Το εκτροφικό μέλλον των φυλών με αχρείαστη εργασία


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Μεγάλο θέμα αυτό, πολύ ενδιαφέρον, αλλά εντελώς off topic.
Τα σεντόνια, οι παραπομπές στις πηγές και κυρίως οι αντιλογίες θα "εξώκειλαν" το παρόν νήμα.

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, να σου στείλω σχετικό πμ.

Υ.Γ. Γνωρίζω καλά πως λέγεται η φυλή. Αναφέρθηκα σε αυτήν ως ΕΒΤ ακολουθώντας τον
PXM-DANBULL
Ότι πιο αξιόπιστο και αντικειμενικό, πέρα από παλιούς αστικούς μύθους, σαν ιστορική αναφορά και περιγραφή της εξέλιξης μέχρι της μέρες μας, είναι το βιβλίο TheBully Breeds by Dr. David Harris. Στον ίδιο συγγραφέα ανήκει και η βίβλος των EBT, Made in Birmingham.
καθώς δεν θεώρησα σκόπιμη ή επωφελή τη σχετική διόρθωση.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ελπιζω να μην τελειωσαν τα ποπ κορν :)

Πολυ ωραιο θεμα με πολυ ωραιους προβληματισμους απο πολυ κοσμο. Εγω θελοντας να τσιγκλησω θα δωσω ενα υποθετικο σεναριο.

Εστω οτι εχω προβατα, εστω οτι ειμαι ιδιοκτητης ροτβαιλερ και το εχω μαζι μου για παρεα αλλα και για προστασια απο λυκο. Ο σκυλος ειναι πολυ κοντα στο στοιχειο του και στον παλιο του ρολο.

Περιπτωση α: Μας την πεφτει λυκος, γινεται μανουρα, αλλα ο λυκος ειναι φλωρος και την κανει.

Περιπτωση β: Μας την πεφτουν λυκοι, γινεται μανουρα, ο σκυλος "πεφτει" στο καθηκον.

Ερωτησεις:
Εκανα καλα που ειχα το ροτβαιλερ μαζι μου; Ειναι κοντα στην εργασια του,δικαιολογειται ο θανατος; Τι θα επρεπε να κανω και στις δυο περιπτωσεις; Να αποτρεψω τη συμπλοκη ή να την ενθαρυνω; Ποιες θα ηταν οι αντιδρασεις του φορουμ και στις 2 περιπτωσεις; Ειδικα στη β;...

Νομιζω οτι ειναι ον-τοπικ το ποστ μου...απλως δεν επεκτεινομαι

:)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ελπιζω να μην τελειωσαν τα ποπ κορν :)

Πολυ ωραιο θεμα με πολυ ωραιους προβληματισμους απο πολυ κοσμο. Εγω θελοντας να τσιγκλησω θα δωσω ενα υποθετικο σεναριο.

Εστω οτι εχω προβατα, εστω οτι ειμαι ιδιοκτητης ροτβαιλερ και το εχω μαζι μου για παρεα αλλα και για προστασια απο λυκο. Ο σκυλος ειναι πολυ κοντα στο στοιχειο του και στον παλιο του ρολο.

Περιπτωση α: Μας την πεφτει λυκος, γινεται μανουρα, αλλα ο λυκος ειναι φλωρος και την κανει.

Περιπτωση β: Μας την πεφτουν λυκοι, γινεται μανουρα, ο σκυλος "πεφτει" στο καθηκον.

Ερωτησεις:
Εκανα καλα που ειχα το ροτβαιλερ μαζι μου; Ειναι κοντα στην εργασια του,δικαιολογειται ο θανατος; Τι θα επρεπε να κανω και στις δυο περιπτωσεις; Να αποτρεψω τη συμπλοκη ή να την ενθαρυνω; Ποιες θα ηταν οι αντιδρασεις του φορουμ και στις 2 περιπτωσεις; Ειδικα στη β;...

Νομιζω οτι ειναι ον-τοπικ το ποστ μου...απλως δεν επεκτεινομαι

:)

Στο βου δεν εχεις επιλογή να αποφύγεις όποτε.....

πέφτεις μαζι του στο καθήκον
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
αρα ενθαρυνω τη συμπλοκη και "πολεμαω" μαζι του

θα κρατησω σκορ και θα επεκταθω γιατι μπορει να υπαρχει και αντιλογος!
σε οποιαδηποτε απαντηση παντως θεωρω οτι επηρεαζεται το τι θα επρεπε να εχω ζητησει ή αναζητησει οταν αποφασισα να αγορασω το σκυλο

ευχαριστω για την απαντηση :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απαντησες μονος σου..
πριν παρεις σκυλο εφοσον ηξερες για τα προβατα επρεπε να εχεις κανει αλλη επιλογη...
ενας σκυλος δεν αρκει για τα προβατα σε αντιθετη περιπτωση τον υποστηριζεις με πυροβολο οπλο...
οι ερωτησεις υπο αυτο το σκετπικο ειαι ατοπες...
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Το ροτβάηλερ είναι εκεί πρώτα για να προστατέψει εσένα και μετά την περιοχή του.Τώρα αν στην περιοχή του υπάρχουν και ζα αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό εγώ προσωπικά 1.θα έκανα ο,τι περνάει από το χέρι μου για να αποφύγω την οποιαδήποτε σύγκρουση 2.αν αυτό δεν καθίστατο δυνατό,τότε ναι,ο σκύλος μου θεωρώ πως επιτελεί την εργασία του όταν προστατεύει εμένα μέχρι θανάτου

Ακραίο και unpleasant σενάριο,αλλά τα σκυλιά φύλαξης ειναι για αυτό ακριβώς,για να φυλάνε τα μέλη που θεωρούν οικογένειά τους.Από το αποτρεπτικό ενός γαυγίσματος μέχρι το ακραίο "μας την έπεσε λύκος"
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
GRDANE
1. αλλη επιλογη οταν λες εννοεις ρατσας; γιατι εγω εννοουσα οτι εφοσον ειχα στο μυαλο μου οτι μπορει να υπαρξει ενα τετοιο ενδεχομενο στην καθημερινοτητα μου θα επρεπε να ψαχτω πχ για αρσενικο που εχει εντονα χαρακτηριστικα κυριαρχιας απο οτι ενα πιο διαχειρισιμο κτλ
2. ενας σκυλος δεν αρκει σιγουρα για τα προβατα,ωστοσο εξαρταται ποσα ειναι τα προβατα, τι αποσταση θα διανυσεις κ διαφορα αλλα. Και στα 2 σεναρια για χ-ψ λογους ειχα μονο το ροτβαιλερ.
3. Το οπλο θεωρητικα το χρησιμοποιεις μονο για εκφοβισμο καθως ο λυκος ειναι προστατευομενο ειδος.

αρα;
ενθαρυνω τη συμπλοκη η οχι;

Chris K.A.
αρα αποφευγεις τη συμπλοκη αλλα εναν ενδεχομενο θανατο τον δεχεσαι δικαιολογώντας τον στα πλαισια της εργασιακης του φυσης. Και αυτη ενδιαφερουσα αποψη :)
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ναι @zenio ,για μένα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα από τη στιγμή που έχω επιλέξει άτομο τέτοιας φυλής και το έχω "αναθρέψει" όπως εγώ θεωρώ σωστό.Οταν λοιπόν έχεις κανει συνειδητή επιλογή φυλής δε μπορεί παρά να αποδέχεσαι και όλο το εύρος των σεναρίων που μπορεί να προκύψουν,αλλιώς κάτι λάθος έχει γίνει εξαρχής
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οταν λεω διαφορετική επιλογή εννοώ ναι φυλή...
για να σε καλυψει και στα υπολοιπα στοιχεια του σεναριου σου που πιθανα εσυ γνωριζεις κι δεν μας αναφερεις...
ειτ εενα προβατο ειτε δυπο ειτε πολλα...
αν χρειαζεται να το απροστατεψεις απο ενδεχομενη απειλη παλι το ιδιο θα σου πωενα σκυλι δεν ειναι αρκετο..
δεν υπαρχει προστατευόμενο είδος απεναντι στον κινδυνο της ανθρωπινης ζωής, προστασίας ιδιοκτησίας βαση νόμου... ( δεν τιμωρείσαι γι αυτό τον σκοπό, είτε ο θάνατος προερχόταν απο τα σκυλιά σου είτε από εσένα με πυροβόλο όπλο)
αν έχεις κι αλλα πράγματα στο μυαλό σου καλύτερα να μας τα θέσεις ώστε να απαντήσουμε ολοκληρωμένα

δεν είμαι υπερ του να σκοτωσεις εσύ τον λύκο... μην παρεξηγηθώ
ενας πυροβολισμός στον αέρα συνηθως είναι αρκετός
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
δεν υπαρχει καποιο προσθετο στοιχειο στα σεναρια που δεν το αναφερω επιτηδες, ισως εγω να θεωρω καποια πραγματα αυτονοητα και να μην εγινα πληρως κατανοητος; ισως

εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης (κ γιαυτο και θεωρω οτι ειμαι ον τοπικ)

και στα δυο σεναρια ο σκυλος ειναι στο φυσικο του περιβαλλον (μειονεκτει αριθμητικα γιατι δεν πας 1 vs 1 στο λυκο ναι) απο αποψη εργασιας και γενικα.

αρα οσοι υποστηριξαν οτι ο σκυλος οντως πρεπει να βρισκεται το δυνατον πιο κοντα στην εργασια του,αποδεχονται και εναν ενδεχομενο θανατο στα πλαισια της εργασιας αυτης;

επισης, τιθεται θεμα προτεραιοτητων...
προσωπικη ασφαλεια vs ασφαλεια σκυλου vs ασφαλεια περιουσιας (προβατα εν προκειμενω)...τι υπερτερει και με ποια σειρα; οτι ειναι νομιμο ειναι κ ηθικο;;; :)

δεν γνωριζω ακριβως τη νομοθεσια, γνωριζω παντως οτι (υποτιθεται οτι) δινονται αποζημιωσεις για ζωα φαγωμενα απο λυκο ακριβως επειδη δεν πρεπει να τον σκοτωσεις,αλλα αυτο ειναι μια εντελως αλλη ιστορια,πονεμενη :)

ελπιζω να μην σας κουραζω ε :)

edit: η αλλη φυλη αποριπτεται...ελα μη μου αλλαζεις το σεναριο :Ρ
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και ένας σκύλος και ροττβάϊλερ; Πείτε μας πως κι ο τσοπάνης είναι σύμβουλος επιχειρήσεων (απ το γνωστό ανεκδοτο) να έρθει να δέσει το σενάριο. :)
Πέρα από την πλάκα κάποιοι παλιοί τσοπαναραίοι θα σας πουν πως η απώλεια μερικών προβάτων είναι μικρότερη από την απώλεια ενός καλού τσοπανόσκυλου.
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ελπιζω να μην τελειωσαν τα ποπ κορν :)

Πολυ ωραιο θεμα με πολυ ωραιους προβληματισμους απο πολυ κοσμο. Εγω θελοντας να τσιγκλησω θα δωσω ενα υποθετικο σεναριο.

Εστω οτι εχω προβατα, εστω οτι ειμαι ιδιοκτητης ροτβαιλερ και το εχω μαζι μου για παρεα αλλα και για προστασια απο λυκο. Ο σκυλος ειναι πολυ κοντα στο στοιχειο του και στον παλιο του ρολο.

Περιπτωση α: Μας την πεφτει λυκος, γινεται μανουρα, αλλα ο λυκος ειναι φλωρος και την κανει.

Περιπτωση β: Μας την πεφτουν λυκοι, γινεται μανουρα, ο σκυλος "πεφτει" στο καθηκον.

Ερωτησεις:
Εκανα καλα που ειχα το ροτβαιλερ μαζι μου; Ειναι κοντα στην εργασια του,δικαιολογειται ο θανατος; Τι θα επρεπε να κανω και στις δυο περιπτωσεις; Να αποτρεψω τη συμπλοκη ή να την ενθαρυνω; Ποιες θα ηταν οι αντιδρασεις του φορουμ και στις 2 περιπτωσεις; Ειδικα στη β;...

Νομιζω οτι ειναι ον-τοπικ το ποστ μου...απλως δεν επεκτεινομαι

:)
http://dasarxeio.com/2014/06/27/228/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf