SOS τριχες παντου..




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σας ευχαριστώ για τις 3 (!!!) απαντήσεις!
Να φανταστώ ότι οι υπόλοιποι εδώ ,δεν έχουν σκυλιά...
Ok, αφού θέλεις απάντηση από όλους μας, θα απαντήσω: τα δικά μου σκυλιά δεν μαδάνε όλο το χρόνο :p:p
Εντάξει τώρα ? :D
 








betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ακολουθώ την εξής διαδικασία: σκούπα απλή, σκούπα ηλεκτρική, σουίφερ και σφουγγαρίστρα. Και μετά όταν τον βλέπω να τινάζεται, πάω σε μια γωνιά και κλαίω.

Ααα, τρώει σολωμό με εξτρα λάδι σολωμού και τον περνάω και που και που με τη furminator. Αλλα μετα τις δυο μερες το σπιτι ειναι καπως ετσι...


 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Εμεις παλι,μαδαμε ολο το χρονο....αυτο το καιρο ομως,φτιαχνουμε φλοκατες απο τη τριχα...τον βουρτσιζω δυο φορες την εβδομαδα στανταρ,αλλά και παλι βγαζει πολυ...
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Εμείς πάλι μαδάμε επί της ουσίας δυο φορές το χρόνο (Σεπτέμβρη και Απρίλη περίπου). Τον υπόλοιπο χρόνο η τρίχα που χάνει είναι αμελητέα μπροστά στις εποχές μαδήματος, οπότε δεν το υπολογίζω και σαν μάδημα. Πιο πολύ μαδάμε τα δίποδα του σπιτιού. :LOL:

Τις περιόδους μαδήματος εφαρμόζουμε χτένισμα με slicker βούρτσα μετά την πρωινή βόλτα καθημερινά για κανένα δεκάλεπτο να φύγουν τα πολλά και μια φορά την εβδομάδα γερό χτένισμα με slicker αλλά και furminator. Και εννοείται swiffer και σκούπα μέρα παρά μέρα.

Τολμώ να πω πάντως ότι με αυτό το σύστημα είχαμε λιγότερη τρίχα μέσα στο σπίτι από ότι όταν τη χτένιζα μια με δυο φορές την εβδομάδα. Τότε έβλεπα τουφίτσες να πετάγονται σαν την εικόνα που έβαλε η @betty coltrane. :p
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
ΡΕ παιδιά εγώ χτενίζω 2 φορές τη μέρα...από κανένα 5λεπτο τη φορά και πάλι αν δεν σκουπίσω κάθε μέρα το πάτωμα είναι να κλαις...και εννοείται ότι ένα πανάκι swiffer για όλο το σπίτι δεν αρκεί.....και το λάδι Σολωμού δεν έκανε τίποτα...
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εμενα εδω και 2 εβδομαδες χανει τριχα αλα καλοκαιρι...
Το να χανει τριχα...ετσι απλα..οκ...κι εγω χανω...
Αλλα τοσο πολυ Νοεμβριο μηνα ?!
Κι ουτε εχουμε κοντα αδιαθεσια ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Εγώ την τρίχα τώρα το χειμώνα δεν την σκουπίζω - κρατάει ζέστη. Το καλοκαίρι ανοίγω τις μπαλκονόπορτες όταν φυσάει και την παίρνει ο αέρας για να 'χουν και οι γείτονες τρίχες καβάτζα για το χειμώνα.
:ROFLMAO:
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εμείς πάλι μαδάμε επί της ουσίας δυο φορές το χρόνο (Σεπτέμβρη και Απρίλη περίπου). Τον υπόλοιπο χρόνο η τρίχα που χάνει είναι αμελητέα μπροστά στις εποχές μαδήματος, οπότε δεν το υπολογίζω και σαν μάδημα. Πιο πολύ μαδάμε τα δίποδα του σπιτιού. :LOL:

Τις περιόδους μαδήματος εφαρμόζουμε χτένισμα με slicker βούρτσα μετά την πρωινή βόλτα καθημερινά για κανένα δεκάλεπτο να φύγουν τα πολλά και μια φορά την εβδομάδα γερό χτένισμα με slicker αλλά και furminator. Και εννοείται swiffer και σκούπα μέρα παρά μέρα.

Τολμώ να πω πάντως ότι με αυτό το σύστημα είχαμε λιγότερη τρίχα μέσα στο σπίτι από ότι όταν τη χτένιζα μια με δυο φορές την εβδομάδα. Τότε έβλεπα τουφίτσες να πετάγονται σαν την εικόνα που έβαλε η @betty coltrane. :p
ρε συ, το furminator δεν ξεφτιλίζει την τρίχα και το δέρμα του σκύλου?

μήπως με μια απλή βούρτσα να είναι καλύτερα? (να μη σπάει η τρίχα κλπ)

κανας groomer ρε παιδιά???
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
ρε συ, το furminator δεν ξεφτιλίζει την τρίχα και το δέρμα του σκύλου?

μήπως με μια απλή βούρτσα να είναι καλύτερα? (να μη σπάει η τρίχα κλπ)

κανας groomer ρε παιδιά???
Και εγω εχω διαβασει πως το furminator δεν ειναι οτι καλυτερο(μαλλον καπου εδω μεσα το διαβασα αλλα που να το βρω τωρα :p )
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Και εγω εχω διαβασει πως το furminator δεν ειναι οτι καλυτερο(μαλλον καπου εδω μεσα το διαβασα αλλα που να το βρω τωρα :p )

εγώ όταν ρώτησα την εκτροφέα και μετά και τη γιατρό πάντως μου απαγορεύτηκε δια ροπάλου.

δεν ασχολήθηκα όμως να δω αν η απαγόρευση είναι λόγω φυλής η γενικώς για όλα (ή έστω τα περισσότερα)

απλό βούρτσισμα μια φορά τη μέρα παντως και τα επίπεδα τρίχας είναι καλύτερα απ' ότι περίμενα πριν τον αποκτήσω.
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
να πω και εγώ. εμείς φέτος για χειμώνα δεν χάσαμε τρίχα! άντε να βρώ μια δυό την μέρα ενώ πριν κάναμε το χαλί μπέζ....... δεν ξέρω αν φταίει η τροφή που άλλαξα.. ή η στείρωση... ή που δυο φορές την βδομάδα βάζω σκούπα κ περνάω κ την μικρή με την ηλεκτρική!!!!! πάντως φέτος η τρίχα μαλάκωσε.. κ χάνει ποιο λίγο σχετικά με πέρισυ...φέτος χάνω μόνο εγώ! συνεχώς! :ROFLMAO::p
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
να πω και εγώ. εμείς φέτος για χειμώνα δεν χάσαμε τρίχα! άντε να βρώ μια δυό την μέρα ενώ πριν κάναμε το χαλί μπέζ....... δεν ξέρω αν φταίει η τροφή που άλλαξα.. ή η στείρωση... ή που δυο φορές την βδομάδα βάζω σκούπα κ περνάω κ την μικρή με την ηλεκτρική!!!!! πάντως φέτος η τρίχα μαλάκωσε.. κ χάνει ποιο λίγο σχετικά με πέρισυ...φέτος χάνω μόνο εγώ! συνεχώς! :ROFLMAO::p
για αυτό ο σωστός ο σκυλογονιός αγοράζει χαλί ΑΦΟΥ αποκτήσει σκύλο :cool:
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Κι εμένα πολυ τρίχα η μικρή... Και ειναι και κοντοτριχη... Εγώ παντως χρησιμοποιώ furminator, αν και δεν μπορω να πω οτι βλέπω καμια τρομερή διαφορα... Το ενδεχόμενο της τροφής δεν το είχα σκεφθει.
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
εγώ όταν ρώτησα την εκτροφέα και μετά και τη γιατρό πάντως μου απαγορεύτηκε δια ροπάλου.
Θεωρητικά αυτό το μαραφετι σχεδιάστηκε να αφαιρεί τον υπομανδυα. Καλά λόγια δεν έχω ακούσει από κανέναν. Λένε πως σπάει και καταστρέφει τις εξωτερικές τρίχες.
Προσωπική εμπειρία φυσικά δεν έχω, αλλά έχω ακούσει περίπτωση που κάποιος τη χρησιμοποίησε σε γιόρκι. Το αποτέλεσμα το φαντάζεστε...
Για όσους δεν το ξέρουν τα γιόρκι δεν έχουν υπομανδυα, για αυτό και δεν μαδανε. Για να το θέσω πιο σωστά δεν πρέπει να έχουν, γιατί το έχω δει και αυτό.
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
για αυτό ο σωστός ο σκυλογονιός αγοράζει χαλί ΑΦΟΥ αποκτήσει σκύλο :cool:
Γκρι πηρα τρομάρα μου γιατί στην αρχή έχανε όλες τις μάυρες για να μην φαίνεται...όμως με το που έκλεισε χρόνο αποφάσισε να χάνει ποιο πολλες μπεζ και ασπρες!!!!!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Gaara