Ρετιρέ (7ος όροφος) και ασφάλεια σκύλου...


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Καλησπέρα σε όλους!

Πρόκειται να μετακομίσουμε σύντομα σ' ένα σπίτι που λατρέψαμε με την πρώτη ματιά εγώ και ο σύζυγος μου, που όμως έχει μια ιδιαιτερότητα που όσο πλησιάζει ο καιρός, τόσο περισσότερο με κάνει να ανησυχώ για την ασφάλεια της σκυλίτσας μας...βρίσκεται στον έβδομο όροφο.

Στο τωρινό μας σπίτι, από την πρώτη στιγμή που πήραμε τη μικρή από τη φιλοζωική, φροντίσαμε να βάλουμε περίφραξη στο μπαλκόνι τελείως επιφυλακτικά για να είμαστε σίγουροι, ακόμη κι αν βρίσκεται στον πρώτο μόλις όροφο. Λίγο το ότι η μικρή μας βγήκε μικρόσωμη για κυνηγόσκυλο (περίπου τέτοια μίξη έχει), λίγο το ότι ήταν ήδη ενήλικη και όχι τόσο σκανταλιάρα, δεν είχαμε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Επειδή όμως στη γειτονιά αυτή που μένουμε τώρα έχουν μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο προκύψει 2 κιόλας περιστατικά που οι σκύλοι πήδηξαν από το μπαλκόνι (και μάλιστα ήταν και τα δύο θηλυκά), έχω αρχίσει να ανησυχώ πάρα πολύ. Φοβάμαι ότι επειδή δε θα έχει καλή ορατότητα από τόσο ψηλά, θα προσπαθήσει να βλέπει με κάποιο τρόπο και λυγίζω στην ιδέα και μόνο ότι θα σκαρφαλώσει ή οτιδήποτε. Μπορεί να μην είναι ζωηρή αλλά το μπαλκόνι της αρέσει, το έχει μάθει και μάλιστα στην τωρινή μας περίφραξη έχει ανοίξει και μια τρυπούλα για να βγάζει κεφαλάκι να κοιτάζει είτε εμάς είτε τις γάτες, μηχανάκια κλπ.

Φαντάζομαι οι καλαμιές θα ήταν καλή λύση αφού είναι κάθετες και δεν βολεύουν τόσο για σκαρφάλωμα..
'Η το να βάλω τπτ γλάστρες με νερό από μέσα και ολόγυρα για να μην πλησιάζει πολύ κοντά, τι να πω!!
Πείτε μου ιδέες για να την προστατέψω την πιτσιρίκα μας. Ευχαριστώ πολύ!!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Υπάρχει επέκταση για κάγκελα μπαλκονιού που δίνει ύψος για τη προστασία παιδιών μπορείτε να βάλετε κάτι τέτοιο..
Βέβαια εάν ο σκύλος ζει μέσα στο σπίτι και είναι στο μπαλκόνι με επιτήρηση δική σας είναι λίγο απίθανο να συμβεί...
 
  • Like
Reactions: Setter!!!!




Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Μάρθα & Σίλβα θα το ψάξω για τα κάγκελα. Η επίβλεψη είναι σχετική ακόμα κι όταν είμαστε στο σπίτι και έχουμε τη μπαλκονόπορτα ανοιχτή...σ' ευχαριστώ για την ιδέα!

ptf το μπαλκόνι δεν είναι ακριβώς μπαλκόνι αλλά μεγάλη, τεράστια βεράντα. Έχει ήδη τέντα που δεν κλείνει εντελώς αλλά και να μην είχε, δεν έχω τη δυνατότητα να δαπανήσω τόσα πολλά χρήματα για να την αλλάξω σε πιο κλειστή κλπ. Δυστυχώς! Σίγουρα θα βάλω έστω την πιο κοινότυπη περίφραξη τουλάχιστον, γιατί παίζει να χωράει να περάσει και ανάμεσα από τα κάγκελα.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Υπάρχει ένα πλαστικό πλέγμα που δεν κόβει την ορατότητα προς τα έξω και δεν υπάρχει περίπτωση να χωράει να περάσει ανάμεσα απ τα κάγκελα, αν το δέσετε καλά... Απλά τον πρώτο καιρό θα χρειάζεται επιτήρηση για να τη μάθετε να μην το μασάει. Επίσης, όσο είστε τυπικοί με τότε βόλτες της και έχει ευκαιρία να εκτονώνεται και να κουράζεται, δε νομίζω να έχετε θέμα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπάρχει και μεταλλικό πλέγμα, που δεν είναι τόσο ευχάριστο στο μασουλημα όσο το πλαστικό, οπότε, λογικά, θα μείνει ανεπαφο.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σε αυτό, δεν είναι εύκολο να βάλει πατουσι να σκαρφαλωσει; Κάτι με πιο μικρή πλεξη και πιο οικονομικό, σκεφτόμουν;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βεβαίως, το κατάστημα διαθέτει και κοτετσόσυρμα...:D

Επόμενη λύση είναι η κονσερτίνα...:D

Ε αν δεν δεις αποτέλεσμα, τον βουτάς και από το μπαλκόνι κάτω...:rolleyes:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πλέγμα γαλβανιζέ 5χ5: Δεν σκουριάζει, δεν μασιέται, προσφέρει ορατότητα στο σκύλο και είναι διακριτικό στο μάτι, πιο διακριτικό από τα πλαστικά πλέγματα.
Εγώ λόγω γάτας έκανα την εξής πατέντα:
Έβαλα ένα κομμάτι πλέγμα από το "πεζούλι" του μπαλκονιού μέχρι την κουπαστή. Επειδή η γάτα όμως σουλατσάριζε πάνω στην κουπαστή, έβαλα και δεύτερο κομμάτι που ξεκινά από την κουπαστή και υψώνεται άλλους 60 πόντους. Για να στέκεται όρθιο το κομμάτι έβαλα ως στερεωτικά αυτές τις πράσινες βέργες που βάζουμε στα φυτά (τις έβαψα μαύρες σαν τα κάγκελα για να μην ξεχωρίζουν τόσο). Τέλος στο υπερυψωμένο κομμάτι έκοψα"παραθυράκια" (που ανοιγοκλείνουν) στο πλέγμα για να μπορώ να πιάνω/ξεπιάνω τα άγκιστρα της τέντας.
Αλκατράζ έγινε...
 
  • Like
Reactions: Aslan and GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μακρυά από τις καλαμωτες...
ξέρω για σκυλι που προσπαθώντας να δει έχωσε την κεφάλα του αναμεσα και μετά δεν μπορούσε να κάνει οπισθεν πλέον... οπότε μόνη του λύση ήταν προς τα εμπρος....:cry:
 


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Απ' όσο την "ξέρω" μέχρι τώρα, πιστεύω ότι δε θα μασουλήσει την περίφραξη αν είναι πλαστική. Τώρα για παράδειγμα που έχω μια τύπου σαν πανί σκούρο καφέ για σκίαση, δεν το έχει μασουλήσει καθόλου. Το μόνο που χει κάνει είναι στο σημείο που είναι η ένωση δύο κομματιών του υφάσματος, το έχει ξεχειλώσει για να βγάζει κεφαλάκι. Να μην σκαρφαλώσει φοβάμαι οπότε ότι υλικό και να' ναι θα πρέπει να δώσω έμφαση στο πλέγμα. 'Η να είναι πολύ πυκνό για να μη χωράει η πατούσα ή να μη σκαρφαλώνεται με κανένα τρόπο αλλά αυτό δύσκολο το βλέπω. Θα της βάλω νερό σε γλαστράκια που είναι το χειρότερο της μου φαίνεται χαχα
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μακρυά από τις καλαμωτες...
ξέρω για σκυλι που προσπαθώντας να δει έχωσε την κεφάλα του αναμεσα και μετά δεν μπορούσε να κάνει οπισθεν πλέον... οπότε μόνη του λύση ήταν προς τα εμπρος....:cry:
Με προβληματισες πολύ, μετακομίζω κι εγώ σε ρετιρέ (5ο) με βεράντα και έλεγα καλαμωτές, για φθηνή λύση... Και σκεφτόμουν πως αν δεν βλέπει δε θα σκεφτεί να σκαρφαλώσει... :notworthy:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με προβληματισες πολύ, μετακομίζω κι εγώ σε ρετιρέ (5ο) με βεράντα και έλεγα καλαμωτές, για φθηνή λύση... Και σκεφτόμουν πως αν δεν βλέπει δε θα σκεφτεί να σκαρφαλώσει... :notworthy:
Το συγκεκριμένο κουτάβι είχε αρκετή περιέργεια και πείσμα να δει τι ακούγεται πέρα από την καλαμωτή δυστυχώς... Όταν το έμαθα απέρριψα κατευθείαν σαν επιλογή την καλαμωτή... παρόλο που με βόλευε για να κόβει και ορατότητα, και έβαλα πλέγμα πλαστικό. Οπότε πλέον το νίντζα πάει και πιάνει θέση μπροστά, λες και είναι στο σινεμά και χαζεύει την κίνηση και τις γάτες...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@ghelly ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία. Αν και η δικιά μου δεν είναι τόσο περίεργη, μετακομίζω σε μπροστινό διαμέρισμα οπότε θα έχει πολλά ερεθίσματα και δε θέλω να το ρισκάρω. Έλεγα όχι στο πλέγμα γιατί μου φαινόταν πολύ σαν φυλακή, αλλά χίλιες φορές αυτό παρά το χαζοκουταβο μου να κάνει καμία ανοησία... Πλέγμα πλαστικό έχεις βάλει? Σαν αυτά τα πράσινα που βλέπουμε στα μπαλκόνια?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ghelly ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία. Αν και η δικιά μου δεν είναι τόσο περίεργη, μετακομίζω σε μπροστινό διαμέρισμα οπότε θα έχει πολλά ερεθίσματα και δε θέλω να το ρισκάρω. Έλεγα όχι στο πλέγμα γιατί μου φαινόταν πολύ σαν φυλακή, αλλά χίλιες φορές αυτό παρά το χαζοκουταβο μου να κάνει καμία ανοησία... Πλέγμα πλαστικό έχεις βάλει? Σαν αυτά τα πράσινα που βλέπουμε στα μπαλκόνια?
Ακριβώς τέτοιο, σε μπεζ χρώμα κιόλας οπότε δεν με ενοχλεί αισθητικά. Υπάρχουν πολλές επιλογές σε χρώμα, ανάλογα με τα κάγκελα που θα εχεις στο διαμέρισμα. Τώρα σχετικά με το "φυλακη"...δεν έχω τέτοιους συναισθηματισμούς με το νίντζα...θα κάτσει έτσι και μου είναι αδιάφορο αν της αρεσει :p Άλλωστε δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά, όπως εμείς!
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Καλέ για μένα φυλακή, που θα βλέπω μέσα από το πλέγμα. Αλλά ξεπερνάω τέτοιες σκέψεις πολύ γρήγορα στην ιδέα πως θα ακολουθήσει και η δικιά μου καριέρα νίντζα. Μια ερώτηση ακόμα και ελπίζω να μη κουράζω: δεν είναι επίφοβο να λυγίσει το πλαστικό και να πατήσει στο πάνω μέρος του κιγκλιδώματος? Ή είναι σκληρό? (με βλέπω να πηγαίνω σκ σε πρακτικερ και leroy)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλέ για μένα φυλακή, που θα βλέπω μέσα από το πλέγμα. Αλλά ξεπερνάω τέτοιες σκέψεις πολύ γρήγορα στην ιδέα πως θα ακολουθήσει και η δικιά μου καριέρα νίντζα. Μια ερώτηση ακόμα και ελπίζω να μη κουράζω: δεν είναι επίφοβο να λυγίσει το πλαστικό και να πατήσει στο πάνω μέρος του κιγκλιδώματος? Ή είναι σκληρό? (με βλέπω να πηγαίνω σκ σε πρακτικερ και leroy)
Πολύ συναισθηματική σε βρίσκω :p
Στέκεται και μόνο του πάνω από το κιγκλίδωμα, αλλά αν θες να το υψώσεις κι άλλο, δες παραπάνω την ιδέα της vrmode "Για να στέκεται όρθιο το κομμάτι έβαλα ως στερεωτικά αυτές τις πράσινες βέργες που βάζουμε στα φυτά (τις έβαψα μαύρες σαν τα κάγκελα για να μην ξεχωρίζουν τόσο). " Η δικιά μου είναι 2 κιλά σκυλί, δεν μπορεί να φτάσει το ύψος του κιγκλιδώματος χωρίς βοηθεια (και πάντα απομακρύνονται οι καρέκλες από τα κάγκελα), οπότε έδωσα βάση να περισσεύει πλέγμα από κάτω -το έχω λυγίσει να σέρνεται προς τα μέσα- προκειμένου να μη μπορεί να χωθεί από κάτω.
 


Zoulapi

Member
25 Νοεμβρίου 2015
11
3
42
Ο συνδυασμός πλέγματος και από μπροστά καλαμωτή? για έξτρα ασφάλεια και αισθητική μαζί? Και μη σε νοιάζει βλέπουν, εδώ η δικιά μου βλέπει και μέσα απ το πανί η ρουφιάνα χαχα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3