Νόσος του Addison (επινεφριδιακή ανεπάρκεια)


elenichopin

New Member
6 Σεπτεμβρίου 2015
1
0
40
Καλησπερα,
Υστερα απο 20 μερες ταλαιπωριας αυριο θα κανουμε το τεστ για τη νοσο αντισον. Ξεκινησαμε απο διαμεση νεφριτιδα, υπογλυκαιμια, μπηκαμε σε ορους και κλεινουμε 10 μερες στον ορο. Αυτη τη στιγμη ο σκυλος μου (σαρ πει 9 χρονων) ειναι ηρεμος, δεν ποναει, οι εξετασεις του ειναι πολυ καλες αλλα ειναι σε ληθαργο. Αν ειναι η νοσος του αντισον θα το μαθουμε μεθαυριο. Θα κανουμε και τεστ για θυροειδη. Αυτο που με προβληματιζει και εμενα και το γιατρο ειναι γιατι ενω οι εξετασεις του εχουν ισορροπησει πια, παραμενει σε μονιμη υπνηλια.
Εσας που διαγνωσθει η νοσος αντισον, ειχατε παρομοια συμπτωματα ληθαργου-υπνηλιας?
Ευχαριστω
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Περίμενε τις εξετάσεις του θυρεοειδούς ....αν έχει υποθυρεοειδισμό (στους ανθρώπους τουλάχιστον) συνδέεται με νωθρότητα...κόπωση και χαμηλή ενέργεια, εφόσον όπως λες από την νόσο Addison έχει οκ εξετάσεις.
 


Evi&Persa

New Member
28 Νοεμβρίου 2015
1
0
42
Γεια σας,ειμαι η Ευη,εχω ενα ντογκο αρτζεντινο θηλυκο 4 χρονων,την περσα μου.Κατα την αναζητηση πληροφοριων για το συνδρομο Addison βρεθηκα εδω στο dogforum και σκεφτηκα να ερθω σε επαφη μαζι σας για ανταλλαγη εμπειριων/γνωσεων/αποψεων.
Ελπιζω και ευχομαι να διαγνωστει συνδρομο addison στο σκυλακι μου,διαφορετικα θα καταληξουμε σε διαγνωση νεφρικης ανεπαρκειας με οτι αυτο συνεπαγεται...τουλαχιστον με το addison θα μεινει στη ζωη...
Σημερα την εφερα σπιτι μετα απο τριημερη νοσηλεια με οροθεραπεια η οποια της εκανε παρα πολυ καλο!Ο γιατρος στο Αττικο νοσοκομειο μου συστησε να της κανουμε μια θεραπεια 5 ημερων με Prezolon 5mg και μετα να κανουμε επανεξεταση σε bun,κρεατινινη,κορτιζολη,καλιο,νατριο ωστε να διαπιστωσουμε αν πασχει απο το addison.
Υπαρχει αλλος ενας τροπος διαγνωσης,καλυτερος,οπου διαχεεται στον οργανισμο ενα συστατικο δεν θυμαμαι ακριβως τι...τελοσπαντων το οποιο ομως δεν εχει τη δυνατοτητα να το βρει πλεον ουτε απο το εξωτερικο.Αναφερεται στο acth τεστ;
 


champi

New Member
15 Μαρτίου 2016
2
1
49
Εχω ενα cooker spaniel 5.5 χρόνων και ξαφνικά παρουσιάσε τρέμουλο-αδιαθεσιά -και προβλημα στα πίσω άκρα(δεν μπορούσε να αναίβει σε κρεβατι καρέκλες ).Μετά από πολλές εξετάσεις -αναλύσεις ο κτηνιάτρος διέγνωσε οτι πάσχει με την νόσο του addison.Ξεκινήσαμε άμεσα το florinef μαζι με κορτιζόνι.Αργά αλλά σταθερά παρουσιάσε μεγάλη βελτίωση αλλά δεν εχει φτάσει ακόμα στο 100%. Το τρέμουλο και η αδιαθεσία δεν υπάρχουν πλέον.Ειναι μια πολύ ύπουλη νόσος θα έλεγα.
 
  • Like
Reactions: ALara




ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
Kαλημέρα Αλεξία,
Η διάγνωση έγινε κανονικά με acth test και βγήκαν τα επίπεδα κορτιζόλης πάρα πολύ χαμηλά έως μηδανιμά.
Ταλαιπωρήθηκα πάαρα πολύ όλο το καλοκαίρι μέχρι να βρω ένα γιατρό να κάνει τη σωστή διάγνωση της νόσου και ταλαιπωρούσα και το μικρό μου
με άσκοπα φάρμακα , σε σημείο να κινδυνεύσει η ζωή της. Εμετοί, γαστροραγίες, υπόταση, υψηλή ουρία, κόπωση, ανορεξία , χαμηλός αιματοκρίτης ήταν κάποια από τα συμπτώματα που είχε και ψαχνόμασταν για μήνες με εξετάσεις.
Από τη στιγμή που βρήκα τι έχει κάθε 10 μέρες κάνουμε τεστ για ηλεκτρολήτες κάλιο και νάτριο για να οριίσουμε τη σωστή δοσολογία. Το φάρμακο είναι το cortinef και ακόμα δεν έχει επανέλθει τελείως. Ξέρω ότι από τη στιγμή που υπάρχει σωστή αντιμετώπιση της αρρώστιας μπορεί να ζήσει φυσιολογικά.Παρόλα αυτά όμως έχω απορίες γιατί σε κάποια θέματα διαφωνώ με τον γιατρό μου.
Το κακό δυστηχώς είναι ότι στην Ελλάδα οι γιατροί δεν έχουνε εμπειρία της νόσου και θεωρείται και σπάνια -ίσως επειδή δεν γίνεται έγκαιρη σωστή διάγνωση καθότι τα συμπτώματα της νόσου ειναι κοινά με άλλες κοινές αρρώστιες όπως καλαζάρ κλπ- και έτσι δεν έχω βρει ένα γιατρό που να έχει εξειδικευτεί ή να γνωριζει αρκετά για το addison.
Έχω μιλήσει με Αμερική με εξειδικευμένους παθολόγους στη αρρώστια και θέλω να βρω κάποιον αντίστοιχο και στην Ελλάδα, αυτός είναι και ο λόγος που γράφω και στο φόρουμ. Καμμιά ιδέα ?!

η ασθενεια επεδη την ακουω πρωτη φορα εγω που οφειλετε στην ρατσα ή σε γεννετικη ανωμαλια?
 


ALara

New Member
9 Μαρτίου 2017
3
0
42
Kαλημέρα Αλεξία,
Η διάγνωση έγινε κανονικά με acth test και βγήκαν τα επίπεδα κορτιζόλης πάρα πολύ χαμηλά έως μηδανιμά.
Ταλαιπωρήθηκα πάαρα πολύ όλο το καλοκαίρι μέχρι να βρω ένα γιατρό να κάνει τη σωστή διάγνωση της νόσου και ταλαιπωρούσα και το μικρό μου
με άσκοπα φάρμακα , σε σημείο να κινδυνεύσει η ζωή της. Εμετοί, γαστροραγίες, υπόταση, υψηλή ουρία, κόπωση, ανορεξία , χαμηλός αιματοκρίτης ήταν κάποια από τα συμπτώματα που είχε και ψαχνόμασταν για μήνες με εξετάσεις.
Από τη στιγμή που βρήκα τι έχει κάθε 10 μέρες κάνουμε τεστ για ηλεκτρολήτες κάλιο και νάτριο για να οριίσουμε τη σωστή δοσολογία. Το φάρμακο είναι το cortinef και ακόμα δεν έχει επανέλθει τελείως. Ξέρω ότι από τη στιγμή που υπάρχει σωστή αντιμετώπιση της αρρώστιας μπορεί να ζήσει φυσιολογικά.Παρόλα αυτά όμως έχω απορίες γιατί σε κάποια θέματα διαφωνώ με τον γιατρό μου.
Το κακό δυστηχώς είναι ότι στην Ελλάδα οι γιατροί δεν έχουνε εμπειρία της νόσου και θεωρείται και σπάνια -ίσως επειδή δεν γίνεται έγκαιρη σωστή διάγνωση καθότι τα συμπτώματα της νόσου ειναι κοινά με άλλες κοινές αρρώστιες όπως καλαζάρ κλπ- και έτσι δεν έχω βρει ένα γιατρό που να έχει εξειδικευτεί ή να γνωριζει αρκετά για το addison.
Έχω μιλήσει με Αμερική με εξειδικευμένους παθολόγους στη αρρώστια και θέλω να βρω κάποιον αντίστοιχο και στην Ελλάδα, αυτός είναι και ο λόγος που γράφω και στο φόρουμ. Καμμιά ιδέα ?!
Γεια σας μετά απο τόσα χρονια...Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα.Μηπως εχει κάποιος κτηνίατρο που βα γνωρίζει το θέμα;;;
 


ALara

New Member
9 Μαρτίου 2017
3
0
42
Εχω ενα cooker spaniel 5.5 χρόνων και ξαφνικά παρουσιάσε τρέμουλο-αδιαθεσιά -και προβλημα στα πίσω άκρα(δεν μπορούσε να αναίβει σε κρεβατι καρέκλες ).Μετά από πολλές εξετάσεις -αναλύσεις ο κτηνιάτρος διέγνωσε οτι πάσχει με την νόσο του addison.Ξεκινήσαμε άμεσα το florinef μαζι με κορτιζόνι.Αργά αλλά σταθερά παρουσιάσε μεγάλη βελτίωση αλλά δεν εχει φτάσει ακόμα στο 100%. Το τρέμουλο και η αδιαθεσία δεν υπάρχουν πλέον.Ειναι μια πολύ ύπουλη νόσος θα έλεγα.
Σε ποιον κτηνίατρο πάτε; ΣΑΣ ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3