Το σκυλί μου θέλει να φύγει!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Εχω ενα γνωστο ποθ εχει δυο κηνυγοσκυλα και θελει και αλλα και μου ειπε οτι αν την αφησω να γεννησει να του δωσω πανω απο 3!
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Ας αφήσουμε το γεγονός ότι όπως σου είπαν είναι παράνομο, άντε πες ότι τη ζευγαρώνεις και του δίνεις π.χ. τρία-τέσσερα. Τα υπόλοιπα τι θα τα κάνεις;
 
  • Like
Reactions: Orilis


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Κλείσε την πόρτα!
Βάλε φράχτη ικανό να κρατήσει έναν σκύλο εντός αυλής!
Μην ξαναφήσεις σκύλο μόνο του στην αυλή! Είναι αμέλεια!
κάνεις λάθος εν μέρει. δεν είναι αμέλεια και καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος στις απόψεις σου. Ο καθένας μπορεί να κάνει ο, τι κρινει σωστό για το σκυλί του. Καλο θα ήταν να σταματουσες την προστακτική στα σχόλιά σου.
 
  • Like
Reactions: kryptiae




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εχω ενα γνωστο ποθ εχει δυο κηνυγοσκυλα και θελει και αλλα και μου ειπε οτι αν την αφησω να γεννησει να του δωσω πανω απο 3!
ημιαιμα κυνηγόσκυλα θελει????? και αν δεν τη κάνουν καλά τη δουλειά τι θα τα κάνει τον ρώτησες το γνωστό σου??? γιατί φαντάζομα;ι είναι κυνηγός και τα θέλει για εργασία... Το ημίαιμο ομως δεν ξερουμε ότι μπορεί να την κάνει την δουλειά... οπότε αν του δεν του βγουν καλά τα σκυλιά θα τα κρατήσει και ας μην κανουν για κυνήγι???

Αμφιβολίες... το μυαλό μου βασανίζουνε πολλές....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω ενα γνωστο ποθ εχει δυο κηνυγοσκυλα και θελει και αλλα και μου ειπε οτι αν την αφησω να γεννησει να του δωσω πανω απο 3!
Ξέρεις πόσα κυνηγόσκυλα αυτή τη στιγμή παγώνουν στις φιλοζωικες? Πόσα ημίαιμα σεττεράκια, πόσα ημίαιμα επανιελάκια κλπ; Τι παραπάνω θα προσφέρουν τα δικά σου ημίαιμα κουταβάκια;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κλείσε την πόρτα!
Βάλε φράχτη ικανό να κρατήσει έναν σκύλο εντός αυλής!
Μην ξαναφήσεις σκύλο μόνο του στην αυλή! Είναι αμέλεια!
κάνεις λάθος εν μέρει. δεν είναι αμέλεια και καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος στις απόψεις σου. Ο καθένας μπορεί να κάνει ο, τι κρινει σωστό για το σκυλί του. Καλο θα ήταν να σταματουσες την προστακτική στα σχόλιά σου.
Χαίρομαι που με βρίσκεις απόλυτο στις τοποθετήσεις μου!
Τώρα κάτσε και σκέψου γιατί γράφω έτσι! Καλό θα σου κάνει!:)
Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω...για να σε βοηθήσω και λίγο!
Απόλυτο λοιπόν με έκαναν οι τακτικές ιδιοκτητών που αφήνουν τα σκυλιά τους στις αυλές τους και στην καλύτερη τα βρίσκουν ή στην χειρότερη τα χάνουν.

Για να μου λες ότι είμαι απόλυτος όσον αφορά την ασφάλεια ενός σκύλου σημαίνει ότι δεν διαθέτουμε την ίδια αντίληψη. Το ακόμα πιο στενάχωρο είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι γι'αυτό το οποίο είμαι απόλυτος είναι η αντικειμενική άποψη για την ασφάλεια του σκύλου σου!Ότι δηλαδή θα πρέπει να βάλει έναν φράχτη ή τέλοσπάντων να τον συγκρατήσει! ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αν δεν το κάνει είναι αμέλεια! Πως να το κάνουμε για! Η επεξήγηση της λέξης "αμέλεια" είναι όταν γνωρίζεις τις συνέπειες κάποιου πράγματος και δεν προσπαθείς ώστε να μην συμβεί! ΔΗΛΑΔΗ, εφόσον ξέρει ότι ο σκύλος θα το σκάσει, δεν πρέπει να τον αφήνει στην αυλή μόνο του. Ή για να τον αφήσει στην αυλή μόνο του θα πρέπει να ασφαλίσει ΚΑΛΑ τον χώρο. Αν δεν κάνει κάποια από τις παραπάνω ενέργειες είναι αμέλεια γιατί ενώ γνωρίζει ότι ο σκύλος ΘΑ ΦΥΓΕΙ δεν κάνει τίποτα για να το αποτρέψει!
Δεν υπάρχει ΑΠΟΨΗ πάνω σε αυτό!
Όποιοι έχουν άλλη άποψη κλαίνε τα ζωντανά τους!:)

Αν θέλεις να σταματήσω να είμαι απόλυτος άλλαξε μου την γνώμη, δεν έχω πρόβλημα!
Απόλυτος θα είμαι για όσο ζει ο σκύλος μου, γιατί αν δεν είσαι απόλυτος με τέτοια σκυλιά θα κλαις! Εγώ το δούλεψα από την αρχή και αποκλείω 15000 παράγοντες το δευτερόλεπτο...
Εσύ το λες απόλυτο, εγώ το λέω υπευθυνότητα! Αυτά στα λέω και για τα άλλα posts μου μιας που έβαλες πληθυντικό στην τοποθέτηση σου!

Στην τελική, στα φρύδια μου το πρόβλημα του καθενός και ο σκύλος του! Ας κάνει ό,τι θέλει! Αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί να μου πεταχτεί στο δρόμο την ώρα που οδηγώ την μοτοσυκλέτα μου, να τον πατήσω και να σκοτωθώ ή να τον σκοτώσω ή σε άλλη περίπτωση αν είναι κανένας σκύλος όπως ο δικός μου και βγει παγανιά και βρεθεί κάποιος και του κάνει "ούστ" θα μετράει τρύπες...! Οι επιλογές του καθενός επηρεάζουν και γι'αυτό θα πρέπει να βρεθεί κάποιος να το πει! Το είπα πολύ όμορφα με το να κλείσει την πόρτα ή να βάλει ικανό φράχτη για να τον κρατήσει μέσα! Αν θέλεις ανεβαίνει και άλλο η κλίμακα, εγώ δεν έχω πρόβλημα!

Ακόμα και αν έχουν περάσει χρόνια από την ενηλικίωση μου, δύο άνθρωποι έχουν δικαίωμα να ορίζουν το πως θα μιλάω. Ο πατέρας μου και η μητέρα μου! Οι υπόλοιποι αναλόγως επιπέδου μυαλού ας κάνουν ό,τι θέλουν!

Υ.Γ.: Άλλος ένας που επιβεβαιώνει αυτό που λέω είναι...ο νόμος! Ο σκύλος απαγορεύεται να εξέρχεται από την οικία χωρίς συνοδό! Δεν υπάρχει κρίνω, κρίνεις, κρίνει! Υπάρχει ο νόμος!
Υ.Γ2: Εν τω μεταξύ, μέλος που πρότεινε ως συμβουλή να κλείσει την πόρτα, όπως πρότεινα και εγώ, έχεις πατήσει like!:ROFLMAO:
 
Last edited:


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Χαίρομαι που με βρίσκεις απόλυτο στις τοποθετήσεις μου!
Τώρα κάτσε και σκέψου γιατί γράφω έτσι! Καλό θα σου κάνει!:)
Αν θέλεις μπορώ να σου εξηγήσω...για να σε βοηθήσω και λίγο!
Απόλυτο λοιπόν με έκαναν οι τακτικές ιδιοκτητών που αφήνουν τα σκυλιά τους στις αυλές τους και στην καλύτερη τα βρίσκουν ή στην χειρότερη τα χάνουν.

Για να μου λες ότι είμαι απόλυτος όσον αφορά την ασφάλεια ενός σκύλου σημαίνει ότι δεν διαθέτουμε την ίδια αντίληψη. Το ακόμα πιο στενάχωρο είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι γι'αυτό το οποίο είμαι απόλυτος είναι η αντικειμενική άποψη για την ασφάλεια του σκύλου σου!Ότι δηλαδή θα πρέπει να βάλει έναν φράχτη ή τέλοσπάντων να τον συγκρατήσει! ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αν δεν το κάνει είναι αμέλεια! Πως να το κάνουμε για! Η επεξήγηση της λέξης "αμέλεια" είναι όταν γνωρίζεις τις συνέπειες κάποιου πράγματος και δεν προσπαθείς ώστε να μην συμβεί! ΔΗΛΑΔΗ, εφόσον ξέρει ότι ο σκύλος θα το σκάσει, δεν πρέπει να τον αφήνει στην αυλή μόνο του. Ή για να τον αφήσει στην αυλή μόνο του θα πρέπει να ασφαλίσει ΚΑΛΑ τον χώρο. Αν δεν κάνει κάποια από τις παραπάνω ενέργειες είναι αμέλεια γιατί ενώ γνωρίζει ότι ο σκύλος ΘΑ ΦΥΓΕΙ δεν κάνει τίποτα για να το αποτρέψει!
Δεν υπάρχει ΑΠΟΨΗ πάνω σε αυτό!
Όποιοι έχουν άλλη άποψη κλαίνε τα ζωντανά τους!:)

Αν θέλεις να σταματήσω να είμαι απόλυτος άλλαξε μου την γνώμη, δεν έχω πρόβλημα!
Απόλυτος θα είμαι για όσο ζει ο σκύλος μου, γιατί αν δεν είσαι απόλυτος με τέτοια σκυλιά θα κλαις! Εγώ το δούλεψα από την αρχή και αποκλείω 15000 παράγοντες το δευτερόλεπτο...
Εσύ το λες απόλυτο, εγώ το λέω υπευθυνότητα! Αυτά στα λέω και για τα άλλα posts μου μιας που έβαλες πληθυντικό στην τοποθέτηση σου!

Στην τελική, στα φρύδια μου το πρόβλημα του καθενός και ο σκύλος του! Ας κάνει ό,τι θέλει! Αλλά το θέμα είναι ότι μπορεί να μου πεταχτεί στο δρόμο την ώρα που οδηγώ την μοτοσυκλέτα μου, να τον πατήσω και να σκοτωθώ ή να τον σκοτώσω ή σε άλλη περίπτωση αν είναι κανένας σκύλος όπως ο δικός μου και βγει παγανιά και βρεθεί κάποιος και του κάνει "ούστ" θα μετράει τρύπες...! Οι επιλογές του καθενός επηρεάζουν και γι'αυτό θα πρέπει να βρεθεί κάποιος να το πει! Το είπα πολύ όμορφα με το να κλείσει την πόρτα ή να βάλει ικανό φράχτη για να τον κρατήσει μέσα! Αν θέλεις ανεβαίνει και άλλο η κλίμακα, εγώ δεν έχω πρόβλημα!

Ακόμα και αν έχουν περάσει χρόνια από την ενηλικίωση μου, δύο άνθρωποι έχουν δικαίωμα να ορίζουν το πως θα μιλάω. Ο πατέρας μου και η μητέρα μου! Οι υπόλοιποι αναλόγως επιπέδου μυαλού ας κάνουν ό,τι θέλουν!

Υ.Γ.: Άλλος ένας που επιβεβαιώνει αυτό που λέω είναι...ο νόμος! Ο σκύλος απαγορεύεται να εξέρχεται από την οικία χωρίς συνοδό! Δεν υπάρχει κρίνω, κρίνεις, κρίνει! Υπάρχει ο νόμος!
Υ.Γ2: Εν τω μεταξύ, μέλος που πρότεινε ως συμβουλή να κλείσει την πόρτα, όπως πρότεινα και εγώ, έχεις πατήσει like!:ROFLMAO:
κατ´ αρχας είπα εν μέρει απόλυτος. εγω προσωπικά ξέρω πολυ καλά οτι πρέπει να υπάρχει φράχτης. δεν ειναι αυτό που λες ειναι ο τρόπος και το υφος που εχεις στα posts σου γενικότερα. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά δεν είσαι κάποιος ειδικός στο τομέα πχ εκπαιδευτής. ας μην επεκταθώ παραπάνω. ωραίο το φόρουμ αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνώστες οι οποίοι εχουν άποψη για οοοοοολα τα θέματα χωρις καν να ειναι ειδικοι. υπάρχουν ανθρωποι ατο φόρουμ οι οποίοι ερχονται για να ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΟΥΝ καποια πράγματα και αυτοι οι 4-5 ανθρωποι τους διαλυετε- προσβάλλετε με τα σχόλιά σας
το like ειναι γιατί αυτό που είπες ειναι σωστό και το εφαρμόζω και εγω! η παρατήρηση ειναι για την απόλυτη απάντηση που ακούγεται από έναν τριτο πως "εγω θα σου πω, εγω τα ξέρω ολα εγω ειμαι παντογνώστης"

και τα περί επιπέδου μυαλού και λοιπά να τα λες στα φιλαράκια σου, οχι σε κάποιον που δεν εχεις γνωρίσει γιατί αυτό αποδεικνύει ελλειψη σεβασμου και χαίρομαι με τον τρόπο σου επιβεβαιωνεις ολά τα παραπάνω.

φιλικα παντα
 
  • Like
Reactions: marina78


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
κατ´ αρχας είπα εν μέρει απόλυτος. εγω προσωπικά ξέρω πολυ καλά οτι πρέπει να υπάρχει φράχτης. δεν ειναι αυτό που λες ειναι ο τρόπος και το υφος που εχεις στα posts σου γενικότερα. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά δεν είσαι κάποιος ειδικός στο τομέα πχ εκπαιδευτής. ας μην επεκταθώ παραπάνω. ωραίο το φόρουμ αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνώστες οι οποίοι εχουν άποψη για οοοοοολα τα θέματα χωρις καν να ειναι ειδικοι. υπάρχουν ανθρωποι ατο φόρουμ οι οποίοι ερχονται για να ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΟΥΝ καποια πράγματα και αυτοι οι 4-5 ανθρωποι τους διαλυετε- προσβάλλετε με τα σχόλιά σας
το like ειναι γιατί αυτό που είπες ειναι σωστό και το εφαρμόζω και εγω! η παρατήρηση ειναι για την απόλυτη απάντηση που ακούγεται από έναν τριτο πως "εγω θα σου πω, εγω τα ξέρω ολα εγω ειμαι παντογνώστης"

και τα περί επιπέδου μυαλού και λοιπά να τα λες στα φιλαράκια σου, οχι σε κάποιον που δεν εχεις γνωρίσει γιατί αυτό αποδεικνύει ελλειψη σεβασμου και χαίρομαι με τον τρόπο σου επιβεβαιωνεις ολά τα παραπάνω.

φιλικα παντα
Προσωπικά στα λίγα χρόνια που είμαι στο φόρουμ και διαβάζω (αλλά σπανίως σχολιάζω :oops:) δεν θα έβαζα το μέλος @st3li0s στους παντογνώστες. Και ο ίδιος από όσο καταλαβαίνω δεν το παίζει κάτι τέτοιο.. Η άποψή του βασίζεται στις γνώσεις που έχει αποκτήσει ο ίδιος δεδομένου ότι έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με το σκύλο του, αλλά και με το θέμα "Σκύλος" γενικότερα. Περισσότερο ίσως από όσο ασχολούμαστε οι υπόλοιποι με τα σκυλιά μας. Όσο απόλυτος κι αν φαίνεται δεν θα σχολιάσει κάτι που ενδεχομένως να μην γνωρίζει.. Αυτά από δικές μου παρατηρήσεις επί του φόρουμ. :p

Στο σημείο που είναι απόλυτος έχει και απόλυτο δίκιο, βάση κοινής λογικής. Δεν μπορείς να αφήσεις το σκύλο σου ανεξέλεγκτο στην αυλή, εφόσον ξέρεις ότι ο σκύλος έχει την δυνατότητα να την κοπανήσει από το σπίτι. Πραγματικά είναι αμέλεια. Αν θέλει να τον έχει στην αυλή μπορεί να το κάνει εφόσον εξασφαλίσει ότι ο σκύλος θα παραμείνει εντός των ορίων της αυλής.

Για να στο θέσω κάπως αλλιώς για να στο εξηγήσω. :)
Στα φοιτητικά μου χρόνια εργάστηκα σε οδοντιατρείο για παιδιά σαν βοηθός. Αν με ρωτήσεις τώρα κατά πόσο θα πρέπει να δώσεις στα παιδιά σου ένα σακούλι ζελεδάκια ή καραμέλες, θα είμαι τέρμα απόλυτη στο γεγονός ότι ΔΕΝ πρέπει να δώσεις. Είναι κάτι όμως που ή θα σου μπει η υποψία στο μυαλό και θα κάτσεις να μάθεις περισσότερα για το θέμα ή που θα με αγνοήσεις και θα δώσεις. Είναι επιλογή σου.
Αν όμως σου πω ότι δεν πρέπει να πας στο πάρκο με το 3χρονο παιδί σου και να το αφήνεις να σουλατσάρει ανεξέλεγκτο 8-9 η ώρα το βράδυ, ενώ εσύ κουτσομπολεύεις με τους φίλους σου ή χαζεύεις στο κινητό και αγνοήσεις την προειδοποίησή μου, είναι εγκληματική αμέλεια. Γιατί οποιαδήποτε ώρα και στιγμή μπορεί να του συμβεί κάτι και μετά να το ψάχνεις. Αυτό είναι κοινή λογική.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα να καταλάβεις λίγο τη διαφορά των καταστάσεων.. Όπως σου είπα και πριν αν επιθυμεί να τον αφήνει στην αυλή είναι επιλογή του. Οφείλει όμως να σιγουρέψει ότι ο σκύλος δεν μπορεί να εξέλθει του χώρου της αυλής. ;)
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εχω ενα γνωστο ποθ εχει δυο κηνυγοσκυλα και θελει και αλλα και μου ειπε οτι αν την αφησω να γεννησει να του δωσω πανω απο 3!
Πάνω από 4 μπορεί να σημαίνει και 12, πχ; Γιατί τόσα γέννησε μια αδέσποτη σκύλα εδώ που μένω...
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
κατ´ αρχας είπα εν μέρει απόλυτος. εγω προσωπικά ξέρω πολυ καλά οτι πρέπει να υπάρχει φράχτης. δεν ειναι αυτό που λες ειναι ο τρόπος και το υφος που εχεις στα posts σου γενικότερα. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά δεν είσαι κάποιος ειδικός στο τομέα πχ εκπαιδευτής. ας μην επεκταθώ παραπάνω. ωραίο το φόρουμ αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνώστες οι οποίοι εχουν άποψη για οοοοοολα τα θέματα χωρις καν να ειναι ειδικοι. υπάρχουν ανθρωποι ατο φόρουμ οι οποίοι ερχονται για να ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΟΥΝ καποια πράγματα και αυτοι οι 4-5 ανθρωποι τους διαλυετε- προσβάλλετε με τα σχόλιά σας
το like ειναι γιατί αυτό που είπες ειναι σωστό και το εφαρμόζω και εγω! η παρατήρηση ειναι για την απόλυτη απάντηση που ακούγεται από έναν τριτο πως "εγω θα σου πω, εγω τα ξέρω ολα εγω ειμαι παντογνώστης"

και τα περί επιπέδου μυαλού και λοιπά να τα λες στα φιλαράκια σου, οχι σε κάποιον που δεν εχεις γνωρίσει γιατί αυτό αποδεικνύει ελλειψη σεβασμου και χαίρομαι με τον τρόπο σου επιβεβαιωνεις ολά τα παραπάνω.

φιλικα παντα
Αυτός που θέλει και διψάει για συμβουλή θα την πάρει. Αν διαθέτει και μυαλό θα κάνει πέρα το ύφος και θα δει την συμβουλή! Αυτός πάλι που διαθέτει εγωισμό θα κάθεται να καταγίνεται με το ύφος!:)

Το ύφος μου όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν μοιάζει απόλυτο γιατί θέλω να κάνω αισθητά τα λεγόμενα μου! That's all!
Αν δεν γκουσταααρς, αναφορά στον admin και τελείωσε!
Από τις απορίες περί ασφάλειας ενός σκύλου, μέχρι για απορίες για την υγεία!

Γιατί αν έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο που μου λέει ότι δεν είναι αμέλεια το να σου φεύγει ο σκύλος, ε γάμησε με, αι βγάλε συνεννόηση! Ή το να πετάγεται ένα άλλο μέλος και να λέει ότι εν μέρει δεν είναι αμέλεια και να κοτσάρει στην συνέχεια προσωπικούς χαρακτηρισμούς...!Αι πες μου τι είναι...

Αν θέλεις να ορίσεις τα πράγματα και το πως θα μιλάμε πες το μας να το ξέρουμε!
Νταβά πάνω στο κεφάλι μου δεν χρειάζομαι!
Όσο για την καραμέλα του ειδικού και του δεν ξέρω και 'γω τι και αυτή δεν χρειάζεται! Αν χαρακτηρίζεις ειδικό κάποιον που λέει να κλείσει την πόρτα ή να υψώσει τον φράχτη και να ασφαλίσει το σκύλο του μάλλον όντως κάτι δεν πάει καλά με την αντίληψη σου...
Αλλά ας είναι, το αντέχω! Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγα(μ)ιόμαστε!

Απόλυτος σε δικά σου θέματα που έχεις ανοίξει:
Όλα είναι δικά σου θέματα που ξεκίνησες και τοποθετήθηκα!

Περίπτωση No1
Περίπτωση No2
Περίπτωση No3
Περίπτωση No4

Αν πειράχτηκες από αυτά μην προσβάλλεις τα υπόλοιπα 7.654posts μου τόσα χρόνια εδώ! Στο No4 σου έχω δώσει και συμβουλή όπως έδωσα και εδώ, πως να μην χάσεις τον σκύλο! Αν δεν την θέλεις την συμβουλή άσ'την να πάει στο καλό, να την δει κανείς άλλος, μην χαρακτηρίζεις όμως ανθρώπους επειδή σου δίνουν συμβουλές! Δεν σου έδωσα συμβουλή να την εφαρμόσεις με το πιστόλι στον κρόταφο!

Υ.Γ.: Εν τω μεταξύ εσύ χαρακτηρίζεις άνθρώπους που δεν ξέρεις...εγώ χαρακτήρισα αμέλεια μια πράξη, όχι άνθρωπο!

Στο σημείο που είναι απόλυτος έχει και απόλυτο δίκιο, βάση κοινής λογικής.
Γι'αυτό πάσχουμε ως άνθρωποι, ως ιδιοκτήτες, ως πολίτες σε ετούτη την χώρα!
Η κοινή λογική είναι διαφορετική για τον καθένα!
 
Last edited:


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Αυτός που θέλει και διψάει για συμβουλή θα την πάρει. Αν διαθέτει και μυαλό θα κάνει πέρα το ύφος και θα δει την συμβουλή! Αυτός πάλι που διαθέτει εγωισμό θα κάθεται να καταγίνεται με το ύφος!:)

Το ύφος μου όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν μοιάζει απόλυτο γιατί θέλω να κάνω αισθητά τα λεγόμενα μου! That's all!
Αν δεν γκουσταααρς, αναφορά στον admin και τελείωσε!
Από τις απορίες περί ασφάλειας ενός σκύλου, μέχρι για απορίες για την υγεία!

Γιατί αν έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο που μου λέει ότι δεν είναι αμέλεια το να σου φεύγει ο σκύλος, ε γάμησε με, αι βγάλε συνεννόηση! Ή το να πετάγεται ένα άλλο μέλος και να λέει ότι εν μέρει δεν είναι αμέλεια και να κοτσάρει στην συνέχεια προσωπικούς χαρακτηρισμούς...!Αι πες μου τι είναι...

Αν θέλεις να ορίσεις τα πράγματα και το πως θα μιλάμε πες το μας να το ξέρουμε!
Νταβά πάνω στο κεφάλι μου δεν χρειάζομαι!
Όσο για την καραμέλα του ειδικού και του δεν ξέρω και 'γω τι και αυτή δεν χρειάζεται! Αν χαρακτηρίζεις ειδικό κάποιον που λέει να κλείσει την πόρτα ή να υψώσει τον φράχτη και να ασφαλίσει το σκύλο του μάλλον όντως κάτι δεν πάει καλά με την αντίληψη σου...
Αλλά ας είναι, το αντέχω! Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγα(μ)ιόμαστε!

Απόλυτος σε δικά σου θέματα που έχεις ανοίξει:
Όλα είναι δικά σου θέματα που ξεκίνησες και τοποθετήθηκα!

Περίπτωση No1
Περίπτωση No2
Περίπτωση No3
Περίπτωση No4

Αν πειράχτηκες από αυτά μην προσβάλλεις τα υπόλοιπα 7.654posts μου τόσα χρόνια εδώ! Στο No4 σου έχω δώσει και συμβουλή όπως έδωσα και εδώ, πως να μην χάσεις τον σκύλο! Αν δεν την θέλεις την συμβουλή άσ'την να πάει στο καλό, να την δει κανείς άλλος, μην χαρακτηρίζεις όμως ανθρώπους επειδή σου δίνουν συμβουλές! Δεν σου έδωσα συμβουλή να την εφαρμόσεις με το πιστόλι στον κρόταφο!

Υ.Γ.: Εν τω μεταξύ εσύ χαρακτηρίζεις άνθρώπους που δεν ξέρεις...εγώ χαρακτήρισα αμέλεια μια πράξη, όχι άνθρωπο!



Γι'αυτό πάσχουμε ως άνθρωποι, ως ιδιοκτήτες, ως πολίτες σε ετούτη την χώρα!
Η κοινή λογική είναι διαφορετική για τον καθένα!
λοιπόν επειδη δεν θα ξανα αναφέρω πως είναι σωστο το να βαλεις πόρτα. ποτε δεν ειπα πως δεν είναι. απλα αυτο ειναι το επιχειρημα σου.. αλλα η βλακεία ειναι ανίκητη.. οπότε σταματάω να ασχολούμαι..
 


Tasos P

New Member
2 Δεκεμβρίου 2015
2
0
49
Kαλησπέρα ειμαι καινούριο μέλος και έχω ένα θέμα με ένα αδεσποτάκι της γειτονειάς!!
Κι εκτος απο καινουριος ειμαι και παντελως ασχετος με τα σκυλιά!!
Πρίν απο αρκετό καιρό εγκατέλειψαν ένα σκυλάκι(3 μηνων περιπου) στη γειτονιά μου,μόλις το είδα του έβαλα ενα πιάτο φαγητό αλλα εκείνο με δισταγμό ήρθε..γενικα το φώναζα και δεν ερχόταν κοντά μου φαινόταν διστακτικό μετα απο πολύ κόπο καταφερα να το προσεγγίσω .Του έβαλα ένα κολάρο και το έδεσα στην αυλή μου για να μην φύγει, να συνηθίσει και να το κρατήσω.
Καταφερε , το έβγαλε κι έφυγε...για να μην σας μακρυγορώ πριν το προσεγγίσω,αυτο είχε μάθει να ειναι κοντα με άλλα 2 σκυλια πιο μεγάλα και μου είπαν καποιοι πως έχει γίνει μέλος αγέλης.Δεν αποχωρίζεται τα άλλα σκυλιά για πολύ ώρα.Πηγαινει πίσω απο αυτά και κανει οτι κανουν κι εκεινα!!Περναει π.χ. καποιο αυτοκινητο αρχιζουν και γαυγιζουν κλπ...
Μετα απο πολύ κόπο καταφερα να κερδισω την εμπιστοσύνη του και να το κάνω να έρχετε στην αυλη μου μεσα!του εχω παντα φαγητο και νερό!!
Στην αρχη προσπαθουσα να δω απο που φευγει γιατι ετρωγε,καθοταν λιγακι και μετα την κοπανουσσε πηγαινε με τα αλλα σκυλια!!
Εβαλα πλεγμα και σκεφτηκα πως ηταν αδυνατο να βγει,καποια στιγμη θέλησε να βγει αλλα δε μπορουσε κι εκλαιγε!!
Να σας πω την αληθεια το λυπηθηκα αλλα σκεφτηκα πως θα περασει και θα συνηθισει ...
οποτε ειχα χρονο επαιζα μαζι του και οταν δεν ασχολιομουν εγω επαιζε ο γιος μου μαζι του.
την επομενη μερα το σκασε παλι,στραβωσε το πλεγμα και χωθηκε αναμεσα απο τα καγκελα κι εφυγε...απο τοτε δεν με πλησιαζε!Εγω συνεχισα τον αγωνα να συμφιλιωθω παλι μαζι του και του εβαζα παντα μαγειρευτο φαγητο μπας και ερθει παλι μεσα στην αυλη!
Αυτα γινανε πριν 3 βδομαδες..τωρα εδω και 2-3 μερες ερχετε κοντα μου οταν του σφυραω,το χαιδευω,τρωει και αφου κατσει πιο πολυ μετα φευγει παλι..
Το πλεγμα το εβγαλα για να μην αισθανεται πως εγκλωβιζεται στην αυλη!!
Το πρωι που πηγαινω στη δουλεια αυτο φευγει,το μεσημερι ερχεται ο γιος μου απο το σχολειο,το φωναζει,ερχεται και μετα απο λιγο ξαναφευγει...το απογευμα αν το φωναξω,ερχετε και καθετε ολη τη νυχτα στο σημειο που εχει νερο και φαγητο!!
Δε θελω να το πιεσω για να το κρατησω και δεν ξερω αν ακολουθω σωστη μέθοδο..άλλοι μου λενε πως θα συνηθισει με τον καιρο και στο τελος θα κατσει,άλλοι μου λενε πως πρεπει να το δέσω...και αλλοι παλι λενε πως ποτε δεν θα ειναι κοντα μου αν δεν ασχοληθω μαζι της,θα θελει να γυριζει καθολη τη διαρκεια της ημερας.....
Θελω επισης να τον παω και σε ενα κτηνιατρο να το δει και φοβαμαι πως αν του βαλω παλι λουρακι,μιας και δεν εχει μαθει ετσι ,μηπως αισθανθει ασχημα και με τη πρωτη ευκαιρια το σκασει και δεν ξαναγυρισει!!
Τι προτεινεται οι πιο εμπειροι να το δενω με καποιο μεγαλο σχοινι στην αυλη για να μην μπορει να το σκάσει και να το πηγαινω συχνες βολτες μεχρι να συνηθισει?
Η επειδη εχει μαθει να φευγει και να αλητευει,δεν θα μπορεσω ποτε να το κοινωνικοποιησω και θα πρεπει να το εχω συνεχεια σε μια αυλη φρουριο,και να το βγαζω συχνες βολτες??
Ευχαριστω και ζητω συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες!

Καταρχάς μέχρι τώρα δεν κάνεις κάτι διαφορετικό από όλους όσους ταϊζουν και προσέχουν αδέσποτα!:)

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς και να συζητήσεις μαζί με την οικογένεια σου είναι αν θέλετε να μαζέψετε από το δρόμο το συγκεκριμένο σκυλί. Ημίμετρα του τύπου "βάζω κάτι για να μην φεύγει ή το συγκρατώ κάπως" δεν σημαίνουν τίποτα!
Ειδάλλως μην το τυρρανάς το ζώο με το να το συγκρατείς με φράχτες και σχοινιά. Ή πάρε το από το δρόμο ή συνέχιζε να το φροντίζεις διακριτικά και να το αφήνεις στην ησυχία του να πηγαίνει στην ευχή του Θεού!
 
  • Like
Reactions: sis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτοί που σου λένε να το βάλεις μέσα στο σπίτι να ασχολείσαι συνέχεια μαζί του αλλιώς δεν θα γίνει μέλος της δικής σου αγέλης,αυτοί έχουν δίκιο...
Από ότι καταλαβαίνω είναι πολύ μικρό ακόμα...Εαν έχεις αποφασίσει να γίνει το μωρό αυτό μέλος της οικογένειας,αγκαλίτσα,σπιτάκι, φαγακι, κρεβατάκι, κτηνίατρο για εμβόλια και καλή ζωή!! Εαν δεν μπορείς να δώσεις τόσα,αφού ενδιαφέρεσαι για το μωρό,βρες του ένα σπίτι που μπορεί να του τα προσφέρει αυτά...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οτι ειπαν οι απο πανω!
Παρτο, βάλτο μεσα στο σπιτι, ριξε μια παλια κουβερτα ή φλοκατη να ξαπλωσει, δειξτης που θαναι τα μπωλ της απο δω κ περα κ υστερα πολύ στοργή (δε σημαίνει απαραιτήτως χαδια κ κανακεματα) κ ακομη περισσότερο υπομονη μαζι της.
Φυσικα κ θαναι μαζεμένη κ ανησυχη στην αρχή, φυσικα κ θα φαίνεται φρικαρισμενη ή φοβισμενη ακόμη ισως κ επιθετική, μεχρι να καταλαβει τι καπνο φουμαρεις κ τι ζητας απαυτην, θα χρειαστει να επενδύσεις σε αυτην ξ στην σχεση σας τοσο οικονομικα οσο κ συναισθηματικα, πολλες φορες μπορει να αισθανθεις ηττημένος ή χωρις ελπίδα, μεχρι να ρθει εκεινη η στιγμη που απο κει που δε το περιμενεις θα γυρισεις μια μερα απτην δουλειά κ θα την βρεις να σε περιμενει ανυπόμονα να σου κανει χαρες κ να παει να ξεκολλήσει η ουρά απτο πολυ κουνημα...εκει θα συνειδητοποιησεις ότι οτι εκανες μεχρι εκεινη την στιγμη δεν πηγαν χαμένα κ θα δικαιωθεις κ θα ανταμειφθείς στο επακρο!
Αλλα οπως ειπαν κ οι απο πανω, δεν υπρχουν ημίμετρα, εαν θες σχέση "καλυτερου φίλου" ειναι ή όλα ή τίποτα ένα πράγμα.
 


Tasos P

New Member
2 Δεκεμβρίου 2015
2
0
49
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!και απ ότι βλέπω είμαι σε καλό δρόμο αρχίζει και κάθεται κάθε μέρα όλο και πιό πολυ στην αυλή!! όσο για να την έχω μεσα στο σπίτι το δοκίμασα αλλα κάποια στιγμη το λυπήθηκα γιατι εκλαιγε και ηθελε να βγει έξω!! και μολις ανοιξα έτρεχε γυρω γυρω απο χαρα,μετα βγηκε στο δρομο και υστερα απο μερικες ωρες ξαναηρθε!!
Πιστευω πως θελει χρονο ακόμη απο βδομαδα ομως θα το παω οπωσδηποτε σε κτηνιατρο να το δει.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην το κάνεις αυτό το πράγμα όμως είναι πολύ επικίνδυνο για το σκύλο. Όταν κλαίει για να βγει να της αλλάζεις θέμα. Να παίζετε πχ να ξεχνιέται και να δει ότι εκεί περνάει καλύτερα. Επίσης μπορεί να κλαίει γιατι θέλει να κάνει την ανάγκη της. Λουράκι λοιπόν και βόλτα.και μετά πάλι μέσα στο σπίτι.

Αναγνωρίζω και συγχαίρω τη καλή πρόθεση...Όμως...Εαν ήμουν φιλόζωος γείτονας σου κάποια στιγμή θα είχαμε καυγά που δεν φροντίζεις το σκυλί όπως πρέπει...αν ήμουν από τους άλλους γείτονες,θα είχαμε καυγά που αμόλας το σκυλί στο δρόμο και λερώνει και γεμίζει η γειτονιά αδέσποτα κλπ κλπ κλπ....όπως και να έχει λοιπόν σωστό δεν είναι....
Η βάλε to μωρό μέσα,αποκλειστικά μέσα,ή φτιάξε αγγελία να υιοθετηθεί...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3