θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
καλησπερα σας... τον τελευταιο καιρο καταληξαμε στην οικογενεια μου οτι θελουμε σκυλο αλλα δεν εχουμε ιδεα οτε τι ρατσας θελουμε αλλα ουτε και ποια ρατσα ικανοποιει τα κριτηρια μας!!! οποιαδειποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη...
ο σκυλος που θελουμε θελουμε να ειναι :
1) σκυλος φυλακας, μενοντας σε δυοροφο σπιτι με μεγαλη αυλη αποφασισαμε οτι ενας σκυλος φυλακας ειναι απαραιτητος, γνωριζουμε οτι θα πρεπει να παει για ειδικη εκπαιδευση
2) να ειναι φιλικος με παιδια, ειμαστε μια επταμελης οικογενεια και μαλιστα το ενα απο τα παιδια ειχε στο παρελθον ενα ατυχες συμβαν με εναν αλλον σκυλακο και τωρα ψιλοφοβαται
3) να μην ταραζεται στην παρουσια αλλον ζωων, δυστυχως μενουμε σε μια γειτονια που οι αδεσποτες γατες ειναι πιο πολλες απο τους ανθρωπους και δεν θα θελαμε καμια γατουλα να τραυματιστει λογο σικης μας αμελιας


σας ευχαριστω ολους οσους απαντησετε προκαταβολικα :)
 






Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
ο σκυλος δυστυχως θα κοιμαται στην αυλη αλλα την ημερα θα έχει πρόσβαση στο σπιτι
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εάν προβείτε σε σωστές κινήσεις για την διατήρηση σκύλου σε εξωτερικό χώρο(με σωστό kennel), τότε να γίνει μία συζήτηση. Ειδάλλως, αν ο σκύλος διαμένει χύμα αναιρείται έτσι και ως ζώο και ως ιδιότητα φύλακα, διότι ο σωστός και αποτελεσματικός φύλακας εν ώρα εργασίας δεν είναι εκτεθειμένος!
Και η αυλή όσο μικρή ή μεγάλη και αν είναι είναι ύπουλο πράγμα...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κάνας φίλος/γνωστός/γείτονας εμπιστοσύνης που να έχει σκύλο τέτοιας φυλής υπάρχει; Κι όταν λέω εμπιστοσύνης εννοώ κάποιον που να έχει ασχοληθεί πραγματικά με τον σκύλο του και να ξέρει δυνατότητες κι αδυναμίες... Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι είναι θέμα εκπαίδευσης, τόσο του σκύλου όσο και δικής σας, ενηλίκων και, κυρίως, παιδιών...
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Δεν χρειαζεται να κινηθείς αποκλειστικά σε καθαρόαιμους εάν δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πάντως εγώ αν ήμουν ο κλέφτης και σας είχα βάλει στο μάτι, θα προτιμούσα το σκύλο στην αυλή όπου θα τον ξέκανα εύκολα με μία φόλα. Ενώ με το σκύλο μέσα στο σπίτι, θα ήταν μεγαλύτερο το μπλέξιμο...
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Κάνας φίλος/γνωστός/γείτονας εμπιστοσύνης που να έχει σκύλο τέτοιας φυλής υπάρχει; Κι όταν λέω εμπιστοσύνης εννοώ κάποιον που να έχει ασχοληθεί πραγματικά με τον σκύλο του και να ξέρει δυνατότητες κι αδυναμίες... Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι είναι θέμα εκπαίδευσης, τόσο του σκύλου όσο και δικής σας, ενηλίκων και, κυρίως, παιδιών...
δεν γνωριζω κανεναν ανθρωπο που να ηταν υπευθηνος ιδιοκτητης σκυλου οι περισσοτεροι τους αφηναν εξω με νερο και φαι και τελος...
σε ευχαριστω παντως θα παω αυριο να ρωτησω και την γνωμη καποιου εκπαιδευτη ;)
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Δεν χρειαζεται να κινηθείς αποκλειστικά σε καθαρόαιμους εάν δεν ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις...
κολλημα με τους καθαροαιμους σκυλους δεν εχουμε αλλα απο οτι διαβασα απο αλλες συζητησεις σκυλο πρεπει να παρω μονο απο εκτροφεα και αμφιβαλω εαν πουλανε ημιαιμους
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
δεν γνωριζω κανεναν ανθρωπο που να ηταν υπευθηνος ιδιοκτητης σκυλου οι περισσοτεροι τους αφηναν εξω με νερο και φαι και τελος...
Από ποιον πλανήτη είσαι;o_O
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Πάντως εγώ αν ήμουν ο κλέφτης και σας είχα βάλει στο μάτι, θα προτιμούσα το σκύλο στην αυλή όπου θα τον ξέκανα εύκολα με μία φόλα. Ενώ με το σκύλο μέσα στο σπίτι, θα ήταν μεγαλύτερο το μπλέξιμο...
μπορει να εχω καταλαβει λαθος αλλα εγω οταν λεω σκυλο φυλακα εννοω εναν σκυλο ο οποιος θα επιτιθεται και θα τραυματιζει ασχημα τον καθε "κλεφτη"
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Συμφωνώ. Μένω σε χωριό κι εδώ επικρατεί η άποψη ότι ο σκύλος φύλακας μένει στην αυλή, δε χρειάζεται εκπαίδευση και όσο πιο πολύ λυσσομανάει τόσο καλύτερος είναι. Το αποτέλεσμα είναι σε δύο σπίτια να πέσει φόλα, σε 2-3 άλλα σπίτια κλέψαν και τον σκύλο εκτός από λεφτά κτλ και σε ένα σπίτι δύο γπ λυσσάνε μόλις πλησιάσει σκύλος αλλά κάνουν χαρούλες σε όλους τους ανθρώπους, μια που όποιος περνάει τα κερνάει και κάτι... Βγάλε συμπέρασμα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
μπορει να εχω καταλαβει λαθος αλλα εγω οταν λεω σκυλο φυλακα εννοω εναν σκυλο ο οποιος θα επιτιθεται και θα τραυματιζει ασχημα τον καθε "κλεφτη"
Εδώ ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι με τα εκπαιδευτικά, αλλά νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι επικίνδυνο (και δεν μιλάω επικίνδυνο για τον κλέφτη γιατί για αυτόν ποσώς μου καίγεται καρφί).
 
  • Like
Reactions: korthem


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
κολλημα με τους καθαροαιμους σκυλους δεν εχουμε αλλα απο οτι διαβασα απο αλλες συζητησεις σκυλο πρεπει να παρω μονο απο εκτροφεα και αμφιβαλω εαν πουλανε ημιαιμους
Υπάρχουν και οι φιλοζωικές, κάλλιστος τρόπος να αποκτήσεις ημίαιμο σκύλο δωρεάν... ;)
 
  • Like
Reactions: korthem


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
οκ σας ευχαριστω ολους παρα πολυ αυριο κιολας θα παω στην φιλοζωικη να κοιταξω εαν εχουν ενα σκυλο που να μπορει να χρησιμοποιηθει ως σκυλος φυλακας
 
  • Like
Reactions: korthem


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
δεν γνωριζω κανεναν ανθρωπο που να ηταν υπευθηνος ιδιοκτητης σκυλου οι περισσοτεροι τους αφηναν εξω με νερο και φαι και τελος...
σε ευχαριστω παντως θα παω αυριο να ρωτησω και την γνωμη καποιου εκπαιδευτη ;)
Γεια σου bilbo για οικογενεια με παιδια πολυ καλο θα ειτανε να παρεις ενα Labrador οπου λατρεύει τα παιδια και ειναι και φύλακας φυσικα με την εκπαίδευση του.γνωμη μου να τον εχεις μεσα στο σπίτι και εξω να το βγάζεις μονο για βόλτα και παιχνιδι.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
εμένα τα δικά μου που είναι φύλακες όσο είμαι στο γραφείο ειναι περιορισμένα στον χώρο τους. Οχι δεμένα (έχουν ειδικό περιφραγμενο χώρο 200τμ). οταν είμαι σπίτι τα αφήνω ελεύθερα στον κήπο και όταν κοιμάμαι είναι και οι δύο ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ μου. Άμα τα έχεις έξω εκτεθειμένα κινδυνεύει η ζωή τους γιατί αυτός που θέλει να μπει στο χώρο σου ξέρει ακριβώς πόσα σκυλιά έχεις και μπορεί πολύ άνετα να τα σκοτώσει ή να τα ναρκώσει.
Στο παρελθόν μου νάρκωσαν ένα σκυλί και προσπάθησαν να μπουν στο σπίτι μου αλλά δεν τα κατάφεραν διότι ενεργοποιήθηκε ο συναγερμός. Οπότε κατα τη γνώμη μου οι φύλακες να είναι μέσα στο σπίτι.

Επίσης εγώ δεν τα ταίζω το βράδυ γιατί σαπίζουν στον ύπνο και δεν φυλάνε. Τα ταίζω πρωί και απόγευμα..
 
  • Like
Reactions: kryptiae


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@Bilbo καλημέρα, γνωρίζετε τις απαιτήσεις που εχει ένας σκύλος εκπαιδευμένος για φυλαξη χώρου και πως για να φτάσει σε τέτοιο σημείο το σκυλί θα πρέπει να περίμενετε να ενηλικιωθεί και να ξεκινήσετε σοβαρή δουλεια; Φυσικά με μια άριστη βασική εκπαίδευση απο πίσω. (=πολλη δουλεια). Κατα τα αλλα συμφωνώ πως αν σκοπός σας ειναι η φυλαξη, καλυτερα ο σκύλος να ειναι μεσα. Αν ειναι καποιος που τον ενδιαφέρει απλα να κλέψει, θα παει στο δίπλα σπίτι που δεν εχει σκυλο. Αν θέλει να μπει συγκεκριμένα στο δικό σας, θα κλαίτε την περιουσία σας, θα κλαίτε και τον σκυλο...
να παρεις ενα Labrador οπου λατρεύει τα παιδια και ειναι και φύλακας φυσικα με την εκπαίδευση του
Συγγνώμη, τι ακριβώς ειναι το λαμπραντορ...;:eek:
 
  • Like
Reactions: Lavernne and Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να επισημάνω, ότι εφόσον μιλάμε για (σωστό) σκύλο που κάνει φύλαξη, που θα επιλεχθεί γι'αυτό και που θα κάνει αυτό ακριβώς με την ανάλογη εκπαίδευση.... θα πρέπει αντίστοιχα να έχουμε και ιδιοκτήτη που θα μπορεί να χειριστεί αυτό τον σκύλο και φυσικά όλη η οικογένεια θα τηρεί απαρεγκλίτως τις οδηγίες του εκπαιδευτή. Όχι δλδ "ελα μωρε, τι εγινε αν μια φορά υποκύψω".
Συντάσσομαι με τις φωνές που λένε ότι η αυλή είναι μεγάλη παγίδα, γιατί δίνει την δυνατότητα ευκολότερης εξόντωσης του σκύλου.. και έστω ότι μαθαίνει(!) να μην τρώει ό,τι του δίνει ξένος, ώσπου να το μάθει αυτό και να είναι ασφαλής στην αυλή θα περάσουν πολλοί μήνες που θα τίθεται σε διακινδύνευση η ζωή και η ασφάλεια του.
Αν έχετε πλήρη συναίσθηση και αντίληψη της αναγκαιότητας του σκύλου-φυλακα, go for it...

@vas δεν κάνει φύλαξη το λαμπ? Έχεις δει πώς καπακώνει το μπωλ του, για να μην προλάβεις να του το πάρεις;;; :LOL:
:LOL:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf