Γερμανικός Ποιμενικός ή Χάσκι?

γερμανικός ποιμενικός ή χάσκι?

  • γερμανικός ποιμενικός

    Votes: 12 50,0%
  • χάσκι

    Votes: 12 50,0%

  • Total voters
    24



Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Εγώ έχω ένα σέττερ 5,5 μηνών εμβόλια ο κτηνίατρος μου είπε 2 φορές τον χρόνο απο 25€(50€) χαπάκι ένα καθε τρείς μήνες απο 25€ με την επίσκεψη σκυλοτροφή 20-25€ τους δύο μηνες επειδη της δινω και κανονικό φαγητο.Τους πρώτου; μηνες ειναι πολλά τα εξοδα για την αποκτηση 800-1000€ +κρεβατάκια , σπιτακι και κ.τ.λ αλλα μετα τα έξοδα για τον μηνα δεν ξεπερνουν τα 100€
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην λέτε για άλογα...να σας πω το δράμα μου????ξεκίνησα μαθήματα ιππασίας το καλοκαίρι τι ευτυχία!!!ήμουν η μόνη τριάνταρα γύρω μου 8χρονες αμαζόνες...πείσμα εγώ ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα και ολόκληρος παιδικός σταθμός να γελούσε μαζί μου εγώ μια φορά την εβδομάδα θα ήμουν με τα άλογα!!!
3 μέρες μετά και ενώ ακόμη πονούσε όλο μου το κορμί,μαθαίνω ότι είμαι έγκυος...μαχαίρι η ιππασία...ευτυχία τρομερή!!!!αλλά πάει το όνειρο...αλλη ευκαιρία δεν έχει θα είμαι πολύ μεγάλη μετά....
Θυσιάστηκα για το παιδί μου....
Συγνώμη για το off topic αλλά ήθελα να το μοιραστώ...δίνει όμως και ένα επιχείρημα για σωστό και λάθος timing...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην λέτε για άλογα...να σας πω το δράμα μου????ξεκίνησα μαθήματα ιππασίας το καλοκαίρι τι ευτυχία!!!ήμουν η μόνη τριάνταρα γύρω μου 8χρονες αμαζόνες...πείσμα εγώ ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα και ολόκληρος παιδικός σταθμός να γελούσε μαζί μου εγώ μια φορά την εβδομάδα θα ήμουν με τα άλογα!!!
3 μέρες μετά και ενώ ακόμη πονούσε όλο μου το κορμί,μαθαίνω ότι είμαι έγκυος...μαχαίρι η ιππασία...ευτυχία τρομερή!!!!αλλά πάει το όνειρο...αλλη ευκαιρία δεν έχει θα είμαι πολύ μεγάλη μετά....
Θυσιάστηκα για το παιδί μου....
Συγνώμη για το off topic αλλά ήθελα να το μοιραστώ...δίνει όμως και ένα επιχείρημα για σωστό και λάθος timing...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγώ έχω ένα σέττερ 5,5 μηνών εμβόλια ο κτηνίατρος μου είπε 2 φορές τον χρόνο απο 25€(50€) χαπάκι ένα καθε τρείς μήνες απο 25€ με την επίσκεψη σκυλοτροφή 20-25€ τους δύο μηνες επειδη της δινω και κανονικό φαγητο.Τους πρώτου; μηνες ειναι πολλά τα εξοδα για την αποκτηση 800-1000€ +κρεβατάκια , σπιτακι και κ.τ.λ αλλα μετα τα έξοδα για τον μηνα δεν ξεπερνουν τα 100€
εμβόλια γιατί 2 φορές το χρόνο???
Χαπάκι γιατί 25 ευρώ????
Τροφή μόνο 25 ευρώ???
Και γιατί από το κτηνίατρο η τροφή??παίρνεις φαρμακευτική??
Ξεχνάς αμπούλα λιχουδιές παιχνιδάκια και απρόοπτα καθώς και αναλώσιμα (σακουλάκια πχ οδοντόκρεμες κλπ κλπ)
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Για τους γνώστες (ιδιοκτήτες και μη), θεωρείτε πως τα χάσκι με τις τάσεις φυγης που τα χαρακτηρίζουν, θα μπορούσαν να ζήσουν όσο απροβλημάτιστα θα ζούσε κάποιο αλλο σκυλί (πχ ΓΠ) σε εξωτερικό χώρο;
Τα χάσκυ δεν έχουν τάσεις φυγής. ΑΠΛΑ λατρεύουν το τρέξιμο.
Από κει και πέρα, ΑΝ τα αφήσεις σε μία αυλή επί μονίμου βάσεως, θα βρούνε τρόπο να στα κάνουν όλα π@@@@να από τη βαρεμάρα τους και ίσως θα βρούνε τρόπο να φύγουν κιόλας.

Άρα, εγώ δε θα επέλεγα να αφήσω ένα χάσκυ σε μία αυλή χωρίς επιτήρηση!!
 
  • Like
Reactions: vas


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τα χάσκυ δεν έχουν τάσεις φυγής. ΑΠΛΑ λατρεύουν το τρέξιμο.
Από κει και πέρα, ΑΝ τα αφήσεις σε μία αυλή επί μονίμου βάσεως, θα βρούνε τρόπο να στα κάνουν όλα π@@@@να από τη βαρεμάρα τους και ίσως θα βρούνε τρόπο να φύγουν κιόλας.

Άρα, εγώ δε θα επέλεγα να αφήσω ένα χάσκυ σε μία αυλή χωρίς επιτήρηση!!
Ευχαριστώ :)

σκυλοτροφή 20-25€ τους δύο μηνες επειδη της δινω και κανονικό φαγητο.
Αν μιλαμε για μια μέτρια προς καλη τροφή (40-50€) ο σκύλος τρώει περίπου το 1/4 του τσουβαλιού καθε μηνα το οποίο με κανει να φαντάζομαι πως το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής του σκύλου ειναι "κανονικό φαι" (εικάζω μαγειρευτό) και αυτο κοστίζει, επίσης.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ευχαριστώ :)


Αν μιλαμε για μια μέτρια προς καλη τροφή (40-50€) ο σκύλος τρώει περίπου το 1/4 του τσουβαλιού καθε μηνα το οποίο με κανει να φαντάζομαι πως το μεγαλύτερο μέρος της διατροφής του σκύλου ειναι "κανονικό φαι" (εικάζω μαγειρευτό) και αυτο κοστίζει, επίσης.
εκτός αν είναι αποφάγια και περισσεύματα από το δικό τους.. που εκει μιλάμε για ψημένα λάδια και άλλες ομορφιές που καλό θα ήταν να αποφεύγονται....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μια μικρή επισήμανση σχετικά με την τροφή και το κόστος ανάλογα το μέγεθος του σκύλου:
Άλλο είναι ένας σκύλος να θέλει 70 γραμμάρια την ημέρα και άλλο να θέλει 400. ;)
 




katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
οταν πας να χαιδεψεις ενα χασκι καθεται και του αρεσει?γενικα αυτο ειναι ετσι παιχνιδιαρικο,να του αρεσουν τα χαδια, να τα γαργαλας κτλ?καποιοι λενε οτι δεν ειναι καθολου συναισθηματικα σκυλια και τελειως αδιαφορα ακομα και με τον ιδιοκτητη τους
ισχυει κατι τετοιο?:eek:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλύτερα σέλωσε το, πάρε ένα ποδήλατο, μάθε του τις εντολές (Haw, Gee, Easy whoa, Onby, Onby haw, Lets go) και τραβάτε να σε σέρνει και να κάνετε Urban Mushing!

Είναι ανεξάρτητα σκυλιά γιατί είναι για άλλη χρήση...όχι για γαργαλητά!
Άλλαξε λίγο την θεωρία που έχεις στο μυαλό σου. Δεν υπάρχει συναισθηματισμός στα ζώα!
Η λέξη "επαφή" είναι κάτι διαφορετικό. Επαφή αναπτύσσεται όταν ο ιδιοκτήτης δίνει στο ζώο αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένο...!
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
Καλύτερα σέλωσε το, πάρε ένα ποδήλατο, μάθε του τις εντολές (Haw, Gee, Easy whoa, Onby, Onby haw, Lets go) και τραβάτε να σε σέρνει και να κάνετε Urban Mushing!

Είναι ανεξάρτητα σκυλιά γιατί είναι για άλλη χρήση...όχι για γαργαλητά!
Άλλαξε λίγο την θεωρία που έχεις στο μυαλό σου. Δεν υπάρχει συναισθηματισμός στα ζώα!
Η λέξη "επαφή" είναι κάτι διαφορετικό. Επαφή αναπτύσσεται όταν ο ιδιοκτήτης δίνει στο ζώο αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένο...!
ισως οχι συναισθηματισμος οπως το θεωρουν οι ανθρωποι, ομως υπαρχει κατι παραπανω απο το να το ταιζεις και να το βγαζεις βολτα, μονο για αυτο σε χρειαζονται τα σκυλια?για να καλυπτουν τις υλικες αναγκες τους?,ισως δεν αισθανονται αγαπη αλλα κατι αισθανονται για εμας, αλλιως γιατι να θεωρειται <<ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου>>?τοσες ιστοριες το αποδικνειουν που οι σκυλοι ηταν τοσο πιστοι στα αφεντικα τους και ειχαν αναπτυξει τοσο γερο δεσμο που εκαναν απιστευτα πραγματα..
ενας θειος μου ειχε εναν γπ, οταν ο θειος πεθανε,μετα απο λιγο ο σκυλος πεθανε απο καταθλιψη...και φαγητο ειχε και βολτες το πηγαιναν κοντινοι ανθρωποι του θειου μου και το φροντιζαν ..η καταθλιψη απο τι προκληθηκε?του ελειπε ο ιδιος ο ανθρωπος οχι οι υλικες αναγκες που του προσφερε..
και ειπα τωρα ενα απλο παραδειγμα,....το οτι τα χασκι ειναι σκυλια σκληροτραχηλα και σερνουν ελκηθρα δεν σημαινει πωςς αυτο ειναι το μονο που ζητανε απο τον ανθρωπο που τα παιρνει..ναι ειναι στη φυση τους,αλλα οπως μεγαλωνει ενα σκυλι αποκτα τον τροπο ζωης του αφεντικου του.Το χασκι δηλαδη θα με βλεπει ως μεσο να εκπληρωσει το σκοοπο για τον οποιο η φυση φροντισε να το δημιουργησει? εννοειται οτι και βολτες θα πηγαινει και θα το βαλω αν ειναι στο ποδηλατο μου να τρεχουμε παραλληλα κτλ αλλα μετα τι?
ιδιοκτητες χασκι...εμπειριες? :/ γιατι οσο και να μου αρεσει αυτη η ρατσα αν οντως ''σνομπαρουν'' το αφεντικο τους και δεν καθονται να τα χαιδεεψεις (δεν λεω ολη την ωρα αλλα που και που μου αρεσει)..θελω να αποκτησω με προσπαθεια αν χρειαζεται μια στενη σχεση με το σκυλι μου.Οπως επισης μου αρεσει να ακουω πως τα σκυλια καθονται στον καναπε η διπλα στ αφεντικο τους οταν βλεπουν τηλεοραση κτλ...ειναι αυτο εφικτο με χασκι?θα προτιμουσα απο καποιον που υπηρξε η ειναι ιδιοκτητης αυτης της ρατσας
Αφηνω ανοιχτο το ενδεχομενο να κανω λαθος..αλλα αυτη τη γνωμη εχω σχηματισει με τα οσα ακουω για σκυλια..
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν έχεις καταλάβει αυτό που σου λένε...επαφή και συναίσθημα ναι υπάρχει.όχι δεν θα σε θέλει μόνο για φαγητό και βόλτα. Αυτά όμως δεν του αρκούν για να είναι ευτυχισμένο. Έχει ένστικτα τα οποία πρέπει να ικανοποιούνται για να είναι οκ το σκυλί και γενικά και μαζί σου. Ναι πρέπει να του παρέχεις την ικανοποίηση των ένστικτων αλλιώς μπορεί να έχεις θέματα συμπεριφοράς και υπακοής.

Για αυτα που περιγράφεις ότι θες καναπές αγκαλίτσα κλπ κοίτα άλλες ράτσες...ή για χιλιοστή φορά αδέσποτακι...

Επίσης θες χάδια αγκαλιές κλπ από ένα σκυλάκι που δεν θα ζει μαζί σου. Το δέσιμο δεν είναι το ίδιο ότι σκυλί και να έχεις...
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
αυτο καταλαβα επειδη αυτο λεει το μηνυμα ξεκαθαρα..
''δεν υπαρχει συναισθηματισμος στα ζωα''
η μηπως ειναι υποσυνειδητο κ δεν το καταλαβα?
το αλλο σκυλακι της οικογενειας που δεν ζει μεσα στο σπιτι ολο χαδια και αγκαλιες θελει!
αλλα αν παρω το χασκι θα το εχω μεσα στο σπιτι τλκ
απλα λεω επειδη λες για το δεσιμο και τα χαδια με τις αγκαλιες που δν εχουν αμεση σχεση.ολα τα σκυλια το θελουν εκτος αν ειναι κακοποιημενα και αποκτησουν λαθος γνωμη για τους ανθρωπους.............
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν είναι όλα τα σκυλιά το ίδιο κατάλαβε το αυτό. Ακόμα και μέσα στην ίδια ράτσα υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες. Παράδειγμα η θεωρία λέει ότι σε κανένα σκυλί δεν αρέσει να το παίρνεις αγκαλιά είναι ανθρώπινη έκφραση συναισθήματοs αυτή. Υπάρχουν σκυλιά που το ανέχονται άλλα που δεν το θέλουν άλλα που το παίρνουν σαν απειλή και άλλα που το αποζητούν κιόλας...
Το συναίσθημα για το σκύλο έχει άλλη έκφραση και εκδήλωση από ότι στον άνθρωπο.θέλει άλλες βάσεις από τις ανθρώπινες σχέσεις.

Η οικογένεια έχει τώρα άλλο σκυλάκι??εάν ναι,γιατί δεν σου αρκεί αφού έχεις αγάπη για το σκύλο γενικότερα??
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
δεν ειναι ακριβως δικο μου ανηκειι λιγο πολυ σε ολη την οικογενεια ομως εγω θελω να παρω ενα κουταβι για να ειναι μονο δικο μου, να του τα μαθω εγω ολα, να το εκπαιδευσω η ιδια και να εχω ολες του τις ευθηνες..και επισης για να το παρω μαζι μου οταν φυγω απο το χωριο μου..
θ εχει και το αλλο παρεα,μιας και ολες μας οι γατες που ηταν κολλητοι του χαθηκαν ενω με τη καινουργια μας γατα εχει τις χειροτερες σχεσεις..
 


katiasxd

Member
15 Νοεμβρίου 2015
18
1
το σκυλι πως εκφραζει τα συναισθηματα του στον ανθρωπο?κουνημα ουρας και γλυψιμο..και υπερκινητικοτητα??
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
το σκυλι πως εκφραζει τα συναισθηματα του στον ανθρωπο?κουνημα ουρας και γλυψιμο..και υπερκινητικοτητα??
Αυτα θα πρεπει εσυ να τα αποκωδικοποιησεις με τον καιρο στον δικο σου σκυλο,μην κανεις σαν καποιους που λενε "αχ,δες το σκυλακι,κουναει την ουρα του και χαιρεται",ενω αυτο θελει να σε φαει ζωντανο.Γενικα μου φαινεται πως η προσεγγιση σου ειναι πολυ απλοικη απεναντι στο μελλοντικο σου σκυλι,δεν το λεω για κακο,απλα νομιζω πως ειναι αναλογη της ηλικιας σου.Αποψη μου ειναι αρχικα να σιγουρευτεις αν οντως πρεπει να παρεις σκυλο(το οτι θελεις μαλλον ειναι σιγουρο) και οχι ποια φυλη θα επιλεξεις,το οτι ρωτας πραγματα ειναι ενθαρρυντικο ομολογω.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το να θες να έχεις σκύλο το καταλαβαίνω...το να έχεις ένα σκυλάκι στο χώρο σου και να μην ασχολείσαι μαζί του δεν το καταλαβαίνω συγνώμη....προσπαθώ να ψάξω την επαφή και δεν με βοηθάς. Από τις ερωτήσεις σου επίσης καταλαβαίνω ότι δεν έχεις καμία αλληλεπιδράση με το σκυλί...δεν είναι ερώτηση σοβαρή το πως δείχνει ο σκύλος χαρά συγνώμη κιόλας....
Κανείς εδώ μέσα πραγματικά κάνεις που έχει σκύλο ή που αγαπάει τα σκυλιά δεν θα αγνοούσε ένα σκύλο που υπάρχει ήδη στο χώρο. Θα έδινε αγάπη σε αυτόν εκπαίδευση και χρόνο σε αυτόν και για να καλύψει την ανάγκη του για επαφή με σκύλο και για να πάρει γνώσεις και γιατί πολύ απλά θα ήταν το φυσικό να κάνει. Εσένα δεν πληρεί τα κριτήρια να αξίζει το χρόνο σου ή τον κόπο σου??το πας βόλτα πχ??έτσι γιατί είναι ωραία!!!
Πέρασα τη μισή μου εφηβεία στη ταράτσα για να κάνω παρέα στο σκυλί της από πάνω...εκεί διάβαζα εκεί άκουγα μουσική...γιατί ήταν σκύλος και δεν μπορούσα να νικήσω την επιθυμία μου να είμαι κοντά του. Συγχώρεσε με λοιπόν που εκνευρίζομαι ασύστολα αυτή τη στιγμή....

Αν το χασκι που πάρεις δεν σου βγει όπως το θες τι θα γίνει??? Θα ζει μέσα στο σπίτι τελικά ε??έχεις ιδέα για τι τρίχα μιλάμε??όχι εσύ βασικά η μαμά σου...

Για να είσαι σίγουρη για τα λεφτά για το χρόνο για το χαρακτήρα για το που θα ζεί για το πρόγραμμα του για την εκπαίδευση του για τα χάδια για για για...Μόνο αυτό το σκύλο μπορείς να πάρεις...
 

Attachments

  • 6,7 KB Προβολές: 3


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3