Μαλακα κακα με την ξηρα τροφη.


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Τροφές πολυεθνικών όπως Nesstle, Mars, procter κλπ.
Τροφές που όπως μαρτυρούν και τα συστατικά τους περιέχουν, σε μεγαλο ποσοστό, παραπροϊόντα επεξεργασίας και παρασκευής ανθρωπίνων τροφών

Πως σου φαίνεται αυτή? Για ενήλικα σκυλιά είναι αν και όπως είπα και σε προηγούμενο post δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω τροφή ενήλικου μιας και η μποξερίνα έχει θέμα στο να παρει κιλά

FLATAZOR PRESTIGE sensitive cereal free with salmon

Για ευαίσθητα σκυλιά κάθε μεγέθους με σολωμό ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ


Αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου, πάπιας και γαλοπούλας. Αλεύρι πατάτας. Μπιζέλια. Αφυδατωμένο σολομό (8%). Ζωικό λίπος. Ίνες μήλου. Λίπος πάπιας. Λιναρόσπορος. Ζωικές πρωτεΐνες υδρόλυσης. Ίνες φασολιού. Κραμβέλαιο. Αγκινάρα. Αποξηραμένα καρότα. Αυτολύματα ψαριών (Organolysats 0,6%).

Φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες. Αποξηραμένα φύκια. Μαγιά μπύρας. Εκχύλισμα δενδρολίβανου. Clay. Φυσικά συντηρητικά. Βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

Ακατέργαστη πρωτεΐνη 28%. Ακατέργαστα έλαια και λίπη 18%. Ακατέργαστη ίνα 3%. Ανόργανη ύλη 6%. Ασβέστιο 1,2%. Φώσφορος 0,9%. Νάτριο 0,3%. Κάλιο 0,5%. Μαγνήσιο 0,13%. Το λινελαϊκό οξύ 22,3 g / kg. Άλφα-λινολεϊκό οξύ 11,8 g / kg. Λυσίνη 15,1 g / kg. Μεθειονίνη 4,3 g / kg.
Χαλκός 23 mg / kg. Ψευδάργυρος 291 mg / kg. Μαγγάνιο 49 mg / kg. Ιώδιο 13 mg / kg. Σελήνιο 0,7 mg / kg.
Βιταμίνη Α 14 000 UI. Βιταμίνη D3 1 000 UI. Βιταμίνη Ε 150 UI. Βιταμίνη Β1 51 mg / kg. Βιταμίνη Β2 11,2 mg / kg. Παντοθενικό οξύ 31,5 mg / kg. Βιταμίνη Β6 13 mg / kg. Βιταμίνη Β12 0,27 mg / kg. Βιταμίνη ΡΡ 31 mg / kg. Βιοτίνη 0,9 mg / kg. Χολίνη 1 780 mg / kg. Φολικό οξύ 1,5 mg / kg.
Μεταβολιζόμενη ενέργεια 4 100 kcal / kg.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Γειά σε όλους.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος πόστ μου αλλά θα ήθελα μια διευκρίνιση.
GRDANE θεωρείς ότι η ανάπτυξη του σκύλου έχει να κάνει με το τι τροφή τρώει ή με το dna του;
Δεν λέω για υποσιτισμένα ζώα ή να μεγαλώνουν με άχυρα, αλλά, σκύλοι που μεγαλώνουν με οικογένειες και τρώνε μια Χ τροφή καθημερινά, παρόμοιας ποιότητας, μπορούν να έχουν τέτοιες διαφορές λόγω τροφής ;
Δεν μπορούν να έχουν όλα τα κουτάβια την ίδια γραμμική ανάπτυξη ....έτσι δεν είναι;
Μήπως ήταν τυχαίο γεγονός.
αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής...
ισως δεν το περιεγραψα σωστα θα το προσπαθησω ακομα μια φορα λιγο καλυτερα ελπιζω...
η τελικη αναπτυξη ενος ενήλικου σκύλου είναι σίγουρα καταγεγραμμένη στο ντιεν ει του...

σαφως και κουταβια απο την ιδια γεννα δεν θαχουν το ιδιο τελικό μεγεθος αλλα ... περιμένεις εφόσον ταίζονται με την ιδια τροφη να εχουν αντιστοιχη αναπτυξη..

ο ρυθμος ανάπτυξης τους ομως κατα την διαδικασία ανάπτυξης του από κουτάβι μέχρι κι ενήλικου σκύλου σαφώς επηρρεάζεται απο την ποσότητα και ποιότητα τροφής που του παρέχουμε...

επίσης το τελικό μεγεθος ενός σκύλου είναι σίγουρα ανεξάρτητο του μεγέθους από ένα νεογέννητο κουτάβι...
δλδ το μικρότερο κουτάβι της γέννας δεν σημαίνει και το μικροτερο σκυλί σε ενήλικη κατάσταση
ακόμα όσο μικρότερο γεννιέται ένα κουτάβι σε μία γέννα παρέχοντας του ιδια τροφή (ποιοτητα και αντιστοιχη ποσότητα..)
παρατηρείται ταχύτερη ανάπτυξη του κατά την προεφηβεία....

αυτα ως δικές μου παρατηρήσεις σε δικές μου γέννες ( 3 γέννες 30 κουταβια...) αλλά και συζητήσεις με άλλους φίλους εκτροφείς....

με απλα λογια...
είναι λαθος να πιστευουμε οτι οσο περισσοτερο ταιζουμε τοσο μεγαλυτερο και δυνατοτερο σκυλο θα εχουμε τελικα...
αυτο το οποιο καταφερνουμε ειναι να φορτωσουμε πολυ γρηγορα το κουταβι μας με παραπανισια κιλα...
 




Gnax0

New Member
24 Απριλίου 2014
2
0
42
Πλήρης και αναλυτικότατη η απάντησή σου GRDANE
Έκανα την ερώτηση αυτή , γιατί μου έκανε εντύπωση η προηγούμενη τοποθέτησή σου που άφηνε να εννοηθεί(τουλάχιστον σε εμένα) ότι λόγω τροφής διαμορφώθηκε η ανάπτυξη των κουταβιών σου.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
λόγω τροφής ( ποιότητα και ποσότητα) μπορει να έχω πιο χοντρά η λιγοτερο στεγνά κουταβια...
αυτό δεν έχει σχέση με την "ανάπτυξη" ενός κουταβιού..
συγνώμη αν δεν ήμουν κατανοητός...
 
  • Like
Reactions: Gnax0


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
@Lia Mocca εγώ στη θέση σου θα περίμενα να τελειώσει και το δεύτερο σακί , να δω πως πάει και μετά θα άλλαζα τροφη.
Έχει σημασία η ποσοτητα που δίνεις.
Εγώ με την n&d έβλεπα το σκυλι να γεμίζει, εκοβα 20 γραμμάρια και ισιωνε...
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
@Lia Mocca εγώ στη θέση σου θα περίμενα να τελειώσει και το δεύτερο σακί , να δω πως πάει και μετά θα άλλαζα τροφη.
Έχει σημασία η ποσοτητα που δίνεις.
Εγώ με την n&d έβλεπα το σκυλι να γεμίζει, εκοβα 20 γραμμάρια και ισιωνε...
Μα το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ τα κάνει 5 φορές, δεν γεμίζει...μην σου πω ότι έχασε και κανα 2 κιλά. Δεν ήθελα να αλλάξω από N&D (με κάλυπταν τα συστατικά) μιας και ήταν πρόσφατη πάλι η αλλαγή, όμως πρέπει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Εύχομαι απλώς να την δεχτεί καλά την νέα τροφή. Θα ήθελα να δεχόταν την N &D ή τη Naturea...ίσως όταν μεγαλώσει λίγο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
προφανως δεν την αφομοιωνει την τροφη...
δυστυχως η ευτυχως δεν καθονταιθ καλα το ιδιο σε ολα τα σκυλια οι τροφες...
δοκιμασε κατι αλλο...