Εκτροφή Rottweiler: Απορίες περι ρύγχους και υπερτυπισμού


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Χωρις παρεξηγηση προς κανεναν...πραγματικα...

Εβλεπα το βιντεο που ανηρτησε ο ptf εδω

http://www.dogforum.gr/community/th...ν-των-φυλών-με-αχρείαστη-εργασία.30520/page-2 και μου ηρθε ξεκινησα να ψαχνω ροτβαιλερ που μου ειχαν κατσει καπως...

Βρηκα αυτο το βιντεο


και πανικοβληθηκα! αρχισα να κοιταω φωτογραφιες και να βλεπω οντως οτι υπαρχουν καποιες γραμμες (?)...δεν ξερω πως ακριβως να το περιγραψω...που με το περασμα του χρονου ειναι σαν καποια σκυλια να εχουν φαει μια γροθια "οριζοντια" και να εχει μπει το ρυγχος μεσα και μια πιο χαλαρη "απο κατω προς τα πανω" και να εχει ανεβει το ρυγχος...οχι οτι ειχαν ποντιακη μυτη...:) αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Σαν να σφυρηλατηθηκε προς τα μεσα και προς τα πανω το ρυγχος; κατι τετοιο

κοιταξα φωτογραφιες απο τα ελληνικα εκτροφεια και υπαρχουν οντως καποια σκυλια που φερνουν προς αυτη την κατευθυνση,κοιταξα και φωτογραφιες εξωτερικου,το ιδιο,και υπαρχουν και σκυλια που δεν μοιαζουν καθολου προς τα εκει

Βρηκα παλιο θεμα με το ιδιο θεμα πριν πολυ καιρο αλλα δεν καταλαβα να καταληγει καπου η κουβεντα.

Οι ερωτησεις λοιπον ειναι οι εξης:

-Αυτο το πραγμα υφισταται; και δεν λεω θεμα γιατι...
-Ειναι θεμα που απασχολει;
-Υποθετω οτι ειναι εντος προτυπου για να ειναι στα εκτροφεια...ωστοσο...
-Δεν προκειται περι υπερτυπισμου;
-Θεωρειται θετικη εξελιξη; (στο δικο μου ματι ακραια παραδειγματα δεν καθονται καλα, κατα την -πραγματικα και οχι λογω αστικης ευγενειας- ταπεινη μου αποψη)
-Υπαρχει ζητηση για κατι τετοιο; Τεινει προς τα εκει η ρατσα;
-Μηπως ανακαλυπτω την Αμερικη και ειναι κατι που εχει προβληματισει καιρο πριν και εγω απλα το ειδα τωρα;

3 παραδειγματα που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους (κατα τη γνωμη μου)
(εχω πλητκρολογησει στο google "rottweiler usa" ωστε να μη φανει οτι στοχοποιω καποιον...πολλους καυγαδες εχω διαβασει εδω και δε θα ηθελα να ειμαι αφορμη για εναν ακομα :) )
1. http://prntscr.com/97pnxx
2. http://prntscr.com/97po9h
3. http://prntscr.com/97por7


Ευχαριστω για την προσοχη σας
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
1) Αυτο το πραγμα υφισταται; και δεν λεω θεμα γιατι...
2) Ειναι θεμα που απασχολει;
3) Υποθετω οτι ειναι εντος προτυπου για να ειναι στα εκτροφεια...ωστοσο...
4) Δεν προκειται περι υπερτυπισμου;
5) Θεωρειται θετικη εξελιξη; (στο δικο μου ματι ακραια παραδειγματα δεν καθονται καλα, κατα την πραγματικα και οχι λογω αστικης ευγενειας- ταπεινη μου αποψη)
6) Υπαρχει ζητηση για κατι τετοιο; Τεινει προς τα εκει η ρατσα;
7) Μηπως ανακαλυπτω την Αμερικη και ειναι κατι που εχει προβληματισει καιρο πριν και εγω απλα το ειδα τωρα;
1) Ναι υφίσταται!
2) Ε αν ένας εκτροφέας εκτρέφει συνεχώς και του βγαίνουν τέτοια σκυλιά προφανώς θα είναι κάτι που θα τον απασχολήσει! Γενικά την φυλή όχι! Κατά τ'άλλα δεν τρέχει κάτι, είναι απλά εκτός προτύπου!
3) Πρόκειται περί εκτός προτύπου δείγματα! That's all!
4) Ναι αλλά όταν παίζεις με γενετική θα έχεις και αποτελέσματα που δεν θες!
5) Αν σου συμβεί μάι φορά είναι αδιάφορη εξέλιξη. Απλά αν είσαι σωστός εκτροφέας το χαρίζεις!
6) Όχι! Το πρότυπο δεν έχει αλλάξει άρα δεν τίθεται θέμα τέτοιας ζήτησης! Δεν τείνει προς τα εκεί η φυλή! Τώρα αν κάποιοι εκτρέφουν εσκεμμένα τέτοια δείγματα τότε μάλλον δεν είναι να τος παίρνεις στα σοβαρά!
7) Ναι

Από τις φωτογραφίας που ανέβασες η 2η είναι εντός προτύπου! Μπορεί και η 3η αν ίσως την βλέπαμε από διαφορετική γωνία λήψης!
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
με καλυψες σε ολα...και στο τελος με μπερδεψες :)

η 3η εντος προτυπου,αλλα δεν ειναι πιο..."πατηκωμενο" το ρυγχος;
τις φωτογραφιες τις εβαλα ως 1.μακρυ ρυγχος 2. νορμαλ 3.πιο μικρο (συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα ας πουμε)

αρα η 3η φωτογραφια ειναι καθ'ολα φυσιολογικη;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατί σε μπέρδεψα?
Για την 3η φωτογραφία γι'αυτό είπα ότι αν την βλέπαμε από διαφορετική γωνία λήψης θα ήταν πιο σωστά!
Το πρότυπο σε όλες τις φυλές δίνει ένα φάσμα! Στο μόνο ίσως που δεν μπορεί να αποτυπώσει πλήρως είναι η αρμονία. Αν δηλαδή ένα στοιχείο ταιριάζει σε συνδυασμό με ένα άλλο! Δηλαδή αν έβλεπες ένα κεφάλι αρσενικού δείγματος ωσάν τον βουκεφάλα και ένα ρύγχος μικρό, ακόμα και αν οι κρανιομετωπικοί άξονες ήταν οκ, πάλι η αρμονία μπορεί να μην έδενε.
@zenio δεν υπάρχει "σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα". Τα "δικά σου δεδομένα σου" θα είναι σωστά μόνο αν είσαι στο τραπέζι την ώρα που ορίζεται το πρότυπο φυλής!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
σωστη η διορθωση, επαναδιατυπωνω λεγοντας "τι φαινεται ωραια στα δικα μου ματια"
αυτο ειναι οκ, ετσι;

αυτο με την αρμονια δεν το σκεφτηκα...οποτε λες οτι δεν ειναι μονο θεμα μικρου η μεγαλου αλλα και αναλογιας/σχετικοτητας...

η 3η φωτογραφια λοιπον εμενα με ξενιζει. Οχι δεν βλεπω αλλο ζωο,ροτ ειναι παλι οκ αλλα... δεν μου αρεσει τοσο οσο η δευτερη.

δεν ξερω αν γινομαι κουραστικος αλλα θελω να το ξεδιαλυνω αυτο το πραγμα.
να ανεβασω κ αλλες φωτογραφιες να γνει συζητηση; (μιας κ τα λεμε οι 2 μας;;;:D )
 




ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
το video τα λέει όλα.
δεν συμβαίνει απλά,επιδιώκεται,πολλές φορες είναι αυτοσκοπός της εκτροφής . όσο για την αρμονια,αυτή ορίζεται μέσα στο πρότυπο.
 












Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σίγουρα το πως το ερμηνεύει ο καθένας είναι υποκειμενικό. Από την άλλη, εξετάζοντας την ιστορία, μας λύνονται πολλές φορές οι απορίες σχετικά με το ποιο είναι το ιδανικό.
Και βέβαια συνυπολογίζουμε και το πόσο σημαντικοί είναι οι μέντορες που θα σε καθοδηγήσουν.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εδώ είναι που χρειάζεται να ανατρέξει κάποιος σε φωτογραφίες του παρελθόντος για να δει πως ερμήνευαν τότε το πρότυπο.
Προσωπικά δεν θα το ερμηνευα 1/1, αλλά ένα τσακ λιγότερο το ρύγχος σε σχέση με το κρανίο.
 
  • Like
Reactions: Aslan and ptf


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εδώ είναι που ξεκινάνε τα αστεία της Κυνοφιλίας Μιχάλη.
Γιατί εσύ το ερμηνεύεις με βάση το Ροτβάιλερ όπως το ξέρεις.
Αν σου έδιναν ένα κομμάτι χαρτί, που πάνω πάνω έλεγε "σκύλος της Μπουρκίνα Φάσο" και από κάτω: "Το ρύγχος δεν πρέπει να είναι ούτε επιμηκυμένο ούτε (το αντίθετο του επιμηκυμένου) σε σχέση με το κρανίο" τι θα καταλάβαινες?
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κώστα συμφωνώ!
Από την άλλη βέβαια το πρότυπο συνοδεύει μια φυλή, με την ιστορία της και την εικόνα της (όπως αποτυπώνεται σε παλιά βιβλία). Άρα έχεις μια ιδέα και μπορείς να οπτικοποιησεις αυτό που διαβάζεις.
Αν δεν υπήρχε εικόνα και κάποιος ζωγράφιζε αυτή την περιγραφή, ναι, κατά πάσα πιθανότητα θα έκανες μια αναλογία 1/1.

Παναγιώτη αυτό δεν είναι ένα τσακ!
:p

Και κάτι ακόμα που ίσως έχει την σημασία του.
Υπερτυπισμος είναι όταν δίνεις παραπάνω έμφαση σε τυπικά χαρακτηριστικά, όχι όταν τονίζεις το λάθος.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
μμμμ

http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/147g02-en.pdf

Εντιτ:
Με προλάβαταν
για αυτό είπα βάσει του βίντεο, καθώς είναι ένα σημείο αναφοράς στο νήμα.

όσον αφορά το πρότυπο, εγώ το εκλαμβάνω ένα τσακ λιγοτερο από το 1:1 . μπορεί βέβαια να είμαι επηρεασμένος από τα ροττ που έχω δει ή / και από το βίντεο (γιατί πριν από αυτό δεν ασχολήθηκα ποτέ να δω τις αναλογίες της συγκεκριμένης φυλής).
 
  • Like
Reactions: sea-mol