Φυλάει το φαγητό του


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
για να καταλάβω... όταν λες δάγκωμα πως το εννοείς ?

δαγκώνει/κλειδώνει. δαγκώνει κανονικότατα. Κατα τα άλλα το δάγκωμα παιχνίδι το κάνει ΟΛΗ μερα. τα χέρια μου είναι μόνιμα στο στόμα του.
Μπορώ να ξεχωρίσω δάγκωμα/παιχνίδι και δάγκωμα/δάγκωμα.


μια ερώτηση : φοβάσαι μόνο το σκύλο σου ή γενικά τα σκυλιά?

Πριν τον Λιο δε φοβήθηκα ποτέ στη ζωή μου σκυλί. Σαν παιδί ήμουνα μόνιμα με σκυλιά/γατιά αγκαλιά μέρα νύχτα ( αδέσποτα , της γειτονιάς, δικά μας που τα είχαμε στην αυλή) Ποτέ δεν με είχε ξαναδαγκώσει σκυλί!


σε άλλο εκπαιδευτή σκέφτηκες να απευθυνθείς?

Πλήρωσα 300€ για 8 μαθήματα και δεν έχω άλλα λεφτά. ¨Ηδη κι αυτά δεν μου περισσεύανε. Παρ'ολα αυτά δεν μπορώ να κατηγορήσω τον εκπαιδευτή.....γιατί όσα μου είπε τα έχω διασταυρώσει και στα διάφορα "φόρα"......ίσως δεν τον βοήθησε και η στάση μου δεν ξέρω....
άποψή μου είναι πως ο σκύλος δεν πρέπει να μάθει ποτέ να έχει ανθρώπινα χέρια στο στόμα και να τα πιπιλάει / παίζει / δαγκώνει. ίσως πρέπει να σταματήσει αυτό γενικά.

προτείνω να απευθυνθείς και αλλού.

το ότι κάποιος τα πάει καλά με τα σκυλιά δε σημαίνει πως έχει τη μεταδοτικότητα να στο περάσει και εσένα.

μπορεί να έφταιγε ο εκπαιδευτής, μπορεί να φταις εσύ. μία επιπλέον γνώμη από αλλού (και ενδεχομένς και διαφορετική προσέγγιση) είναι πάντα ευπρόσδεκτη πιστεύω.
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Βρε ένα τερατάκι τρομακτικό!
Πρέπει να αλλάξεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα νοοτροπιά και να πιστέψεις και στον εαυτό σου! Δεν μπορεί να σε τραμπουκίζει αυτός ο γλύκας! :love:

(και βάζουμε κανα μωσαϊκό βρε συ, στο πρόσωπο του γιου... )
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Βρε ένα τερατάκι τρομακτικό!
Πρέπει να αλλάξεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα νοοτροπιά και να πιστέψεις και στον εαυτό σου! Δεν μπορεί να σε τραμπουκίζει αυτός ο γλύκας! :love:

(και βάζουμε κανα μωσαϊκό βρε συ, στο πρόσωπο του γιου... )
Ναι πρέπει.....γιατί κατα τα άλλα είναι πολύ καλό σκυλί.....και έξυπνος και μαγκάκος!

Το σκέφτηκα για μωσαϊκο αλλά δεν ξερω πως γινεται...........
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι πρέπει.....γιατί κατα τα άλλα είναι πολύ καλό σκυλί.....και έξυπνος και μαγκάκος!

Το σκέφτηκα για μωσαϊκο αλλά δεν ξερω πως γινεται...........
εν ανάγκη μουτζούρωμα με κάποια εφαρμογή paint του υπολογιστή σου.
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Θα σας τα πω λίγο τηλεγραφικά γιατί είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να γράψω πολύ...
Ο Λίο δάγκωσε τον μικρό μου 2 φορές μέσα στην εβδομάδα......(ήμουν στη δουλειά όταν έγιναν τα περιστατικά)
Μια φορά διεκδίκησε ένα παιχνίδι και την άλλη απλά τον δάγκωσε την ώρα που τον χάιδευε.
Μίλησα με τον εκπαιδευτή που έχουμε κάνει ΒΥ και μου είπε οτι ήταν δικαιολογημένη η συμπεριφορά και στις 2 περιπτώσεις και γενικά να μην αφήνω ποτέ το παιδί με τον σκύλο χωρίς επίβλεψη.Χθες όμως έκανε να δαγκώσει κι εμένα ( δεν με δάγκωσε όμως) πάλι την ώρα που ήταν ξαπλωμένος και τον χάιδευα.Ένας άλλος εκπαιδευτής που πήρα να ζητήσω δεύτερη γνώμη δεν ήθελε να ασχοληθεί.( μένω σε χωριό και δεν έχω πολλές επιλογές)
Γενικά ο Λίο έχει θέματα από κουτάβι ( φυλάει παιχνίδια και φαγητό), είχε δαγκώσει και εμένα και τον άντρα μου και γι ' αυτό είχαμε κάνει μαθήματα και στους 9 μήνες είχε στειρωθεί. Μέχρι τώρα όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι τώρα. Δεν έχει αλλάξει κάτι στη ρουτίνα του, βγαίνει κανονικά τις βόλτες του, τι σκατά? Ο μικρός έχει καταστεναχωρεθεί γιατί δεν τον αγαπάει ο σκύλος!
Κάθε βοήθεια δεκτή!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Σε πρώτη φάση, να αποκλείσετε το ενδεχόμενο, να πονάει ίσως εκεί που τον πιάνετε και γι'αυτό να αντιδρά με τον τρόπο του.

Σε δεύτερη φάση, πρέπει πρώτα, να φρεσκάρω το θέμα σου :rolleyes:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Δάφνη πως στο δικαιολόγησε ο εκπαιδευτής? και γιατί δεν πρέπει να αφήνεις τον γιο σου με τον σκύλο χωρίς επίβλεψη? του έκανε κάτι ο γιος σου που δηλ οδήγησε σε αυτές τις αντιδράσεις? σας έχει δαγκώσει όλους από ότι έχω καταλάβει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
ΠΟΤΕ δεν αφήνεις παιδιά μόνα, με σκύλο, χωρίς επίβλεψη.
Είναι από τους βασικότερους κανόνες :)
 
  • Like
Reactions: elverg and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κατ'αρχάς εξήγησε στο παιδί ότι ο σκύλος τον αγαπάει όπως και πριν, και ο λόγος που τον έχει δαγκώσει είναι ότι έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως υγείας ίσως συμπεριφοράς, δεν μπορείς ακόμη να ξέρεις αφού δεν έχει τελειώσει η αξιολόγηση του προβλήματος.
Πες του επίσης να μην τον χαϊδεύει μέχρι να ξεκαθαρίσει το πρόβλημα για να μη ξαναδαγκωθεί.
Και από κει και πέρα ψάξτο και ιατρικά.
 
  • Like
Reactions: LaCat


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Κατά την γνώμη μου ο σκύλος δεν έχει καμιά δικαιολογία να φέρεται έτσι. Δεν τον έχει χτυπήσει κανείς . Το μόνο λάθος που θεωρώ οτι έχω κάνει μαζί του είναι οτι τον μάλωνα πολύ όταν ήταν μικρός, και δεν τον πολυχαϊδευα/ έπαιρνα μαζί μου στον καναπέ και τέτοια γιατί είχα διαβάσει ότι πρέπει να νιώθει κατώτερος για να με αναγνωρίζει σαν αρχηγό.( Ούτε καν βέβαια με έχει γραμμένη εντελώς) Πιστεύω ότι εμένα δεν με εμπιστεύεται ( γενικά δεν έχουμε πολύ καλή σχέση ) αλλά τον μικρό?
Και μετά την ΒΥ είχαν καλυτερεύσει τα πράγματα τώρα γιατί πάλι?
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Κατ'αρχάς εξήγησε στο παιδί ότι ο σκύλος τον αγαπάει όπως και πριν, και ο λόγος που τον έχει δαγκώσει είναι ότι έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως υγείας ίσως συμπεριφοράς,
Πες του επίσης να μην τον χαϊδεύει μέχρι να ξεκαθαρίσει το πρόβλημα για να μη ξαναδαγκωθεί.
Και από κει και πέρα ψάξτο και ιατρικά.
Ναι αυτά τα είπαμε! Εννοείς να πονάει κάπου ή να έχει ψυχολογικά?
( δεν ειρωνεύομαι απλά το έχω σκεφτεί και αυτό)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ναι αυτά τα είπαμε! Εννοείς να πονάει κάπου ή να έχει ψυχολογικά?
( δεν ειρωνεύομαι απλά το έχω σκεφτεί και αυτό)
Ψυχολογικά ένας σκύλος μπορεί να έχει όταν δεν υπάρχει σεβασμός στις σκυλίσιες ανάγκες του. Εκτόνωση-βόλτες, ενασχόληση με παιχνίδι. Ή αν κακοποιείται.
Εννοούσα να πονάει κάπου ή να είναι άρρωστος. Θα έκανα ένα πακέτο προληπτικών εξετάσεων και θα έβλεπα γενικά το θέμα της υγείας του όπως και το θέμα της εκτόνωσης του.
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ΠΟΤΕ δεν αφήνεις παιδιά μόνα, με σκύλο, χωρίς επίβλεψη.
Είναι από τους βασικότερους κανόνες :)
ok μέχρι ποια ηλικία? για ένα νήπιο το καταλαβαίνω αλλα ένα παιδί 8-10 χρονων δεν μπορεί αν μείνει μονο του με το σκύλο του?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Οχι [γνώμη μου] :)
Μην με ρωτήσεις από ποιά ηλικία και πάνω "μπορεί".
Είναι συζήτηση, πολύ πέραν της αριθμητικής απάντησης :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: epial and mariakala


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εξαρταται το παιδι!
Εγω σ αυτην την ηλικία, ειχα βαλει σ ένα χαβάνι κρασι και κομμάτια ψωμιού και «κοινωνουσα» την αδελφή μου. Οταν ήρθαν οι γονεις την βρήκαν ντίρλα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
καινούρια λέξη @epial το googlara το χαβάνι και μου έβγαλε ένα γουδί!!! Να υποθέσω ότι ήθελες να γίνεις παππάς εκείνη την περίοδο...
 
  • Like
Reactions: epial


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3