Ψύλλοι...


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Καλημέρα σας!
Έχω μια ημίαιμη κουταβίτσα 3,5 μηνών.Πριν από 2 βδομάδες την ψέκασα την καθιερωμένη δόση (1 φορά ανά μήνα) με EFFIPRO για τα εξωπαράσιτα. (Μου το έχει δώσει ο κτηνίατρος).Επίσης μετά το δεύτερο εμβόλιο μου είπε να την βγάζω βόλτες και για κοινωνικοποίηση. Μέχρι τώρα την έχω βγάλει κάποιες μικρές βόλτες σε κοντινές αποστάσεις γιατί φοβάμαι επειδή δεν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια.
Σήμερα ανακάλυψα ένα ψύλλο πάνω της. Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε να την ξανά ψεκάσω αλλά επειδή χτες την έκανα για πρώτη φορά μπάνιο, να επαναλάβω τον ψεκασμό μετά από τρεις μέρες.
Θα ήθελα την γνώμη και συμβουλή σας,ως πιο έμπειροι που είστε...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 






Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Ψεκασμός με Frontline μέχρι να γίνει μούσκεμα το σκυλί (σαν να το έχεις κάνει μπάνιο)
Το είχα στο μυαλό μου να πάρω Frontline μιας κι απ όσο σας έχω διαβάσει τέτοιο χρησιμοποιείτε οι συμφορουμίστες/στριες. Να το χρησιμοποιήσω δλδ οπως μου είπε ο κτηνίατρος??? (Ψεκάζω σήμερα και ξανά μετά από τρεις μέρες??? η μόνο μια φορά σήμερα?
Η άλλη μεγάλη μου απορία είναι αν ήταν όντως ψύλλο η όχι...
Καθώς στεκόμασταν στο μπαλκόνι και παρακολουθούσαμε ένα φορτηγό,είδα πάνω στο τρίχωμα της τυχαία ένα μαύρο μαμούνι,στην ράχη της. Το έπιασα αμέσως για να μην τυχόν και κρυφτεί στο τρίχωμα και το πάτησα και έκανε ''κρατς'' και το πέταξα..
Από εκείνη την στιγμή την ψάχνω συνέχεια αλλά δεν έχω βρει άλλο.
Υπάρχει τρόπο να σιγουρευτώ ότι ήταν ψύλλος??
Μην την ψεκάσω τσάμπα γιατί σε 2 βδομάδες είναι ο προγραμματισμένος ψεκασμός.
Ή να το κάνω προληπτικά?
Συγνώμη για τις λεπτομέρειες..
Σ`ευχαριστώ για την απάντηση!
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Από 4 μηνών θεωρείται ασφαλές. Είδες το ζουζούνι?οι ψύλλοι είναι μαύροι μακρόστενοι με μακρύτερα τα πίσω πόδια και δεν πιάνονται εύκολα χώνονται μέσα στο τρίχωμα και πηδουν να ξεφύγουν.δεν έχουν φτερά δεν πετάνε. Συνήθως δεν βρίσκεις μόνο έναν...
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα πολλές φορές τη μέρα το σκυλάκι καθώς και το κρεβάτι του...Εαν δεν έβρισκα άλλον δεν θα έβαζα φάρμακο στο κουτάβι....
 




Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Από 4 μηνών θεωρείται ασφαλές. Είδες το ζουζούνι?οι ψύλλοι είναι μαύροι μακρόστενοι με μακρύτερα τα πίσω πόδια και δεν πιάνονται εύκολα χώνονται μέσα στο τρίχωμα και πηδουν να ξεφύγουν.δεν έχουν φτερά δεν πετάνε. Συνήθως δεν βρίσκεις μόνο έναν...
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα πολλές φορές τη μέρα το σκυλάκι καθώς και το κρεβάτι του...Εαν δεν έβρισκα άλλον δεν θα έβαζα φάρμακο στο κουτάβι....
Μαύρο ήταν αλλά επειδή φοβήθηκα μήπως μου φευγε και μου έπεφτε πάνω στο σκυλάκι μου,το πάτησα με τα δάχτυλά μου κι αυτό έκανε κρατς,το πέταξα κι άρχισα να ψάχνω την μικρή μου. Δεν πρόλαβα να παρατηρήσω λεπτομέρειες για σχήμα πόδια κλπ...
Προς το παρόν όσες φορές την έψαξα δεν βρήκα άλλο.
Βέβαια ξύνεται που και που όμως...γιαυτό ρώτησα για ψεκασμό προληπτικά αν χρειάζεται...
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σε τρόμαξα ε? sorry !!
Λοιπόν...
ψάξε καλά το σκυλί
Αν δεις κι άλλο πράγμα (μαύρο καφέ ή ότι) να περπατά πάνω της, μην το σκοτώσεις, πάρε το σκυλί και πήγαινε στον γιατρό να σου πει τι έχει ο σκύλος και τι πρέπει να κάνεις!
Θα πληρώσεις 20-30 ευρώ και θα μάθεις για την επόμενη φορά να ξεχωρίζεις τι έχει κολλήσει ο φίλος σου και τι πρέπει να κάνεις!
ΥΓ
Παντως, κριτήριο νούμερο ένα για τους ψύλλους είναι η ...φαγούρα!
Μετά είναι το κρατς ή το κριτς :p
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Σε τρόμαξα ε? sorry !!
Λοιπόν...
ψάξε καλά το σκυλί
Αν δεις κι άλλο πράγμα (μαύρο καφέ ή ότι) να περπατά πάνω της, μην το σκοτώσεις, πάρε το σκυλί και πήγαινε στον γιατρό να σου πει τι έχει ο σκύλος και τι πρέπει να κάνεις!
Θα πληρώσεις 20-30 ευρώ και θα μάθεις για την επόμενη φορά να ξεχωρίζεις τι έχει κολλήσει ο φίλος σου και τι πρέπει να κάνεις!
ΥΓ
Παντως, κριτήριο νούμερο ένα για τους ψύλλους είναι η ...φαγούρα!
Μετά είναι το κρατς ή το κριτς :p
Μέχρι τώρα την έχω ψάξει πολλές φορές αλλά δεν βρήκα κάτι...
Όσο για την φαγούρα,ξύνεται που και που συνήθως στο λαιμό (μπορεί να την φαγουρίζει το περιλαίμιο) και κάποιες φορές κάνει με τα δοντάκια της στα μπουτάκια η στην ουρίτσα της...
Σαφώς και δεν ανέφερα το ''κρατς'' ως κριτήριο απλά σαν εικόνα.. :rolleyes:
Διάβασα όμως σε άλλο θέμα ότι οι ψύλλοι μπορεί να μην φαίνονται γι αυτό και ρωτάω αν θα πρέπει να την ψεκάσω προληπτικά ή δεν χρειάζεται και να περιμένω μήπως δω πάλι κάτι...(n)
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Να περιμένεις ...λοιπόν....
Δεν είναι ότι καλύτερο το ο ψεκασμός με χημικά !
Αλλά έχε το νου σου γιατι ΕΑΝ έχει πρέπει να ενεργήσεις ...άμεσα !
Καλου κακου...μέχρι να βεβαιωθείς 100% ότι ΔΕΝ έχει μην την ανεβάζεις σε κρεβάτια κτλ κτλ
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Να περιμένεις ...λοιπόν....
Δεν είναι ότι καλύτερο το ο ψεκασμός με χημικά !
Αλλά έχε το νου σου γιατι ΕΑΝ έχει πρέπει να ενεργήσεις ...άμεσα !
Καλου κακου...μέχρι να βεβαιωθείς 100% ότι ΔΕΝ έχει μην την ανεβάζεις σε κρεβάτια κτλ κτλ
Μια τελευταία ερώτηση..
Αν υποθέσουμε ότι κάτι έχει και δεν το έχω επιβεβαιώσει αμέσως, υπάρχει θέμα μετάδοσης απ το κρεβατάκι της στο υπόλοιπο χώρο???
Κοιμάται κι αράζει μέσα σε crate όπου της έχω κρεβατάκι απ αυτά που έχουν και μαξιλάρι αφράτο μέσα,το οποίο το έχω τυλίξει με μια κουβερτούλα για να την βγάζω και να την πλένω.
Το crate βρίσκεται μόνιμα στο σαλόνι.
Σε κρεβάτια δεν κοιμάται εκτός από κάποιες φορές που μπορεί να την βάλω πάνω απ την κουβέρτα που σκεπάζομαι όταν ξαπλώσω στον καναπέ αλλά την παίρνουμε συχνά αγκαλιά. :whistle:
Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις και σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου...:oops: :)
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μια τελευταία ερώτηση..
Αν υποθέσουμε ότι κάτι έχει και δεν το έχω επιβεβαιώσει αμέσως, υπάρχει θέμα μετάδοσης απ το κρεβατάκι της στο υπόλοιπο χώρο???
Ναι!
Αλλά μη φανταστείς ότι θα ξύπνησες αύριο και θα έχει γεμίσει όλο το σπίτι ψύλλους....

Εσύ...ξύνεσαι?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Το κρατς παραπέμπει λίγο σε τσιμπούρι, αυτό υποθέτω εννοούσε ο kostillos, γι αυτό σου λέει να πας στον κτηνίατρο κ να μάθεις να αναγνωρίζεις τα ζωύφια.

Διαφωνώ με την ιδιωτική πρωτοβουλία σε ψεκασμούς, αμπούλες και τα τοιαύτα. Δηλαδή στο πώς να το εφαρμόσεις αν δε σου δείξει πρώτα κάποιος που ξέρει κι αν δεν έχεις συζητήσει για τη δραστική ουσία και την αλληλεπίδρασή της με άλλη ουσία σχετική.

Δηλαδή, να εξηγηθώ. Αν ψέκασες με effipro πρόσφατα και θέλεις να το γυρίσεις σε frontline γιατί είναι μάλλον πιο αποτελεσματικό, πες το στον κτηνίατρο σου και ρώτα πότε μπορεί να ψεκαστεί με το καινούριο ώστε να μη τουμπανιάσει στη χημεία μαζί με το παλιό και βγάλει καμιά τοξική ή αλλεργική αντίδραση. Ρώτα επίσης να σου δείξει πώς να το εφαρμόσεις (πού να ψεκάσεις, αν χρειάζεται αραίωμα και τέτοια - νομίζω όχι, αλλά δεν παίρνω κι όρκο κ δε χάνεις να ρωτήσεις). Και να ξέρεις και τυχόν παρατράγουδα, όπως π.χ. το ότι αν το σκυλί σου έρχεται σε επαφή με γάτα, το frontline είναι επικίνδυνο γιατί η δραστική του ουσία είναι πάρα πάρα πολύ τοξική για τις γάτες.
 
  • Like
Reactions: Aslan




Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Ναι!
Αλλά μη φανταστείς ότι θα ξύπνησες αύριο και θα έχει γεμίσει όλο το σπίτι ψύλλους....

Εσύ...ξύνεσαι?
Χαχα...εγώ μπορεί να αρχίσω να ξύνομαι μόνο κι από το άκουσμα λέξεων όπως ψείρες,ψύλλους,τσιμπούρια...:unsure:
Ήδη τώρα που ρώτησες.άρχισα να ξύνομαι...:confused:
Χτες την έκανα πρώτη φορά μπάνιο και πριν πάει στο κρεβάτι της,δεν ξέρω πως μου ήρθε και το ψέκασα με EFFIPRO (το κρέβατι της εννοώ).
Λες να βοήθησε αυτό καθόλου?? Αν υποθέσουμε ότι είχε κάτι... o_O
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Το κρατς παραπέμπει λίγο σε τσιμπούρι, αυτό υποθέτω εννοούσε ο kostillos, γι αυτό σου λέει να πας στον κτηνίατρο κ να μάθεις να αναγνωρίζεις τα ζωύφια.

Διαφωνώ με την ιδιωτική πρωτοβουλία σε ψεκασμούς, αμπούλες και τα τοιαύτα. Δηλαδή στο πώς να το εφαρμόσεις αν δε σου δείξει πρώτα κάποιος που ξέρει κι αν δεν έχεις συζητήσει για τη δραστική ουσία και την αλληλεπίδρασή της με άλλη ουσία σχετική.

Δηλαδή, να εξηγηθώ. Αν ψέκασες με effipro πρόσφατα και θέλεις να το γυρίσεις σε frontline γιατί είναι μάλλον πιο αποτελεσματικό, πες το στον κτηνίατρο σου και ρώτα πότε μπορεί να ψεκαστεί με το καινούριο ώστε να μη τουμπανιάσει στη χημεία μαζί με το παλιό και βγάλει καμιά τοξική ή αλλεργική αντίδραση. Ρώτα επίσης να σου δείξει πώς να το εφαρμόσεις (πού να ψεκάσεις, αν χρειάζεται αραίωμα και τέτοια - νομίζω όχι, αλλά δεν παίρνω κι όρκο κ δε χάνεις να ρωτήσεις). Και να ξέρεις και τυχόν παρατράγουδα, όπως π.χ. το ότι αν το σκυλί σου έρχεται σε επαφή με γάτα, το frontline είναι επικίνδυνο γιατί η δραστική του ουσία είναι πάρα πάρα πολύ τοξική για τις γάτες.
Τώρα είδα το post σου...
Δεν μου έμοιαζε με τσιμπούρι...ήταν κάπως μακρουλό το ζωύφιο απ όσο πρόλαβα να δω...(Τα τσιμπούρια δεν είναι στρόγγυλα?)
Το effipro το ψεκάζεις σ όλο το τρίχωμα προς την αντίθετη φορά ανασηκώνοντας το τρίχωμα..
Την είχα ψεκάσει πριν από 2 περίπου βδομάδες.
Ο κτηνίατρος απ το τηλέφωνο μου πρότεινε αυτό που γράφω στο αρχικό post.
Βέβαια απ το τηλέφωνο του είπα ότι βρήκα ένα μαμούνι πάνω της κι ότι μάλλον είναι ψύλλος.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ήδη τώρα που ρώτησες.άρχισα να ξύνομαι...:confused:
Κι εγώ από την αρχή της κουβέντας!

Χτες την έκανα πρώτη φορά μπάνιο και πριν πάει στο κρεβάτι της,δεν ξέρω πως μου ήρθε και το ψέκασα με EFFIPRO (το κρέβατι της εννοώ).
Λες να βοήθησε αυτό καθόλου?? Αν υποθέσουμε ότι είχε κάτι... o_O
Το κρεβάτι σίγουρα!
Το σκυλί όχι!
Κι εγώ θα σου έλεγα να πετάξεις το κρεβάτι γιατι το σκυλί αναπνέει κιόλας όταν κοιμάται ...
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Κι εγώ από την αρχή της κουβέντας!



Το κρεβάτι σίγουρα!
Το σκυλί όχι!
Κι εγώ θα σου έλεγα να πετάξεις το κρεβάτι γιατι το σκυλί αναπνέει κιόλας όταν κοιμάται ...
Ωχ! Εδώ παίρνει τόση ποσότητα απ το ψέκασμα,λες να υπάρξει πρόβλημα απ το κρεβάτι?
Μην φανταστείς...λίγες ψεκασιές έκανα και περίμενα να εξατμιστεί η μυρωδιά πριν τ αφήσω να πάει... :(