θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
O σκύλος φύλακας δε ζει στο κήπο αλλά μέσα στο σπίτι με την οικογένεια που φυλάει. Ρωτήστε όποιον εκπαιδευτή θέλετε για αυτό. Ο εκπαιδευτής του σκύλου μου που είχε εκπαιδεύσει τους δικούς του για φύλαξη και είχε μια τεράστια έκταση που θα μπορούσε να τους έχει τους κοίμιζε μέσα στο σπίτι του με τα παιδιά και τη γυναίκα του.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Γεια σου bilbo για οικογενεια με παιδια πολυ καλο θα ειτανε να παρεις ενα Labrador οπου λατρεύει τα παιδια και ειναι και φύλακας φυσικα με την εκπαίδευση του.γνωμη μου να τον εχεις μεσα στο σπίτι και εξω να το βγάζεις μονο για βόλτα και παιχνιδι.

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

σε ποιό παράλληλο σύμπαν είναι τα Labrador Retriever φύλακες???

φιλική συμβουλή : όταν δεν έχετε ιδέα καλό θα ήταν να μή δινετε συμβουλές, γιατί παίρνετε άλλους στο λαιμό σας.

άκου εκεί τα λαμπ φύλακες.....
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Tα λαμπ είναι guard dogs. Δεν θα επιτεθούν σε εισβολέα αλλά θα ειδοποιήσουν όταν ακούσουν κάτι περίεργο. Όπως ίσως όλα τα σκυλιά.

Ακριβώς!
Όπως πχ και πολλά μικρόσωμα που είναι συναγερμοί... δεν θα τα πεις όμως ποτέ φύλακες!
 
  • Like
Reactions: kryptiae


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

σε ποιό παράλληλο σύμπαν είναι τα Labrador Retriever φύλακες???

φιλική συμβουλή : όταν δεν έχετε ιδέα καλό θα ήταν να μή δινετε συμβουλές, γιατί παίρνετε άλλους στο λαιμό σας.

άκου εκεί τα λαμπ φύλακες.....
Είναι ένας παρα πολυ καλος σκύλος για οικογενεια με παιδια και αν εκπαιδευτεί σωστά και ειναι μεσα στο σπίτι ναι μπορει να αποτρέψει μια τετοια κατασταση.δεν ειναι σκύλος συντροφιάς.εχεις δίκιο ομως γιατι εγω καταλαβα οτι περισσότερη έμφαση έδωσε στην οικογενεια και οχι τοςο στην φύλαξη.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Tα λαμπ είναι guard dogs. Δεν θα επιτεθούν σε εισβολέα αλλά θα ειδοποιήσουν όταν ακούσουν κάτι περίεργο. Όπως ίσως όλα τα σκυλιά.
Αυτο εννοώ γιατι καταλαβα οτι το θελει 1ον για την οικογενεια και 2ον για φύλακα ειδοποίησης.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
@mariatheo τα λάμπραντορ στην εξέλιξη τους, είναι κατ'εξοχήν πλέον σκύλοι συντροφιάς.

Υπάρχουν βέβαια πάντα και αυτοί που θα τα χρησιμοποιήσουν για εργασία όπως τρούφα, σκύλοι οδηγοί τυφλών, για επαναφορά κλπ αλλά οι περισσότεροι τα έχουμε για συντροφιά.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Είναι ένας παρα πολυ καλος σκύλος για οικογενεια με παιδια και αν εκπαιδευτεί σωστά και ειναι μεσα στο σπίτι ναι μπορει να αποτρέψει μια τετοια κατασταση.δεν ειναι σκύλος συντροφιάς.εχεις δίκιο ομως γιατι εγω καταλαβα οτι περισσότερη έμφαση έδωσε στην οικογενεια και οχι τοςο στην φύλαξη.
το λαμπραντόρ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ για κανέναν απολύτως λόγο.

είναι σκύλος για άλλες δουλειές, είναι προσφιλής σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ένστικτο φύλαξης.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να αποτρέψει ληστή.

θα το ξαναπώ : όταν δεν έχετε ιδέα για ένα θέμα μην δίνετε συμβουλές. Παίρνετε άλλους στο λαιμό σας και είναι κρίμα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
το λαμπραντόρ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ για κανέναν απολύτως λόγο.

είναι σκύλος για άλλες δουλειές, είναι προσφιλής σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ένστικτο φύλαξης.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να αποτρέψει ληστή.

θα το ξαναπώ : όταν δεν έχετε ιδέα για ένα θέμα μην δίνετε συμβουλές. Παίρνετε άλλους στο λαιμό σας και είναι κρίμα.
Εσυ ξερεις σιγουρα πολυ καλυτερα.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Tα λαμπ είναι guard dogs. Δεν θα επιτεθούν σε εισβολέα αλλά θα ειδοποιήσουν όταν ακούσουν κάτι περίεργο. Όπως ίσως όλα τα σκυλιά.
κάτι τέτοια ακούνε και νομίζουν πως βγαίνει φύλαξη.

τα λαμπ είναι κυνηγόσκυλα και μόνο ως τέτοια θα πρέπει να χαρακτηρίζονται.

όπως και υπόλοιπη ομάδα 8.

το ότι θα γαυγίσει γιατί είναι λαλίστατο σε ό,τι κινείται δεν το καθιστά φύλακα σε καμία περίπτωση.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εσυ ξερεις σιγουρα πολυ καλυτερα.
τυγχάνει να έχω εξετάσει την περίπτωση απόκτησης λαμπ ενδελεχώς, καθώς και την υπόλοιπη ομάδα 8.

κανένα κυνηγόσκυλο δεν βγάζει φύλαξη.

το τί μπορεί να λένε διάφορ "εκπαιδευτές" και διάφοροι ΒΥΒ ίσα για να κερδίσουν χρήματα, δεν σημαίνει οτι ισχύει.

επειδή όπως φαίνεται δεν έχετε καμία εξοικείωση με τη φυλή, μή δίνετε συμβουλές που είναι εκ δια μέτρου αντίθετες με το λόγο υπάρξής της.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
κάτι τέτοια ακούνε και νομίζουν πως βγαίνει φύλαξη.

τα λαμπ είναι κυνηγόσκυλα και μόνο ως τέτοια θα πρέπει να χαρακτηρίζονται.

όπως και υπόλοιπη ομάδα 8.

το ότι θα γαυγίσει γιατί είναι λαλίστατο σε ό,τι κινείται δεν το καθιστά φύλακα σε καμία περίπτωση.
Δεν το ονόμασα φύλακα.απλα πρότεινα να ειναι μεσα στο σπίτι και οτι θα δείξει ένδειξη οτι κατι δεν παει καλα.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν το ονόμασα φύλακα.απλα πρότεινα να ειναι μεσα στο σπίτι και οτι θα δείξει ένδειξη οτι κατι δεν παει καλα.
Γεια σου bilbo για οικογενεια με παιδια πολυ καλο θα ειτανε να παρεις ενα Labrador οπου λατρεύει τα παιδια και ειναι και φύλακας φυσικα με την εκπαίδευση του.γνωμη μου να τον εχεις μεσα στο σπίτι και εξω να το βγάζεις μονο για βόλτα και παιχνιδι.
το μπολντ κείμενο σας λέει ξεκάθαρα πως είναι και φύλακας... κάτι που στην τελευταία σας απάντηση αναιρείτε.

προτείνω να διαβάσετε 5-10 πραγματάκια πριν εκφράσετε τέτοιες απόψεις και συμβουλές / προτροπές.

και ξαναλέω.... το λαμπ φύλακας δεν είναι και ούτε θα γίνει ποτέ.
 






Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
34
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! πηγαμε σημερα στο καταφυγιο ζωων και δυστυχως δεν ειχαν κανεναν σκυλο που να κανει για φυλακας :( ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!!
εσεις τι λετε? διαβασα καποια στοιχεια για αυτες τις τρεις ρατσες και δεν μπορω να καταληξω τι ειναι καλυτερο... εσεις τι λετε?
τελικα το συζητησα με τον συζυγο μου και ο σκυλος θα ειναι την μερα στην αυλη αλλα το βραδυ θα κοιματε στο σπιτι...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που είναι για μένα το βασικότερο, είναι καταρχάς να υπάρχουν εκτροφείς της φυλής που θέλετε. Δεν υπάρχουν εκτροφείς όλων των φυλών στην Ελλάδα. Επιπρόσθετα για να αξιολογήσετε έναν εκτροφέα, την δουλειά του αλλά και τις προθέσεις του, χρειάζεται να γνωρίζετε κάποια πράγματα για την φυλή που ψάχνετε.
Αλλιώς όλοι οι σκύλοι και όλοι όσοι υποστηρίζουν πως εκτρέφουν, θα σας φανούν ίδιοι.
Είναι πάρα πολύ εύκολο να παρασυρθείτε και να κάνετε βεβιασμένες κινήσεις.
Από τη στιγμή που δεν έχετε τη σφυριά ή την λόξα για μια συγκεκριμένη φυλή η γνώμη μου είναι να βάλετε στο σπιτικό σας ένα από τα χιλιάδες αδέσποτα που αγωνιωδώς αναζητούν μια οικογένεια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Κι εγώ θα πρότεινα αδέσποτο αποτρεπτικό στην όψη, δηλαδή μπουγιόζικο και σκούρο (ως γνωστόν τα μαύρα ...είναι κακά σκυλιά!).
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! πηγαμε σημερα στο καταφυγιο ζωων και δυστυχως δεν ειχαν κανεναν σκυλο που να κανει για φυλακας :( ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!!
εσεις τι λετε? διαβασα καποια στοιχεια για αυτες τις τρεις ρατσες και δεν μπορω να καταληξω τι ειναι καλυτερο... εσεις τι λετε?
τελικα το συζητησα με τον συζυγο μου και ο σκυλος θα ειναι την μερα στην αυλη αλλα το βραδυ θα κοιματε στο σπιτι...
Το ακιτα δεν νομιζω να ενδεικνυται για φυλαξη,για τα αλλα 2 δεν ξερω,αν και ο Γ.Π. συνηθως τα κανει ολα και συμφερει :p

υ.γ. ο καναδεζικος ποιμενικος ειναι στην ουσια Ελβετικος Ποιμενικος (berger blanc suisse) ;
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
34
Από τη στιγμή που δεν έχετε τη σφυριά ή την λόξα για μια συγκεκριμένη φυλή η γνώμη μου είναι να βάλετε στο σπιτικό σας ένα από τα χιλιάδες αδέσποτα που αγωνιωδώς αναζητούν μια οικογένεια.
αυτο που λετε δηλαδη ειναι να παρω ενα απο αγγελια στο διαδυκτυο που χαριζεται?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3