Βουτιά στο κενό.....γιατί???


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Είμαι προβληματισμένη και συντετριμμένη γιατί όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου, έχουν συμβεί πρόσφατα δύο περιστατικά στη γειτονιά μου, όπου τα σκυλιά πήδηξαν στο κενό από το μπαλκόνι και...καταλαβαίνετε... Σκοπός δεν είναι να μοιραστούν ευθύνες οι οποίες είναι ξεκάθαρα των αφεντικών αλλά και εμάς των γειτόνων που δεν καταγγέλλουμε περιστατικά κακομεταχείρισης σκύλων αλλά να καταλάβω την ψυχολογία τους που προβαίνουν σε κάτι τέτοιο.

Γνωρίζω για το πρώτο, πως το έκανε από κροτοφοβία την Ανάσταση. Το δεύτερο (ροντβαϊλερ), ήταν ένα ξεκάθαρα κακο "ποιημένο" σκυλί από την άποψη ότι ήταν μονίμως σ' ένα πολύ μικρό μπαλκόνι, άλλοτε δεμένο με αλυσίδα και άλλοτε χωρίς αλλά μόνο εκεί και ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες. Εκτός μίας φοράς που πρόσεξα ένα μεγάλο χαρτόκουτο που έβαλαν οι ανεύθυνοι γονείς του λόγω βροχής. Δεν έβγαιναν παρά μόνο για να μαζέψουν ακαθαρσίες και να του ρίξουν το φαγητό του...τραγικές καταστάσεις.

Παρ' όλα αυτά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το σκυλί φούνταρε για να αυτοκτονήσει ή γιατί το έβριζε νωρίτερα το αφεντικό του όπως μου είπε κάποιος γείτονας. Όσο πανέξυπνα και συναισθηματικά κι αν είναι, δεν πιστεύω ότι είχε τη νοημοσύνη του να σκεφτεί πως να δώσει τέλος στη ζωή του. Είναι διαφορετικό το αίσθημα επιβίωσης, η κατάθλιψη, η στεναχώρια, όλα αυτά είναι ικανότατα να τα βιώσουν...

Εσείς για ποιους λόγους πιστεύετε ή γνωρίζετε ότι θα το έκανε αυτό κάποιο σκυλί?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Αυτό με τα βεγγαλικά στην Ανάσταση και άλλες θεομηνίες (που εμπεριέχουν πολύ θόρυβο, κεραυνούς κλπ.), είναι κλασική περίπτωση που έχουν πηδήξει σκυλιά έξω από το μπαλκόνι... που έχουν κρεμαστεί από την αλυσίδα τους σε φράχτες... στην προσπάθειά τους να "σωθούν"...
Αντιμετωπίζεται με πρόβλεψη, εκ μέρους του ιδιοκτήτη... αλλιώς μιλάμε για ανευθυνότητα (έως αδιαφορία)...

2) Στην περίπτωση του Rottweiler (αν δεν γινόταν κάποιος χαλασμός κόσμου - θεομηνία)... το πιθανότερο είναι να πέρασε από κάτω κάποια σκύλα σε οίστρο...
Το λιγότερο πιθανό (αλλά "παίζει" και αυτή η περίπτωση) είναι να ήθελε να ξεφύγει από ένα κακό περιβάλλον και να πήδηξε έξω από το μπαλκόνι, υπολογίζοντας (ειδικά αν το μπαλκόνι βρισκόταν το πολύ στον 3ο όροφο) λανθασμένα ότι το συγκεκριμένο ύψος το "έχει"...

Υ.Γ. Edit: Λάθος μου! Μόλις είδα σε άλλο θέμα σου ότι το σκυλί ήταν θηλυκό...
 
  • Like
Reactions: DORIS


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μην λέμε βλακίες...δεν παίζει ο σκύλος να αυτοκτόνησε!
Κάτι έγινε και πήγε να το σκάσει νομίζοντας ότι δεν υπάρχει το ύψος αυτό και έτσι έπεσε...
 


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Κανεις δε το πιστευει αυτο Στελιο. Οσο για την πρωτη περπτωση που εθεσες johnk, ηταν θηλυκο το ιδιο. Τι να πεις κριμα οπως κ να χει. Ανευθυνοτητα στο επακρο. Ισως να θελε να τον ακολουθησει γτ πριν απο λιγο εφυγε με το αυτοκινητο το ενα αφεντικο.
Η δικια μας ευτυχως οταν ακουει βροντες κ αστραπες τρεχει στο μπαλκονι να τις κανει να το βουλωσουν χα χα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ξέρω γιατι πηδανε τα σκυλια(απτα μπαλκονια) τοχω ακουσει πολλάκις...η μονη λογικη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι συμβαινει απλα απο κακο υπολογισμό του σκυλου, ουτε χαζα είναι ουτε τρελα, καποιες φορες όμως αμα κατι τα φρικάρει σαν να μην σκέφτονται καθαρα...

Αλλα να ρωτησω κ εγω απτην μερια μου
με τα αφεντικα αυτων των σκυλιων τι απεγινε?
Θελω να πω, ειχαν την παραμικρή επίπτωση?
Είναι αμέλεια δικη τους, παρακλάδι της παθητικης κακοποιησης (για λανθανω?) έγινε καποια καταγγελια?κατι τεσπα? η απλα συνεχισαν τις ζωουλες τους σα να μην συνεβη τίποτα?
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το να πηδάνε τα σκυλια ειχε παρατηρηθεί επίσης σε μια γέφυρα (δε θυμάμαι που :D) και εν τέλη βρήκαν πως υπήρχε μια πολυ έντονη μυρωδιά απο κάτω (ασβός αν δε κανω λάθος) και Γι'αυτό σκυλια τα οποια κατα τα αλλα είχαν άριστη εκπαίδευση και δικαιολογημένα ηταν εκτός λουριου πήδηξαν απο κάτω. (Απο εκπομπη στο animal planet :) )
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3