Ο σκύλος μου δεν επιστρέφει σπίτι!


Θέμης

New Member
29 Νοεμβρίου 2015
1
1
Καλημέρα κι από μένα, πρώτη φορά γράφω και θα ήθελα τη γνώμη ή τη συμβουλή για το αν διαχειριστηκα σωστά την παρακάτω κατάσταση.

Έχω ένα σκυλάκι 11 μηνών, θυληκο την Ρέινα την οποία και μάζεψα από τον δρόμο πριν μισό χρόνο.
Στην αρχή ήταν πολύ φοβισμένη, δεν μ άφηνε από τα μάτια της, συνέχεια δίπλα μου. Και στο σπίτι και στις βόλτες.
Με άλλα σκυλιά επίσης φοβόταν και γενικώς ήταν μία κατάσταση που δεν ήξερα πως να αντιστρέψω.
Για να μπω στο θέμα, μετά από έξι μήνες η Ρέινα έγινε πολύ κοινωνική και φιλική και προς τους ανθρώπους και προς άλλα σκυλάκια!
Εδώ κάπου εμφανίζεται το πρόβλημα.
Στην τελευταία βόλτα μας, μετά απο παιχνίδι με μπαλάκι στο πάρκο και όλα μια χαρά, την ώρα που την φωνάζω για λουράκι και σπίτι αυτή την ψηλιαζεται και δεν έρχεται!
Μου το είχε κάνει πριν μια βδομάδα πάλι και είχα κάνει το λάθος να την πάρω από πίσω,σαν να την κυνηγάω. Έφυγα και γύρισα μετά απο μισή ώρα που την άκουγα να γαβγιζει. Την έπιασα ξεγελωντας την με το μπαλάκι.
Μόνο που τώρα αποφασησα να την αφήσω όλο το βράδυ, και το πρωί πριν πάω στην δουλειά να την φωνάξω να έρθει. Αν έρθει έχει καλώς, αλλιώς μετά την δουλειά και πάει λέγοντας.

Εσείς τι λέτε?
 
  • Like
Reactions: Orilis










kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Τώρα, αν μια στις χίλιες δεν μας δουλεύεις, το σκυλί σου (που μαζεψες απο το δρόμο) είναι όλη νύχτα στπ δρόμο??? Πάλι καλά που το διάβασα τώρα το πρωι, αλλιώς ειλικρινά δε ξερω αν θα κοιμόμουν το βράδυ. Εσύ Αλήθεια πως μπόρεσες???
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Διαβάζω τον τίτλο... Σκέφτομαι "πλάκα θα εχει να βγαίνει μονο του βόλτα και να μη γυρίζει", ξεκινώ να διαβάζω το θεμα, ηρεμώ κάπως, φτάνω στο τέρμα... καμία ελπίδα. Βγες και πάρε το σκυλί μεσα στο σπίτι!!! Ναζάκια θα κάνετε; Δούλεψε το έλα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Αρχικά, θα απευθυνθώ στα μέλη που θεωρούν την "ιστορία" που μας είπε το μέλος @Θέμης τόσο "απίστευτη"...

Στην γειτονιά έχω 3 περιπτώσεις σκύλων που "βγαίνουν βόλτα μόνοι τους" και δεν μένω σε αγροτική περιοχή. Μάλιστα, το πιο κοντινό (ένα Πομεράνιαν) σε κάθε μας συνάντηση θα με γαβγίσει και 9 στις 10 θα μου δαγκώσει το μπατζάκι. Βλέπετε, δε με πολυσυμπαθεί διότι όποτε βγάζω τα δικά μου (δεμένα, δε βγαίνουν μόνα τους τα δικά μου διότι μετά θα μείνουν μόνοι τους αυτοί που αφήνουν τα σκυλιά τους να βγαίνουν μόνα τους) και συναντιόμαστε καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να "εκφραστεί ελεύθερα" και οπισθοχωρεί σιωπηλά.

Ο Θέμης, λοιπόν, δεν είναι απαραίτητο να μας κοροϊδεύει (να μας "τρολλάρει")... Εξάλλου, δεν δείχνει να έχει σκοπό να αφήνει τον σκύλο του να βολτάρει μόνος του και να γυρνά όποτε θέλει (μπορεί και να μην "τον χαλάει" η ιδέα βέβαια), αλλά δείχνει να μην γνωρίζει πως να αντιμετωπίσει μια κατάσταση συνηθισμένη, την εκμάθηση του "Έλα" και ταυτόχρονα την πολλαπλή σημαντικότητα του να έχουμε τον σκύλο δεμένο σε δημόσιους χώρους.

Σε κάθε περίπτωση (και αυτή του trolling) είναι υπαρκτές παρόμοιες και πολύ "χειρότερες" περιπτώσεις, οπότε όποιος επιθυμεί μπορεί να γράψει κάτι ουσιαστικό και χρήσιμο που θα μείνει για μελλοντική χρήση.

@Θέμης κάνε μια αναζήτηση για θέματα εκπαίδευσης και πως μαθαίνουμε στο σκύλο το "Έλα" και για θέματα που αναφέρονται στο "Λυτός ή Δεμένος", υπάρχουν αρκετά. Είναι θέμα ασφάλειας και "ζωής ή θανάτου" για τον σκύλο σου, αλλά και άλλους και σίγουρα θέμα υπευθυνότητας και σεβασμού. Εγώ απλά θα σου παραθέσω μερικά videos που πιθανόν να σε βοηθήσουν.



 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δυστυχώς και εδώ πολλά σκυλιά ζουν σαν αδέσποτα. Όλη μέρα και όλη νύχτα έξω και πάνε στο σπίτι τους μόνο Για να φάνε. Κάποιοι άλλοι κάνουν το τραγικό ενώ δεν τα αφήνουν συχνά ελεύθερα, να τα αφήνουν τις μέρες που έχουν οιστρο και μετά μην έχουν τι να κάνουν τα κουτάβια.
Στην περίπτωση του μέλους που άνοιξε το θέμα αν όντως η ιστορία είναι αληθινή, τα πράγματα είναι απλά.
Όπως και να χει δεν τον αφήνεις έξω. Σιγά να μην του ζητήσεις και την γνώμη του. Αν δεν σε ακούει βόλτα μόνο με λουρι.
 
  • Like
Reactions: korthem


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@canis πάνω απο το θεμα της εκπαίδευσης (που ειναι απόλυτα φυσιολογικό ένας άπειρος ιδιοκτητης να αγνοεί το πως πρέπει να το χειριστεί) μπαίνει το θεμα της ασφαλείας. Ούτε εγω ήξερα πως να το χειριστώ οταν ο σκύλος μου άρχισε, σαν κουταβι, να βρίσκει πιο διασκεδαστικό το παιχνίδι με τα υπολοιπα σκυλια και όχι το λουρί που θα του έβαζα για να γυρίσουμε σπίτι, αλλα δε τον άφησα ποτε να σηκωθώ να φύγω, το οποίο ναι μου φαίνεται αδιανόητο. Και φαντάζομαι μαζί με εμενα και η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων αναγνωστών/μελών του φόρουμ...
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Πιο λυπηρο ειναι οτι διαιωνιζεται μια ακρως ηλιθια κατασταση.Ανθρωποι που υποτιθεται πως εχουν σκυλο στην κατοχη τους,το μονο που του προσφερουν στην ουσια ειναι ενα πιατο (μεσημεριανο) φαγητο,κατα τα αλλα τα σκυλια μονα τους βγαινουν βολτα,αφοδευουν οπου ναναι,γαυγιζουν οποτε και οποιον ναναι.Ποτε δεν τα χαιδεψε κανεις,ποτε δεν τα μπανισε κανεις,ποτε δεν τα κουρεψε κανεις.Αλλα αυτοι οι ανθρωποι ειναι φιλοζωοι,εχουν σκυλο ! Και μαζι με αυτους και ολη η γειτονια,θελοντας και μη.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Βρε παιδια ειλικρινά τώρα καποιος που θα αφηνε όλη μέρα ή ολη νύχτα το σκυλί του έξω, θα ρωτούσε τι να κάνει??? Οπως παίρνεις αποφαση και λες "δεν γυρνάει πάλι ο ....... , θα φύγω" (που δεν υπαρχει αυτό) ετσι παίρνεις και αποφαση το ότι θα έρθει μόνο του...

Εαν δεν σε ενδιαφέρει αρκετά ωστε να μην τον λύνεις, σε ενδιαφέρει αρκετά να γράψεις σε φόρουμ??

Ελα και ερχονται γιορτές...
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Δεν σε γουστάρει για παρέα.:cool:
Δεν μου κάνει και εντύπωση, αφού το αφήνεις όλη νύχτα έξω μόνο του...
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και που αποφάσισες να θεωρήσεις ότι δεν τρολλάρει ενδεχομένως @canis τι κατάλαβες? 13 ώρες μετά βλέπεις κάποιο ενδιαφέρον? ή νομίζεις από το πρωι είναι στη γύρα να βρει τον ξενύχτη σκύλο του;
Προτιμώ να θεωρήσω ότι τρολλάρει... γιατί αν θεωρήσω ότι σοβαρολογεί οταν λέει ότι ενώ εχει πρόβλημα με τη σκύλα του να τον ακούσει, την κυνηγάει από πισω να τη μαζέψει και παρόλα αυτά συνεχίζει να την αφήνει λυτή και αν έρθει έχει καλώς αλλιώς θα συνεχίσει τις διακοπές στο δρόμο ώσπου να μετανοήσει η αμαρτωλή...ε θα γίνω ΠΟΛΥ κακιά.
 
  • Like
Reactions: Orilis and korthem


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Προτιμώ να θεωρήσω ότι τρολλάρει... γιατί αν θεωρήσω ότι σοβαρολογεί οταν λέει ότι ενώ εχει πρόβλημα με τη σκύλα του να τον ακούσει, την κυνηγάει από πισω να τη μαζέψει και παρόλα αυτά συνεχίζει να την αφήνει λυτή
Μα λέει κιόλας ότι αν δεν την μαζέψει το πρωί θα την μαζέψει μετά την δουλεία του. Εάν δεν έρθει ούτε τότε, για πόσες ώρες θα συνεχιστεί ακόμα αυτό το βιολί; Μακάρι όντως να τρολλάρει...
 
  • Like
Reactions: ghelly


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αρχικά, θα απευθυνθώ στα μέλη που θεωρούν την "ιστορία" που μας είπε το μέλος @Θέμης τόσο "απίστευτη"...

Στην γειτονιά έχω 3 περιπτώσεις σκύλων που "βγαίνουν βόλτα μόνοι τους" και δεν μένω σε αγροτική περιοχή. Μάλιστα, το πιο κοντινό (ένα Πομεράνιαν) σε κάθε μας συνάντηση θα με γαβγίσει και 9 στις 10 θα μου δαγκώσει το μπατζάκι. Βλέπετε, δε με πολυσυμπαθεί διότι όποτε βγάζω τα δικά μου (δεμένα, δε βγαίνουν μόνα τους τα δικά μου διότι μετά θα μείνουν μόνοι τους αυτοί που αφήνουν τα σκυλιά τους να βγαίνουν μόνα τους) και συναντιόμαστε καταλαβαίνει πως δεν μπορεί να "εκφραστεί ελεύθερα" και οπισθοχωρεί σιωπηλά.

Ο Θέμης, λοιπόν, δεν είναι απαραίτητο να μας κοροϊδεύει (να μας "τρολλάρει")... Εξάλλου, δεν δείχνει να έχει σκοπό να αφήνει τον σκύλο του να βολτάρει μόνος του και να γυρνά όποτε θέλει (μπορεί και να μην "τον χαλάει" η ιδέα βέβαια), αλλά δείχνει να μην γνωρίζει πως να αντιμετωπίσει μια κατάσταση συνηθισμένη, την εκμάθηση του "Έλα" και ταυτόχρονα την πολλαπλή σημαντικότητα του να έχουμε τον σκύλο δεμένο σε δημόσιους χώρους.

Σε κάθε περίπτωση (και αυτή του trolling) είναι υπαρκτές παρόμοιες και πολύ "χειρότερες" περιπτώσεις, οπότε όποιος επιθυμεί μπορεί να γράψει κάτι ουσιαστικό και χρήσιμο που θα μείνει για μελλοντική χρήση.

@Θέμης κάνε μια αναζήτηση για θέματα εκπαίδευσης και πως μαθαίνουμε στο σκύλο το "Έλα" και για θέματα που αναφέρονται στο "Λυτός ή Δεμένος", υπάρχουν αρκετά. Είναι θέμα ασφάλειας και "ζωής ή θανάτου" για τον σκύλο σου, αλλά και άλλους και σίγουρα θέμα υπευθυνότητας και σεβασμού. Εγώ απλά θα σου παραθέσω μερικά videos που πιθανόν να σε βοηθήσουν.



Δεν την θεωρούμε απίστευτη! Προφανώς και υπάρχουν τέτοια σκυλιά και τέτοιοι ιδιοκτήτες!
Απίστευτο θεωρούμε το γεγονός ότι θα μιλήσουμε για ακόμη μία φορά για τα αυτονόητα!
Και το θέμα δεν είναι ότι θα το ξαναπούμε, αλλά το ότι υπάρχουν για 1000στη φορά γραμμένα στο forum...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν την θεωρούμε απίστευτη! Προφανώς και υπάρχουν τέτοια σκυλιά και τέτοιοι ιδιοκτήτες!
Απίστευτο θεωρούμε το γεγονός ότι θα μιλήσουμε για ακόμη μία φορά για τα αυτονόητα!
Και το θέμα δεν είναι ότι θα το ξαναπούμε, αλλά το ότι υπάρχουν για 1000στη φορά γραμμένα στο forum...
έχω ένσταση....
σαφώς και συμφωνώ ότι δνε ειναι απίστευτη η ιστορία....

αλλά ένας άνθρωπος που αφήνει το σκυλί του ολονυχτία και ΑΝ έρθει το πρωι οκ.... αντιφάσκει στον άνθρωπο που θα μπει σε φόρουμ να γράψει από ενδιαφέρον και ανησυχία για το σκυλί του που δεν τον ακούει στο έλα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Νομιζω οτι πρεπει να αποφασισεις αν το σκυλι που μαζεψες ειναι τελικα δικο σου ή όχι. Αν ναι, τοτε εχεις την ευθύνη του. 24 ωρες και 7 μερες την εβδομαδα. Δεν μπορεις να το αφηνεις να επιλεξει ποτε και αν θελει να ερθει μαζι σου.


@ghelly απο την αλλη και θεματα στα οποια τα μισα και βαλε μηνυματα σχολιάζουμε το ποσο εχει γραψει το νεφελακομετρο ξανα και ξανα τι νοημα έχουν; Το θεωρω πιθανο να διάβασε τις πρωτες απαντήσεις και να μην ξανασχοληθηκε.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Νομιζω οτι πρεπει να αποφασισεις αν το σκυλι που μαζεψες ειναι τελικα δικο σου ή όχι. Αν ναι, τοτε εχεις την ευθύνη του. 24 ωρες και 7 μερες την εβδομαδα. Δεν μπορεις να το αφηνεις να επιλεξει ποτε και αν θελει να ερθει μαζι σου.


@ghelly απο την αλλη και θεματα στα οποια τα μισα και βαλε μηνυματα σχολιάζουμε το ποσο εχει γραψει το νεφελακομετρο ξανα και ξανα τι νοημα έχουν; Το θεωρω πιθανο να διάβασε τις πρωτες απαντήσεις και να μην ξανασχοληθηκε.
Αυτό που λέμε πάντα... άνθρωπος που νοιάζεται... δεν παραιτείται!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτό που λέμε πάντα... άνθρωπος που νοιάζεται... δεν παραιτείται!
Παλι συζηταμε μεταξυ μας και εκτος θεματος. :) Δεν θα επρεπε οι δικες μας αρχες ή εμπειρίες ή απόψεις να ειναι το μετρο για τον κοσμο ολο. Δεν ειναι δηλαδη. Το αυτονοητο δεν ειναι τελικα τοσο αυτονοητο. Κι αυτο το λεμε παντα.
Ενα λινκ, μια αποψη ειναι αρκετη, πιστευω.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3