θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αφου για το λαμπραντορ με φάγατε,ειδα οτι του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.Ποσο πια πειραζει που προτείνω να κοιτάξει ελληνικό ποιμενικό που ειναι σχεδον ιδια πιο καλο το ελληνικό και θα το βρει πιο εύκολα;;;;;;;;
Kάνε μου μια χάρη, επειδή ακριβώς το συγκεκριμένο θρεντ είναι ένα τσακ πιο "σοβαρό" το ζήτημα που πραγματεύεται από το "αχου τι γλυκούλι το σκυλάκι σου", όταν προτείνεις κάποια φυλή ως φύλακα θα ξέρεις το ρόλο και την εργασία που επιτελεί. Έχει μεγάλες διαφορές το κάθε ποιμενικό από το άλλο ποιμενικό.... άλλωστε, δεν είναι απαραίτητο να σχολιάζουμε και να απαντάμε απλά για να πούμε κάτι αν δεν το γνωρίζουμε!
Όταν λέτε σκύλο καταστολης το εννοείτε? Εμείς θέλουμε να προσθέσουμε ένα ισότιμο μέλος στην μεγάλη μας οικογένεια και αυτό ως έξτρα να μας προσφέρει προστασία !!!!
Είπες αν θυμάμαι καλά ότι θες να καταφέρει πλήγμα σε επίδοξο κλέφτη/διαρρήκτη ο σκύλος. Οπότε ναι, μιλάμε για καταστολή. Όπως είπα και νωρίτερα και επανελαβε η @east49 καλό θα είναι να ξέρουμε τι είναι αυτός ο σωστά εκπαιδευμένος "σκύλος φύλακας" και τι χρειάζεται να αναπροσαρμόσουμε στην καθημερινότητα μας.
Αν λοιπόν, επιμένεις στο να θες (με όποιες συνέπειες) να πλήττει απρόσκλητους ο σκύλος σου, θα μιλήσεις και με εκπαιδευτή πριν την επιλογή προκειμένου να δεις αν μπορείτε σαν οικογένεια να κάνετε τις αναγκαίες αλλαγές καθημερινότητας. Αν θες να αποτρέπει, και εγώ θα προτείνω ενα "σκιαχτικό" ημίαιμο, υπάρχουν άπειρα να ψάχνουν άνθρωπο να του προσφέρουν αγάπη!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή @Bilbo ,

Στην περίπτωση που είσαι "πραγματικό" ενδιαφερόμενο πρόσωπο και όχι το αγαπημένο (σε ολόκληρο το dogforum) Νεφελάκι...
Κατ' αρχήν, σε καλωσορίζω κι εγώ!

Και, παρότι κάποια μέλη μας προσπάθησαν να σε καθοδηγήσουν... και άλλα μέλη μας (άθελά τους, πιστεύω) σου έριξαν "θόρυβο" και "στάχτη στα μάτια"...

Ας προσπαθήσω κι εγώ να σου πω το μακρύ και το κοντό μου... για "παρτη σου" (ΚΥΡΙΩΣ για πάρτη των παιδιών σου - ειδικά αν είναι μικρά!)... και, σε κάθε περίπτωση, για τον "άγνωστο αναγνώστη"...:)

Μεταξύ μας... ρε συ, @Bilbo , δεν (θέλω να) πιστεύω ότι η πρώτη σας επιλογή θα ήταν ένα ήρεμο και ήσυχο Tosa Inu... που θα το είχε ο σύζυγος "σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε"... έ?:cool::cautious:

1) ...αλλα δεν εχουμε ιδεα ουτε τι ρατσας θελουμε αλλα ουτε και ποια ρατσα ικανοποιει τα κριτηρια μας!!! ...

2) ...αποφασισαμε οτι ενας σκυλος φυλακας ειναι απαραιτητος, γνωριζουμε οτι θα πρεπει να παει για ειδικη εκπαιδευση...

3) να ειναι φιλικος με παιδια, ειμαστε μια επταμελης οικογενεια και μαλιστα το ενα απο τα παιδια ειχε στο παρελθον ενα ατυχες συμβαν με εναν αλλον σκυλακο και τωρα ψιλοφοβαται

4) να μην ταραζεται στην παρουσια αλλον ζωων, δυστυχως μενουμε σε μια γειτονια που οι αδεσποτες γατες ειναι πιο πολλες απο τους ανθρωπους και δεν θα θελαμε καμια γατουλα να τραυματιστει λογο σικης μας αμελιας
1) Αυτό σημαίνει ότι δεν είχατε ποτέ άλλο σκύλο (που να ήσασταν εσείς υπεύθυνοι γι' αυτόν)...
Αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ, φωνάζει από μακρυά: Αποκτήστε (και, ακόμα καλύτερα, υιοθετήστε) ένα αδέσποτο ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΗΠΙΟ σκύλο, με τρία πλεονεκτήματα της κίνησης αυτής... πρώτον, θα σώσετε μιά ψυχούλα... δεύτερον, θα μάθετε τι σημαίνει σκύλος και πως να τον "διαβάζετε" και να τον χειρίζεστε... και, τρίτον, θα είναι ιδανικός για τα παιδιά σας, αλλά και τους φίλους τους...

2) Όχι και στα δύο:
- ΔΕΝ είναι απαραίτητος (όπως σου είπαν και άλλοι - έστω και άκομψα)... όταν δεν ξέρεις "από σκυλιά", ένας τέτοιος σκύλος δεν είναι "asset"... είναι "liability"...
- Αυτός μπορεί να πάει για "ειδική" εκπαίδευση... ΕΣΕΙΣ, θα πάτε?

3) Στην κατηγορία αυτή που θα ήθελες ιδανικά να επιλέξεις σκύλο, υπάρχουν καμιά 60αριά "δυνατές" φυλές... που, αν μιλήσουμε για τον ΤΥΠΙΚΟ σκύλο της κάθε μιάς, είναι σε θέση να "βγάλει φύλαξη" (δηλαδή, να έχει ανεπτυγμένο το αμυντικό ένστικτο)...
- καταρχήν, με τι κριτήρια θα διαλέξεις ανάμεσα από τις 60 αυτές φυλές?
- δεύτερον, σε όλες τις φυλές αυτές, οι περιγραφές τους ΔΕΝ συνιστούν την ύπαρξη παιδιών μικρής ηλικίας...
- τρίτον, ο "ιδιοκτήτης", δηλαδή, ο "αρχηγός", πρέπει να είναι πραγματικός αρχηγός (με μία προσωπικότητα ΝΑ - με το συμπάθειο)... "assertive" προσωπικότητα, που λένε και οι γραφές... ο οποίος να είναι ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ μιάς καλά δομημένης οικογένειας... και ο οποίος θα διαθέτει την ψυχική και τη σωματική δύναμη να διαχειριστεί ένα τέτοιο σκύλο...
- τέτρατον, όταν έχεις ΤΥΠΙΚΟ σκύλο από τέτοιες φυλές... όσο λιγότεροι (άνθρωποι) υπάρχουν στο σπίτι - οικογένεια, τόσο το καλύτερο... με αυτά τα σκυλιά, δεν υπάρχει και πολλή "δημοκρατία"...

4) Έχετε σκεφτεί το εξής ενδεχόμενο: Η φυλή της αρεσκείας σας να περιγράφεται φιλική προς τα άλλα ζώα... και το συγκεκριμένο κουτάβι (που θα γίνει ενήλικο κάποτε) να μην μπορεί να δει στα μάτια του μιά γάτα, ή έναν άλλο σκύλο? Όχι απλά για να τα τραυματίσει, αλλά για να τα κομματιάσει?
Τι θα κάνετε τότε?

ο σκυλος δυστυχως θα κοιμαται στην αυλη αλλα την ημερα θα έχει πρόσβαση στο σπιτι
Παιδιά... μήπως η προσέγγισή σας είναι λίγο μηχανιστική?
Δεν είμαστε στο Τουρκμενιστάν (που είναι και επίκαιρο, λόγω της Ρωσοτουρκικής διαμάχης) ή στο Τατζικιστάν...

Αλήθεια, σε ποιό μέρος της χώρας μας μένετε?

μπορει να εχω καταλαβει λαθος αλλα εγω οταν λεω σκυλο φυλακα εννοω εναν σκυλο ο οποιος θα επιτιθεται και θα τραυματιζει ασχημα τον καθε "κλεφτη"
Οι 60 (και βάλε) φυλές που σου ανέφερα παραπάνω, αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι σε θέση να κάνουν...
Εσείς έχετε σκεφτεί τις νομικές συνέπειες, για την περίπτωση που ο σκύλος σας (όταν νομίσει ότι κάποιος είναι "εχθρός" - ενώ δεν είναι) φάει κάποιον που δεν θα έπρεπε?

Και σκεφτείτε και ένα ακόμα σενάριο:
Τα παιδιά σας (και οι άλλοι 7 της οικογένειας - ζωή νάχετε!) παίζουν στην αυλή με τους φίλους τους... ας πούμε ποδόσφαιρο... και ο σκύλος απολαμβάνει να βλέπει το παιχνίδι... και κάποιος φίλος, "τζαρτζάρει" ένα από τα παιδιά σας και το ρίχνει κάτω...
Και ο σκύλος σας αποφασίσει ότι πρέπει να "ρεφάρει" για λογαριασμό του μικρού του φίλου...
Εχετε υπόψη σας τι "γραμμάτια" θα υποχρεωθείτε να πληρώνετε?

...αυριο κιολας θα παω στην φιλοζωικη να κοιταξω εαν εχουν ενα σκυλο που να μπορει να χρησιμοποιηθει ως σκυλος φυλακας
Νεφελάκι? ΕΣΥ???:p:D
Υπάρχει περίπτωση κάποια φιλοζωική να σου πει ότι ΝΑΙ, ΕΧΟΥΜΕ σκύλους φύλακες?????:eek:

...ρωτησαμε ομως για τι ρατσα να κινηθουμε και μας ειπαν ή ενα ακιτα ινου, ή εαν καναδεζικο ποιμενικο ή ενα γερμανικο ποιμενικο!! ...
ΜΠΡΑΒΟ τους!!!
By the way... θα μας ενημερώσετε για ποιά φιλοζωική πρόκειται? Πολλοί από εμάς θα ήθελαν να ξέρουν...:whistle:

1) οπου ακους ποιμενικό δεν σημαίνει φύλαξη...
Μια μικρή διόρθωση: ΟΡΕΙΝΟ Ποιμενικό σημαίνει (ή ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να σημαίνει!) φύλαξη... πιο πολύ από Ποιμενικό, "πεθαίνεις"...;)

επισης αφού γνωρίζεις μερτι και εκτροφείς ελληνικού ποιμενικού, και προτείνεις εκτροφικό σκυλι, γιατι επιλέγεις το δικό σου να το παρεις απο παράνομη γέννα????
Κρύβε λόγια...:cool:
Τα Ελληνικά Ποιμενικά, είναι "άλλα κόλπα"...
 
Last edited:


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αγαπητή @Bilbo ,

Στην περίπτωση που είσαι "πραγματικό" ενδιαφερόμενο πρόσωπο και όχι το αγαπημένο (σε ολόκληρο το dogforum) Νεφελάκι...
Κατ' αρχήν, σε καλωσορίζω κι εγώ!

Και, παρότι κάποια μέλη μας προσπάθησαν να σε καθοδηγήσουν... και άλλα μέλη μας (άθελά τους, πιστεύω) σου έριξαν "θόρυβο" και "στάχτη στα μάτια"...

Ας προσπαθήσω κι εγώ να σου πω το μακρύ και το κοντό μου... για "παρτη σου" (ΚΥΡΙΩΣ για πάρτη των παιδιών σου - ειδικά αν είναι μικρά!)... και, σε κάθε περίπτωση, για τον "άγνωστο αναγνώστη"...:)

Μεταξύ μας... ρε συ, @Bilbo , δεν (θέλω να) πιστεύω ότι η πρώτη σας επιλογή θα ήταν ένα ήρεμο και ήσυχο Tosa Inu... που θα το είχε ο σύζυγος "σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε"... έ?:cool::cautious:



1) Αυτό σημαίνει ότι δεν είχατε ποτέ άλλο σκύλο (που να ήσασταν εσείς υπεύθυνοι γι' αυτόν)...
Αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ, φωνάζει από μακρυά: Αποκτήστε (και, ακόμα καλύτερα, υιοθετήστε) ένα αδέσποτο ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΗΠΙΟ σκύλο, με τρία πλεονεκτήματα της κίνησης αυτής... πρώτον, θα σώσετε μιά ψυχούλα... δεύτερον, θα μάθετε τι σημαίνει σκύλος και πως να τον "διαβάζετε" και να τον χειρίζεστε... και, τρίτον, θα είναι ιδανικός για τα παιδιά σας, αλλά και τους φίλους τους...

2) Όχι και στα δύο:
- ΔΕΝ είναι απαραίτητος (όπως σου είπαν και άλλοι - έστω και άκομψα)... όταν δεν ξέρεις "από σκυλιά", ένας τέτοιος σκύλος δεν είναι "asset"... είναι "liability"...
- Αυτός μπορεί να πάει για "ειδική" εκπαίδευση... ΕΣΕΙΣ, θα πάτε?

3) Στην κατηγορία αυτή που θα ήθελες ιδανικά να επιλέξεις σκύλο, υπάρχουν καμιά 60αριά "δυνατές" φυλές... που, αν μιλήσουμε για τον ΤΥΠΙΚΟ σκύλο της κάθε μιάς, είναι σε θέση να "βγάλει φύλαξη" (δηλαδή, να έχει ανεπτυγμένο το αμυντικό ένστικτο)...
- καταρχήν, με τι κριτήρια θα διαλέξεις ανάμεσα από τις 60 αυτές φυλές?
- δεύτερον, σε όλες τις φυλές αυτές, οι περιγραφές τους ΔΕΝ συνιστούν την ύπαρξη παιδιών μικρής ηλικίας...
- τρίτον, ο "ιδιοκτήτης", δηλαδή, ο "αρχηγός", πρέπει να είναι πραγματικός αρχηγός (με μία προσωπικότητα ΝΑ - με το συμπάθειο)... "assertive" προσωπικότητα, που λένε και οι γραφές... ο οποίος να είναι ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ μιάς καλά δομημένης οικογένειας... και ο οποίος θα διαθέτει την ψυχική και τη σωματική δύναμη να διαχειριστεί ένα τέτοιο σκύλο...
- τέτρατον, όταν έχεις ΤΥΠΙΚΟ σκύλο από τέτοιες φυλές... όσο λιγότεροι (άνθρωποι) υπάρχουν στο σπίτι - οικογένεια, τόσο το καλύτερο... με αυτά τα σκυλιά, δεν υπάρχει και πολλή "δημοκρατία"...

4) Έχετε σκεφτεί το εξής ενδεχόμενο: Η φυλή της αρεσκείας σας να περιγράφεται φιλική προς τα άλλα ζώα... και το συγκεκριμένο κουτάβι (που θα γίνει ενήλικο κάποτε) να μην μπορεί να δει στα μάτια του μιά γάτα, ή έναν άλλο σκύλο? Όχι απλά για να τα τραυματίσει, αλλά για να τα κομματιάσει?
Τι θα κάνετε τότε?



Παιδιά... μήπως η προσέγγισή σας είναι λίγο μηχανιστική?
Δεν είμαστε στο Τουρκμενιστάν (που είναι και επίκαιρο, λόγω της Ρωσοτουρκικής διαμάχης) ή στο Τατζικιστάν...

Αλήθεια, σε ποιό μέρος της χώρας μας μένετε?



Οι 60 (και βάλε) φυλές που σου ανέφερα παραπάνω, αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι σε θέση να κάνουν...
Εσείς έχετε σκεφτεί τις νομικές συνέπειες, για την περίπτωση που ο σκύλος σας (όταν νομίσει ότι κάποιος είναι "εχθρός" - ενώ δεν είναι) φάει κάποιον που δεν θα έπρεπε?

Και σκεφτείτε και ένα ακόμα σενάριο:
Τα παιδιά σας (και οι άλλοι 7 της οικογένειας - ζωή νάχετε!) παίζουν στην αυλή με τους φίλους τους... ας πούμε ποδόσφαιρο... και ο σκύλος απολαμβάνει να βλέπει το παιχνίδι... και κάποιος φίλος, "τζαρτζάρει" ένα από τα παιδιά σας και το ρίχνει κάτω...
Και ο σκύλος σας αποφασίσει ότι πρέπει να "ρεφάρει" για λογαριασμό του μικρού του φίλου...
Εχετε υπόψη σας τι "γραμμάτια" θα υποχρεωθείτε να πληρώνετε?



Νεφελάκι? ΕΣΥ???:p:D
Υπάρχει περίπτωση κάποια φιλοζωική να σου πει ότι ΝΑΙ, ΕΧΟΥΜΕ σκύλους φύλακες?????:eek:



ΜΠΡΑΒΟ τους!!!
By the way... θα μας ενημερώσετε για ποιά φιλοζωική πρόκειται? Πολλοί από εμάς θα ήθελαν να ξέρουν...:whistle:



Μια μικρή διόρθωση: ΟΡΕΙΝΟ Ποιμενικό σημαίνει (ή ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να σημαίνει!) φύλαξη... πιο πολύ από Ποιμενικό, "πεθαίνεις"...;)



Κρύβε λόγια...:cool:
Τα Ελληνικά Ποιμενικά, είναι "άλλα κόλπα"...
δύο μικρές ενστάσεις

ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά τα ελληνικά ποιμενικά αμφιβάλλω πως είναι ικανά για καταστολή με την έννοια που έθεσε η θεματοθέτρια. εκτός αν παίζουν λύκοι τριγύρω. για φύλαξη άλλου είδους ναι, μια χαρά. εδώ όμως τέθηκε ζητούμενο καταστολής.

επίσης υπάρχουν και φυλές "φύλαξης - καταστολής" που με τα παιδιά είναι βούτυρα.

και μία τρίτη μπόνους που είναι γενική μου απορία (εγώ δεν ξέρω από δαύτα.. έχω φλώρο σκύλο ομάδας 8 - βάσει προηγούμενου ποστ αναθάρρησα βέβαια και ελπίζω να μου βγάλει και φύλαξη-): Δεν υποτίθεται πως ο σκύλος θα κάνει charge μετά από εντολή ? άρα στο παράδειγμα με το ποδόσφαιρο αν δεν λάβει την εντολή, θεωρητικά δεν πρέπει να αγνοήσει το "ερέθισμα"? Ή αυτό ερχεται αργότερα, οπότε στην αρχή της εκπαίδευσης παίζει να φύγει ντουγρού στο ψαχνό?
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Αγαπητέ Johnk

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα σου τα ερωτήματα συγνωμη Εάν ξεχάσω κανένα
1) μπορει να μην ξαναειχαμε σκύλο αλλά έχει ο αδελφός μου ένα και ο σύζυγος μου μεγάλωσε με σκυλια
2)εμείς όπου Ρωτήσαμε μας είπαμε ότι για να εκπαιδεύσουμε έναν τέτοιο σκύλο δεν μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας αλλά χρειαζόμαστε επαγγελματική βοήθεια
Όσο για τα υπόλοιπα:
Τελικά εάν δεν το διαβάσατε ο σκύλος θα κοιματε μέσα στο σπίτι, επίσης μπορεί να μην το ανέφερα ξεκάθαρα αλλά μ'αυτό που ζητάμε από τον σκύλο είναι να επιτίθεται με εντολή. Κα Ναι γνωρίζω την οικονομική υποχρέωση που θα έχω και πιστέψτε με όταν λέω ότι το σκέφθηκα πολύ πριν πάρω αυτήν την απόφαση.


Σε ευχαριστώ πάντως για όλες τις χρήσιμες συμβουλές σου!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
@Bilbo όταν πάτε σε εκπαιδευτή να έχετε και τα παιδία μαζί, να δει πως πλησιάζουν τους σκύλους και γενικά τί στάση έχουν.

Θα βοηθήσει να σας καθοδηγήσει καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
@Bilbo όταν πάτε σε εκπαιδευτή να έχετε και τα παιδία μαζί, να δει πως πλησιάζουν τους σκύλους και γενικά τί στάση έχουν.

Θα βοηθήσει να σας καθοδηγήσει καλύτερα.
Οκ ευχαριστώ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να προσπαθήσω να απαντήσω (υπόσχομαι, περιληπτικά!) στα 2 πρώτα ερωτήματα...

Στο τρίτο άλλη ώρα, που θα υπάρχει ΠΟΛΥΣ χρόνος...:p:D

1) ...τα ελληνικά ποιμενικά αμφιβάλλω πως είναι ικανά για καταστολή με την έννοια που έθεσε η θεματοθέτρια. εκτός αν παίζουν λύκοι τριγύρω. για φύλαξη άλλου είδους ναι, μια χαρά. εδώ όμως τέθηκε ζητούμενο καταστολής...

2) ...επίσης υπάρχουν και φυλές "φύλαξης - καταστολής" που με τα παιδιά είναι βούτυρα.
1) Καταστολή σημαίνει, μονοσήμαντα σχεδόν: Γκρεμίζω, συντρίβω... ή (κατ' ελάχιστον) γκρεμίζω και συγκρατώ (βλέπε, π.χ., Bullmastiff, Rottweiler)...
Ναι, τα Ε.Π. είναι (κάτι παραπάνω από) "ικανά" για καταστολή, όπως και να το θέτει οποιοσδήποτε...

2) Ω, ναι... οι περισσότερες... τουλάχιστον έτσι λένε οι γραφές...
Είναι, όμως, "κυριαρχικές" φυλές (βλέπε: ΤΥΠΙΚΑ δείγματα) και (σχεδόν) πάντα βλέπουν τα (μικρά) παιδιά σαν κατώτερα στην ιεραρχία, ότι και να νομίζουμε εμείς... εκεί ξεκινάει το ενδεχόμενο πρόβλημα...
Βέβαια, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...:)
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Να προσπαθήσω να απαντήσω (υπόσχομαι, περιληπτικά!) στα 2 πρώτα ερωτήματα...

Στο τρίτο άλλη ώρα, που θα υπάρχει ΠΟΛΥΣ χρόνος...:p:D



1) Καταστολή σημαίνει, μονοσήμαντα σχεδόν: Γκρεμίζω, συντρίβω... ή (κατ' ελάχιστον) γκρεμίζω και συγκρατώ (βλέπε, π.χ., Bullmastiff, Rottweiler)...
Ναι, τα Ε.Π. είναι (κάτι παραπάνω από) "ικανά" για καταστολή, όπως και να το θέτει οποιοσδήποτε...

2) Ω, ναι... οι περισσότερες... τουλάχιστον έτσι λένε οι γραφές...
Είναι, όμως, "κυριαρχικές" φυλές (βλέπε: ΤΥΠΙΚΑ δείγματα) και (σχεδόν) πάντα βλέπουν τα (μικρά) παιδιά σαν κατώτερα στην ιεραρχία, ότι και να νομίζουμε εμείς... εκεί ξεκινάει το ενδεχόμενο πρόβλημα...
Βέβαια, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...:)
Σε ευχαριστώ λέμε τελικά να κινηθούμε προς μάλίνόύά εσείς τι λέτε?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Είμαι σίγουρος ότι θέλεις να πεις: WATCH dogs...:whistle: και πάλι, παίζεται αυτό...
Μιάς και (όπως προείπαν όλοι) guard dog ΔΕΝ είναι με τίποτα...:)
Μπα η αλήθεια είναι ότι μπέρδεψα τις έννοιες!
Αλλά όπως λες και watch dog παίζεται αν είναι..

Ο καθένας στον τομέα του όμως. Και το στοιχείο του λαμπ είναι το κολύμπι και η επαναφορά , και φαίνεται ότι ο τύπος στο παρακάτω βίντεο το χρησιμοποιεί υπέρ του :D

http://i.imgur.com/R7uqvww.gifv
 
  • Like
Reactions: kryptiae and Orilis


Krammer

Member
12 Νοεμβρίου 2013
5
0
Καλησπέρα,

Από τα τρία πράγματα που ζητάτε το πρώτο έρχεται σε αντίθεση με το τρίτο.

Όσον αφορά το θέμα του σκύλου φύλακα που θέλετε να κάνει επίθεση με εντολή και να κάνει και μεγάλη ζημιά σε κάποιον που θα μπει στον χώρο σας, δείτε νομικά λίγο κατα το πόσο είστε καλυμμένοι σε τέτοια περίπτωση. Γιατί αν το ψάξετε θα δειτε ότι δεν είστε. Και δεν απορώ που κανείς δεν το αναφέρει ποτέ...

Όποια φυλή και να διαλέξετε, αν διαλέξετε, δύο πράγματα είναι πολύ σημαντικά. Πρώτον ο χαρακτήρας του σκυλιού, και δεύτερον να μπορείτε να επιλέξετε τον κατάλληλο εκπαιδευτή για την φυλή. Υποθέτω ότι εφόσον λέτε πως ο άντρας σας μεγάλωσε με σκυλιά θα μπορεί να κρίνει.

Η περίφραξη καθώς και το μέγεθός της αυλής προφανώς έχουν σημασία. Άλλος θεωρεί πως 10 τετραγωνικα είναι αρκετά, για μένα δεν είναι.

Αν δεν έχετε κατασταλάξει σε κάποια φυλή ακόμα, δείτε και τον ποιμενικό κεντρικής ασίας.
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
Η περίφραξη καθώς και το μέγεθός της αυλής προφανώς έχουν σημασία. Άλλος θεωρεί πως 10 τετραγωνικα είναι αρκετά, για μένα δεν είναι.
Η αυλή είναι 140 τετραγωνικά νομίζω ότι φτάνουν?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν υποτίθεται πως ο σκύλος θα κάνει charge μετά από εντολή ? άρα στο παράδειγμα με το ποδόσφαιρο αν δεν λάβει την εντολή, θεωρητικά δεν πρέπει να αγνοήσει το "ερέθισμα"? Ή αυτό ερχεται αργότερα, οπότε στην αρχή της εκπαίδευσης παίζει να φύγει ντουγρού στο ψαχνό?
Αν ο σκυλος αντιδρα μονο με εντολη κ εσυ κοιμασαι κ δεν παρεις χαμπαρι την απειλη, η εισαι στον κατω οροφο κ βλεπεις τηλεωραση η σου ριξεις καποιος μια απο πισω κ το κοψεις για υπνο, ο σκυλος δεν θα επιτεθει;;
Ο σκυλος πρεπει αν αντιληφθει καποια πραγματα να επιτειθεται κ εσυ να μπορεις να τον σταματησεις αν δεν θελεις να το κανει.....

@Bilbo
Αφου καταληξατε οτι θελετε σκυλο με ικανοτητα καταστολης καλο ειναι να δαπανησετε αρκετο χρονο για ψαξιμο πρωτα μονοι σας κ μετα με καποιο επαγγελματια γιατι σε θεματα επιλογης φυλων ο καθε επαγγελματιας εχει τις προτιμησεις του.
Το θεμα ειναι να βρειτε εσεις τι σας αρεσει κ αν του ταιριαζετε....


Ποσο χρονων ειναι τα παιδια;
 
  • Like
Reactions: kryptiae




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να σου ζησουνε κατ αρχην!!
Μεγαλη οικογενεια!!

Μετα, μιας κ τα παιδια δεν ειναι μωρα καταλαβαινουνε κ συνενοουνται, δεν θα ειναι τοσο δυσκολο....

Το επομενο που πρεπει να ξεκαθαρισετε ειναι αν θελετε ο σκυλος να εχει πολυ ενεργεια για παιχνιδι η οχι.
Κυριως ποσο διατεθημενοι ειστε εσεις να το εκτωνονετε κ ποσο χρονο εχετε να διαθεσετε μαζι του στην καθημερινοτητα.
Το μαλινουα που αναφερατε η ενα ντοπερμαν πχ ειναι σκυλια με πολυ ενεργεια κ ορεξη για παιχνιδι, σε αντιθεση πχ με ενα κεντρικης ασιας που αναφερθηκε η ενα μαστιφ.......

Μετα ακολουθει η προτιμηση ογκου (μεσαιο η μεγαλο) κ τριχας (κοντοτριχο η μακρυτριχο).

Αν σκεφτειτε κ απαντησετε σε αυτα, μετα η αναζητηση περιοριζεται αρκετα......
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
35
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ολων σας
ο σκυλος θα προτιμουσα να ειναι ενεργητικος οσο για τον χρονο δεν υπαρχει θεμα.... ειμαστε ευτυχως πολλοι και παντα θα υπαρχει καποιος να τον βγαλει βολτα, υπολογιζουμε μια με μιαμιση ωρα την ημερα ειναι λιγο ή πολυ? ειπα το μαλινουα γιατι διαβασα ακριβως οτι ειναι παιχνιδιαρης και οτι εχει σχετικα πολυ ανεπτυγμενο το ενστικτο του φυλακα, οσο για το μεγεθος...δεν θα ηθελα να ειναι και τεραστιος γιατι οπως εχει προαναφερθει μπορει τα παιδια να μην ειναι πολυ μικρα αλλα ουτε ειναι και πολυ μεγαλα!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
χμ, θα σου πουν οι ιδιοκτήτες των μαλινουα αλλά εμένα μου φαίνονται πολύ λίγες οι ώρες ενασχόλησης με τέτοιο σκυλί. Τα δικά μου, που δεν είναι και πολύ ενεργητικά, βγαίνουν βόλτα και παίζουν πάνω από 1 ώρα την ημέρα.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν μιλάμε για συνολικά 1.5 ωρα και εμένα μου φαίνεται λίγη, ειδικά για μαλινουα. Αλλά ακόμα και αυτή η μιάμιση ώρα αμφιβάλλω αν θα είναι worthy σε απλο στυλ βόλτας τύπου περπάτημα...
Οπότε πέρα από τις ωρες βόλτας, θα έλεγα να δώσετε βάση και στο είδος βόλτας...
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Αν μιλάμε για συνολικά 1.5 ωρα και εμένα μου φαίνεται λίγη, ειδικά για μαλινουα. Αλλά ακόμα και αυτή η μιάμιση ώρα αμφιβάλλω αν θα είναι worthy σε απλο στυλ βόλτας τύπου περπάτημα...
Οπότε πέρα από τις ωρες βόλτας, θα έλεγα να δώσετε βάση και στο είδος βόλτας...
Σε έχω για πιο γάτα...:)
 
  • Like
Reactions: ghelly


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε έχω για πιο γάτα...:)
Μόλις το είδα.... σπανίως κοιτάω εκεί....

αλλά μην είσαι περίεργος... εχει υπάρξει τέτοιο περιστατικό στην Αργεντινή αν θυμάμαι καλά... είχαν πει μάλιστα ότι είναι η νεότερη έβερ που στα 9 της απέκτησε παιδι.....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα