Φυλάει το φαγητό του


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Φόρα γάντια εργασίας, αυτά με σκληρή επικάλυψη! Τα βρίσκεις σε είδη με δομικά υλικά ή σιδηρικά!:)

Πέρα από την πλάκα, δεν γίνεται να μην μπορείς να δώσεις στον σκύλο κάτι από το χέρι σου...αδυνατώ να το πιστέψω βρε Δάφνη...
Λέγοντας ότι σε έχει δαγκώσει όταν του έδινες λιχουδιά εννοείς μάλλον ότι το άρπαξε από ατσουμπαλοσύνη και απροσεξία. Μπορείς να του μάθεις να παίρνει την τροφή από το χέρι σου με τακτ.
Μία μέθοδος για να μην σου ροκανίζει τα χέρια είναι να βάλεις τροφής μέσα στην χούφτα σου, να την σφίξεις και να τον αφήσεις να ανοίξει με την μουσούδα του και σιγά σιγά να ανοίγεις την μπουνιά σου...
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Του δίνω απο το χέρι μου σαλαμι κομμένο σε κυβάκια που το χρησιμοποιώ για επιβραβευση στις ασκήσεις που κάνουμε.
Του δίνω και πολλά κυβάκια μαζί από τη χούφτα μου ( αυτό το κάναμε και σαν άσκηση με τον εκπαιδευτή) όπως επίσης του έβαζα σαλαμάκια μέσα στο πιάτο και του τα έδινα κρατώντας το πιάτο με τον αντίχειρα μέσα στο πιάτο..... ( κι αυτό σαν άσκηση) κάθε φορά που τα κάναμε κόντευα να λιποθυμήσω απο το φόβο και με άφησε μετά ο άνθρωπος.......

Καλή ιδέα το γάντι!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κάθε φορά που τα κάναμε κόντευα να λιποθυμήσω απο το φόβο και με άφησε μετά ο άνθρωπος.......
Αν βγάζεις φόβο ειναι αναμενόμενο να σε καβαλάει ομως
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Αν βγάζεις φόβο ειναι αναμενόμενο να σε καβαλάει ομως
Γι αυτο και σταματήσαμε τις ασκήσεις με τον εκπαιδευτή....γιατί μου είπε οτι αφού φοβάμαι δεν έχει νόημα, ο σκύλος το καταλαβαίνει.

Θα δοκιμάσω με το γάντι μήπως είμαι καλύτερα.
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Σε αλλο σκυλο, αυτο που στον τριτο θεατη θα φαινοτανε ως "σπαω στο ξυλο" μπορει να ειναι οτι χρειαζεται για να τον σοκαρεις κ να παρει τα χαμπαρια του.
Γιατι στο κατω κατω για να αλλαξεις μια συμπεριφορα πρεπει να καταστησεις σαφες στον.... παραβατη οτι η συμπεριφορα αυτη δεν ειναι πλεον αποδεκτη ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. Πως θα το καταλαβει εχει κυριως σχεση με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ ορια κ οχι του εταιρου εμπλεκομενου η των τριτων.



Διαβάζοντας το φορουμ βρήκα την παραπάνω παράγραφο και αυτή είναι η πιο μεγάλη μου απορία.

Πως μπορώ να διορθώσω μια ανεπιθυμητη συμπεριφορά στον σκύλο μου?
Ο δικός μου απο φωνή δεν καταλαβαίνει με έχει γραμμένη. Να τον χτυπήσω δεν θέλω γιατί η βια φέρνει βία. Τι μπορώ να κάνω λοιπόν?
Πως να του καταστήσω σαφές οτι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να με δαγκώνει . Δεν θέλω ρε παιδί μου, δεν μπορώ άλλο!

Να τον κρατάω ανάσκελα τι σκ@τ@ να κάνω?

Εσείς πως διορθώνετε τους σκύλους σας?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Και το ανάσκελα μορφή βίας είναι αφού έχει μια μικρή "μάχη" για να το δεχτεί ο σκύλος.
Εγώ όταν ήταν μωρό της στερούσα τη παρουσία μου έφευγα από το χώρο. Μετά το 4ο μήνα την εδενα σε χώρο μακριά από μένα και της έλεγα τη λέξη τιμωρία. Μετά από λίγο καιρό η λέξη και μόνο αρκούσε για να βγει μόνη της από το δωμάτιο και να περιμένει το οκ μου να επιστρέψει..λειτούργησε άψογα σε εμάς...
Ακόμα και σε βόλτα σε σκύλοπάρκο εάν πχ πηδηξει πάνω σε κάποιον και της πω τιμωρία θα καθίσει και θα περιμένει να την ελευθερώσω. Και άλλα σκυλιά να πηγαίνουν να τη πειράζουν για παιχνίδι τη τιμωρία δεν τη σπάει...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είχες γράψει παραπάνω ότι φοβάσαι το σκύλο σου. Τί είναι αυτό που σε τρομάζει;

Μέχρι να λύσεις αυτό το πρόβλημα, έχω την εντύπωση πως ότι διόρθωση και να κάνεις χαμένη θα πάει, γιατί ο σκύλος αντιλαμβάνεται την αβεβαιότητα ή το φόβο σου. Αν δε μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι εσύ βάζεις τα όρια, είναι δύσκολο να πείσεις οποιονδήποτε άλλο, είτε σκύλο είτε άνθρωπο.

Η παράγραφος που αναφέρεις παραπάνω από μόνη της δε λέει τίποτα, έχει όποιο νόημα μόνο εντός ορισμένου πλαισίου, δηλαδή ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με ένα συγκεκριμένο σκύλο και ένα συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Σε ορισμένα πράγματα δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, και η εκπαίδευση του σκύλου είναι ένα από αυτά.
Στον ένα μου σκύλο ένα κοφτό "ε" αρκεί για να μαζευτεί και να σταματήσει αυτό που κάνει. Στον άλλο το "ε" γίνεται "ΚΟΦΤΟΤΩΡΑΜΗΣΟΥΠΑΡΕΙΟΔΙΑΟΛΟΣΤΗΜΑΝΑ"
Αν τα αντιστρέψω, ο πρώτος σκύλος θα κάνει 1-2 μέρες να με πλησιάσει, ενώ ο δεύτερος δε θα πάρει χαμπάρι καν οτι βρίσκομαι στο χώρο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όταν ήταν μικρότερος ( περίπου 4- 5 μηνών ) μόλις μου έδειχνε δόντια τον έπιανα και τον έβαζα κάτω ανάσκελα και τον μάλωνα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, με αυτό που κάνατε γκρεμισατε κάθε ίχνος εμπιστοσύνης και ταυτόχρονα μάθατε τον σκύλο να μην προειδοποιεί.
Η εμπιστοσύνη όσο δύσκολα χτίζεται, τόσο εύκολα γκρεμίζεται.
Προσωπικά θα το έπαιρνα από την αρχή μπας και καταφέρω να κολλήσω ο,τι έσπασε. Λυπάμαι που θα το πω αλλά δικό σας δημιούργημα είναι.
Άρα από εσάς εξαρτάται αν θα σας εμπιστευτεί ξανά.
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Μα το ξέρω οτι εγώ το δημιούργησα το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να το ξαναφτιάξω.....
Απλά διαβάζω συνέχεια εντελώς ανάποδα πράγματα και όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι.
Να το κάνω να με εμπιστευτεί προσπαθώ 4 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Χθες με ξαναδάγκωσε (μαλακά τουλάχιστον) ενώ κάναμε ασκήσεις "άστο" - "πάρτο" με ένα πλαστικό κόκκαλο/παιχνίδι και δεν το είχε καν στο στόμα.

Επίσης με το μάλωμα, ακόμα κι αν κατεβάσω όλα τα καντήλια της χώρας, δεν καταλαβαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Απεναντίας μου γαβγίζει κι απο πάνω και τρέχει γύρω γύρω σαν τρελό να μην το πιάσω και το βάλω τιμωρία.

Πραγματικά τέτοιο σκύλο δεν έχω ξαναδεί........
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@dafni1812, το να παίρνεις πληροφορίες απο πολλές πηγες ειναι καλο. Το να τις εφαρμόζεις όλες, δεν ειναι. Διάλεξε εναν τροπο απο όσους προτείνονται και ασχολησου μονο με αυτόν. Αυτα που σου πρότεινε ο Στέλιος, ας πουμε, εμενα μου φαίνονται υλοποιήσιμα και πατάνε σε μια βάση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χθες με ξαναδάγκωσε (μαλακά τουλάχιστον) ενώ κάναμε ασκήσεις "άστο" - "πάρτο" με ένα πλαστικό κόκκαλο/παιχνίδι και δεν το είχε καν στο στόμα.

Επίσης με το μάλωμα, ακόμα κι αν κατεβάσω όλα τα καντήλια της χώρας, δεν καταλαβαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Απεναντίας μου γαβγίζει κι απο πάνω και τρέχει γύρω γύρω σαν τρελό να μην το πιάσω και το βάλω τιμωρία.
Θα ήθελα να το δω σε βίντεο όλο αυτό!:)
 
  • Like
Reactions: GRDANE




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όταν ξεκινάμε το "μάλωμα" το "όχι" και ότι άλλο πάει κόντρα στην θέληση του σκύλου, έχουμε διασφαλίσει ότι μπορούμε να τα επιβάλουμε. Ειδεμή, θα κάψουμε και την εντολή, αλλά και το "κύρος" μας απέναντι στον σκύλο. Γι αυτό δεν ξεκινάμε να τα εφαρμόζουμε χωρίς λουρί.
Έχω ακόμα τα πνευμόνια μου καμμένα απ το κυνηγητό που έριξα για να τον πιάσω σε κτήμα 5 στρεμμάτων μια φορά που με έγραψε και πήγε να την κάνει με ελαφρά. Έπρεπε να ξέρει όμως ότι "you can run, but you cannot hide". Όταν τον έπιασα φυσικά δεν έπεσε μάλωμα, αλλά δέσιμο με λουράκι και επανάληψη της διαδικασίας με τους δικούς μου όρους.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται να φοβάστε ενα σκυλάκι 6 κιλά και μάλιστα οχι ενα οποιοδήποτε σκυλάκι, αλλά το δικό σας, το οποίο αν δεν κάνω λάθος έχετε απο τότε που ήταν μια μικρή χνουδόμπαλα.
Τι ζημιά μπορεί να σας κάνει ενα τέτοιο σκυλάκι ? Δηλαδή αν αγριέψει τέρμα, μπορεί να σας φάει κάποιο πόδι ή χέρι ?
Συγχωρέστε με, δεν σας ειρωνεύομαι, αλλά τα όρια της αντίληψής μου σταματάνε στο σημείο που μας είπατε οτι φοβάστε το σκυλάκι ΣΑΣ των 6 κιλών.

Εκπαιδευτής δεν είμαι, αλλά αν μη τι άλλο, το πρώτο που πρέπει να αλλάξετε είναι να σταματήσετε να φοβάστε το σκυλάκι ΣΑΣ των 6 κιλών (το επαναλαμβάνω για να το χωνέψω κι εγώ :) )
Νομίζω, οτι αν μπορέσετε να διορθώσετε το δικό σας θεματάκι, τα υπόλοιπα θα φτιάξουν με τον ενα ή τον άλλο τρόπο.
Δίοτι αν δεν αλλάξετε κυρίως εσείς, σήμερα μπορεί να έχετε θέμα με την προσέγγιση στο πιάτο του, αλλά μεθαύριο μπορεί να έχετε θέμα, οταν πλησιάζετε το κρεββάτι του, τα παιχνίδια του ή ακόμα και το ίδιο ενω δεν κάνει τίποτα.

Να θυμάστε οτι εσείς είστε ο γονιός του, εσείς επιβάλλετε τους κανόνες.Δεν γίνεται να φοβάστε το σκυλάκι ΣΑΣ των 6 κιλών.Δεν μπορεί να σας κάνει τίποτα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται να φοβάστε ενα σκυλάκι 6 κιλά και μάλιστα οχι ενα οποιοδήποτε σκυλάκι, αλλά το δικό σας, το οποίο αν δεν κάνω λάθος έχετε απο τότε που ήταν μια μικρή χνουδόμπαλα.
Τι ζημιά μπορεί να σας κάνει ενα τέτοιο σκυλάκι ? Δηλαδή αν αγριέψει τέρμα, μπορεί να σας φάει κάποιο πόδι ή χέρι ?
Συγχωρέστε με, δεν σας ειρωνεύομαι, αλλά τα όρια της αντίληψής μου σταματάνε στο σημείο που μας είπατε οτι φοβάστε το σκυλάκι ΣΑΣ των 6 κιλών.
Αν έβλεπες αυτό που είδα εγώ πριν μια βδομάδα.... από ενα 7 μηνων τζακ ράσελ, σίγουρα δεν θα είχες απορία....:sick:
Έπρεπε να το βγάλω φώτο, αλλά ντράπηκα να πω στον άνθρωπο να φωτογραφίσω το καταξεσκισμένο χέρι του
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and GRDANE


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
θα πρότεινα ξανά εκπαιδευτή....αν και πιστεύω ακράδαντα και εγώ ότι είναι θέμα διαχείρισης,χρειάζεται ένας άνθρωπος να αποβάλλει από εσάς το φόβο πρώτον και να δουλέψετε μετά το σκύλο...
Ισχύει για το μέγεθος ότι είναι σχεδόν αμελητέο όμως μιλάμε για ράτσα με ιδιαίτερο ταμπεραμέντο και για σπίτι με παιδιά....
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Το ξέρω οτι ακούγεται γελοίο αλλά με έχει δαγκώσει τουλάχιστον 5 φορές και πλεον όταν απλώνω χέρι έναν κόμπο στο λαιμό τον έχω........
Ξέρω οτι δεν θα μου κάνει καμια τρελή ζημιά, να μου κόψει το χέρι ξερω'γώ, αλλά μια χαρά μου τα γεμίζει τρύπες τα χεράκια μου και με πονάει.......
Και όσο να'ναι όταν ξέρεις οτι θα πονέσεις και το περιμένεις ένα σφύξιμο το νιώθεις.....
Απλά το πρόβλημα είναι οτι το νιώθει και ο σκύλος.......
Όταν είμαστε βόλτα κατα ένα μαγικό τρόπο εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλον απόλυτα.....στο σπίτι υπάρχει μια σύγχιση......
Σίγουρα το προκαλώ εγώ, το καταλαβαίνω. Σκέψου οτι τα βραδια δεν κοιμάμαι πολλές φορές απο αυτό το θέμα....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μήηηηπως τότε όταν είστε στη βόλτα που είστε και οι 2 πιο χαλαροι να αρχίσεις εκεί να εφαρμόζεις τις τεχνικές του @st3li0s

(btw χρόνια πολλά @st3li0s )
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Χθες με ξαναδάγκωσε (μαλακά τουλάχιστον) ενώ κάναμε ασκήσεις "άστο" - "πάρτο" με ένα πλαστικό κόκκαλο/παιχνίδι και δεν το είχε καν στο στόμα.

Επίσης με το μάλωμα, ακόμα κι αν κατεβάσω όλα τα καντήλια της χώρας, δεν καταλαβαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Απεναντίας μου γαβγίζει κι απο πάνω και τρέχει γύρω γύρω σαν τρελό να μην το πιάσω και το βάλω τιμωρία.

Πραγματικά τέτοιο σκύλο δεν έχω ξαναδεί........
για να καταλάβω... όταν λες δάγκωμα πως το εννοείς ?

γιατί ειδικά σε παιχνίδι εμένα με "δαγκώνει" συχνα πυκνά, μόνο που δεν είναι δάγκωμα είναι απλα ατσούμπαλος και εγώ τρακάρω με το χέρι μου στο ανοιχτό του στόμα. παίζει κάτι αντίστοιχο, ή σημαδεύει και δαγκώνει κλειδώνοντας το στόμα κάπου στοχευμένα πάνω σου ?

αν ο σκυλος σε τσαντίσει και εσυ εισαι απο πάνω και αρχισεις τα γαμωπαναγίδια, ΑΝ η φωνή είναι λίγο τσιριχτή-πνιγμένη (καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι) ο σκύλος παίζει να εξιτάρεται και να νομίζει ότι παίζετε ακόμη ας πούμε.

οι διορθώσεις πρέπει να ειναι μονολεκτικές, κοφτές και με "δυνατό" ύφος (όχι απαραίτητα φωνή - γκάρισμα).

περιμένουμε το βιντεάκι για να δούμε

μια ερώτηση : φοβάσαι μόνο το σκύλο σου ή γενικά τα σκυλιά? σε άλλο εκπαιδευτή σκέφτηκες να απευθυνθείς?
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
για να καταλάβω... όταν λες δάγκωμα πως το εννοείς ?

δαγκώνει/κλειδώνει. δαγκώνει κανονικότατα. Κατα τα άλλα το δάγκωμα παιχνίδι το κάνει ΟΛΗ μερα. τα χέρια μου είναι μόνιμα στο στόμα του.
Μπορώ να ξεχωρίσω δάγκωμα/παιχνίδι και δάγκωμα/δάγκωμα.


μια ερώτηση : φοβάσαι μόνο το σκύλο σου ή γενικά τα σκυλιά?

Πριν τον Λιο δε φοβήθηκα ποτέ στη ζωή μου σκυλί. Σαν παιδί ήμουνα μόνιμα με σκυλιά/γατιά αγκαλιά μέρα νύχτα ( αδέσποτα , της γειτονιάς, δικά μας που τα είχαμε στην αυλή) Ποτέ δεν με είχε ξαναδαγκώσει σκυλί!


σε άλλο εκπαιδευτή σκέφτηκες να απευθυνθείς?

Πλήρωσα 300€ για 8 μαθήματα και δεν έχω άλλα λεφτά. ¨Ηδη κι αυτά δεν μου περισσεύανε. Παρ'ολα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον εκπαιδευτή.....γιατί όσα μου είπε τα έχω διασταυρώσει και στα διάφορα "φόρα"......ίσως δεν τον βοήθησε και η στάση μου δεν ξέρω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π