να βγει για να κανει την ανάγκη του.

Εχει μάθει το κουταβι ή θα μπει πρωτη φορά? Από οτι κατάλαβα θα το παρεις απο byb
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ημίαιμο σιχ τζου με μαλτεζ.
Ωραια θα βαλω το crate στην κρεβατοκάμαρα μου.απο το πρωι-μεςημερι αφου ερθει σπίτι θα κανω οτι μου γραφεις,την πορτα για πρώτο βραδυ την κλείνω;;;;;;;;;
Ημίαιμο σιχ τζου με μαλτεζ.
Ωραια θα βαλω το crate στην κρεβατοκάμαρα μου.απο το πρωι-μεςημερι αφου ερθει σπίτι θα κανω οτι μου γραφεις,την πορτα για πρώτο βραδυ την κλείνω;;;;;;;;;
Ξερω οτι θα κλαίει και ειναι λογικό.κακο στο κουτάβι δεν θελω να κανω η κατι που θα το κανει να φοβηθεί το crate.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
καθε μια ωρα δε χρειαζεται να βγει για να κανει την ανάγκη του.

Εχει μάθει το κουταβι ή θα μπει πρωτη φορά? Από οτι κατάλαβα θα το παρεις απο byb
Τι εννοείς;;;(μην με κοροιδεψεις)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δε σε κοροιδεύω. Θα παρεις λεω απο ιδιώτη το κουτάβι (κάκιστη πηγή απόκτησης)
τουλάχιστον ο ιδιώτης χρησιμοποιεί crate?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3