Γιατι το κανει?


Grigoris13

New Member
25 Νοεμβρίου 2015
2
0
26
Καλησπερα σε ολη την παρεα ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ οπως και καινουριος ιδιοκτητης σκυλου λοιπον ας το παρουμε απο την αρχη!! Εχω υιοθετησει ενα σκυλακι αδεσποτο(τον σπιθα :D) τον εχω εδω και 4.5 μηνες περιπου ο ιδιος με διαλεξε παρεπιμπτοντως. Ειναι πολυ ησυχος ακουει οσο μπορει ο κακομοιρης προσπαθω να τον εκπαιδευσω με βοηθεια απο το ιντερνετ οσο μπορω επισης δεν γαβγιζει καθολου σχεδον παρα πολυ σπανια ειναι 1 χρονων. Το προβλημα που θελω να ανεφερω ειναι οτι εκει που τον ειχα στο κρεβατακι του και ειχε ξαπλωσει πηγε ο μικρος μου αδερφος να τον χαιδεψει και του γαβγισε και πλησιασε με το κεφαλι του βεβαια μου ειχε πει και ο πατερας μου τις τελευταιεσ μερες οτι οταν τον ειχε στο κρεβατακι του και πηγαινει να τον χαιδεψει του γρυλιζε πολυ ελαχιστα μεν, τωρα δεν ξερω αν αυτο ηταν γρυλισμα η κατι αλλο γιατι δεν ειμουν μπροστα αυτο του το εκανε 2 φορες και σημερα εγινε αυτο με τον αδερφο μου και παραξανευτηκα λιγο και γιαυτο ηθελα να απευθεινθω σε εσας εσεις τι πιστευτε οτι μπορει να φταιει? παντως να ξανατονισω οτι ειναι πολυ ηρεμος
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλο ειναι να παρετε την αποφαση να τον αφηνετε ησυχο οταν βρισκεται στο κρεββατακι του και ιδιαιτερα κοιμαται κιολας...
σιγα σιγα μεγαλωνει κιολας κι εχει κι αποψη... αν γενικα δεν εχετε αλλα θεματα επειδη αρχιζει και να ωριμαζει σιγα σιγα , απλα αφηστε τον ησυχο οταν ξεκουραζεται
κι εσεις οι ιδιοι οταν σας ενοχλουν την ωρα που κοιμαστε εκνευριζεστε...
 


Grigoris13

New Member
25 Νοεμβρίου 2015
2
0
26
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση απλως φοβαμαι μην το υοθετησει μετα και οποτε ειναι ξαπλωμενος δεν θελει να τον ενοχλουμε ενω του αρεσουν τα χαδια γενικα ολο τουμπα ειναι
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πρέπει γενικότερα να κατανοήσουμε όλοι, (και εγώ ενίοτε παρασύρομαι-παρόλο που το γνωρίζω) πως όταν ο σκυλος είναι στον χώρο που ηρεμεί... είτε ειναι το κρέιτ του, είτε η φωλιά είτε ένα οποιοδήποτε χαλάκι... δεν τον ενοχλούμε. Δεν μπορούμε να θέλουμε σώνει και καλά να παίξουμε ενώ αυτός είναι κουρασμένος ή κοιμάται. Σεβόμαστε και τα όρια του.
Απλά ωριμάζει. Το ότι δεν θέλει να τον ενοχλεί κανείς ενώ κοιμάται, σαφώς δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι χαδιάρης τις υπόλοιπες ώρες....
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συμφωνώ απόλυτα εάν αυτή είναι η μόνη στιγμή που συμβαίνει. Πρέπει να κρίνετε γενικά τη γλώσσα του σώματος του σκύλου όταν έχει επαφή με το αδερφάκι. Εαν έχουν αρμονική σχέση όλα καλά!μαθαίνετε στο παιδί να σέβεται το σκύλο...
 


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Επειδή τα έχω περάσει, θα σου πω τη γνώμη μου.
Το κάνει γιατί το κρεβάτι του είναι το άσυλό του, ο χώρος του αλλά ακόμη περισσότερο γιατί ακόμα δε σας έχει απόλυτη εμπιστοσύνη. Το διάστημα που τον έχετε είναι μικρό αλλά θα δεις ότι θα γίνουν όλα με το χρόνο τους. Μέχρι τότε μη τον ζορίζετε ή τον μαλώνετε τη στιγμή που αντιδρά λόγω ανασφάλειας.
Και κάτι τελευταίο, μην πλησιάζετε πρόσωπα πολύ κοντά του, είναι εξίσου ενοχλητικό γι' αυτά, όσο και για εμάς το να εισβάλλεις στον "αέρα" του.
Η δικιά μου θα έλεγα ότι μας εμπιστεύτηκε ολοκληρωτικά πάνω κάτω ένα χρόνο μετά κι επειδή την πήραμε ενήλικη, το δικό σου που είναι μικρούλι ίσως το κάνει και πιό σύντομα...
 
  • Like
Reactions: Elrandir and ghelly


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3