Κουτάβι ακίτα


Fay

New Member
29 Νοεμβρίου 2015
3
0
Καλησπέρα!!
Θα θέλαμε με τη σειρά μας να ρωτήσουμε κάτι... έχουμε ένα κουταβάκι αρσενικό 2 μηνών σχεδόν, λίγο λιγότερο από 1 εβδομάδα. Ξεκινήσαμε να του μάθουμε την τουαλέτα σε δίσκο με πάνα. Μπορώ να πω ότι πάει καλά ήδη πλέον από την 1η μέρα σηκώνεται κ πηγαίνει στη πάνα και τα κάνει. Όμως κάποιες φορές τα κάνει σε διαφορετικά σημεία έξω από αυτήν. Ξέρετε γιατί; μήπως επειδή ακόμα είναι μικρός και θέλει κάποιο χρόνο για να το καταλάβει τελείως; θα φτιάξει αυτό;
Επίσης δαγκώνει πάρα πολύ. Δαγκώνει τα χέρια μας, τα πόδια μας, το σπίτι του, τα πάντα γενικώς, όχι βέβαια πάντα με πολύ δύναμη. Μήπως του δίνουμε εμείς θάρρος με τα παιχνίδια; να το σταματήσουμε ή είναι φυσιολογικό; γιατί δε θέλουμε αργότερα να έχουμε πρόβλημα..
Ακόμα η κτηνίατρος μας έδωσε το τροφή happy dog maxi junior και τα κακά του βγαίνουν λίγο σαν λάσπη δε καθαρίζονται και βρωμάνε πολύ. Τώρα θα του την αλλάξουμε και θα παρουμε την royal canin maxi junior. Ειδαμε πως είναι καλή και ο εκτροφεας του αυτό του έδινε και νομίζω τα κακά του ήταν πιο σκληρά. Εσείς τι πιστεύετε;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλως ηρθατε.Νομιζω πως οτι συμβουλη και αν παρεις απο εδω,πιο καταλληλος για να μιλησεις για το σκυλι σου ειναι ο εκτροφεας απο τον οποιο το απεκτησες.Οταν τα κανει εκτος της πανας,εσεις πως αντιδρατε ; Εχει καποια παιχνιδια που μπορει να παιζει ωστε να μην ασχολειται μονιμως με τα χερια σας ;

υ.γ. Απο ποιον εκτροφεα τον πηρατε αν επιτρεπεται ;
 


Fay

New Member
29 Νοεμβρίου 2015
3
0
Όταν τα κάνει εκτός πάνας και είμαστε μπροστά του λέμε μη και τον βάζουμε πάνω στη πάνα λέγοντας "τσισα". Κ όταν το κάνει του λέμε μπράβο και παίζουμε μαζί του. Βέβαια κάποιες φορές πατάει ο μισός και τα κάνει απέξω μάλλον νομίζοντας πως έχει ανέβει ολόκληρος. Κ καθαρίζουμε το σημείο έξω που τα έκανε.
Παιχνίδια του έχουμε και του το δίνουμε και παίζει αλλά το αφήνει πολλές φορές και ασχολείται με τα χέρια μας. Τον χαϊδεύουμε και αρχίζει να τα δαγκώνει όχι με δύναμη όμως. Συνεχώς κυνηγάει τα χέρια μας και μετά πόδια, παντόφλες, το σπίτι του...
Από κάποιον στη Καλαμάτα δε θυμόμαστε τώρα το όνομα του γιατί τον ήξερε η κτηνίατρος μας συμμετέχει σε εκθέσεις κι αυτή μας τον εφερε.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
καλυτερη τροφη σημαινει κοπρανα που δεν μυριζουν τοσο και καθαρη αναπνοη,για το δαγκωμα νομιζω φυσιολογικο,καλυτερα να ασκει τα δαγκωτικα του συνδρομα σε παιχνιδια,οσο μπορειτε κατευθυνετε τον προς αυτο,και οταν δαγκωνει καλο ειναι να σταματατε το παιχνιδι για λιγο,αν θες ριξε και ενα μη,ουτως ή αλλως πρπει να αρχισει να μαθαινει μια λεξη που σημαινει <<απαγορευεται>>!

τωρα για την αποκτηση,μαλλον εξεπατηθηκες απο μη εκτοφεα,την επομενη φορα φροντισε να εξαπατηθεις απο εκτροφεα....:D
 


Fay

New Member
29 Νοεμβρίου 2015
3
0
Εξαπατήθηκα τι εννοείς;;; αυτός έχει τα καλύτερα ακιτα σε όλους τους διαγωνισμούς. Μπορώ να τη ρωτήσω και τώρα να σας πω αν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.. Τεσπα δε θα ασχοληθώ με αυτό δεν άνοιξα το θέμα για να συζήτησω για τον εκτροφέα δεν ενδιαφερει κάποιον για να απαντήσει σε όσα ρώτησα κι ούτε έχω κάποιο πρόβλημα. Ευχαριστώ ωστόσο για όσα μου απάντησες σχετικά με το θέμα μου :)
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Εξαπατήθηκα τι εννοείς;;; αυτός έχει τα καλύτερα ακιτα σε όλους τους διαγωνισμούς. Μπορώ να τη ρωτήσω και τώρα να σας πω αν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.. Τεσπα δε θα ασχοληθώ με αυτό δεν άνοιξα το θέμα για να συζήτησω για τον εκτροφέα δεν ενδιαφερει κάποιον για να απαντήσει σε όσα ρώτησα κι ούτε έχω κάποιο πρόβλημα. Ευχαριστώ ωστόσο για όσα μου απάντησες σχετικά με το θέμα μου :)
καλος σημαινει ξερω και που δινω τα κουταβια και γινομαι και φιλος που λεει ο λογος,τι να πω εσυ ξερεις,απλα ετσι οπως το ακουσα μου φανηκε καπως!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ακιτα ινου;
Πώς ξέρετε τι έδινε ο εκτροφεας του αφού δεν εχετε επικοινωνια μαζι του;

Μην σας ξενίζει το να τα κάνει εκτος πάνας. Απλά εκει τον μεταφέρετε στο σωστό σημείο όταν βλέπετε ότι ετοιμάζεται να τα κάνει. Είναι πολύ μικρός και θα έχει ατυχήματα.... χαρακτηριστικό της κουταβοηλικίας είναι αλλωστε η σφουγγαρίστρα στο χέρι μας!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Off-topic και ζητώ συγγνώμη...

Για την Καλαμάτα...
Στην Καλαμάτα υπάρχει εκτροφέας, πολύ καλής φήμης και φανταστικής ποιότητας σκυλιών... που, σε κάθε έκθεση σχεδόν, θριαμβεύουν... και, κάποτε, παραλίγο να "λοξοκοιτάξω" τη φυλή, λόγω αυτών των σκυλιών και αυτής της παρουσίας...
Μάλιστα και στην τελευταία έκθεση που έγινε στην Αθήνα, ο σκύλος του (ξανα)πήρε Best In Show...

Με μία ΜΙΚΡΗ λεπτομέρεια: Ο συγκεκριμένος εκτροφέας στην Καλαμάτα εκτρέφει ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ Ακίτα...

Αν (λέμε τώρα) είναι αυτός ο εκτροφέας, τότε η επιλογή είναι άριστη, σύμφωνα με τους "κανόνες της τέχνης και της επιστήμης"...
Αν ΔΕΝ είναι ο συγκεκριμένος: Κλάφτα Χαράλαμπε...

Υ.Γ. Ακόμα ένα (περισσότερο ακόμα) off-topic:

Ναι, είμαι από εκείνους (τους λίγους) που επικροτούν το να συστήνουμε ΚΑΛΟΥΣ (κατά τη γνώμη και την εμπειρία μας) εκτροφείς... με το όνομά τους και όχι μόνο μέσω της εύκολης λύσης που λέγεται ΚΟΕ... και, γι' αυτό, τον ΚΟΕ δεν τον έχω αναφέρει ποτέ σε σχετικά posts μου...

Και, ακόμα περισσότερο, είμαι από εκείνους που θα προσπαθούσαν να αποτρέψουν την απόκτηση κουταβιού από ΚΑΚΟΥΣ (κατά τη γνώμη και την εμπειρία μας) εκτροφείς... με το όνομά τους... και θα ήμουν διατεθειμένος να υποστώ την επίθεση από τους ίδιους και τους "αυλικούς" τους... που ΠΑΝΤΑ θα εμφανιζόντουσαν ξαφνικά και άμεσα (σχεδόν από το πουθενά - με μακροσκελή, "δικηγορίστικα" posts)... καθώς και τις (ΠΑΝΤΑ απραγματοποίητες - γιατί ποτέ δεν ξέρεις) απειλές τους για μηνύσεις - αγωγές - ξύλο κλπ... απλά, τον τελευταίο καιρό, έχω μεγαλώσει "παιδάκι μου" και γράφω λιγότερο επί τέτοιων θεμάτων, για να διατηρώ την ηρεμία μου...
 
Last edited:


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Για να καταλάβω @Fay ,
σας εφερε η κτηνιατρος σας κουταβι Ακιτα απο εναν (υποτιθεται) εκτροφεα της Καλαματας; Και τι Ακιτα ειναι; Ινου, Γιαπωνεζικο, Αμερικανικο;
Με τον εκτροφεα δεν εχεις επαφη; Δεν τον εχεις δει καν;
Οσο αφορα την τροφη, κατα τη γνωμη μου οι κτηνιατροι δεν ειναι εκεινοι στους οποιους απευθυνομαστε για την επιλογη τροφης. Ο καθενας θα σου λεει τα δικα του. Το οτι τα κακα του ειναι ετσι σημαινει οτι δεν την αφομοιωνει.

Και επισης, ειναι μονο 2 μηνων μπεμπης λογικο να εχει και ατυχηματα και να ασχολειται συνεχως με τα χερια/ποδια σας για παιχνιδι.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Τα ακιτα ινου ειναι τα ιαπωνικα,τα αλλα ειναι τα αμερικανικα @Kodagoshe :D

Εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε ολολευκο Αμερικανικο,το προτυπο ομως δεν το αποκλειει.Μικρη σημασια νομιζω πως εχει,αμφιβαλλω αν θα απαντησει η θεματοθετης :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χμ... το έχετε προσέξει φαντάζομαι ότι η θεματοθέτρια έγινε καπνός από τότε που προσπαθήσαμε να καταλάβουμε τι εκτροφεας ήταν αυτός που το έδωσε....Ε?:whistle:
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
χμ... το έχετε προσέξει φαντάζομαι ότι η θεματοθέτρια έγινε καπνός από τότε που προσπαθήσαμε να καταλάβουμε τι εκτροφεας ήταν αυτός που το έδωσε....Ε?:whistle:
Ενταξει Γκελλυ,ευχαριστω που με εξεθεσες με το "η θεματοθετης" που εγραψα :p,η δυναμη της συνηθειας !! χαχαχα!!

Συμφωνα με τα λεγομενα της βεβαια φυσικα και δεν την νοιαζει απο που απεκτησε το κουταβι,μονο απαντηση στο προβλημα της ηθελε ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ενταξει Γκελλυ,ευχαριστω που με εξεθεσες με το "η θεματοθετης" που εγραψα :p,η δυναμη της συνηθειας !! χαχαχα!!

Συμφωνα με τα λεγομενα της βεβαια φυσικα και δεν την νοιαζει απο που απεκτησε το κουταβι,μονο απαντηση στο προβλημα της ηθελε ;)
όπως θέλουμε το γράφουμε....
από χτές το είχα σωσμένο σε draft αυτό, αρα προηγούμαι του δικού σου ποστ :p
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Τα ακιτα ινου ειναι τα ιαπωνικα,τα αλλα ειναι τα αμερικανικα @Kodagoshe :D

Εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε ολολευκο Αμερικανικο,το προτυπο ομως δεν το αποκλειει.Μικρη σημασια νομιζω πως εχει,αμφιβαλλω αν θα απαντησει η θεματοθετης :p
Ναι συγγνωμη την καταλαβα την γκαφα..ξεκινησα εγραψα Ινου, φωναζε ο σκυλος μου σηκωθηκα και τον πηγα στην αυλη και γυρισα και το χα ξεχασει οτι ειχα γραψει ηδη Ινου κ εγραψα κ Γιαπωνεζικα. Δεν βρηκα την επιλογη για επεξεργασια να τον διορθωσω ομως:confused:....παλαβη, το ξερω οτι αυτο θα σκεφτειτε και με το δικιο σας. :p:D

Οπως τα λες, δεν νομιζω να απαντησει παρα τις επιμονες ερωτησεις. :whistle:
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ενταξει Γκελλυ,ευχαριστω που με εξεθεσες με το "η θεματοθετης" που εγραψα :p,η δυναμη της συνηθειας !! χαχαχα!!

Συμφωνα με τα λεγομενα της βεβαια φυσικα και δεν την νοιαζει απο που απεκτησε το κουταβι,μονο απαντηση στο προβλημα της ηθελε ;)
Μα το λεει και ξεκαθαρα αλλωστε ''δεν ανοιξε το θεμα για να συζητησει για τον εκτροφεα, το προβλημα της την αφορα μονο''
ψιλα γραμματα για εκεινη το απο που προερχεται το κουταβι, δε βαριεσαι..o_O
 
  • Like
Reactions: ghelly


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι όμως, παιδιά, "ζουν ανάμεσά μας"...
Υπάρχουν (ακόμα και γνωστοί μου άνθρωποι, που - νόμιζα πως - εκτιμώ)... οι οποίοι, αν τους κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, βραχυκυκλώνουν... πέφτουν από τα σύννεφα!!!

Είμαστε πολύ πίσω... στην εποχή του πυρός!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κοιτα,εγω προσωπικα δεν θελω να βγαζω αυθαιρετα συμπερασματα,μεχρι να αποδειχθει κατι κραταω παντα μια πισινη.Αυτο που με εκνευριζει τις περισσοτερες φορες ομως ειναι πως οι πλειονοτητα υπερασπιζεται τις λαθος επιλογες που εκανε,και μονο ενας μικρος αριθμος παραδεχεται οτι απεκτησε ενα κουταβι με λαθος τροπο.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Κοιτα,εγω προσωπικα δεν θελω να βγαζω αυθαιρετα συμπερασματα,μεχρι να αποδειχθει κατι κραταω παντα μια πισινη.Αυτο που με εκνευριζει τις περισσοτερες φορες ομως ειναι πως οι πλειονοτητα υπερασπιζεται τις λαθος επιλογες που εκανε,και μονο ενας μικρος αριθμος παραδεχεται οτι απεκτησε ενα κουταβι με λαθος τροπο.[/QUOTE\]
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3