θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αυτο που λετε δηλαδη ειναι να παρω ενα απο αγγελια στο διαδυκτυο που χαριζεται?
Αυτο που θα πω εγω ειναι οτι αν σοβαρα κ συνειδητοποιημενα θελεις οπως λες ενα σκυλο φυλακα που να εχει την δυνατοτητα κ ικανοτητα και της καταστολης, πρεπει να γνωριζεις τις ευθυνες που συνοδευουν αυτη την αποκτηση καθως κ παραμετρους της "καθημερινης ζωης με το σκυλακι" που θα πρεπει να τροποποιησεις.
Αν τα γνωριζεις ολα αυτα κ συμφωνεις, τοτε ψαχνεις λιγες φυλες σαφεστατα απο καλο εκτροφεα.

Σε οποια αλλη περιπτωση, παιρνεις ενα νταβραντωμενο σκουροχρωμο ημιαιμακι (απο το δρομο κατα βαση) το οποιο θα εχει αποτρεπτικο παρουσιαστικο κ πειστικο γαυγισμα κ τα εχεις ολα εκτος απο την καταστολη......
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
το οποιο θα εχει αποτρεπτικο παρουσιαστικο κ πειστικο γαυγισμα κ τα εχεις ολα εκτος απο την καταστολη......
Μονο εγω εχω προβλημα με σκουροχρωμα γομαρια που τα παρατανε σε μια αυλη και παθαινουν λαρυγγιτιδα επειδη γαυγιζουν ολη μερα χωρις λογο,την ωρα που οι "ιδιοκτητες" τους θεωρουν πως το σκυλι τους ειναι εκπαιδευμενος φυλακας ;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! πηγαμε σημερα στο καταφυγιο ζωων και δυστυχως δεν ειχαν κανεναν σκυλο που να κανει για φυλακας :( ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!!
εσεις τι λετε? διαβασα καποια στοιχεια για αυτες τις τρεις ρατσες και δεν μπορω να καταληξω τι ειναι καλυτερο... εσεις τι λετε?
τελικα το συζητησα με τον συζυγο μου και ο σκυλος θα ειναι την μερα στην αυλη αλλα το βραδυ θα κοιματε στο σπιτι...
Ακιτα ινού.ριξε μια ματια και για ελληνικό ποιμενικό.θα μπορέσεις να το βρεις πιο εύκολα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ακιτα ινού.ριξε μια ματια και για ελληνικό ποιμενικό.θα μπορέσεις να το βρεις πιο εύκολα.
Προηγουμενως προτεινες λαμπραντορ,τωρα λες για ακιτα και για ελληνικο ποιμενικο.Μπορεις να αιτιολογησεις τις προτασεις σου ; Γιατι νομιζω πως οι φυλες αυτες ουδεμια σχεση εχουν με την φυλαξη χωρου.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Προηγουμενως προτεινες λαμπραντορ,τωρα λες για ακιτα και για ελληνικο ποιμενικο.Μπορεις να αιτιολογησεις τις προτασεις σου ; Γιατι νομιζω πως οι φυλες αυτες ουδεμια σχεση εχουν με την φυλαξη χωρου.
Του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.για πες μου εσυ ποια η διαφορά απο το ελληνικό ποιμενικό μια που τα ξερεις ολα εσυ..
Μεσυγχωρεις κιολας..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.για πες μου εσυ ποια η διαφορά απο το ελληνικό ποιμενικό μια που τα ξερεις ολα εσυ..
Μεσυγχωρεις κιολας..
Να πω να πω; Ο γερμανικός εχει όρθια αυτιά! Τι κέρδισα;;;:)

*ακιτα Ίνου
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.για πες μου εσυ ποια η διαφορά απο το ελληνικό ποιμενικό μια που τα ξερεις ολα εσυ..
Μεσυγχωρεις κιολας..
Πολυ ωραιες συζητήσεις σε αυτο το φόρουμ.σε περιμένουν στην γωνία και πυροβολούν ειρωνία..
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.για πες μου εσυ ποια η διαφορά απο το ελληνικό ποιμενικό μια που τα ξερεις ολα εσυ..
Μεσυγχωρεις κιολας..
Εγω δεν προτεινα καποια φυλη για φυλαξη,οπως μπορεις να δεις και στα προηγουμενα μηνυματα μου,γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω τετοιες φυλες.Εχω μαθει να μην εκτιθεμαι,βλεπεις :whistle:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πολυ ωραιες συζητήσεις σε αυτο το φόρουμ.σε περιμένουν στην γωνία και πυροβολούν ειρωνία..
Με προκαλείς, αγαπητή.

Καθε αποψη ειναι δεκτή, αρκεί να μπορείς να την τεκμηριώσεις. :)
 
  • Like
Reactions: Orilis


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγω δεν προτεινα καποια φυλη για φυλαξη,οπως μπορεις να δεις και στα προηγουμενα μηνυματα μου,γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω τετοιες φυλες.Εχω μαθει να μην εκτιθεμαι,βλεπεις :whistle:
Αφου για το λαμπραντορ με φάγατε,ειδα οτι του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.Ποσο πια πειραζει που προτείνω να κοιτάξει ελληνικό ποιμενικό που ειναι σχεδον ιδια πιο καλο το ελληνικό και θα το βρει πιο εύκολα;;;;;;;;
 




Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Ενά μάλίνόύά θά βόλέύέ? Άπό ότι δίάβάσά έινάί κάλόί φύλάκές άλλ κάλόί μέ τά πάίδίά

(Σύγνώμή γίά τούς πόλλόύς τόνόύς άλλα γράφω άπό κίνήτό κάί δεν μόύ έπίτρέπέί νά τούς άφίάρέσώ)
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αφου για το λαμπραντορ με φάγατε,ειδα οτι του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.Ποσο πια πειραζει που προτείνω να κοιτάξει ελληνικό ποιμενικό που ειναι σχεδον ιδια πιο καλο το ελληνικό και θα το βρει πιο εύκολα;;;;;;;;
1) γιατί είναι σχεδόν ίδια? επειδή έχουν τη λέξη ποιμενικό?

2) αν είναι σχεδόν ίδια γιατί είναι πιό καλό το ελληνικό? παπούτσι απ' τον τόπο σου φάση?

3) γιατί θα το βρει πιο εύκολα? υπάρχουν περισσότεροι εκτροφείς ελληνικού ποιμενικού παρά γερμανικού ποιμενικού?

4)ποιο το drive του ελληνικού ποιμενικού σε σωματοφυλακή?

5)πόσους ελληνικούς ποιμενικούς έχεις δει σε IPO, mondioring ?

6)μιας και αναφέρθηκε το ακίτα ίνου πιο πριν, είναι χειρότερο από τα γερμανικό και ελληνικό ποιμενικό?

7)ακίτα ίνου, γερμανικό ποιμενικό ή ελληνικό ποιμενικό θα πρότεινες σε οικογένεια με παιδιά και γιατί?

8)ποιό είναι πιό εύκολο στην εκπαίδευση και γιατί?

επειδή σε βλέπω προτείνεις ότι να 'ναι αέρα πατέρα, παρακαλώ απάντησε σε κάθε ένα ξεχωριστά, γιατί δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου πίσω από όλα αυτά καθόλου.

ΥΓ : ένας συναγερμός σπιτιού κοστίζει φθηνότερα (και απαιτεί και λιγότερη ενασχόληση - κούραση) από οποιοδήποτε σκύλο. μήπως να παίζαμε μπαλίτσα με υπερυθρες ακτίνες αντί για ότι-να-ναι-φυλές-ίσα-για-να-προτείνουμε-ένα-ότι-να-'ναι ?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
1) γιατί είναι σχεδόν ίδια? επειδή έχουν τη λέξη ποιμενικό?

2) αν είναι σχεδόν ίδια γιατί είναι πιό καλό το ελληνικό? παπούτσι απ' τον τόπο σου φάση?

3) γιατί θα το βρει πιο εύκολα? υπάρχουν περισσότεροι εκτροφείς ελληνικού ποιμενικού παρά γερμανικού ποιμενικού?

4)ποιο το drive του ελληνικού ποιμενικού σε σωματοφυλακή?

5)πόσους ελληνικούς ποιμενικούς έχεις δει σε IPO, mondioring ?

6)μιας και αναφέρθηκε το ακίτα ίνου πιο πριν, είναι χειρότερο από τα γερμανικό και ελληνικό ποιμενικό?

7)ακίτα ίνου, γερμανικό ποιμενικό ή ελληνικό ποιμενικό θα πρότεινες σε οικογένεια με παιδιά και γιατί?

8)ποιό είναι πιό εύκολο στην εκπαίδευση και γιατί?

επειδή σε βλέπω προτείνεις ότι να 'ναι αέρα πατέρα, παρακαλώ απάντησε σε κάθε ένα ξεχωριστά, γιατί δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου πίσω από όλα αυτά καθόλου.

ΥΓ : ένας συναγερμός σπιτιού κοστίζει φθηνότερα (και απαιτεί και λιγότερη ενασχόληση - κούραση) από οποιοδήποτε σκύλο. μήπως να παίζαμε μπαλίτσα με υπερυθρες ακτίνες αντί για ότι-να-ναι-φυλές-ίσα-για-να-προτείνουμε-ένα-ότι-να-'ναι ?
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! πηγαμε σημερα στο καταφυγιο ζωων και δυστυχως δεν ειχαν κανεναν σκυλο που να κανει για φυλακας :( ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!!
εσεις τι λετε? διαβασα καποια στοιχεια για αυτες τις τρεις ρατσες και δεν μπορω να καταληξω τι ειναι καλυτερο... εσεις τι λετε?
τελικα το συζητησα με τον συζυγο μου και ο σκυλος θα ειναι την μερα στην αυλη αλλα το βραδυ θα κοιματε στο σπιτι...
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!!! πηγαμε σημερα στο καταφυγιο ζωων και δυστυχως δεν ειχαν κανεναν σκυλο που να κανει για φυλακας :( ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!!
εσεις τι λετε? διαβασα καποια στοιχεια για αυτες τις τρεις ρατσες και δεν μπορω να καταληξω τι ειναι καλυτερο... εσεις τι λετε?
τελικα το συζητησα με τον συζυγο μου και ο σκυλος θα ειναι την μερα στην αυλη αλλα το βραδυ θα κοιματε στο σπιτι...
Ψάξε στο Facebook Μωϋσιάδης Θάνος (τριλοφο Πιερίας)εκτροφέας ελληνικού ποιμενικού.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Από τα καθαρόαιμα προτείνω rottweiler που απαιτεί όμως σωστή εκπάιδευση και έμπειρο χειριστή. Από τα ημίαιμα και εγώ συμφωνώ με τους προηγουμένους - μεγαλόσωμο μαύρο από το δρόμο
 
  • Like
Reactions: Orilis and ghelly


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
αυτό δεν είναι απάντηση σε κανένα από τα ερωτήματά μου.
Δεν ασχοληθώ μαζι σου.αν σε κατι μπορω να βοηθήσω θα το κανω χωρις ειρωνίες και χωρις να το παίζω ξερόλας σε κάποιον που επιθυμεί να αγοράσει έναν σκυλο και ζηταει την γνωμη του.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν ασχοληθώ μαζι σου.αν σε κατι μπορω να βοηθήσω θα το κανω χωρις ειρωνίες και χωρις να το παίζω ξερόλας σε κάποιον που επιθυμεί να αγοράσει έναν σκυλο και ζηταει την γνωμη του.
μόνο ξερόλας δεν το παίζω, εν αντιθέσει με άτομο που προτείνει για τον ρόλο φύλαξης (και σε οικογένεια με παιδιά) λαμπραντόρ, γερμανικό ποιμενικό, ακίτα ίνου και ελληνικό ποιμενικό.

έχεις δώσει τόσες "συμβουλές" χωρίς προφανώς να έχεις ιδέα τί λες, και αν ο άνθρωπος κάνει το λάθος και σε ακούσει θα κλαίει μια ζωή....

και ΟΚ, αυτοί που ξέρουν ξέρουν. εδώ μέσα όμως διαβάζουν τόσοι (ενεργά μέλη ή μη) που μπορεί να επηρεαστούν από τα λεγόμενα του οποιουδήποτε. αλίμονο να αφήναμε τον καθένα να πετάει την μπαρούφα του και να παίρνει στο λαιμό του άλλους.

όταν θες να δίνεις "συμβουλές" να φροντίζεις να έχεις τα κατάλληλα επιχειρήματα και την απαραίτητη γνώση για να τις υποστηρίξεις.

ΥΓ : είναι φανερό πως δεν μπορείς να απαντήσεις σε κανένα, η "σιωπή" σου απλά το επιβεβαιώνει φωναχτά
 
  • Like
Reactions: richtaris


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf