θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν ασχοληθώ μαζι σου.αν σε κατι μπορω να βοηθήσω θα το κανω χωρις ειρωνίες και χωρις να το παίζω ξερόλας σε κάποιον που επιθυμεί να αγοράσει έναν σκυλο και ζηταει την γνωμη του.
δεν βοηθάς όμως, μπερδεύεις εναν άνθρωπο που ζήτησε βοήθεια...

οπου ακους ποιμενικό δεν σημαίνει φύλαξη...
οι εκτροφείς ελληνικών ισως να ειναι και λιγοτεροι απο τους αντιστοιχους των γερμανικών...
το οτι ενα σκυλι ειναι ομιλητικο και ειδοποιει δεν σημαινει φυλακας...
οσοι δεν εχουμε- ξερουμε απο σκυλια-φυλακες (δηλαδή σκυλιά που εχουν ενστικτο και εκπαιδευση δτη φυλαξη) ειμαστε πολύ διαφορετικοι ιδιοκτήτες απο αυτούς που εχουν... εχουμε αλλη ζωή αλλη αλληπεπιδραση αλλα θελω και αλλες υποχρεωσεις...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγω δεν προτεινα καποια φυλη για φυλαξη,οπως μπορεις να δεις και στα προηγουμενα μηνυματα μου,γιατι πολυ απλα δεν γνωριζω τετοιες φυλες.Εχω μαθει να μην εκτιθεμαι,βλεπεις :whistle:
Αν θα γνώριζες κάποια πραγματα γιατι ισως το ειχε κάποιος δικος σου ανθρωπος θα ειτανε τοςο κακο να πεις την γνωμη σου;;;;;;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
επισης αφού γνωρίζεις μερτι και εκτροφείς ελληνικού ποιμενικού, και προτείνεις εκτροφικό σκυλι, γιατι επιλέγεις το δικό σου να το παρεις απο παράνομη γέννα????

για να σε προλάβω, οι byb είναι παρανομοι κυριολεκτικα, υπαρχει νομος που το απαγορευει,...
 
  • Like
Reactions: Orilis and Gaara


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αν θα γνώριζες κάποια πραγματα γιατι ισως το ειχε κάποιος δικος σου ανθρωπος θα ειτανε τοςο κακο να πεις την γνωμη σου;;;;;;;
όταν η γνώμη δεν έχει από πίσω γνώση και επιχειρήματα ναι είναι κακό.

όταν απλά πετάς φυλές στην τύχη ναι είναι κακό.

όταν δεν γνωρίζεις αν το άτομο στο οποίο μιλάς (η και όποιος άλλος διαβάζει χωρίς να συμμετέχει) μπορεί να ανταπεξέλθει στις συγκεκριμένες φυλές, ναι είναι κακό.

από τα πράγματα τα οποία υποτίθεται γνωρίζεις δεν έχεις αναφέρει τίποτα

αν θες να ανεβάσεις post count έχουμε τόσα νήματα με φωτογραφίες και γούτσου γούτσου, πήγαινε εκεί που θα είσαι ακίνδυνη.

εγώ εξακολουθώ να "ελπίζω" σε σοβαρή απάντηση στα ερωτήματά μου, να τεκμηριώσεις γιατί προτείνεις αυτό που προτείνεις. (φρούδα η ελπίδα λογικά)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
επισης αφού γνωρίζεις μερτι και εκτροφείς ελληνικού ποιμενικού, και προτείνεις εκτροφικό σκυλι, γιατι επιλέγεις το δικό σου να το παρεις απο παράνομη γέννα????

για να σε προλάβω, οι byb είναι παρανομοι κυριολεκτικα, υπαρχει νομος που το απαγορευει,...
Δεν ειναι παράνομη γεννα.τους εχω γνωρίσει τους ανθρώπους και ειχα δει το σιχ τζου και τους ειχα πει οτι ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή και οτι το ψάχνω.απλα πρωτη επιλογή ειτανε xavaneze οπου δεν ήξερα ποσο κοστίζει και αφου εμαθα αδυνατώ δεν μπορω.και ετσι αποφάσισα να παρω αυτο.που μοιαζει και λιγο λιγο ξανα λεω με το xavaneze.οσο για ελληνικό ποιμενικό δεν μπορω γιατι το σπίτι μου ειναι μικρό και εχω και δυο μικρα παιδιά.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν ειναι παράνομη γεννα.τους εχω γνωρίσει τους ανθρώπους και ειχα δει το σιχ τζου και τους ειχα πει οτι ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή και οτι το ψάχνω.απλα πρωτη επιλογή ειτανε xavaneze οπου δεν ήξερα ποσο κοστίζει και αφου εμαθα αδυνατώ δεν μπορω.και ετσι αποφάσισα να παρω αυτο.που μοιαζει και λιγο λιγο ξανα λεω με το xavaneze.οσο για ελληνικό ποιμενικό δεν μπορω γιατι το σπίτι μου ειναι μικρό και εχω και δυο μικρα παιδιά.

εφ' όσον δεν έχουν επωνυμία εκτροφείου και δηλωμένη γέννα στον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Έλλάδος) είναι 100% παράνομοι.

εσύ δεν παίρνεις ελληνικό ποιμενικό επειδή έχεις παιδιά. στον άλλο που έχει παιδιά ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???
 
  • Like
Reactions: Orilis and korthem


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
5)πόσους ελληνικούς ποιμενικούς έχεις δει σε IPO, mondioring ??
Επειδη εχουμε κι αυτον τον αγνωστο που διαβαζει, ας μην θεωρησει οτι κριτηριο για φυλαξη ειναι η συμμετοχη της φυλης στο IPO η το mondioring.
Τουλαχιστον ολα τα μαστιφοειδη που ειναι φυσικοι φυλακες δεν θα τα βρει κανεις εκει......

Στα αλλα θα συμφωνησω μαζι σου αν κ νομιζω οτι πρωτα πρεπει να καταληξει ο θεματοθετης στον ΑΝ τελικα θελει σκυλο καταστολης, και αν θελει, τι ειναι διατεθημενος να κανει γι αυτον.......
Μετα ερχονται οι φυλες.....
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ποιον εννοείς δεν εχει επώνυμια εκτροφείου αυτόν που θα το παρω εγω;;;;;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Επειδη εχουμε κι αυτον τον αγνωστο που διαβαζει, ας μην θεωρησει οτι κριτηριο για φυλαξη ειναι η συμμετοχη της φυλης στο IPO η το mondioring.
Τουλαχιστον ολα τα μαστιφοειδη που ειναι φυσικοι φυλακες δεν θα τα βρει κανεις εκει......

Στα αλλα θα συμφωνησω μαζι σου αν κ νομιζω οτι πρωτα πρεπει να καταληξει ο θεματοθετης στον ΑΝ τελικα θελει σκυλο καταστολης, και αν θελει, τι ειναι διατεθημενος να κανει γι αυτον.......
Μετα ερχονται οι φυλες.....
σωστό, αν και το πήγαινα πιο πολύ στο συνδυασμό με το ερώτημα σχετικά με τον αριθμό εκτροφείων των με και των δε
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
εφ' όσον δεν έχουν επωνυμία εκτροφείου και δηλωμένη γέννα στον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Έλλάδος) είναι 100% παράνομοι.

εσύ δεν παίρνεις ελληνικό ποιμενικό επειδή έχεις παιδιά. στον άλλο που έχει παιδιά ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ποιον εννοείς δεν εχει επώνυμια εκτροφείου αυτόν που θα το παρω εγω;;;;;
η γέννα στην οποία αναφέρεσαι που δεν είναι παράνομη όπως λες, από ποιό εκτροφείο είναι ?

το άλλο ερώτημα γιατί το έκανες γαργάρα?

για να το ξαναθέσω :

εσύ δεν παίρνεις ελληνικό ποιμενικό επειδή έχεις παιδιά. στον άλλο που έχει παιδιά ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν ειναι παράνομη γεννα.τους εχω γνωρίσει τους ανθρώπους και ειχα δει το σιχ τζου και τους ειχα πει οτι ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή και οτι το ψάχνω.απλα πρωτη επιλογή ειτανε xavaneze οπου δεν ήξερα ποσο κοστίζει και αφου εμαθα αδυνατώ δεν μπορω.και ετσι αποφάσισα να παρω αυτο.που μοιαζει και λιγο λιγο ξανα λεω με το xavaneze.οσο για ελληνικό ποιμενικό δεν μπορω γιατι το σπίτι μου ειναι μικρό και εχω και δυο μικρα παιδιά.
αφου σου ειπα οτι σε προλαβαινω γιατι δεν με ακους??? ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ! εχει βγει νομος που απαγορευει τα ζευγαρωματα εκτος εκτοφειων... εγω και εσυ ΔΕΝ μπορουμε να ζερυγαρωσουμε τα σκυλια μας ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ... αυτος που ζευγαρωσε και θα σου δωσει κανονικα πρεπει να πληρωσει ενα γερο γερο προστιμο, εκανε παρανομια...

Πήγα να σε προλαβω να μην εκτεθεις άλλο, αλλα δεν ακους, δεν ακους...

τωρα το καταλαβες πιστευω, μην προσπαθήσεις να το υπερασπιστεις αλλο....

απο κατι ζευγαρωματα σαν του κυριου που θα παρεις το σκυλάκι σου ( που γερο να ειναι το καλο μου και αυτο και ολα τα σκυλακια) βρηκα εγω τη δικια μου ουτε 40 ημερων σε καδο στα σκουπιδια!!!!! περισσεψε φαινεται... γι'αυτο ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δεν είναι εκτροφέας.δεν ειπα κατι τέτοιο.ειναι παράνομο που το σκυλο που θα παρω και θα εχει μια γεννα και μετα θα το στειρώσω θα δωσω τα κουτσαβάκια σε δικούς μου ανθρώπους;;;;;;;;;
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Δεν είναι εκτροφέας.δεν ειπα κατι τέτοιο.ειναι παράνομο που το σκυλο που θα παρω και θα εχει μια γεννα και μετα θα το στειρώσω θα δωσω τα κουτσαβάκια σε δικούς μου ανθρώπους;;;;;;;;;
ναι είναι παράνομο το ότι χωρίς επωνυμία εκτροφείου και χωρίς να δηλώσει τα κουτάβια στον ΚΟΕ έκανε γέννα.

και αν αποκτήσεις σκύλο από εκεί συμβάλεις και εσύ στην παρανομία

για πάμε ξανά : αφού δε θέλεις ελληνικό ποιμενικό λόγω των παιδιών στο σπίτι, γιατί προτείνεις σε άλλον που έχει παιδιά να πάρει ελληνικό ποιμενικό?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!
δεν ειναι τοσο δυσνοητο ειμαι σιγουρη...

\ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μονο οι εκτροφεις οι αναγνωρισμενοι απο τον ΚΟΕ με χαρτια με αποδειξεις με με με εχουν δικαιωμα να ζευγαρωνουν....

ΟΚ ΤΩΡΑ???????
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν είναι εκτροφέας.δεν ειπα κατι τέτοιο.ειναι παράνομο που το σκυλο που θα παρω και θα εχει μια γεννα και μετα θα το στειρώσω θα δωσω τα κουτσαβάκια σε δικούς μου ανθρώπους;;;;;;;;;
α θες να ζευγαρωσεις και εσυ το δικο σου μια φορα κιολας?????
και εσυ παρανομη λοιπον...

οποιος δικος σου ανθρωπος θελει ημιαιμο σκυλακι, να παει να παρει απο τη φιλοζωικη που εχει γεμισει σκυλιά γιατι ο κυριος που θα σου δωσει σκυλο, εσυ και οι ομοιοι σου δημιουργειται συνεχως πλασματα χωρις λογο και αιτια... για να ζουν δυστυχισμενα σε κλουβια και στο δρομο ή να τα παρατανε "οι δικοι σας ανθρωποι"
 
  • Like
Reactions: TheCat and Gaara


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Όταν λέτε σκύλο καταστολης το εννοείτε? Εμείς θέλουμε να προσθέσουμε ένα ισότιμο μέλος στην μεγάλη μας οικογένεια και αυτό ως έξτρα να μας προσφέρει προστασία !!!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ενά μάλίνόύά θά βόλέύέ? Άπό ότι δίάβάσά έινάί κάλόί φύλάκές άλλ κάλόί μέ τά πάίδίά

(Σύγνώμή γίά τούς πόλλόύς τόνόύς άλλα γράφω άπό κίνήτό κάί δεν μόύ έπίτρέπέί νά τούς άφίάρέσώ)
Εχετε προηγούμενη εμπειρία με σκυλια; Το μαλινουα δεν ειναι ακριβώς αυτο που λέμε κατάλληλος για πρώτος σκύλος. Πολυ νεύρο και θέλει σωστή εκτόνωση.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Όταν λέτε σκύλο καταστολης το εννοείτε? Εμείς θέλουμε να προσθέσουμε ένα ισότιμο μέλος στην μεγάλη μας οικογένεια και αυτό ως έξτρα να μας προσφέρει προστασία !!!!
σκύλος καταστολής εννοείται ο σκύλος που (με εκπαιδευση από ειδικούς και πολύ πολυ δουλειά από μέρους σας) θα ακινητοποιήσει τον "εισβολέα" είτε σε χώρο (εντός σπιτιού καλύτερα για διάφορους λόγους) ή ώς σωματοφυλακή (στη βόλτα ας πούμε)

η οποιαδήποτε προστασία, σε κάθε περίπτωση χρειάζεται αντίστοιχη σοβαρή εκπαίδευση.

θα πρέπει να επιλέξτε σκύλο που να έχει drive (ροπή δηλαδή) προς την προστασία. Αυτό δεν προσφέρεται από όλες τις φυλές .

το να γαυγίζει απλά στον κήπο δεν θεωρείται προστασία.

εφ' όσον το ξεκινάτε σε αυτή τη βάση, προτείνω να απευθυνθείτε σε κάποιο από τα διάφορα εκπαιδευτικά κλαμπ που υπάρχουν, να δείτε τί σημαίνει φύλαξη (και ποια τα διάφορα επίπεδα) και να σας "κόψει" και ο κάθε εκπαιδευτής για να σας κατευθύνει στη σωστή φυλή.

αν αποφασίσετε να δουλέψετε πάνω σε συγκεκριμένη φυλή, τότε ο εκτροφέας είναι μονόδρομος ως πηγή απόκτησης.

εάν αποφασίσετε πως απλά θέλετε παρεούλα, τότε αποκτήστε από φιλοζωική εφ'όσον δεν υπάρχει "τρελα - βίτσιο" με συγκεκριμένη φυλή.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όταν λέτε σκύλο καταστολης το εννοείτε? Εμείς θέλουμε να προσθέσουμε ένα ισότιμο μέλος στην μεγάλη μας οικογένεια και αυτό ως έξτρα να μας προσφέρει προστασία !!!!
Τα σκυλια που χαρακτηριζονται ως φυλακες χωριζονται σε δυο κατηγοριες: προειδοποιησης ( ο σκυλος alarm δλδ που θα γαυγιζει να προειδοποιησει για την επερχομενη απειλη) και καταστολης (που θα σταματησουν μς φυσικη συμπλοκη την απειλη).

Το οτι ενα σκυλι ανηκει στην κατηγορια καταστολης δεν σημαινει οτι δεν ανηκει σε μια οικογενεια/σπιτι/ανθρωπο. Οποτε ναι εμεις (εγω τουλαχιστον) το εννοουμε.... Το θεμα ειναι αν ΕΣΥ το θες......
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π