θελω σκυλο αλλα δεν ξερω τι?


Status
Κλειδωμένο θέμα

myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Άντε ρε παιδιά, αμέσως... Υπάρχει περίπτωση να πήγε να κρύψει χρόνια η χριστιανή και να ξέφυγε λίγο το νούμερο... :p:pΣυμβαίνει, πχ πόσες σταρ δεν κολλάνε στα 45 για δεκαετίες... Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε... Μπορεί βέβαια και όχι! :cautious:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ενά μάλίνόύά θά βόλέύέ? Άπό ότι δίάβάσά έινάί κάλόί φύλάκές άλλ κάλόί μέ τά πάίδίά

(Σύγνώμή γίά τούς πόλλόύς τόνόύς άλλα γράφω άπό κίνήτό κάί δεν μόύ έπίτρέπέί νά τούς άφίάρέσώ)
να μην παρεις μαλινουα,μηην το σκεφτεσαι.
 


Bilbo

Member
25 Νοεμβρίου 2015
18
9
34
Ας πω και γω την άποψη μου, αρχίζοντας απο τα βασικά...
26 χρονών, 5 παιδιά, το μεγαλύτερο 17 χρονών και όλη μέρα στο forum. Άντε γειά...:sneaky:
καταλβαινω την συγχυση σου προτιμω να μην αναγραφω την αληθινη μου ηλικια σε κανενα ηλεκτρονικο προφιλ.. δεν θεωρησα οτι ηταν τοσο σημαντικο
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εσύ τώρα θές αποκλειστικότητα? Για τι να μην πάρει malinois? Δικαιολόγησε την άποψη σου...:whistle:
χαχα εχει χαλασει το πληκτρολογιο του λαπτοπ και εχω προς το παρον ενα λαστιχενιο που μπερδευει κ τα γραμματα οπτε πως να γραψω.
φτανει οτι της ειπαν για ακιτα κ γπ και ειπε να ρωτησει το ενα και τοαλλο το θεικο του φωστηραμε το λαμπ που κανει φυλαξη..

οποτε τι να κλασει το μαλι μπροστα τους που τα παεει κ καλα με παιδια;;;απτα αλλα να παρει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...σε αντιθεση πχ με ενα κεντρικης ασιας που αναφερθηκε η ενα μαστιφ...
Και μην ξεχνάς, σε κάθε περίπτωση και ένα ήσυχο και ήπιο Tosa Inu...

Ας πω και γω την άποψη μου, αρχίζοντας απο τα βασικά...
26 χρονών, 5 παιδιά, το μεγαλύτερο 17 χρονών και όλη μέρα στο forum. Άντε γειά...:sneaky:
Ποτέ δεν ξέρεις... απλά, you wait and see...:)
 
  • Like
Reactions: ghelly


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σκυλος οχι πολυ μεγαλος, με ενεργεια, για οικογενεια κ με προδιαγραφες φυλακα, ειναι το ντοπερμαν.
Τα παει καλα με παιδια, του αρεσει το παιχνιδι, ειναι εξυπνο, ευκολα εκπαιδευσιμο, ποιο ευκολα διαχειρισιμο απο αλλα......
Εγω θα κοιταζα προς τα εκει......
Καποιος που εχει εμπειρια με την φυλη, θα μπορουσε να κατατοπισει καλυτερα........

Οπως κ να εχει μιαμιση ωρα την ημερα ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ χρονος για το σκυλο ειναι αρκετος.
Σε καμια περιπτωση ο οποιος τετοιων προδιαγραφων σκυλος δεν θα μπορουσες να τον εμπιστευτεις στα χερια κανενος απο τα παιδια σου, εκτος ισως απο τον γιο σου εκτος του σπιτιου.....

Αυτα απο μενα, καλη συνεχεια.....

Υ. Γ. Με την προυποθεση οτι θελεις ενεργητικο σκυλο κ να ασχολουνται μαζι του τα παιδια με παιχνιδι, θα μπορουσες να απορριψεις ολα τα μαστιφ κ τα κεντρικης ασιας εξ αρχης........
 




kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
τυγχάνει να έχω εξετάσει την περίπτωση απόκτησης λαμπ ενδελεχώς, καθώς και την υπόλοιπη ομάδα 8.

κανένα κυνηγόσκυλο δεν βγάζει φύλαξη.

το τί μπορεί να λένε διάφορ "εκπαιδευτές" και διάφοροι ΒΥΒ ίσα για να κερδίσουν χρήματα, δεν σημαίνει οτι ισχύει.

επειδή όπως φαίνεται δεν έχετε καμία εξοικείωση με τη φυλή, μή δίνετε συμβουλές που είναι εκ δια μέτρου αντίθετες με το λόγο υπάρξής της.
Σωστα οσα λες για τα λαμπραντορ κ για τα περισσοτερα κυνηγοσκυλα!
Υπαρχουν βεβαια περιπτωσεις ορισμενων σκυλων κυνηγετικης ρατσας, πχ Ελληνικος ιχνηλατης, που εκτος απο συμπεριφορα "συναγερμου", εμφανιζουν και συμπεριφορα φυλακα!
Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι σαν ρατσα θεωρουνται σκυλοι φυλαξης
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Σκυλος οχι πολυ μεγαλος, με ενεργεια, για οικογενεια κ με προδιαγραφες φυλακα, ειναι το ντοπερμαν.
Τα παει καλα με παιδια, του αρεσει το παιχνιδι, ειναι εξυπνο, ευκολα εκπαιδευσιμο, ποιο ευκολα διαχειρισιμο απο αλλα......
Εγω θα κοιταζα προς τα εκει......
Καποιος που εχει εμπειρια με την φυλη, θα μπορουσε να κατατοπισει καλυτερα........

Οπως κ να εχει μιαμιση ωρα την ημερα ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ χρονος για το σκυλο ειναι αρκετος.
Σε καμια περιπτωση ο οποιος τετοιων προδιαγραφων σκυλος δεν θα μπορουσες να τον εμπιστευτεις στα χερια κανενος απο τα παιδια σου, εκτος ισως απο τον γιο σου εκτος του σπιτιου.....

Αυτα απο μενα, καλη συνεχεια.....

Υ. Γ. Με την προυποθεση οτι θελεις ενεργητικο σκυλο κ να ασχολουνται μαζι του τα παιδια με παιχνιδι, θα μπορουσες να απορριψεις ολα τα μαστιφ κ τα κεντρικης ασιας εξ αρχης........
Καλησπερα.
Το ντομπερμαν ειναι μια φυλη -απο τις ελαχιστες- που δημιουργηθηκαν εξ αρχης ως φυλακες! Σε αντιθεση με πολλα αλλα που ηταν αρχικα ποιμενικοι σκυλοι ή πολεμικοι κτλ...
Δεν ειναι απλως εξυπνα, ειναι σαταναδες! Θεωρουνται απο τις πιο εξυπνες φυλες.
Μεχρι εδω συνφωνουμε.
Ομως, διαφωνω στο οτι τα πανε πολυ καλα με τα παιδια. Τα ντομπερμαν δεν ειχαν ποτε τετοια φημη...και επισης το "ευκολα διαχειρισημα" ειναι πολυ σχετικο. Για να μην πω οτι ειναι διαχειρισημα μονο οταν τους επιβληθεις απο πολυ νωρις. Εχουν φοβερη αντιληψη και θα σε κανουν οτι θελουν, οποτε το θελουν, αν καταλαβουν οτι μπορουν.
Μιλαω για τις κλασσικες ευρωπαικες γραμμες αιματος και οχι για τα ..εκφυλισμενα αμερικανικης εκτροφης
 
  • Like
Reactions: kasi


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Του πρότειναν γερμανικό ποιμενικό.για πες μου εσυ ποια η διαφορά απο το ελληνικό ποιμενικό μια που τα ξερεις ολα εσυ..
Μεσυγχωρεις κιολας..
Το γερμανικο ποιμενικο απετυχε παταγωδως εξ αρχης ως ποιμενικος σκυλος και στην συνεχεια μετατράπηκε με επιτυχια σε σκυλο φυλαξης. Κυριως...
Το ελληνικο ποιμενικο...οταν υπηρχε, ηταν σκυλος με τεραστια εφεση στην φυλαξη κοπαδιων. Ορισμενα φυλουσαν επισης ανθρωπους ή χωρο, αλλα δεν πορουμε να πουμε οτι ηταν και το φορτε τους...
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
εφ' όσον δεν έχουν επωνυμία εκτροφείου και δηλωμένη γέννα στον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Έλλάδος) είναι 100% παράνομοι.

εσύ δεν παίρνεις ελληνικό ποιμενικό επειδή έχεις παιδιά. στον άλλο που έχει παιδιά ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Η παρανομια υπαρχει απο εναν αριθμο γεννων και μετα. Επισης ο κοε δεν μπορει να δεχθει γεννες η να εκδωσει χαρτια για ημιαιμα οπως γνωριζεις.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
@kryptiae

όταν μιλάμε για φύλαξη μιλάμε για συγκεκριμένες κινήσεις που θα κάνει ένας σκύλος (μετά από συγκεκριμένη εκπαίδευση πάντα), και όχι για γαύγισμα ή τρέξιμο δίπλα στα κάγκελα της αυλής.

αμφιβάλλω πως ένας Ελληνικός ιχνηλάτης "βγάζει φύλαξη"

Η "συμπεριφορά" φύλακα βγαίνει μόνο μετά από κατάλληλη εκπαίδευση, και βέβαια σε φυλές που έχουν το αντίστοιχο drive.

το ότι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ένα παρλιακό πίσω από τα κάγκελα να χοροπηδάει ως φύλαξη δε σημαίνει πως είναι και σωστό.

Κανένα ΣΩΣΤΗΣ εκτροφής κυνηγόσκυλο δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βγάλει φύλαξη (σωστή φύλαξη, όχι το παρατημένο μαντρόσκυλο της κυρα Νίτσας στην δίπλα γωνία), γιατί το drive της φύλαξης είναι εκ δια μέτρου αντίθετο με το ταπεραμέντο και χαρακτήρα που ορίζει το κάθε πρότυπο.

Όσον αφορά τα dob δημιουργήθηκαν αρχικά ως ΣΩΜΑΤΟφύλακες και όχι φύλακες χώρου ή κοπαδιού. Επίσης οι γραμμές "εκφυλίζονται" πολύ από τα πετ σοπ και τα εκτροφεία (κατά κύριο λογο), όχι αν είναι από την Αμερική ή την Ευρώπη. Προς το παρόν πάντως τα dob είναι από τις φυλές χωρίς προβλήματα από επιλεκτική εκτροφή (συγκριτικά με αρκετές άλλες φυλές τουλάχιστον).

Ο γερμανικός ποιμενικός δεν απέτυχε καθόλου ως σκύλος φύλαξης κοπαδιού. Απέτυχαν όσοι απέκτησαν γερμανικό ποιμενικό και νόμιζαν πως αυτομάτως χωρίς εκπαίδευση θα κάνει παπάδες. Η συγκεκριμένη φυλή, μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, και σωματοφυλακή, και ιχνηλασία, και φύλαξη κοπαδιού, και κυναθλήματα... είναι από τις πιο εύκολα εκπαιδεύσιμες φυλές με μεγάλη επιτυχία σε πολλές διαφορετικές εργασίες. Τα περί αποτυχίας της φυλής μόνο ως αυθαίρετο συμπερασμα μπορώ να τα εκλάβω.

Ο ελληνικός ποιμενικός υπάρχει ακόμη...


Όσο για τις γέννες, δεν υπάρχει κανένας λόγος ο οποιοσδήποτε ιδιώτης να κάνει έστω και μία γέννα. Καμία κυνολογική αρχή σε καμία χώρα δεν εκδίδει χαρτιά για κανένα ημίαιμο. Φυσικά και είναι παράνομο εφ' όσον πουληθεί έστω και ένα κουτάβι ακόμα και για 0.01 ευρώ. Όσον αφορά πολλαπλές γέννες από το ίδιο θυληκό εκεί πάμε σε άλλα μονοπάτια σχετικά με παραβάσεις για την ευζωία του ζώου (καθώς τίθεται σε κίνδυνο η ζωή του) ή / και (αναλόγως την περίπτωση) μπορεί να φτάσει σε σημεία βασανισμού (ακραίο αλλά μπορεί).
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@Gaara ,

Πολύ ωραίο post!
Κάτι ξέρω, που λέω τον τελευταίο καιρό ότι οι "δεινόσαυροι" (λέμε, τώρα) του φόρουμ πρέπει να "παραμερίζουν", μιάς και τα νεώτερα μέλη αποτελούν σαφέστατα βελτιωμένες εκδοχές...:p:D

Το μόνο "drawback" που έχω... δηλαδή, μία ελαφριά διαφοροποίηση είναι στη λεπτομέρεια:
Τα σκυλιά - φύλακες (ή τα σκυλιά, γενικότερα), δεν "βγάζουν φύλαξη"... μιάς και η φύλαξη είναι κατάσταση και όχι ένστικτο... "Βγάζουν άμυνα", μιάς και αυτό είναι το ένστικτο (το drive)...;)

Κατά τα λοιπά, "ναι σε όλα"!:)
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
@Gaara ,

Πολύ ωραίο post!
Κάτι ξέρω, που λέω τον τελευταίο καιρό ότι οι "δεινόσαυροι" (λέμε, τώρα) του φόρουμ πρέπει να "παραμερίζουν", μιάς και τα νεώτερα μέλη αποτελούν σαφέστατα βελτιωμένες εκδοχές...:p:D

Το μόνο "drawback" που έχω... δηλαδή, μία ελαφριά διαφοροποίηση είναι στη λεπτομέρεια:
Τα σκυλιά - φύλακες (ή τα σκυλιά, γενικότερα), δεν "βγάζουν φύλαξη"... μιάς και η φύλαξη είναι κατάσταση και όχι ένστικτο... "Βγάζουν άμυνα", μιάς και αυτό είναι το ένστικτο (το drive)...;)

Κατά τα λοιπά, "ναι σε όλα"!:)
σωστό. απλά αν το έλεγα έτσι, θα χρειαζόμουν άλλες 5 σελίδες να εξηγώ και αυτό.. οπότε διάλεξα την πιο "safe" οδό για ευρεία κατανάλωση :cool:
 
  • Like
Reactions: johnk


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Εγω προτειινω παντα αρχικα τις φιλοζωικες... ειναι πολλες, πολλα τα σκυλια (δλδ αναμεσα στα 100αδες που φιλοξενουν αμφιβαλλω να μη βρισκει καποιος αυτο που ψανει)
..κρυβονται ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ εκει μεσα!!
Θελει οπως ψαξιμο..

Αλλα ψαξιμο θελουν ολα.. ακομα και καθαροαιμο να θελει καποιος.
Απο προσωπικη εμπειρια οικογενειακος σκυλος, παιδια / φυλαξη προτεινω το boxer .

*edit : ενα μποξερ θελει να κοιμαται διπλα στην οικογενεια του!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
μπορει να εχω καταλαβει λαθος αλλα εγω οταν λεω σκυλο φυλακα εννοω εναν σκυλο ο οποιος θα επιτιθεται και θα τραυματιζει ασχημα τον καθε "κλεφτη"

Μην πάρεις σκύλο,πάρε μπράβο.Δε χρειάζεται και κτηνίατρο

Αυτά δεν πρέπει να γράφονται σε φόρουμ κυνοφιλίας
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
Tα λαμπ είναι guard dogs. Δεν θα επιτεθούν σε εισβολέα αλλά θα ειδοποιήσουν όταν ακούσουν κάτι περίεργο. Όπως ίσως όλα τα σκυλιά.
Alarm περιγράφεις dearest αν δεν κάνω λάθος ;)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
@kryptiae

όταν μιλάμε για φύλαξη μιλάμε για συγκεκριμένες κινήσεις που θα κάνει ένας σκύλος (μετά από συγκεκριμένη εκπαίδευση πάντα), και όχι για γαύγισμα ή τρέξιμο δίπλα στα κάγκελα της αυλής.

αμφιβάλλω πως ένας Ελληνικός ιχνηλάτης "βγάζει φύλαξη"

Η "συμπεριφορά" φύλακα βγαίνει μόνο μετά από κατάλληλη εκπαίδευση, και βέβαια σε φυλές που έχουν το αντίστοιχο drive.

το ότι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί ένα παρλιακό πίσω από τα κάγκελα να χοροπηδάει ως φύλαξη δε σημαίνει πως είναι και σωστό.

Κανένα ΣΩΣΤΗΣ εκτροφής κυνηγόσκυλο δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να βγάλει φύλαξη (σωστή φύλαξη, όχι το παρατημένο μαντρόσκυλο της κυρα Νίτσας στην δίπλα γωνία), γιατί το drive της φύλαξης είναι εκ δια μέτρου αντίθετο με το ταπεραμέντο και χαρακτήρα που ορίζει το κάθε πρότυπο.

Όσον αφορά τα dob δημιουργήθηκαν αρχικά ως ΣΩΜΑΤΟφύλακες και όχι φύλακες χώρου ή κοπαδιού. Επίσης οι γραμμές "εκφυλίζονται" πολύ από τα πετ σοπ και τα εκτροφεία (κατά κύριο λογο), όχι αν είναι από την Αμερική ή την Ευρώπη. Προς το παρόν πάντως τα dob είναι από τις φυλές χωρίς προβλήματα από επιλεκτική εκτροφή (συγκριτικά με αρκετές άλλες φυλές τουλάχιστον).

Ο γερμανικός ποιμενικός δεν απέτυχε καθόλου ως σκύλος φύλαξης κοπαδιού. Απέτυχαν όσοι απέκτησαν γερμανικό ποιμενικό και νόμιζαν πως αυτομάτως χωρίς εκπαίδευση θα κάνει παπάδες. Η συγκεκριμένη φυλή, μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, και σωματοφυλακή, και ιχνηλασία, και φύλαξη κοπαδιού, και κυναθλήματα... είναι από τις πιο εύκολα εκπαιδεύσιμες φυλές με μεγάλη επιτυχία σε πολλές διαφορετικές εργασίες. Τα περί αποτυχίας της φυλής μόνο ως αυθαίρετο συμπερασμα μπορώ να τα εκλάβω.

Ο ελληνικός ποιμενικός υπάρχει ακόμη...


Όσο για τις γέννες, δεν υπάρχει κανένας λόγος ο οποιοσδήποτε ιδιώτης να κάνει έστω και μία γέννα. Καμία κυνολογική αρχή σε καμία χώρα δεν εκδίδει χαρτιά για κανένα ημίαιμο. Φυσικά και είναι παράνομο εφ' όσον πουληθεί έστω και ένα κουτάβι ακόμα και για 0.01 ευρώ. Όσον αφορά πολλαπλές γέννες από το ίδιο θυληκό εκεί πάμε σε άλλα μονοπάτια σχετικά με παραβάσεις για την ευζωία του ζώου (καθώς τίθεται σε κίνδυνο η ζωή του) ή / και (αναλόγως την περίπτωση) μπορεί να φτάσει σε σημεία βασανισμού (ακραίο αλλά μπορεί).
Καλημερα. Σε γενικες γραμμες συμφωνουμε στα περισσοτερα. Νομιζα οτι ειχε γινει σαφες αυτο!

Θα σου απαντησω σε οσα ειπες ομως με την ιδια σειρα που τα εθεσες.

Οταν μιλαμε για φυλαξη προφανως και δεν ενοουσα απλο γαυγισμα διπλα στα καγγελα. Αυτο το θεωρω "συναγερμο" προσωπικα...
Εγω αναφερθηκα σε Ελληνικους (αλλα και balkan) ιχνηλατες οι οποιοι σε καποια αξιοσημειωτη συχνοτητα εμφανιζουν επιθετικοτητα (ορμανε και δαγκωνουν δηλαδη) σε ξενους ανθρωπους οταν τα πλησιασουν ή οταν πλησιασουν τον χωρο τους!
Ειναι γνωστο αναμεσα στους κυνηγους που ασχολουνται με ιχνηλατες εξαλλου οτι "το γκεκικο ειναι αγριμι".
Επαναλαμβανω, δεν ειπα οτι τα κυνηγοσκυλα αυτα τα θεωρω "σκυλους φυλαξης"-και απορω γιατι το συζηταμε ακομα βασικα. Ειπα απλως οτι ορισμενες φυλες εχουν εφεση και σε πραγματα που "κανονικα" δεν θα επρεπε να ειχαν-συμφωνα με τον..τιτλο τους. Και αυτο οφειλεται στο dna τους. Ιχνηλατες οπως ο Ε.Ι αλλωστε εχουν αρχαια καταγωγη και πλησιαζουν παρα πολυ σε "πρωτογονους" σκυλους, των οποιων τα ενστικτα ηταν πιο τραχυα απο των σημερινων.

Υγ: η συμπεριφορα φυλακα δεν ειναι τοσο θεμα εκπαιδευσης οσο θεμα dna και ενστικτου. Οσο και να εκπαιδευσεις ενα λαμπραντορ- οπως σωστα ειπες-δεν θα γινει φυλακας ποτε. Δεν το εχει μεσα του!

Συμφωνω για τα ντομπερμαν. ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ για σωματοφυλακες! Παρολα αυτα επεδειξαν πολυ μεγαλη εφεση στην φυλαξη χωρου!
Φυλακες κοπαδιων δεν υπηρξαν ποτε.

Συμφωνω για τα γερμανικα "ποιμενικα" οτι ειναι "πολυεργαλεια και συμφωνω σε οσα ειπες γοα αυτα, εκτος απο το οτι ειναι ποινενικα!
ΔΕΝ ειναι ποιμενικα. Το οτι βλακωδως καποτε καποιοι γερμανοι θελησαν να τα χρησιμοποιησουν ως ποιμενικα (και απετυχαν) δεν σημαινει και οτι ειναι ποιμενικα. Και η αποτυχια τους δεν οφειλοταν στην αποτυχημενη τους εκπαιδευση οπως ισχυριζεσαι αλλα στο dna και το ενστικτο τους, που ηταν εντελως ακαταλληλο για φυλαξη προβατων πχ...
Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σκυλος που ανηκει σε ποιμενικη υποτιθεται φυλη, να εντασεται σε κοπαδι προβατων απο κουταβι, να μεγαλωνει μαζι τους και αργοτερα να τα πνιγει! Δεν ειναι συμπεριφορα ποιμενικου ζωου αυτη. ΔΕΝ ΤΟΧΕΙ!

"Ο Ελληνικος ποιμενικος υπαρχει ακομη".
Συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα! Και θα εξηγησω τι ενοω...
Πραγματι υπαρχουν καποια ζωα που ειναι οντως Ελληνικοι ποιμενικοι. Ειναι διασπαρτα ομως μεσα στην θαλασσα των ημιαιμων δηθεν Ελληνικων ποιμενικων που τους ψιλομοιαζουν. Τα ημιαιμα αυτα ειναι μαλιστα τοσα πολλα που δεν μπιρω να δεχθω οτι σαν συνολο, σαν φυλη, ο Ελληνικος ποιμενικος υπαρχει ακομα. Λιγα σκυλια μονο, διασπαρτα...
Τα ιδια χαλια εχει και ο Ελληνικος Ιχνηλατης. Χιλιαδες Ε.Ι υπαρχουν σημερα με χαρτια απο τον κοε. Υποτιθεται οτι ολα αυτα τα σκυλια ειναι πραγματικα καθαροαιμα. Εγινε και 10ετες "ξεσκαρταρισμα" μαλιστα , απο κριτες του κοε και του ΟΦΕΙ , οι οποιοι "εκοβαν" σκυλια με παρανυχα, με λευκο χρωμα στα ποδια κτλ κτλ κτλ. Παρολα αυτα ομως, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ Ε.Ι σημερα στην χωρα μας δεν ειναι πραγματικα καθαροαιμος (σαν λατρης της φυλης το λεω με μεγαλη πικρα), διοτι ΟΥΤΕ ΕΝΑ απο αυτα τα σκυλια δεν εχει μηκος ρυγχους μεγαλυτερο ή ισο με το μηκος του κρανιου τους-οπως οριζει το προτυπο του αιμνηστου Μπασουρακου...

Πραγματι, καμια κυνοκογικη αρχη σε καμια χωρα δεν εκδιδει χαρτια για ημιαιμα. Αυτο γιατι μου το λες; Ειπα εγω το αντιθετο πουθενα;!!! Αυτο ειπα και εγω!
Πραγματι, για να πουλησεις ενα κουταβι πρεπει να εισαι επαγγελματιας ή ερασιτεχνης εκτροφεας. Ειπα εγω το αντιθετο πουθενα;
Εγω ειπα, οτι, δεν απαγορευεται να εχω δυο σκυλια ,καθαροαιμα ή ημιαιμα, και να τα βαλω να γεννησουν!
Το ξερετε οτι δεν απαγορευεται αλλα προσπαθειτε ορισμενοι να μπερδεψετε τον κοσμο για να φοβηθει και να σταματησει να το κανει, νομιζοντας οτι ετσι θα βοηθησετε τα δικα σας πιστευω και σκοπους! Ο κοσμος δεν ειναι ηλιθιος ξερετε. Να λετε αληθειες αν θελετε να ειστε αρεστοι, διαφορετικα θα χασετε την αξιοπιστια σας και στο τελος δεν θα σας ακουει και κανεις...(δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, αλλα σε οσους λειτουργουν με αυτον τον τροπο).

Ειμαι υπερ των καθαροαιμων σκυλων και επισης υπερ των σοβαρων εκτροφεων.
Παρολα αυτα, διαφωνω οτι δεν ειναι "σωστο" αν εχω εγω ο απλος ιδιωτης 2 καθαροαιμα σεττερ, να τα βαλω να ζευγαρωσουν.
Μια χαρα σωστο ειναι!
Αν τα εχω παρει απο εκτροφεα, εχουν συνεπως γνησια χαρτια καθαροαιμιας-που συνεπαγεται και καλη υγεια- τοτε γιατι να μην τα ζευγαρωσω;
Εγω απογονο θελω να παρω, οχι να βελτιωσω την φυλη των σεττερ!
Αφηνω την βελτιωση της φυλης στον κυνοφιλικο της ομιλο και στους εκτροφεις και εγω απλα κραταω καθαροαιμους απογονους απο τα σκυλια μου.
Εγω δεν αναιρω τον εκτροφεα και αυτος δεν αναιρει εμενα!
Αν εγω ο ασχετος ιδιωτης, προσπαθουσα να βελτιωσω την ταδε φυλη, χωρις γνωσεις κτλ, τοτε θα το καταλαβαινα να ειστε αντιθετοι!!!
Εγω ομως δεν μπλεκομαι στα ποδια των εκτροφεων...απλα κραταω σκυλια απο τα καθαροαιμα σκυλια μου, τα οποια στην τελικη κ εγω απο εκτροφεις τα πηρα!
Μην τρελενεστε λοιπον...

Να σου δωσω κ ενα παραδειγμα:
Καποτε που υπηρχαν πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΙ εκτροφεις (και οχι καταστροφεις φυλων, οπως στη σημερινη ιταλια, που το παιζουν εκτροφεις ),
Οπως ο λιουελιν και ο λαβερακ,
Οι υπολοιποι αγγλοι κυνηγοι, διασταυρωναν κανονικοτατα τα καθαροαιμα τους.
Δεν βγηκε το τοτε αγγλικο κρατος να τους πει "σας απαγορευω να κανετε γεννες σεττερ και θα αγοραζετε κουταβια μονο απο επαγγελματιες εκτροφεις"...
Ο λαβερακ εκανε την δουλεια του. Βελτιωνε δηλαδη συνεχως τα σεττερ ΤΟΥ και οι κυνηγοι εκαναν την δικη τους δουλεια παραλληλα και ταυτοχρονα. Ζευγαρωναν δηλαδη τα δικα τους σκυλια. Ο ενας δεν ενοχλουσε τον αλλον.
Αργοτερα, οι κυνηγοι απο μονοι τους ειδαν οτι τα σκυλια του λαβερακ ηταν καλυτερα απο τα δικα τους στις κυνηγετικες τους επιδοσεις και απο μονοι τους αρχισαν να αγοραζουν απο αυτον σκυλια, αντι να ζευγαρωνουν τα δικα τους!
Βεβαια ο λαβερακ ειχε τετοια τεραστια επιτυχια γιατι εκτος απο καταπληκτικος κυνοτροφος ηταν και φανατικος κυνηγος.
Αν ηταν αντικυνηγος, πολυ πιθανον σημερα να υπηρχαν 2 γραμμες αιματος σεττερ. Αυτα που κυνηγανε και αυτα που θα ειχε δημιουργησει ο λαβερακ, που θα ηταν μονο για εκθεσεις μορφολογιας!!! Οπως εγινε δηλαδη στο δισμοιρο ιρλανδικο σεττερ!!

Ξαναλεω λοιπον, ειμαι φανατικα υπερ των καθαροαιμων και στηριζω 100% τους σωστους εκτροφεις , ομως πιστευω επισης με ολη μου την ψυχη οτι και ο ιδιωτης που εχει 2 καθαροαιμα εχει και πρεπει να εχει δικαιωμα να τα ζευγαρωνει. Και ορθως το κρατος δεν το απαγορευσε γιατι θα ηταν σκανδαλο!!!
Την καλημερα μου
 
  • Like
Reactions: kostillos


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Υγ για τα ντομπερμαν...

Οι αμερικανοι εκτροφεις μετα την δεκαετια του 70, επελεξαν να δημιουργησουν μεσω επιλεκτικης εκτροφης, μια δικη τους γραμμη αιματος ντομπερμαν τα οποια ειναι πιο "μαλακοι " χαρακτηρες, λιγοτερο επιθετικα και λιγο πιο μικροσωμα.

Τα σημερινα ντομπερμαν που προερχονται απο αμερικανους εκροφεις, διαφερουν τοσο απο αυτα που προερχονται απο γερμανια ή ρωσσια κτλ , οσο επισης και απο τα παλαια "αμερικανικα " ντομπερμαν που διεπρεψαν κατα τον δευτερο παγκοσμιο στις μαχες εναντιων των ιαπωνων στρατιωτων και εδωσαν σε ολη την φυλη των ντομπερμαν τον τιτλο του "βιαβολοσκυλου".

Οι συγχρονοι αμερικανοι εκτροφεις ειχαν την αντιληψη οτι το ντομπερμαν επρεπε να ειναι ενα λιγοτερο επιθετικο σκυλι και επισης πιο μικροσωμο, ωστε να γινει πιο συμπαθη στον εκφυλισμενο αμερικανικο λαο. Αναρωτιεμαι βεβαια, ποιος ο λογος να καταστρεψεις μια φυλη, αλλαζωντας την;
Αν δεν σου αρεσει οπως ειναι, τοτε επελεξε καποια αλλη ή εστω δημιουργησε μια νεα, συμφωνα με τα γουστα σου!
Δεν βρισκω κανεναν απολυτως λογο, να παρεις το κλασσικο ντομπερμαν και να προσπαθησεις να το μετατρεψεις σε ενα γερμανικο ποιμενικο που να μοιαζει εξωτερικα σε ντομπερμαν!!! Αυτα τα σκεπτικα εγω δεν τα καταλαβαινω
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3