Το σκυλί μου θέλει να φύγει!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Θέλω νας σας πώ ότι το σκύλι μου όταν βλέπει ανοιχτή την πόρτα της αυλής αρχίζει και τρέχει!Μπορώ να κάνω κάτι για να σταματήσει αυτή την κακή συνήθεια;
 




Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Μια μερα πηγα στο σουπερμαρκετ με τα ποδια δυο βηματα και την ειχα ελευθερη στην αυλη και την βρηκα εξω απο το σουπερμαρκετ(ειχει σκαρφαλωσει την πορτα)και την κυνηγαγα 10-15λεπτα!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κλείσε την πόρτα!
Βάλε φράχτη ικανό να κρατήσει έναν σκύλο εντός αυλής!
Μην ξαναφήσεις σκύλο μόνο του στην αυλή! Είναι αμέλεια!
 
  • Like
Reactions: Orilis


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Μπορώ να κάνω κάτι για να σταματήσει αυτή την κακή συνήθεια;
Να κλείσεις την πόρτα :D

Λοιπόν τωρα περα απο την πλάκα, και ο δικός μου κανει κατι τέτοιες χαζομάρες. (βλ πήγα να πετάξω τα σκουπίδια ενα βράδυ και βλεπω μια μαύρη μάζα να έρχεται τρέχοντας κατα πάνω μου... 3" το βραχυκύκλωμα, ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έδωσε πολλή σημασία στη γάτα που ηταν δίπλα στα σκουπίδια, 2' που ατάραχος έκατσε και μύριζε κατι χόρτα όσο προσπαθούσα να επαναφέρω την καρδιά μου στη θέση της και γυρίσαμε σπίτι σώοι και αβλαβείς. Ηταν η νύχτα που έμαθε να ανοίγει πόρτες.:unsure: Φτηνά τη γλιτώσαμε με δυο λόγια) Κανε ό,τι είναι δυνατόν για να μη μπορεί ο σκύλος να βγει εξω.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι ο δικός μου το κάνει αυτό και εκτός από μια φορά, τον φώναξε και γύρισε. Δεν έχω εμπιστοσύνη όμως οπότε απλά δεν αφήνω την αυλόπορτα ποτέ ανοιχτή και τσεκάρω συχνά την περίφραξη. Έχουμε και το προηγούμενο της μάνας του της παραστρατημένης, ή οποία ανοίγει πόρτες για την πλάκα της και πλέον ή οικογένεια που την έχει κλειδώνει τα πάντα οποιοσδήποτε ώρα της μέρας...
 
  • Like
Reactions: Setter!!!!


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θα σου έλεγα απλα να την μαθεις να μην βγαινει εξω, ακομη κ ανοιχτή ναναι η πορτα (γίνεται, κ γω έτσι έκανα με την δικια μου αν κ το ενδεχόμενο να βρει ανοιχτη πορτα χωρις επιτήρηση είναι μηδαμινό) χωρις την έγκριση σου.
Αλλα εσυ λες οτι σκαρφάλωσε την πορτα, οπότε προφανως κ πρεπει να "σηκωσεις" τα κάγκελα (?) να βαλεις καποιου είδους πλέγμα που να μην μπορεί να το σκαρφαλώσει (?) κατι τεσπα προς αυτην την κατεύθυνση...
Επίσης καλό θα ήταν να ξανα δουλεψετε την εντολή "ελα" για να μην βρεθείς να την ξανά κυνηγάς 10-15' (απεύχομαι)!
 
  • Like
Reactions: Setter!!!!


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Σκύλος που έχει τόσο μεγάλες τάσεις φυγής σημαίνει πως δεν εκτονώνεται όσο θα έπρεπε. Ειδικά αυτές οι φυλές έχουν τεράστια αποθέματα ενέργειας και χρειάζονται καθημερινή έντονη άσκηση για να είναι ισορροπημένα.
Αν ψηλώσεις τα κάγκελα και κλείνεις πάντα την πόρτα θα λύσεις το πρόβλημα της φυγής, αλλά η συσσωρευμένη ενέργεια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα δημιουργήσει άλλα πολύ χειρότερα προβλήματα συμπεριφοράς.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
ζωντας με ημιαιμο σεττερ και εγω θα σου πω ότι αν δεν τρέχει κανενα διωράκι ημερησίως και δεν παίζετε αρκετά παιχνίδια να δουλεύει η μύτη του, στο θεό θα σου πηδήξει οχι πάνω απο τη μαντρα απλά...

Η κούραση δεν έρχεται ποτέ για αυτά τα σκυλιά, απλά ικανοποιούνται...και φέρονται σωστά μετά...
 
  • Like
Reactions: nas


Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Τρεχρει αρκετες ωρες και παιζουμε επισης αρκετες ωρες,αλλα στην γειτονια μου εχουμε πολλα σκυλια ελευθερα και αδεσποτα και τα ζηλευει.Για αυτο σηνυθως παει στα αδεσποτα οταν φευγει.
 






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Στειρωση τότε στο πρόγραμμα!!!εμένα φαντάσου είχε πρώτη περίοδο 5,5 μηνών,εξαιρετικά νωρίς ξύπνησαν οι ορμόνες...

Είναι κοινωνικά τα άτιμα...είναι πολύ πιθανόν να ευθύνεται αυτό που λες και όσο καλή εκπαίδευση και να κάνεις για όταν είσαι εκεί,όταν λείπεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...ενθουσιάζονται πολύ εύκολα....
 
  • Like
Reactions: Orilis


Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Στειρωση τότε στο πρόγραμμα!!!εμένα φαντάσου είχε πρώτη περίοδο 5,5 μηνών,εξαιρετικά νωρίς ξύπνησαν οι ορμόνες...

Είναι κοινωνικά τα άτιμα...είναι πολύ πιθανόν να ευθύνεται αυτό που λες και όσο καλή εκπαίδευση και να κάνεις για όταν είσαι εκεί,όταν λείπεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...ενθουσιάζονται πολύ εύκολα....
Η στειρωση θα γινει αλλα ειναι νωρις ακομα και υπαρχει περιπτωση και να την αφησω να γεννησει.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
υπαρχει περιπτωση και να την αφησω να γεννησει.
Πιστεψέ με, όπως θα σου πουν και ορδές άλλων εδω μέσα, ΜΗΝ το κάνεις. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν προλαβαίνω να γράψω τώρα, όμως θα δεις, θα σου τους πουν άλλοι...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γιατί?? γιατί ???γιατί μου το χαλάς γιατί?????

Πάμε πάλι....είναι παράνομο....επικίνδυνο για το θηλυκό....επικίνδυνο για τα κουτάβια....συμβάλει στα αδέσποτα...δεν είναι όλα τα σκυλιά για ζευγάρωμα,ακόμα και σε εκτροφεία αναγνώρισμένα δεν ζευγαρώνουν όλα τα σκυλιά...διάβασε λίγο ενημερώσου γιατί δεν κάνουμε ζευγάρωμα...

Ότι είναι παράνομο το είπα???
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Σε περίπτωση που σου είπαν ότι πρέπει να γεννήσει μια φορά και μετά να την στειρώσεις, να ξέρεις ότι δεν ισχύει, κάθε νορμαλ κτηνίατρος θα στο επιβεβαιώσει.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σε περίπτωση που σου είπαν ότι πρέπει να γεννήσει μια φορά και μετά να την στειρώσεις, να ξέρεις ότι δεν ισχύει, κάθε νορμαλ κτηνίατρος θα στο επιβεβαιώσει.
μην το λες....δυστυχώς....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τι θα της προσφέρει το να γεννήσει? τι θα προσφέρεις εσύ με τη γέννα της?
Να συμβάλλεις στην αύξηση των αδέσποτων? Ναι ξέρω, θα μου πεις θα τα δώσεις σε δικούς σου... πόσους δικούς σου έχεις να θέλουν σκυλάκι ημίαιμο; Γιατί δεν τους καθοδηγείς να ψάξουν σε φιλοζωική, υπάρχουν τόσα κουκλιά κάθε ηλικίας, κάθε "γουστου" που μπορούν να καλύψουν και τον πλέον απαιτητικό...
Τι εξετάσεις έχεις κάνει στη σκύλα σου για να ξέρεις ότι γεννώντας δεν θα μεταφέρει κάποια ασθένεια που μελλοντικά θα βασανισει τα κουτάβια και τους κηδεμόνες;
Ώρες ώρες επειδη έχουμε πει χιλιάδες φορές για την ανάγκη να μην γεννούν τα σκυλιά μας, ει μη μόνον αν είμαστε εκτροφείς με πλάνο και προοπτική να φέρουμε στη ζωή -μετά από αρκετη μελέτη- υγιή κουτάβια όσο το δυνατόν καλύτερα από τους γενήτορες, δεν έχω κουράγιο να τα ξαναλέω....
Μην στερείς την πιθανότητα να βρουν σπίτι, τόσα αδέσποτα κουταβάκια... από τέτοιες γέννες προέρχονται και αυτά. Ήθελαν να ζευγαρώσουν τη σκυλίτσα τους, έτσι ίσως τους είπε ο κτηνιατρος και ξαφνικά βρέθηκαν με 8-10 κουταβάκια που δεν μπορούσαν να διαχειριστούν... μεγάλωναν και κανεις δεν ενδιαφερόταν να τα πάρει.... οπότε "ας βρουν την τύχη τους"....
Έτσι, ενδεικτικά.... http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-να-ζευγαρώσω-το-σκυλάκι-μου.17864/
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
όπως σου ειπαν και αρκετα μέλη παραπάνω, καλό είναι να κάνεις κάτι με τα κάγκελα της αυλής ή με την πόρτα. Όπως επίσης πάρα πολύ σημαντική ειναι η εντολή "ελα". είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλα μέτα απο την εκπαίδευση του "ελα" λύθηκε.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3